Зміст[Сховати]

Вітаю вас, дорогі читачі онлайн-журналу "BiznesCat.com"! У цій статті я розповім, хто такий інвестор, як стати інвестором з нуля і з чого краще почати свій шлях інвестору-початківцю.

Зі статті ви також дізнаєтеся:

 • які види інвесторів бувають;
 • які інвестиційні інструменти є найбільш популярними;
 • хто найвідоміший інвестор у світі;
 • які поради дають новачкам успішні інвестори.

А в кінці публікації я постараюся відповісти на найпопулярніші питання по даній темі.

Отже, почнемо!

Інвестор

Хто такий інвестор і чим він займається ?

Багато чуючи слово інвестор, представляють багатих людей, капітал яких становить кілька мільйонів доларів. Насправді, таке судження абсолютно невірне. Будь-кого, хто придбав будь-які активи навіть на кілька сот грн, щоб заробити на них, можна назвати інвестором.

Інвестор - це людина, яка розміщує належний йому капітал в різноманітні фінансові активи. Метою такої особи є збільшення вкладеної грошової суми.

Інвестиціями можна назвати будь-яке фінансове вкладення. Навіть традиційне відкриття депозиту відноситься до цього виду діяльності. Однак слід розуміти, що банківські вклади не можуть принести серйозного прибутку. Тому в портфель варто включати і інші фінансові інструменти.

Найчастіше в якості активів для інвестування використовуються:

 • цінні папери різних видів;
 • об'єкти нерухомого майна;
 • різні види дорогоцінних металів;
 • предмети антикваріату;
 • іноземні валюти;
 • криптовалюти;
 • стартапи.

У світі зустрічаються інвестори, які вкладають свій капітал в незвичайні об'єкти. Це можуть бути дорогі колекційні вина, рідкісні або ретро-автомобілі.

В Україні багато хто вважає, щоб стати інвестором, необхідно спеціалізовану освіту або знання всіх тонкощів роботи фінансового ринку. Звичайно, такі моменти будуть перевагою. Однак починати можна з простих інструментів, які не вимагають спеціальних навичок.

? Насправді, інвестором може стати кожен. Однак, щоб ця справа приносила дійсно серйозний дохід, буде потрібно не тільки капітал, але і ретельно продумана стратегія.

Ризики інвесторів

Скажу чесно: інвестиції – заняття нервове. Сподіваєшся на підвищення котирувань і не продаєш, а курс розгортається, перетворюючи можливий куш на збитки. Тому заздалегідь чесно попереджаю про ризики.

Ризик інвестора - це ситуація, результат якої можна оцінити частотним або експертним методом. Це відрізняє його від невизначеності, де обчислення ймовірності неможливо.

Системні

Ризики, пов'язані не з об'єктом інвестицій, а з зовнішніми факторами по відношенню до об'єкта, вважають системними. Образно кажучи, з системою в державі і світовою економікою. Це:

 • інфляція;
 • зміна валютного курсу;
 • зміна процентної ставки за державними позиками та ін.

При всьому бажанні контролювати і мінімізувати їх не вийде.

Несистемні

Ризики, що стосуються безпосередньо об'єкта, будуть для інвестора несистемними. Це:

 • галузевий;
 • діловий (неграмотне управління компанією);
 • кредитний;
 • упущеної вигоди та ін.

Такі ризики можна зменшити.

Спекулятивні

Саботаж, змова окремих інвесторів, ірраціональна поведінка суб'єктів ринку формують не ринкову ситуацію. Наприклад, більш ризикові активи (наприклад, цінні папери) повинні мати більшу прибутковість. Якщо це не так, можливі дії акціонерів, спрямовані на зниження ціни (мета – скупити дешево).

Юридичні

Юридичні ризики інвестора пов'язані зі зміною законодавства. Може змінитися податковий облік, знадобитися додаткові витрати на придбання ліцензії, введені додаткові вимоги до роботи в даній галузі.

Персональні

Це особиста зона відповідальності інвестора. Рівень його професійної підготовки, дисципліна укупі зі стресостійкістю. Рішення, прийняте під впливом емоцій, часто призводить до збитку.

Активи інвесторів

Активи інвесторів - це те, що породжує грошову вигоду, що можна використовувати для отримання грошових коштів.

Акції

Акції випускаються компаніями з метою залучення додаткових грошових коштів. Це цінні папери, що засвідчують право інвестора на:

 • отримання прибутку (дивіденди);
 • участь в управлінні;
 • частина майна (у розмірі акції) при банкрутстві.

Привілейовані акції (префакції) гарантують тільки отримання дивідендів, а в разі ліквідації підприємства дають переважне право на компенсацію. Право голосу інвестору такі акції не забезпечують.

Облігації

Облігації - боргові цінні папери. Інвестор надає позику державі, органам регіональної та місцевої влади, компаніям. Отримує дохід у вигляді відсотків.

Дохід може виплачуватися:

 • разово (тоді це різниця між покупної і номінальною вартістю);
 • регулярно (купонні виплати).

Нерухомість

Нерухомість-улюблений актив початківця інвестора. Але це не тільки будівлі, споруди. Це ще:

 • підприємства як майновий комплекс;
 • земельні ділянки;
 • ділянки надр;
 • відокремлені водні об'єкти;
 • багаторічні насадження і т.п. – все, що міцно пов'язано з землею, стоїть, знаходиться всередині або зовні.

Перемістити об'єкт інвестиції без значних витрат просто неможливо. Наприклад, пересунути ставок означає (спрощено):

 • створити та затвердити проект;
 • викопати котлован, зміцнити берег;
 • осушити і закопати старий ставок.

З юридичної точки зору, до нерухомих об'єктів відносять майно, на яке зареєстровані права (власності, довічного володіння, сервітут, іпотека).

Товарні активи

До товарних активів інвестора відносять дорогоцінні метали і камені, а також сировинні товари. Не плутайте: якщо людина купить партію товару, а потім продасть, це торгівля, не інвестиції.

Сюди ж відносять альтернативні інвестиції: колекційні вина, антикваріат, предмети мистецтва.

Інвестиційний фонд

Інвестиційний фонд залучає кошти інвесторів для співфінансування інвестиційних проектів. Через даний актив опосередковано стають доступними об'єкти інвестування, на які у приватника просто не вистачило б коштів.

ПІФ

Пайовий інвестиційний фонд - це:

 • окремий майновий комплекс, переданий керуючій компанії з умовою об'єднати його з майном інших інвесторів;
 • майно, отримане в процесі управління.

Право власності підтверджується цінним папером, виданим керуючою компанією.

Основний дохід піфа складається з приросту вартості паю в часі.

Взаємний фонд

Вкладення дрібних інвесторів формують взаємний фонд. По суті, це інвестиційний портфель, сформований професійним керуючим. До того ж інвестиції розподілені між великою кількістю об'єктів, тому для дрібного інвестора фактор ризику знижується.

Хедж-фонд

Інвестиційний актив для обраних, завдання якого-мінімізувати ризики при обумовленій прибутковості (або отримати максимальну прибутковість при заданому ризику). Необхідний високий вступний внесок і (часто) підтвердження прав власності.

Біржовий фонд ETF

Або Exchange Traded Fund. Інвестор вкладає кошти в біржовий фонд, купуючи акції на біржі.

Види інвесторів та їх класифікація ?

Існує велика кількість ознак, за якими можна класифікувати інвесторів.

Далі наведемо коротку їх характеристику.

1) За напрямком основної діяльності

За цим принципом інвесторів поділяють на 2 групи:

 1. індивідуальні;
 2. інституційні.

Індивідуальні інвестори в більшості випадків працюють з власним капіталом. Зазвичай їх метою є отримання прибутку від вільних грошових коштів.

В якості індивідуальних інвесторів можуть виступати:

 • фізичні особи;
 • юридичні особи;
 • об'єднання фізосіб та юросіб;
 • держоргани;
 • органи місцевого самоврядування.

У процесі інвестування названі вище суб'єкти можуть переслідувати не тільки власні цілі, але і вирішувати ряд завдань:

 • розвиток основного виду діяльності;
 • досягнення певних соціально-економічних цілей.

Якщо суб'єкт володіє великим капіталом, але не має при цьому достатнього досвіду, він може передати кошти в управління інституційному інвестору.

Інституційний інвестор – це фінансовий посередник, який акумулює кошти індивідуальних інвесторів і вкладає їх в різні інструменти від свого імені.

По своїй суті інституційні інвестори є фахівцями, діяльність яких полягає в управлінні чужим капіталом. Їх можуть найняти різні фінансові організації, великі нефінансові компанії, в деяких випадках фізичні особи.

Найчастіше інституційні інвестори вкладають набагато серйозніші грошові суми, ніж індивідуальні. При цьому вони прагнуть забезпечити своїм клієнтам максимальний дохід. У будь-якому разі основні принципи діяльності на фінансових ринках однакові для двох типів інвесторів.

2) За менталітетом інвестиційної поведінки

З точки зору менталітету поведінки при вкладенні капіталу інвесторів можна розділити на 3 групи:

 1. консервативні інвестори дбають в першу чергу про те, щоб убезпечити вкладені кошти. Тому вони намагаються уникати інвестицій, рівень ризику за якими середній або високий. Таким чином, основною метою консервативного інвестора є захист капіталу від дії інфляції, яка знижує його вартість.
 2. помірно агресивні інвестори прагнуть не тільки убезпечити кошти, а й заробити на них. Вони вибирають поєднання фінансових інструментів, в сукупності забезпечують прибуток. Високоризикові активи страхуються завдяки інвестуванню в низько ризиковані, які при цьому мають меншу прибутковість.
 3. агресивні інвестори. Їх метою є швидкий приріст вкладеного капіталу. Тому в процесі вибору активу для вкладення вони орієнтуються на максимальну прибутковість. Звісно, подібні інвестиції пов'язані з високим↑ рівнем ризику.

3) За принципом належності до резидентів

З точки зору приналежності до резидентів інвестори діляться на 2 групи:

 1. Вітчизняні – резиденти, які займаються вкладеннями капіталу.
 2. Іноземні інвестори - іноземні держави, фізособи, організації, а також міжнародні фінансові компанії.

4) За організаційно-правовою формою

Якщо розглядати інвесторів з точки зору організаційно-правової форми, їх можна розділити на наступні групи:

 1. Фізичні особи можуть як бути резидентами, так і не бути ними.
 2. Юридичні особи - маються на увазі комерційні та некомерційні компанії всіх організаційно-правових форм, які зареєстровані як в Україні, так і за її межами.
 3. Різні об'єднання юросіб – холдинги, концерни, промислово-фінансові групи.
 4. Держоргани – в тому числі органи державної влади, суб'єктів влади, а також органи місцевого самоврядування.

5) За формою власності вкладених коштів

З точки зору форми власності вкладених грошових коштів інвесторів можна класифікувати на приватних, державних і муніципальних.

 • Приватні інвестори – це фізичні особи, а також організації, які діють на підставі недержавних форм власності.
 • Державні інвестори – це органи держвлади і держпідприємства.
 • Муніципальні інвестори – органи муніципальної влади і муніципальні підприємства.

6) За цілями

За цілями інвестування інвесторів можна розділити на стратегічних і портфельних.

 • Стратегічні інвестори - основною їх метою є реальна участь в управлінні діяльністю інвестиційного об'єкта.
 • Портфельні інвестори найчастіше вкладають капітал в різноманітні фінансові інструменти, у яких відрізняються прибутковість і рівень ризику. Метою такого інвестора є пошук такого поєднання об'єктів інвестування (портфеля), яке принесе бажаний прибуток.

ТОП-6 популярних інструментів для приватного інвестора ?

Сьогодні з усіх боків сиплються різні пропозиції з приводу напрями вкладення наявного капіталу. У величезних кількостях можна зустріти рекламу, яка обіцяє швидко і без особливих зусиль розбагатіти. ? Варто розуміти: найчастіше подібні пропозиції є лише способом шахрайства.

Нижче представлені класичні інвестиційні інструменти. З їх допомогою можна вкласти капітал в зрозумілі об'єкти, прибутковість яких піддається прогнозуванню, а ризик знаходиться на прийнятному рівні.

№1. Депозит в банку

Банківський депозит є найпопулярнішим варіантом вкладення коштів. Однак його прибутковість часто навіть не перевищує рівня інфляції. Тому просто відкриваючи вклади, власник капіталу в кращому випадку збереже його на колишньому рівні. Отримати пристойний прибуток на депозитах неможливо.

На українському банківському ринку діє система страхування вкладів (ССВ). У ній беруть участь всі кредитні організації, у яких є державна ліцензія. Страхова сума на даний момент зафіксована на рівні 350 тис. грн. Виходить, якщо банк з якихось причин припиняє свою діяльність, держава відшкодовує вкладнику вкладені кошти в межах зазначеної величини.

Історично найпопулярнішою кредитною організацією є Приватбанк, незважаючи на те, що тут досить низькі↓ процентні ставки в порівнянні з середньоринковими. Однак його перевага полягає в широкій філіальній мережі, яка охоплює більшість населених пунктів України. Більш того, ця кредитна організація відрізняється високим рівнем надійності.

Крім Приватбанку на українському фінансовому ринку діють сотні ліцензованих кредитних організацій. На даний момент середні ставки за депозитами знаходяться на рівні 12-18% річних.

№2. Форекс

Форекс являє собою загальносвітовий ринок, на якому здійснюється обмін різних валют. Інвестори тут виробляють операції конвертації, тобто угоди купівлі-продажу одних грошових одиниць за інші.

Найчастіше на Форексі отримують дохід спекулянти. Такі трейдери зазвичай здійснюють операції в рамках 1 дня. Форекс дозволяє збільшити вкладену суму в кілька разів буквально за кілька місяців.

Незважаючи на те, що валютний ринок дозволяє багато заробити, важливо бути готовим до серйозного ризику. Тут буквально за кілька хвилин можна втратити весь вкладений капітал.

Однак ризик пов'язаний не тільки з відсутністю досвіду торгівлі і необхідних умінь. З великою обережністю слід ставитися до вибору брокерської компанії. Ми вже наводили рейтинг брокерів Форекс в одній з наших публікацій. Радимо уважно його вивчити.

Зверніть увагу! На ринку діє величезна кількість організацій, які пропонують послуги на ринку Forex. Однак серед них чимало таких, які просто не виводять угоди клієнтів на реальний ринок. У підсумку трейдери грають в системі виключно як в казино. Підсумок цілком очікуємо – більшість просто зливає депозити.

Перш ніж відкрити брокерський рахунок, слід переконатися в надійності брокера. Для цього варто відвідати офіс компанії, вивчити відгуки діючих клієнтів, а також інформацію про наявність відповідної ліцензії.

№3. Біткоін та інші криптовалюти

Останнім часом не перестає зростати популярність криптовалют. На цьому ринку можна отримати досить великий дохід. Однак якщо не стежити за ситуацією, капітал можна з легкістю злити.

Найпопулярнішою криптовалютою є Bitcoin. Серед його переваг можна виділити наступні:

 • повна анонімність здійснюваних операцій;
 • високий↑ рівень безпеки;
 • децентралізованість, тобто незалежність від жодної світової держави;
 • обмежена кількість.

Завдяки заздалегідь визначеному максимальному числу біткоінів в обороті їх видобуток стає все складніше. Цей факт веде до того, що і вартість цієї криптовалюти незмінно підвищується↑.

Кошти в биткоіни та інші криптовалюти можна вкладати, як через спеціалізовані біржі криптовалют, так і купуючи їх в обміннику. Однак слід пам'ятати: для зберігання таких грошових одиниць доведеться відкрити спеціальний електронний гаманець.

№4. Фондовий ринок, а також пайові інвестиційні фонди

Фондовий ринок є частиною фінансового, де учасники торгів можуть здійснювати операції з різними цінними паперами, в тому числі з акціями, облігаціями, опціонами, ф'ючерсами та іншими.

Якщо в інвестора є вільний капітал, і він прагне одержати прибутковість вище↑, ніж за банківським депозитом, варто як варіант розглянути фондовий ринок. При цьому слід мати на увазі: за можливість отримати більш високий прибуток доведеться взяти на себе більшу ризикованість інвестицій.

Перш ніж почати інвестування капіталу в цінні папери, доведеться вибрати надійного посередника. В якості нього можуть виступати банківські або брокерські організації. Важливо докласти зусиль, щоб вибрати дійсно надійну компанію. В цьому випадку можна бути впевненим, що інвестований капітал ніхто не присвоїть.

На фондовому ринку працює величезна кількість інвесторів, яких можна ділити за різними ознаками.

Важливою класифікацією є виділення груп залежно від тривалості вкладення капіталу:

 1. Короткострокові інвестори або спекулянти купують і продають інструменти фондового ринку на дуже короткому часовому проміжку. Угоди відкритими вони зазвичай тримають від декількох хвилин до декількох діб.
 2. Середньострокові інвестори здійснюють транзакції на тимчасовому періоді, тривалість якого знаходиться в проміжку від декількох тижнів до декількох місяців.
 3. Довгострокові інвестори в більшості випадків працюють, грунтуючись на принципах «придбати і забути». Іншими словами, вони інвестують капітал на тривалий термін, який зазвичай становить кілька років. Для цього довгостроковому інвестору доводиться оцінити потенціал, як компанії, в яку він вкладається, так і галузі, де вона працює.

Саме до останньої групи відноситься гуру в сфері інвестицій Уоррен Баффет. Відомий факт: коли його запитали, в який момент варто продавати цінні папери, він сказав, що закривати позицію не варто ніколи. Саме ця фраза відображає його концепцію максимально довгострокового інвестування.

Додатково інвестувати капітал у фондовий ринок самостійно. Якщо для цього недостатньо знань або бажання, можна довірити свої кошти фахівця, передавши їх в управління.

Ще один варіант вкладення – пайові інвестиційні фонди або Піфи. Вони являють собою спеціалізовану фінансову організацію, яка формує власний інвестиційний портфель і продає частки в ньому, так звані паї.

ПІФи вкладають капітал як в цінні папери, так і в інші фінансові інструменти. В якості них можуть використовуватися депозити, об'єкти нерухомості і багато інших.

Після закінчення інвестиційного періоду залежно від результатів, отриманих у процесі вкладення, фонд нараховує вкладнику дохід, який залежить від розміру паю. При цьому важливо розуміти: на відміну від банківського депозиту, де дохідність гарантована, за результатами вкладення в ПІФ вона може бути навіть негативною.

№5. Об'єкти нерухомості

Інвестиції в нерухомість є одним з класичних способів вкладення вільного капіталу. При цьому можна купувати як житлові, так і комерційні об'єкти. Останні є більш високоприбутковими. Однак для ефективного інвестування в комерційну нерухомість необхідно володіти великими знаннями, ніж при купівлі житлових об'єктів.

До нерухомості відносяться:

 • будинки цілком і окремі їх частини (квартири, офіси);
 • земельні ділянки;
 • водні об'єкти;
 • корабель;
 • літаки;
 • космічні апарати.

№6. Бізнес

При наявності підприємницьких здібностей і певного досвіду одним з кращих варіантів інвестування є створення власного бізнесу. Способів отримання доходу при цьому безліч. Це може бути перепродаж різних товарів з націнкою або виробництво чого-небудь.

Звичайно, такий варіант вкладення капіталу пов'язаний з певними ризиками. Однак інвестор може досить ефективно управляти ними. Він самостійно приймає рішення, куди саме вкласти гроші, щоб отримати максимальний прибуток.

Вважається, що найбільш ефективним є інвестування у власну справу, яка вже успішно працює. При цьому важливо, щоб додаткові вкладення призвели до збільшення↑ прибутку.


Щоб вибрати найбільш підходящий інвестиційний інструмент, необхідно ретельно проаналізувати їх. Щоб зробити це було легше, плюси і мінуси описаних вище категорій вкладень зведені в таблицю.

Таблиця: "Переваги та недоліки різних інвестиційних інструментів"

Інвестиційний інструмент Перевага (+) Недостатки (-)
1) Депозит в банку

Високий рівень надійності завдяки ССВ, тобто ризик мінімальний;
Простий і зрозумілий кожному інструмент;

Максимальна ліквідність, тобто інвестор може в будь-який момент повернути вкладені кошти;

Низький поріг входу – інвестувати можна вже з 100 грн


Низький рівень прибутковості;
При достроковому розірванні депозиту в більшості випадків відсотки губляться
2) Форекс

Досить низька сума для входу (в більшості випадків від 100 доларів);
Дозволяє заробити швидко і досить багато;

Широкий асортимент інструментів – валютних пар


Для інвестування необхідні певні вміння і знання;
Високий↑ рівень ризику
3) Криптовалюти

Високий потенційний прибуток;
Висока ліквідність;

Велика надійність


Велика кількість творців проектів з невеликим досвідом;
Можуть виникнути технічні складності;

При втраті ключа від гаманця його неможливо відновити


4) Фондовий ринок і ПІФи

Для ПІФів сума входу може бути невеликою (від 1 000 грн і менше);
Досить висока прибутковість;

Широкий вибір інвестиційних інструментів;

Наявність додаткового доходу на увазі дивідендів;

Інвестор може сам сформувати портфель, вибравши відповідне для себе поєднання ризику і прибутковості


Потрібні знання;
Процес інвестування досить складний;

Досить високий ризик отримання збитку


5) Нерухомість

Нерухомість можна здавати в оренду з метою отримання пасивного доходу;
При вигідній продажу нерухомості можна заробляти на різниці в цінах;

Надійність – нерухомість зазвичай захищена від впливу інфляції;

Придбані об'єкти можуть використовуватися для власних цілей, наприклад, для проживання або ведення бізнесу


Висока сума інвестування;
Низький рівень ліквідності, тобто швидко продати нерухомість, не втративши кошти, неможливо;

Схильність до механічних пошкоджень, у тому числі у зв'язку зі стихійними лихами, форс-мажорними обставинами (для скорочення фінансових втрат слід застрахувати нерухомість)


6) Бізнес

Власник бізнесу сам управляє капіталом, самостійно вибудовує і оптимізує процеси;
Пошук співінвесторів зазвичай не представляє складності, тому вдається вкласти більшу суму, ніж поодинці;

Отримати позику на інвестування бізнесу легше, ніж на інші інструменти


 

Високий рівень ризику;
Низький рівень ліквідності (для повернення вкладених коштів доведеться продати оборотні кошти, що швидко зробити без втрати вартості майже нереально);

Якщо залучити співінвесторів, частина бізнесу перейде у власність іншим особам

Читайте також нашу статтю про те, куди вкласти гроші, щоб отримувати щомісячний дохід ? (щоб вони працювали і приносили прибуток).

Як стати інвестором з нуля - з чого почати: 5 основних етапів ?

Інвестування завжди пов'язане з певними ризиками. Щоб мінімізувати ймовірність збитків, слід заздалегідь підготуватися до вкладення грошових коштів. Для цього новачкам варто уважно вивчити представлений нижче поетапний алгоритм. Дана інструкція універсальна і підходить для всіх способів інвестування.

Етап 1. Вивчення основних понять і економічних принципів

Існують базові економічні закони, без знання яких інвесторам обійтися неможливо.

Важливо розуміти: зміна ринкової ситуації є циклічною. Вартість будь-якого фінансового інструменту не може зростати або падати безперервно.

Існує досить багато способів, які можуть бути використані для отримання корисної інформації:

 1. Спеціалізована література. Найчастіше новачкам пропонують прочитати книги гуру інвестицій - Роберта Кійосакі, Уоррена Баффета та інших;
 2. Допомога практикуючих інвесторів. Велика кількість професіоналів з радістю передають свої досвід і знання новачкам. Звичайно, за подібну підтримку доведеться платити комісію;
 3. Навчальні курси. Сьогодні в режимі онлайн можна пройти величезну кількість тренінгів і вебінарів. Частина з них є платними. Однак є і цілком гідні програми, за користування якими плата не стягується.

Однак недостатньо просто прочитати або послухати матеріал і почати застосовувати його на практиці. Важливо ретельно аналізувати отриману інформацію, так як частина її може виявитися недостовірною. Використання таких відомостей може виявитися не тільки безглуздим, але і навіть шкідливим.

Етап 2. Вивчення інвестиційної термінології

Вивчаючи корисну інформацію, новачок неминуче стикається з величезною кількістю визначень. Якщо немає розуміння важливої термінології, матеріал засвоїти не вийде. Звичайно, якщо це запис, можна призупинити його, щоб знайти додаткову інформацію. Однак якщо використовуються онлайн-тренінги, часу на це не буде. В результаті ефекту від такого навчання досягти не вдасться.

Найкраще заздалегідь постаратися вивчити максимальну кількість термінів. Як варіант – завести спеціальний словничок. У нього можна вписувати незнайомі поняття. У підсумку в разі необхідності завжди можна освіжити в пам'яті корисні терміни.

Етап 3. Психологічна підготовка

Передбачити подальший рух вартості активу непросто. Нерідкі ситуації, коли ринок рухається в протилежному очікуваному напрямку. У підсумку на рахунку інвестор може спостерігати серйозну просідання (тимчасовий збиток).

У цій ситуації важливо зберегти самовладання і не піддатися паніці. Тільки так можна прийняти дійсно правильне рішення. Інвестор повинен бути психологічно готовий до можливих складнощів.

✅ Фахівці рекомендують новачкам заздалегідь обміркувати свої дії в можливих складних ситуаціях. Якщо чітко уявляти, який алгоритм застосувати в тому чи іншому випадку, вище шанс, що інвестор не розгубиться і не наробить дурниць.

Етап 4. Підготовка стартового капіталу

Якщо на поточний момент недостатньо коштів для початку обраного типу інвестування, доведеться в першу чергу сконцентруватися на формуванні початкового капіталу.

Щоб досягти стабільного успіху, важливо забезпечити в процесі вкладення коштів 2 важливі складові: регулярність і сувора фінансова дисципліна. Для забезпечення останньої доведеться дотримуватися ряду правил:

 1. Заздалегідь складіть план накопичень. Важливо не тільки сформувати його, але і строго дотримуватися, не відступаючи ні за яких обставин.
 2. Оптимізуйте витрати. Важливо провести ретельний аналіз витрат. Це дозволить виявити статті, які можна скоротити і навіть виключити без будь-якого збитку для себе.
 3. Збільште доходи. Важливо використовувати максимально можливу кількість варіантів: можна знайти підробіток, продати стали непотрібними речі. Все це допоможе швидше досягти поставленої мети.

Етап 5. Вибір стилю інвестування

На цьому етапі інвестор повинен визначити для себе мету інвестування і прийнятний рівень ризику:

 • Якщо є бажання заробляти і немає готовності навіть до мінімальної ймовірності збитків, доведеться вибирати консервативні стратегії.
 • Якщо ж для інвестора понад усе максимальний прибуток, а ризик при цьому не принципове, можна спробувати себе в агресивному стилі.

Ще одним важливим елементом, на який слід звернути пильну увагу, є термін вкладень:

 • Якщо інвестор бажає отримати прибуток через 1-2 роки, варто звернути увагу на акції та облігації.
 • Якщо ж планується вкласти великий капітал на тривалий термін, є сенс звернути увагу на нерухоме майно.

Важливо діяти планомірно і строго дотримуватися представленого вище алгоритму. Це суттєво підвищить шанс новачка на успіх у сфері інвестування.

⚡ Радимо вам також почитати нашу статтю про те, куди вкласти гроші в цьому році, щоб заробити.

Кращі інвестори світу: 7 найвідоміших ?

У сфері інвестування чимало успішних людей. Варто вивчати їх досвід, щоб зрозуміти, як підвищити шанси на успіх. Однак для цього в першу чергу слід дізнатися, хто ж вони – відомі інвестори. Нижче представлений список найпопулярніших з них.

[1] Уоррен Баффет

Сьогодні статки Уоррена Баффета сягнули 100 мільярдів доларів. Однак починав він свій шлях до успіху, продаючи сміттєві пакети і розносячи газети.

Вже в 11 років Уоррен на отриманий таким чином дохід придбав перші акції. Баффет відомий своєю консервативною стратегією, вкладенням коштів на максимально тривалий термін.

[2] Джордж Сорос

Джордж Сорос має якісну освіту. Однак незважаючи на це на біржу він прийшов не відразу. Тільки в 30 років Сорос почав розвивати кар'єру в якості фінансиста.

Сьогодні його статки оцінюються в 25 мільярдів доларів. Нерідко в його бік звучать звинувачення в найбільших спекуляціях іноземною валютою.

[3] Філіп Фішер

Фішер є одним з найвідоміших сучасних інвесторів. На його досвіді навчаються фінансисти в усьому світі.

Фішер запропонував інноваційний підхід до вкладень. Замість аналізу фінансових звітів він намагався з'ясувати реальну картину діяльності компанії. З цією метою використовується спілкування з конкурентами, а також контрагентами – постачальниками і клієнтами.

Вже багато поколінь інвесторів вчиться на досвіді Фішера.

[4] Бенджамін Грем

Бенджамін Грем є вчителем Уоррена Баффета, він заснував вартісне інвестування.

У зв'язку з тим, що ринок не відбиває внутрішню вартість фінансового активу, Грем запропонував відмовитися від спекулювання. На його думку набагато ефективнішим є довгострокове інвестування на принципах фундаментального аналізу.

[5] Пітер Лінч

Пітер Лінч є американським інвестором, який управляє найбільшим і прибутковим фондом на початок 90-х років ХХ століття. Він називається Fidelity Magellan Fund.

За період управління цим фондом Пітера Лінча капітал фонду зріс на 4 мільярди доларів – з 14 до 18 мільярдів.

[6] Джон Богл

Джон Богл заснував найбільший інвестиційний фонд The Vanguard Group, капітал якого на сьогоднішній день становить 600 мільярдів доларів.

Богл написав відому книгу «Взаємні фонди з точки зору здорового глузду. Нові імперативи для розумного інвестора». Вона досить швидко стала бестселером.

[7] Чарльз Мангер

Розмір капіталу Чарльза Мангера становить 1,3 мільярда доларів. Він є віце-головою ради директорів фірми Berkshire Hathaway, що належить Уоррену Баффету.

Величезне значення на долю Чарльза Мангера справило саме знайомство з цим гуру інвестицій.

Історії успіху знаменитих інвесторів доводять: домогтися успіху може кожен. Однак для цього доведеться довго і наполегливо працювати.

ТОП-5 порад успішних інвесторів ?

В першу чергу новачки повинні запам'ятати: не існує універсального способу, який допомагає швидко і без особливих зусиль добитися успіху в сфері інвестування. Помилку може допустити кожен. Навіть професіонал може зробити невірний крок і зазнати збитків.

Однак існує кілька прийомів, які допомагають істотно збільшити ймовірність успіху в сфері інвестування. Нижче представлені поради, які дають професіонали з цього приводу.

Порада №1. Чітко сформулюйте свою мету

Не варто займатися інвестиціями заради отримання віртуальної прибутковості. Слід визначити мету у вигляді конкретної величини, яка прив'язана до певного тимчасового періоду. Однак при цьому слід задуматися, наскільки вона реальна.

Коли мета визначена, слід сформулювати кроки по її досягненню.

? Припустимо, що інвестор приймає рішення про вкладення 1 мільйона грн на рік. При цьому він позначає, що прийнятний для нього дохід дорівнює 20 тисяч грн на місяць або 240 тисяч грн у рік. Іншими словами, інвестор бажає отримувати на вкладений капітал прибутковість 24%. Для досягнення своєї мети він повинен в першу чергу визначити, які інструменти допоможуть добитися її.

У процесі інвестування важливо періодично порівнювати досягнуті результати з поставленими цілями. Якщо будуть виявлені будь-які розбіжності, слід коригувати свої дії. Це дозволить бачити дійсно актуальну ситуацію.

Порада №2. Не кидайте інвестування після першої невдачі

Важливо бути готовим до того, що неможливо повністю виключити угоди, які замість очікуваного прибутку принесуть збиток. Однак вони допомагають набратися досвіду. Більше того, саме ретельний аналіз збиткових угод і помилок наближає інвестора до успіху.

Не варто кидати вибране заняття відразу після першої втрати грошей. Набагато більш правильним буде провести аналіз помилок, зробити висновки і рухатися вперед.

Порада №3. Не ігноруйте принципи диверсифікації ризиків

Величезне значення в процесі інвестування має диверсифікація капіталу. Говорячи простими словами, не варто вкладати всі грошові кошти в один інструмент. Набагато краще вибрати не менше 3-х активів для інвестування. Це допоможе скоротити↓ до мінімуму рівень ризику.

Якщо включити в портфель тільки один інструмент, зниження його вартості призведе до збитків. Водночас якщо капітал розподілений між кількома активами, скорочення ціни одного з них не буде настільки критичним. Зростання вартості інших може перекрити утворившийся збиток.

Важливо використовувати диверсифікацію грамотно. Наприклад, немає сенсу включати в портфель 2 типу цінних паперів одного емітента. Якщо діяльність компанії виявиться неефективною, жодна з них не принесе очікуваного результату.

Слід включати в портфель інструменти з несуміжних галузей. Наприклад, інвестиції в Акції можна поєднувати з придбанням нерухомості або вкладенням в дорогоцінні метали.

Порада №4. Спілкуйтеся з однодумцями

Традиційно інвестування є індивідуальним заняттям. Тим не менш, задля обміну досвідом і знаннями є сенс спілкуватися з однодумцями. При цьому зовсім не обов'язково використовувати особисті зустрічі. З успіхом можна застосовувати можливості, що надаються мережею Інтернет. Величезна кількість корисної інформації можна почерпнути з тематичних спільнот і форумів.

Однак в процесі спілкування знання варто не тільки отримувати, але і ділитися ними, висловлюючи свою думку та ідеї. Щоб продемонструвати при цьому власний професіоналізм і знання теми, важливо користуватися термінологією зі сфери інвестування.

Порада №5. Не переставайте вчитися

Багато професіоналів сходяться на думці: найбільш ефективними є інвестиції в себе. Насправді, якщо регулярно поповнювати запас власних знань, можна істотно розширити наявні можливості.

Щоб вкладені в освіту кошти повернулися з прибутком, важливо уважно підходити до навчання. Для цього слід ретельно аналізувати інформацію, що надходить.

Далеко не всі навчальні програми створюються досвідченими акредитованими інвесторами. І це стосується не тільки безкоштовних курсів. Найчастіше навіть платні програми можуть виявитися не тільки марними, але і завдати шкоди тому, хто користується представленою в них інформацією.

Важливо не тільки уважно прочитати представлені вище поради, але і намагатися постійно слідувати їм. Це допоможе істотно підвищити↑ ймовірність отримання стабільного прибутку від інвестування.

4 головні помилки початківців інвесторів ⛔

Як і в будь-якій іншій справі, в сфері інвестування новачки допускають цілий ряд помилок. Важливо вивчити основні з них і дізнатися, як не допустити їх у своїй діяльності. Нижче представлений список помилок, складений на реальному досвіді великої кількості інвесторів-початківців.

Помилка 1. Бажання стрімко розбагатіти

Сьогодні можна зустріти чимало інвестиційних пропозицій, які обіцяють швидко розбагатіти. Щоб не піддатися спокусі, важливо пам'ятати: швидко розбагатіти практично неможливо. Але шанси є - про те, як стати успішним і багатим, читайте в одній з наших статей.

Фахівці попереджають: висока↑ прибуток завжди пов'язана зі значним ризиком втратити вкладені кошти.

Найбільш ефективним в процесі інвестування є формулювання чіткої мети. Саме на підставі неї готується перелік завдань, виконання яких допоможе інвесторові тривалий час отримувати стабільний дохід.

Помилка 2. Недостатній розмір початкового капіталу

Щоб отримати досвід у сфері інвестування, досить мати капітал у розмірі близько 30 тисяч грн. При цьому слід розуміти, що багато заробити, маючи таку суму, дуже складно.

Як тільки новачок вибере найбільш підходящі для нього фінансові інструменти, йому потрібно нарощувати вкладений капітал. Найкраще підготуватися до цього заздалегідь. Якщо не зробити цього, доведеться замість отримання доходу витрачати час на формування капіталу. За цей час ймовірно істотна зміна ринкової ситуації. У підсумку вибрані фінансові інструменти можуть втратити інвестиційну привабливість.

Помилка 3. Використання для інвестування позикових або останніх грошей

Принципове значення для інвестора має вкладення виключно вільних коштів. Не варто з цією метою використовувати останні кошти, або і того гірше, брати їх в борг.

Якщо інвестор вкладає в різні інструменти останні або гроші з подушки безпеки, він ризикує власним фінансовим благополуччям. Якщо інвестиції виявляться невдалими, рівень життя може серйозно знизитися.

Ще гірше, якщо інвестор заради вкладень займає гроші. У підсумку він може не просто втратити власні кошти, але ще й залишитися боржником.

Помилка 4. Недостатність знань про обраний для вкладень актив

Не варто інвестувати кошти в інструмент, принцип дії якого не до кінця зрозумілий. Якщо порушувати це правило, в першій складній ситуації інвестору буде важко швидко прийняти ефективне рішення.

У підсумку вкладення в незрозумілі активи найчастіше закінчуються втратою капіталу. Тому не варто поспішати. Найкраще вивчити якомога більше відомостей про обраний інструмент. До інвестицій можна приступати тільки тоді, коли робота активу стане цілком зрозумілою.


? Якщо уважно вивчити представлені вище помилки, новачкам буде набагато легше уникнути їх. Це допоможе скоротити↓ ймовірність втрати вкладених коштів.

FAQ: відповіді на часті питання ?

Процес інвестування досить складний. При вивченні цієї теми у новачків виникає величезна кількість питань. Нижче представлені відповіді на найпопулярніші з них.

Питання 1. Яким повинен бути розмір початкового капіталу?

Багато хто впевнений, що для інвестицій потрібні мільйони гривен. Насправді на початковому етапі буде достатньо і набагато меншої суми. Багато ПІФів дозволяють придбати паї на суму від 2 тисяч грн, акції часто можна купити вже від 1 тисячі грн.

Виходить, що для початку інвестування не потрібна велика грошова сума. Проте слід розуміти: чим більше↑ інвестуємий капітал, тим на більшу↑ прибуток можна розраховувати.

Фахівці рекомендують новачкам в сфері інвестування починати з суми близько 30 000 грн. Цього цілком вистачить, щоб відчути основні нюанси інвестиційного процесу. При цьому якщо вкладення будуть успішними, вдасться отримати відчутний прибуток.

Однак професіонали попереджають: не варто відразу інвестувати всю наявну суму. На початковому етапі у зв'язку з відсутністю досвіду ймовірність втратити вкладену суму максимальна.

Тому починати інвестиції варто з невеликих сум. Розподіляти їх необхідно між різними інструментами. Коли з'явиться досвід і впевненість, можна нарощувати вкладений капітал.

Питання 2. Кваліфікований інвестор - це хто і як ним стати?

По своїй суті кваліфікований інвестор - це професіонал у сфері інвестицій. У нього досить високий рівень фінансової грамотності і серйозний досвід роботи на ринку.

Наявність перерахованих вище навичок сприяє тому, що кваліфікований інвестор приймає зважені рішення навіть при роботі з високоризикованими активами.

З ростом професіоналізму з'являється також можливість інвестувати капітал у фінансові інструменти, обіг яких на ринку обмежена. При наявності статусу кваліфікованого інвестора багато брокерів надають доступ до інформації про спеціалізовані активи.

До групи спеціалізованих активів входять:

 • цінні папери особливого статусу;
 • паї Піфів закритого типу, якщо цей пункт є в інвестиційній декларації;
 • фінансові активи іноземних емітентів, якщо вони не мають публічного обігу хоча б на одній біржі України.

Учасники ринку, яким статус кваліфікованого інвестора присвоюється на підставі законодавства:

 • професійні учасники фондового ринку;
 • клірингові компанії;
 • кредитні організації;
 • інші учасники ринку.

Інші особи також можуть отримати статус кваліфікованого інвестора. Він присвоюється брокером у разі відповідності певним вимогам.

Питання 3. Хто такий венчурний інвестор?

Венчурний інвестор - це власник капіталу, який готовий до високого рівня ризику і згоден вкласти грошові кошти в новий вид діяльності.

Венчурний інвестор розуміє, що бере на себе підвищений ризик, вкладаючи гроші в проекти, які не встигли ще продемонструвати свою ефективність. При цьому він розраховує отримати максимальний прибуток.

Перш ніж вкласти капітал в інноваційний проект, інвестор в обов'язковому порядку оцінює його перспективи. При цьому важливе значення має впевненість в тому, що вдасться отримати назад хоча б вкладені кошти. У більшості випадків подібні вкладення здійснюються у форматі придбання цінних паперів нових компаній.

Висновок + відео

Таким чином, інвестором називають власника капіталу, який вкладає його в різні фінансові інструменти. Метою таких учасників ринку з'являється збереження і примноження власних коштів.

Стати інвестором може кожен. Однак для цього крім вільних грошей будуть потрібні певні знання і досвід. Якщо вони відсутні, високий ризик втратити вкладені кошти. У такій ситуації набагато кращим рішенням буде довірити капітал професіоналам.

Команда сайту "БізнесКіт.сом" бажає всім читачам успіхів у фінансових справах. Нехай будь-які інвестиції приносять максимальний прибуток!

? Якщо вам сподобалася публікація, не забудьте поділитися нею в соц мережах зі своїми друзями. До нових зустрічей!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити