Як заробити на ринку форекс?

Ідея заробітку на ринку форекс цікавить тисячі людей, хоч трохи знайомих з фінансовим ринком. Агресивна реклама цього виду торгівлі свого часу обіцяла гігантські прибутки за мінімальних витрат. Основний наголос робився на те, що так зможе кожен.

Багато трейдерів-початківців дедалі більше захоплювалися торгівлею, часто витрачаючи останні гроші і навіть беручи кредити. З початком регулювання ринку в Україні ситуація докорінно змінилася.

Принцип заробітку на валютному ринку

Форекс - це позабіржовий валютний ринок. Принцип роботи на ньому - купити валюту дешевше, а продати дорожче або навпаки - продати дорого, а купити дешево. Курсова різниця між ціною активу зараз і потім і становить заробіток трейдера.

Сам ринок створений для великих гравців. На ньому укладають угоди міжнародні консорціуми, найбільші банки, інвестиційні фонди. Стандартний розмір угоди, або лот, дорівнює 100 000 одиниць базової валюти. Тобто середньостатистичній людині без використання позикових коштів потрапити на цей ринок практично неможливо.

Брокери, або посередники між фізичними особами та ринком, агрегують угоди клієнтів і виводять їх на ринок (утім, не всі використовують таку модель ведення бізнесу).

Оскільки вся торгівля ведеться в онлайн-режимі з використанням торгового терміналу, недобросовісні компанії зрозуміли, що можна створювати тільки видимість роботи на ринку, а котирування виставляти такі, щоб клієнти втрачали гроші. Відсутність законодавчого регулювання форекс в Україні дозволяла таким гравцям забирати собі частину прибутку клієнтів.

Хтось "зривав куш", але мало хто замислювався, що високий прибуток може призвести до такого ж великого збитку. У підсумку трейдери втрачали гроші на користь непрозорих брокерів.

Тут корінь негативного ставлення до ринку форекс, в якому, здавалося, трейдер не впливав на процес.  Люди стали відвертатися від ринку, довіра до нього падала.

Регулювання ринку форекс в Україні

Ситуація змінилася, коли держава взяла під свій контроль валютний ринок і всіх його учасників.

Кожна з компаній, що бажає надавати послуги торгівлі на форекс, повинна отримати ліцензію дилера у НБУ. Для цього потрібно відповідати жорстким вимогам, зокрема, зберігати дані щодо котирувань і угод клієнтів протягом п'яти років, а також мати достатній капітал, щоб виплачувати трейдерам їхній заробіток. Крім того, дилери зобов'язані щомісяця надсилати до регулятора сотні різнопланових звітів.

На дилерів під час обслуговування клієнтів накладається низка обмежень для зниження рівня ризику, який на ринку форекс досить високий. НБУ вимагає:

 • надавати для торгівлі тільки валютні пари;
 • обмежити кредитне плече рівнем 1:50;
 • не відкривати деякі види рахунків, наприклад, рахунки довірчого управління або ПАММ-рахунки.

Зрозуміло, тіньові та напівтіньові структури нікуди не поділися - вони в основному пішли в офшори. Однак трейдеру слід пам'ятати, що ці організації не несуть жодної відповідальності і не дають жодних гарантій збереження коштів.

Щоб цілком зосередитися на торгівлі, краще вибрати форекс-дилера, який працює під ліцензією НБУ. Такі організації функціонують прозоро, і регулятор може перевірити їхню діяльність у будь-який момент. 

Банки - великі фінансові організації, тому заробіток на комісіях їх цілком влаштовує. Зі свого боку, вони пропонують клієнтам обмін валют за хорошим курсом і додаткові фінансові інструменти, які можуть виявитися дуже корисними.

Чи можна заробляти на ринку форекс?

Перш ніж зануритися в тему заробітку на ринку форекс, необхідно поговорити про ризики. Forex належить до одного з найбільш високо ризикованих ринків. Тут можна як багато заробити грошей, так і багато втратити. Якщо трейдер розглядає цей ринок не в розрізі отримання одноразового прибутку, а з погляду постійної роботи на ньому, йому слід врахувати багато тонкощів.

Чи заробляють на форекс? Так, є певна кількість трейдерів, які мають стабільний дохід від торгівлі. Чи легко це? Ні, це щоденна кропітка праця. Редакція сайту BiznesCat.com розгляне докладніше, в чому ж криється складність заробітку.

Трейдери отримують прибуток на різниці між ціною відкриття угоди і ціною закриття. Здавалося б, чого простіше? Однак коливання ціни валютної пари залежать від безлічі факторів, кожен з яких потрібно досконально вивчити.

Необхідно знати, як відреагує ціна на такі фактори:

 • економічні події;
 • геополітичні;
 • економічні показники країн та регіонів;
 • сезонність попиту на різні активи: особливо до неї чутливі сировинні валюти.

Крім того, у кожної валютної пари є свої цикли, які повторюються з певною періодичністю. Потрібно бути готовим витратити досить багато часу на вивчення цих циклів, щоб побудувати ефективну торгову стратегію.Чи можна заробляти на ринку форекс?

Про торгову стратегію потрібно сказати окремо. Усі успішні трейдери працюють на її основі. У кожного своя стратегія, розроблена виходячи з розміру депозиту, рівня прийнятного ризику, бажаного доходу тощо. Щоб скласти план, трейдер досліджує ринок, вивчає матеріали про специфіку торгівлі, аналізує дані свого торгового рахунку.

У торговій стратегії необхідно спиратися на принципи money management або управління капіталом. Детально про це можна почитати в спеціальній літературі на тему трейдингу. Сенс у тому, щоб розрахувати ступінь ризику в кожній угоді - для цього є формули - і дотримуватися його.  Без цього новостворена торгова система навряд чи виявиться успішною.

Далі йде тестування стратегії. На цьому етапі трейдер суворо дотримується прийнятих ним правил торгівлі і намагається від них не відступати. Тестування займає від кількох тижнів до кількох місяців. За необхідності в торговельну стратегію вносяться корективи.

Таким чином, не вийде стати успішним трейдером за короткий термін. Скільки можна заробити, залежить від самого трейдера. Торгівля на форексі вимагає посидючості, терпіння, вміння аналізувати і сталевих нервів. Можна вважати себе досвідченим не раніше ніж через 3 роки або 5 років після початку роботи на валютному ринку форекс.

Як почати працювати на форекс?

Перший і найголовніший крок - вибір посередника, через якого трейдер буде торгувати на валютному ринку. Цей крок дуже відповідальний, оскільки від нього залежить вся подальша торгівля.

Деякі трейдери, незадоволені обмеженим набором інструментів і умовами торгівлі в українській юрисдикції, переходять до офшорних брокерів, діяльність яких не дозволена на території нашої країни. Відповідно, ніхто не може гарантувати, що кошти потрапили в надійну компанію, яка дає реальні котирування і не має наміру обманювати своїх клієнтів.

До питання про постачальників ліквідності, тобто котирувань: офшорні організації не зобов'язані повідомляти, звідки вони беруть ціни, а також можуть не розкривати розмір власного капіталу. Ці фактори значно збільшують і без того високий рівень ризику торгівлі на ринку форекс.

Обираючи дилера з ліцензією НБУ, трейдер набуває впевненості в тому, що його кошти не розчиняться десь у надрах компанії або за кордоном. Крім того, він користується ліцензійним програмним забезпеченням і має доступ до історії своїх угод, а також до історії будь-якого руху грошей між рахунками.

Непоганий бонус роботи з ліцензіатом - відрахування податків до бюджету самим дилером, завдяки чому трейдеру нема чого тримати цю інформацію в голові та хвилюватися щодо термінів подачі документів і необхідності заповнення бланків. Зрозуміло, досі не всі трейдери охоче сплачують податки, проте дуже дивно чекати від держави захисту, водночас ухиляючись від власних зобов'язань.

Для початку торгівлі трейдеру буде потрібен торговий рахунок у дилера.

Трейдерам-початківцям особливо важливо обирати дилера з мінімальними вимогами до розміру депозиту та обсягу угод, що відкриваються.

Дилер дає можливість відкрити демонстраційний рахунок, який імітує реальну торгівлю, але гроші на ньому віртуальні. На демо-рахунку корисно потренуватися перед початком реальної торгівлі, також його можна використовувати для розробки і тестування торгової стратегії.

Бажано ще до відкриття демо-рахунку прочитати якомога більше навчальних матеріалів. Щоб освоїтися на ринку форекс, треба знати його зсередини. Якщо у вільному доступі є навчання у вигляді вебінарів, їх перегляд також принесе користь.

Після навчання можна переходити до торгівлі справжніми грошима. Після заведення коштів на торговий рахунок, зовсім необов'язково відразу ж відкривати угоди. Якщо немає вдалої точки входу, краще почекати більш відповідного моменту. Будьте готові до того, що доведеться витрачати частину свого особистого часу на відстеження змін на ринку і моніторинг різних даних.

Жоден трейдер не нехтує вивченням аналітики, яку зазвичай пропонують форекс-дилери: що більше аналітичних даних, то легше подивитися на валютну пару під різним кутом і виявити тенденції руху ціни.

Корисні поради для початківців

 • Тим, хто тільки починає свій шлях на ринку форекс, буде незайвим зважувати кожен свій крок. Новачкам не варто поспішати і намагатися відразу заробити величезну суму. Краще потроху нарощувати депозит, щоб з часом збільшити обсяг відкритих угод.
 • На торговий рахунок не слід заводити суму, яка відчутно вдарить по кишені. Крім того, не варто брати для торгівлі кредит. Сума має бути такою, що не похитне фінансове становище і не торкнеться його фінансового добробуту.
 • Краще не приступати до торгівлі, не маючи стратегії. Це особливо небезпечно для новачків, оскільки вони ще не здатні тримати під контролем емоції. Часта помилка "зелених" трейдерів - завчасно закривати прибуткові угоди і довго тримати збиткові. За наявності стратегії з чіткими параметрами трейдер точно знає, де увійти в угоду і на якому ціновому рівні з неї вийти.
 • Щоб зберегти нерви, краще ставити відкладені ордери, які спрацьовуватимуть, якщо ціна досягне зазначеного рівня. Рекомендується також використовувати стоп-лосс для обмеження збитку і тейк-профіт для того, щоб зафіксувати прибуток. Це зведе емоційну складову до мінімуму.Графік
 • Не потрібно на ходу змінювати рівень ризику, якщо ціна пішла в потрібному напрямку. Недосвідчені трейдери починають рухати слідом за нею стоп-лосс, бажаючи отримати ще більше прибутку. Однак на практиці рух ціни хвилеподібний - вона може піти в бажаному напрямку, потім відскочити, потім знову піти назад... і так декілька разів. Це нормальна поведінка ціни на ринку форекс. У процесі цих коливань пересунутий стоп з високою часткою ймовірності спрацює, позбавивши трейдера більшої частини прибутку.
 • Погана тактика - відіграватися після закриття угоди зі збитком, чим дуже часто грішать новачки. Збиткові угоди постійно присутні навіть у досвідчених трейдерів. У грамотно складеній стратегії вони обов'язково враховані. Відкриваючи угоди хаотично, не озираючись на ринкову ситуацію, можна отримати не одну збиткову угоду, а відразу кілька.
 • Також не варто відкривати угоду істотного обсягу за порівняно невеликого депозиту. Це може призвести до втрати всього депозиту. 
 • Не зовсім правильним буде і протилежний варіант, у якому трейдер вивчає навчальні матеріали у великій кількості, відмінно працює на демо-рахунку, але не знаходить у собі рішучості перейти на реальний. Це загрожує тим, що трейдер або взагалі не почне торгівлі на ринку, або почне надто пізно, коли вже звик до несправжніх грошей, і рівень тривоги за реальні кошти буде зашкалювати.

В ідеалі треба прагнути до більш-менш постійного рівня доходу. Трейдинг - це та сама робота, яку потрібно робити добре, щоб отримати прибуток. Так звані гойдалки, коли величезні прибутки чергуються з величезними збитками, не можуть вважатися успішною торгівлею.

Підіб'ємо підсумки + відео

Підбиваючи підсумок, можна сказати наступне. Заробити на ринку форекс цілком можливо, і багато хто успішно це робить. Для цього бажано відкрити торговий рахунок у дилера, який має ліцензію НБУ. Перевірити, чи діє ця ліцензія, можна на сайті регулятора, у списку форекс-дилерів.

Робота з офіційним дилером означає безпеку грошових коштів і захист державою від шахрайських організацій. Також дилер виконує функції податкового агента і самостійно платить за трейдерів податки та надсилає звіти.

Крім того, котирування валютних пар дилер бере не від сумнівного провайдера, а у банківського постачальника ліквідності. Що більший постачальник, то точніше й оперативніше даються ціни.

Перед початком торгівлі корисно пройти навчання і попрацювати на демо-рахунку, на якому гроші - віртуальні і збитки, відповідно, - теж. Це допомагає зрозуміти, чи підходить трейдеру торгівля на ринку форекс і чи готовий приймати ризик. Однак не варто затягувати з переходом на реальний торговий рахунок, щоб не застрягти остаточно у віртуальній реальності.

Імовірність успішної торгівлі у багато разів підвищує наявність торгової стратегії, заснованої на принципах управління капіталом. Стратегію потрібно періодично аналізувати і за необхідності вносити в неї зміни.

Заробіток на валютному ринку форекс, найімовірніше, не стане основним, але трейдинг цілком може виступити джерелом додаткового доходу.

Пропоновані до укладення договори або фінансові інструменти є високоризикованими і можуть призвести до втрати внесених грошових коштів у повному обсязі. До здійснення угод слід ознайомитися з ризиками, з якими вони пов'язані.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити