Зміст[Сховати]

Привіт, шановні читачі фінансового журналу «BiznesCat.com»! Сьогодні поговоримо про гроші і їх функції — що це таке, яка історія виникнення грошей, які види грошей існують в наш час.

Уважно вивчивши статтю від початку і до кінця, ви також дізнаєтеся:

 • у чому полягає сутність грошей;
 • хто придумав перші гроші;
 • які основні функції виконують гроші;
 • якими властивостями вони володіють;
 • яка роль грошей в економіці.

А в кінці статті ви знайдете відповіді на найпопулярніші питання по даній темі.

Отже, поїхали!

гроші

Що таке гроші – визначення і сутність грошей

Тема грошей хвилює величезна кількість людей. Однак далеко не всі прагнуть розібратися детально, що це таке і які їх особливості. При цьому гроші є основоположним поняттям у фінансовій економіці. Якщо розглядати поняття з енциклопедичної точки зору, визначення грошам буде наступне:

Гроші - це особливий вид товару, який має максимальну ліквідність. При цьому специфічність грошей полягає в тому, що вони не несуть будь-якої споживчої цінності. Зате вони є універсальним засобом обміну - на них можна купити все необхідне.

Насправді гроші є товаром, який необхідний кожному. При цьому більшість бажає мати його в якомога більших кількостях.

Основні характеристики грошей наступні:

 • є інструментом для обміну товарів і послуг;
 • дозволяють виміряти цінність, тобто вартість будь-яких продаваних предметів;
 • є мірою вимірювання праці, а також вимірювання матеріальної цінності вироблених товарів, а також послуг.

Історія виникнення грошей (від давнини до сучасності)

Протягом величезної кількості років люди користувалися тільки бартером, змінюючи результати своєї праці на всі необхідні їм речі. Однак цей варіант добре підходив тільки для невеликих спільнот, коли кожен працював на благо всього суспільства.

Поступово з розвитком взаємовідносин між різними територіями з'явилася необхідність використовувати будь-яку універсальну одиницю, яку всі були б готові обміняти на будь-яку продукцію. Саме завдяки цьому і були винайдені гроші.

2.1. Історична довідка, перший обмін

Історики сперечаються, в якій державі вперше були використані гроші з металу. Серед припущень насамперед виділяються Китай, Персія і Лідійське царство. При цьому не маються на увазі сучасні держави, а тільки їх історичних попередників, які існували тисячі років тому і вже зникли з лиця землі.

Сьогодні у сучасного людства в якості підтвердження є тільки знахідки археологів, а також невелика кількість записів, які збереглися до наших часів. Першим грошам передували алани, які згадуються в Біблії.

Деякі історики припускають, що в будь-якій з неназваних цивілізацій металеві гроші використовувалися в обороті і ще раніше. Однак навряд чи людство про це колись дізнається.

Спочатку в якості міри вартості використовувалися злитки дорогоцінних металів. Однак на цьому етапі назвати їх повноцінними грошима було б неправильно. За своєю суттю, це такий же обмін, але з використанням як засобу обміну коштовностей.

2.2. Хто придумав перші гроші?

Більшість істориків схильні вважати, що першою державою, що впровадила в обіг гроші з металу, було Лідійське царство. Це підтверджують знахідки археологів, вік яких становить трохи більше 2 500 років.

Також є Історичні дані про те, що першою людиною, яка запропонувала використовувати залізні гроші, є король Дарій. За рахунок цього істотно спростилися торговельні відносини.

До введення грошей необхідно було знайти того, у кого є необхідний товар, після чого умовити його помінятися на речі, наявні в наявності у покупця. Завдяки введенню монет з'явилася можливість реалізувати свою продукцію першому бажаючому.

Вже в ті часи торговці почали подорожувати в інші держави і розносити новини. Завдяки тому, що гроші виявилися дуже зручними і самі по собі уявляли практичну цінність, вони дуже швидко здобули загальне визнання.

Однак вже при появі перших монет люди зіткнулися з проблемою вибору того, що на них карбувати. Більш того, вже в цей період з'явилися перші фальшивомонетники.

2.3. Походження слова «монета»

Багато хто задається питанням: яке походження слова монета, що воно означає? Дивно, але пов'язано це поняття з давньоримськими богами.

Карбування перших монет здійснювалася в храмі, присвяченому давньоримській богині Юноні. Вона мала титул moneta. Саме це слово стало використовуватися для позначення карбованих грошей з металу. Поступово латинське слово стали використовувати в багатьох європейських державах.

Римляни постійно ходили в походи, намагалися завоювати максимальну кількість територій. Завдяки цьому гроші поширилися майже по всій Європі, а також частині Північної Африки. Варварським племенам, що проживали на цій території, довелося перейняти історію і культуру, використовувати досягнення Римської імперії.

Саме про це свідчать історичні дані. Але всі документи були написані переможцями.

2.4. Теорія походження перших паперових грошей

Археологічні розкопки дозволили дізнатися, що в Китаї монети мали прямокутну форму. При цьому абсолютно неясно, з чим пов'язана така відмінність. Тим більше, що розплавлений метал легко приймає форму овалу. Це найближче до круглої класичної монеті.

У Китаї в певний історичний період виникли труднощі з видобутком металів. Тому не виходило забезпечити карбування кількості монет, достатнього для задоволення попиту на них. Довелося шукати спосіб вирішити цю проблему. Тим часом, в цьому регіоні папір вироблявся тисячі років.

Держава зобов'язалася на першу вимогу міняти банкноти на монети. Таку ж обіцянку могли давати один одному люди в процесі купівлі-продажу (обміну) товару.

Ідея з банкнотами сподобалася правителям багатьох держав. Але в Європі вона була впроваджена значно пізніше. Причиною цьому стала ізольованість Китаю від інших країн.

В Україні та Європі активно застосовувати бони, в якості яких використовувалися паперові облігації та купюри, стали порівняно недавно – близько 300 років тому. Причиною такого рішення стала величезна вага гаманця. Щоб розплатитися монетами за велику покупку, доводилося возити з собою величезні мішки.

2.5. Історія створення і розвитку грошей - коротко

Якщо підводити підсумок, можна виділити 6 видів грошей, які змінювали один одного в процесі розвитку людської цивілізації:

 1. злитки з дорогоцінних металів;
 2. перші гроші з металу, що використовувалися в Лідійському царстві;
 3. давньоримські монети;
 4. перші гроші Дарія;
 5. монети з Китаю прямокутної форми;
 6. бони - зобов'язання і розписки на папері.

Однак і на цьому не зупинився розвиток грошей. Для сучасного суспільства характерна стрімка глобалізація. Поступово комп'ютерні технології витісняють паперові документи. Сьогодні вже не рідкість розрахунок між людьми за допомогою електронних засобів.

Поступово з часом стирається з пам'яті суть фізичних грошей. Однак як і їх введення в минулому, так і поступова відмова від них в сучасних умовах змінюють світ на краще. Завдяки розвитку Інтернету і технологій рівень автоматизації істотно зростає↑. Тому не можна виключати в майбутньому можливості повної відмови від монет і купюр.


Таким чином, поза всякими сумнівами, той, хто придумав гроші, вніс великий внесок в історію. Однак до сучасної людини не було донесено ім'я єдиного творця, якому можна було дякувати за це. Існує можливість, що думка про створення грошей майже одночасно з'явилася в різних куточках планети.

Функції грошей і їх роль в економіці - огляд 6 основних функцій (коротко і зрозуміло)

Поступово в міру розвитку цивілізованого суспільства, а також торгових взаємин функції грошей безперервно розширювалися. Спочатку вони використовувалися лише для вимірювання цінності різних товарів і послуг. Пізніше гроші стали виконувати і ряд інших найважливіших для суспільства завдань.

Функція грошей - це особливе вираження їх ролі в економіці (господарської діяльності суспільства).

Отже, які функції виконують гроші?

Функція 1. Гроші як міра вартості

Функція грошей як міри вартості утворюється в процесі ціноутворення. Саме гроші допомагають визначити вартість товару або послуги. Більш того, загальний еквівалент допомагає порівняти вартість різних продуктів праці між собою.

Ціна - це вираз вартості товарів і послуг у формі цифр. Її формування здійснюється згідно з умовами виготовлення товару або послуги відповідно до витрачених при цьому ресурсів.

Порівняти вартість продукції було досить важко без приведення їх до певного масштабу. Будь-яка фізична величина вимірюється у відповідних одиницях. Цінність при цьому може бути виміряна грошима.

Після впровадження універсального еквівалента вартості зникла необхідність проведення складних розрахунків цінності різних товарів і послуг.

У сучасній економіці розрахунок ціни здійснюється окремо для кожного продукту. При цьому доводиться враховувати всі витрачені ресурси - матеріали, витрати праці та інше.

Спростити розрахунки допомогло використання в якості основного елемента для цього грошової одиниці держави. У деяких випадках при нестабільності національної економіки може використовуватися валюта інших країн.

Функція 2. Гроші як купівельний засіб

Виконуючи функцію купівельного засобу, гроші займаються обслуговуванням процесу торгівлі, який складається з угод купівлі та продажу.

У цьому фінансовому процесі гроші є засобом обігу. Саме вони допомагають підтримувати постійний рівень процесу товарообігу.

У процесі продажу часто виникає часовий проміжок між отриманням товару і передачею оплати за нього. Це пов'язано з тим, що продавці можуть надавати покупцям відстрочку. Відповідно, виникає нове економічне поняття - кредит.

Функція 3. Гроші як засіб платежу

Подальший розвиток економічної структури призвів до того, що у грошей виникла ще одна функція. Поступово фінанси зайняли місце повноцінного засобу платежу.

На даний момент саме гроші можуть використовуватися для оплати продукції, виконання інших зобов'язань.

Функція 4. Розподільна

Суть розподільної функції полягає в передачі одним суб'єктом іншому певної суми грошей. При цьому перший не отримує будь-якого відшкодування.

Така грошова функція виступає основою роботи будь-якого державного бюджету, а також розподілу доходів організацій. Великі соціальні системи завжди ґрунтуються саме на розглянутій функції.

Функція 5. Гроші як засіб заощадження і накопичення

Гроші використовуються не тільки для оплати різної продукції, але і в якості основи для багатства. Іншими словами, фінансові кошти можна відкладати в якості накопичень, дарувати. Більш того, гроші можна примножувати, вкладаючи в створення власної справи, перспективні проекти. Про це ми детально писали тут.

Ця функція грошей визначає абсолютно весь процес інвестування в суспільстві, розвиток банків, бірж, різних фінансових ринків. Крім того, саме вона забезпечує зростання економіки окремо взятої держави.

Ситуація в сучасному світі складається у форматі економічної глобалізації. При цьому первинна роль відводиться грошам як валюті.

Грошові кошти виступають запасом цінності, робочим активом. Важливо розуміти: реальна вартість заощаджень залежить від розміру ліквідності.

Купівельна спроможність грошових коштів не змінюється тільки в разі відсутності інфляції. В реальності такої економіки практично не існує. Тому гроші під дією інфляції поступово втрачають купівельну спроможність.

У подібних умовах робити накопичення стає безглуздо. У ситуації, що склалася функцію виконує не національна, а іноземна валюта. Вибираються гроші тих країн, економіка яких є більш стабільною.

Функція 6. Гроші як міра міжнародного обміну

В умовах глобалізації економіки гроші в рамках цієї функції виконують цілий ряд завдань:

 • конвертація валют;
 • формування платіжного балансу;
 • формування курсу валют.

Грошовий обмін між різними державами допомагає сформувати зовнішньоторговельні відносини, а також міжнародні позики. Крім того, ця функція дозволяє допомагати зовнішнім партнерам.

Традиційно світові гроші вимірюють в резервних валютах. Сьогодні ними є амеериканський долар ( $ ), японська ієна ( ¥ ), а також євро (€).

Однак у разі взаємної домовленості розрахунки між державами можуть здійснюватися і в інших грошових одиницях. По суті, абсолютно будь-яка валюта може виконувати завдання міжнародних розрахунків.

Таблиця: «Основні функції грошей і їх особливості»

 

Функція Опис Основні особливості
1. Міра вартості Визначення цінності продукції Історично це була перша функція
2. Купівельний засіб Дозволяють купувати все необхідне Забезпечення стабільного обороту товарів і послуг
3. Засіб платежу Дозволяє розраховуватися за боргами Основа для розвитку кредитної системи
4. Розподільна Передача грошей без отримання відшкодування Лежить в основі державного фінансування
5. Засіб заощадження та накопичення Дає можливість робити накопичення Цінність заощаджень визначається станом національної економіки
6. Міра міжнародного обміну Підтримка обміну між різними державами Курс валюти визначається внутрішнім станом національної економіки

Які види грошей бувають — ТОП-8 видів грошових коштів

У сучасному суспільстві виділяють велику кількість видів грошей. Всі вони включають чимало підвидів, які пояснюють різноманіття їх форм.

Гроші розрізняються матеріалом, використовуваним для їх виготовлення, способами обігу, варіантами обліку грошової маси, а також переходом одного виду в інший. Історично склалося 8 певних видів грошей, детально розглянемо їх далі.

Вид 1. Товарні гроші

У літературі можна зустріти різноманітне позначення товарних грошей. Інакше їх називають натуральними, справжніми і дійсними. У цьому випадку в якості грошей виступають товари, що мають внутрішню вартість і корисність.

Цей вид об'єднує продукти, які застосовувалися для вимірювання вартості в початковому періоді становлення обігу товарів.

На різних територіях в якості них використовувалися:

 • пшениця;
 • сіль;
 • худоба;
 • металеві повновагі монети з дорогоцінних металів;
 • пушніна та інше.

Вид 2. Забезпечені гроші

Забезпечені гроші при їх пред'явленні можна обміняти на певну кількість продукції або дорогоцінних металів. По суті, забезпечені гроші виступають представниками товарних.

Вид 3. Фіатні гроші

Фіатние гроші не мають ніякої самостійної цінності, або вона непорівнянна з номіналом.

Такі фінанси здійснюють функції грошових коштів через те, що держава бере на себе зобов'язання приймати їх в оплату податкових внесків і фіксує як легітимний засіб платежів на власній території.

Зараз базовою формою виступають банкноти і безготівкові гроші, розміщені на рахунках в банківських організаціях.

Вид 4. Кредитні гроші

Кредитними грошима виступає право вимагати в майбутньому особливо оформлену заборгованість. У більшості випадків вони виробляються шляхом передачі цінних паперів, які можуть бути використані для придбання всього необхідного, а також погашення своїх боргів. Найчастіше оплата здійснюється в конкретний термін.

Вид 5. Повноцінні гроші

Повноцінні гроші мають товарну вартість, що дозволяє забезпечити їх купівельну спроможність. Вона виступає адекватною внутрішньою цінністю, яка визначається принципами відтворення.

Такі гроші включають 2 групи:

 1. товарні;
 2. металеві.

Вид 6. Неповноцінні гроші

Неповноцінні гроші не мають товарної вартості. Виділяють кілька їх різновидів. Все залежить від законодавства, що здійснює регулювання обігу грошових знаків.

 • Забезпечені товарами або валютними металами. Хоча вони не мають внутрішньої цінності, мають представницької. Під нею розуміють міру купівельної цінності, наявну в неповноцінних забезпечених грошах, коли вони обмінюються на повноцінні.
 • Незабезпечені гроші не ґрунтуються на будь-якому забезпеченні, тому не підлягають обміну на дорогоцінні метали. Такі Фінанси виступають грошима виключно через загальне їх визнання і довіри з боку суб'єктів економіки.
 • Хартальні є окремим видом неповноцінних грошей, які звертаються згідно із законами, мають під собою визнання і підтримку з боку держави.

Вид 7. Готівкові гроші

Готівкою називають гроші, які населення тримає у себе на руках. Такі фінанси займаються обслуговуванням роздрібного товарообігу та особистих платіжно-розрахункових операцій. Іншими словами, готівкою виступають монети і банкноти, що передаються з рук в руки.

Вид 8. Безготівкові гроші

В якості безготівкових грошей виступає основна маса фінансів, розташована на рахунках в банківських організаціях. Також можна почути позначення таких грошей як депозитних або кредитних.

Читайте також: Що таке депозит.


Сьогодні в суспільстві одночасно співіснують всі названі види грошей. Всі вони мають величезне значення для економіки.

Які види грошей існують в наш час - наочний приклад

Наведемо наочну картинку видів грошей в сучасному світі:

Якщо говорити коротко, то в наш час існує два види грошей: готівкові та безготівкові.

✔ Готівка - це монети, паперові гроші, кредитні гроші (векселі, банкноти, чеки).

✔ Безготівкові гроші - кошти, які знаходяться на рахунках. Діляться вони на кредитні пластикові карти, платіжні пластикові карти та електронні (цифрові) гроші.

Популярні форми грошей

Форма грошей являє собою зовнішнє втілення певних видів фінансів. Вони розрізняються в першу чергу виконуваними функціями. Нижче детально розглянуті найпопулярніші форми грошей.

1) Металеві

З великої кількості різноманітних товарних грошей з розвитком історії поступово виділилися ті з них, які виготовлялися з дорогоцінних металів. Саме вони стали універсальною формою.

Їх перевага полягала в тому, що вони без проблем ділилися на велику кількість частин і не піддавалися псуванню з часом. Такі метали одночасно коштували досить багато і були широко поширені по всьому світу.

В кінці VII століття до нашої ери в Лідії (країні в Малій Азії) були винайдені монети. Вони представляли собою круглі злитки дорогоцінних металів, які вироблялися за допомогою карбування державою. Монети досить швидко здобули популярність і зайняли місце універсального засобу обміну для багатьох цивілізацій.

У зв'язку з тим, що монети із золота і срібла мали власну цінність, вони використовувалися у всіх державах, де було введено обіг металевих грошей. Проте, кожна країна прагнула карбувати свої власні монети. Цей процес був підтвердженням високого статусу, а також суверенітету держави.

За своєю суттю металеві гроші відносяться до дійсних. Їх номінальна вартість зазвичай відповідає цінності металів, що використовуються при їх виробництві.

2) Паперові

Історично ця форма була введена в обіг з метою заміщення використовувавшихся золотих монет. Спочатку паперові гроші вироблялися державою нарівні з золотими монетами. Щоб впровадити їх в ужиток, держава гарантувала обмін на першу вимогу на золоті монети.

Основна особливість цієї форми: відсутність самостійної цінності. При цьому держава встановлює для них примусовий курс.

Такі гроші виконують 2 функції:

 1. виступають як засіб обігу;
 2. є засобом платежу.

Нерідко держава в умовах дефіциту фінансових ресурсів приймає рішення наростити емісію паперових грошей, не враховуючи при цьому рівень обігу товарів.

В умовах відсутності обміну на дорогоцінні метали паперові гроші не підходять для виконання функції накопичення. Їх надлишок самостійно не може бути виведений з обороту.

3) Кредитні

Ця форма з'явилася в процесі розвитку виробництва товарів, коли покупка і реалізація товарів стали здійснюватися на умовах розстрочки платежу. Впровадження визначається функцією, коли гроші стають засобом платежу. Тут вони виконують роль зобов'язання, погашення якого здійснюється в обумовлений термін.

Відмітна їх особливість: випускаються в обіг в узгодженні з реальними потребами обороту. Позика видається з наданням кредитору застави. В якості нього можуть виступати окремі види запасів. При цьому погашення кредиту здійснюється за допомогою скорочення залишку наявних цінностей.

В кінцевому підсумку обсяг платіжних засобів, які надаються позичальникові, пов'язується з потребою фінансового обороту в коштах.

Ця форма також не володіє власною вартістю. Такі гроші являють собою символічний її вираз, що полягає в товарі, наданому в забезпечення при оформленні позики. Емісією кредитних грошей зазвичай займаються банківські організації в процесі здійснення ними кредитних операцій.

4) Вексель

Вексель став історично першим видом кредитних грошей, який виник як результат від здійснення торгових угод на умовах розстрочки платежу.

Вексель - це безумовне зобов'язання позичальника, оформлене в письмовій формі, повернути конкретну грошову суму в домовлений термін в певному місці.

Векселі бувають 2-х видів:

 • простий видається боржником;
 • тратта або переказний вексель виписується кредитором і направляється позичальникові для проставлення на ньому підпису з подальшим поверненням кредитору.

Сьогодні використовуються також:

 • казначейські, випуск яких здійснюється державою з метою покриття бюджетного дефіциту, а також усунення касових розривів;
 • дружні виписуються однією фізичною особою на користь іншого для обліку їх в банківській організації;
 • бронзові, які не мають товарного покриття.

У разі акцепту, тобто згоди з боку банківської організації, вексель вважається акцептованим. При цьому його платіжна гарантія зростає↑.

Основні особливості векселів наступні:

 1. абстрактність, тобто на такому цінному папері не вказано тип угоди;
 2. безспірність - означає, що оплата заборгованості є обов'язковою, а в разі складання акта про протест можуть використовуватися заходи примусового стягнення;
 3. оборотність - вексель може бути переданий іншій особі шляхом проставлення на ньому зі зворотного боку передавального напису, це дозволяє використовувати вексель для взаємного заліку зобов'язань;

Також особливістю векселя є те, що він може використовуватися тільки в оптовій торгівлі, коли сальдо взаємних зобов'язань погашається готівковими коштами. Крім того, у вексельному обігу бере участь обмежене коло осіб.

5) Банкноти

Банкноти являють собою кредитні гроші, емісія яких здійснюється Національним банком країни. Можна виділити особливості, які відрізняють їх від векселів. Вони представлені в таблиці.

Таблиця «Порівняльна характеристика банкнот і векселів»

Порівняльна характеристика Банкнота Вексель
Хто здійснює випуск Національної банк Індивідуальний підприємець
Терміновість Безстрокове зобов'язання Термінове - в середньому на термін від 3 до 6 місяців
Гарантія Державна Індивідуальна

Спочатку банкноти виконували відразу 2 забезпечення:

 • комерційна гарантія, так як випуск здійснювався на основі векселів, тісно перепліталися з оборотом товарів;
 • золота гарантія забезпечувала обмін на золото.

Банкноти, які можна обміняти на метал, називають класичними. Їх відмітна особливість полягає в підвищеному↑ рівні стійкості і надійності. Для порівняння класичних банкнот з паперовими грошима основні їх особливості представлені в таблиці нижче.

Таблиця «Порівняльна характеристика паперових грошей і класичних банкнот»

Характеристика Класична банкнота Паперові гроші
З якої функції виникають Засіб платежу Засіб обміну
Метод емісії Випускаються Нацбанком Емітуються Мінфіном
Зворотність Повертаються в Нацбанк, коли скінчиться термін векселя, покладеного в їх основу Не повертаються
Розмінність При поверненні в Нацбанк обмінюються на дорогоцінні метали Нерозмінні

У сучасному світі банкноти надходять в обіг за допомогою оформлення банками кредитів державі та іншим учасникам ринку, конвертації іноземної валюти в національну.

Сьогодні не здійснюється обмін банкнот на дорогоцінні метали. Більш того, далеко не завжди вони забезпечені будь-якими товарами.

Нацбанки різних країн здійснюють емісію банкнот законодавчо встановленого зразка і номіналу. Вони виступають національною валютою в конкретній державі.

6) Депозитні

Депозитні гроші - це записи в банках на рахунках, відкритих клієнтам. Поява таких грошей відбувається, коли власник векселя пред'являє його до обліку. Замість видачі банкнот фінансова організація здійснює відкриття рахунку, з нього здійснюється платіж за допомогою їх списання.

Ця форма грошей може виконувати функцію накопичення за допомогою нарахування відсотків, яке здійснюється в разі тимчасової передачі в користування банку. Вони можуть також виступати мірою вартості, але не можуть бути засобом обігу.

Як і вексель, депозитні гроші мають двоїсту природу. Вони є фінансовим капіталом і в цей же час виступають засобом платежу. Протиріччя депозитних грошей, що полягало в протистоянні функцій заощадження і платежу, було дозволено за допомогою підрозділу рахунків у банках на поточні і термінові.

7) Чек

Чек являє собою грошовий документ, який містить наказ власника банківського рахунку виплатити власнику цього документа зазначену в ньому суму.

У фінансовій економіці виділяють кілька видів чеків:

 1. Іменні виписуються на конкретну людину. Їх власник Не має права передавати чек кому-небудь;
 2. Ордерний чек оформляється на певну особу. Однак у його власника є право передати документи іншій особі за допомогою індосаменту;
 3. Пред'явницький - за таким чеком виплата здійснюється будь-якій особі, яка пред'являє його до виплати;
 4. Розрахунковий чек використовується виключно при проведенні безготівкових розрахунків;
 5. Акцептовані чеки - за цим документом банк дає акцепт, тобто згоду, на проведення платежу в певній сумі.

Основна суть цієї форми полягає в наступному: чеки можуть бути інструментом отримання готівки в банківській організації, засобом обігу, застосовуватися для проведення безготівкових розрахунків.

8) Безготівкові

У розвинених країнах чимала частка коштів в обороті відводиться безготівковим грошам, які представляють собою:

 • записи на рахунках, відкритих у Нацбанку та його відділеннях;
 • депозити, розміщені в комерційних банках.

За своєю суттю вони не виступають платіжним засобом. Однак їх можна в будь-який момент перетворити в готівку, які гарантовані кредитними установами.

На практиці такі гроші використовуються нарівні з готівкою. Більш того, у них є цілий ряд переваг перед останніми.

9) Електронні

Кінець ХХ століття був ознаменований тим, що стався перехід до якісно нової форми грошей, званої електронними. Передумовами до цього стали широке поширення комп'ютерної техніки, а також розвиток Інтернету.

Електронні гроші - це зберігання в електронному форматі грошової вартості за допомогою технічних пристроїв, що використовуються для проведення платежів. Такі пристрої не припускають неодмінного проведення транзакцій через рахунки в банку і можуть виступати як передплачений інструмент на пред'явника.

Розглянуті гроші є зобов'язанням в електронній формі. Вони зберігаються на спеціальному носії в доступі користувача.

В основу цієї форми покладено депозитний обіг. При цьому спочатку особа, яка буде здійснювати платіж, вносить певну суму кредитних грошей.

Важливо розрізняти 2 види електронних грошей:

 1. Фіатні виражаються у валюті якоїсь держави, вони виступають видом грошових одиниць його платіжної системи. На законодавчому рівні всім громадянам ставиться обов'язок приймати їх до оплати.
 2. Нефіатні виступають грошовою одиницею недержавних платіжних систем. Всі дії з ними здійснюються відповідно до правил випускають їх платіжних систем.

Електронні гроші набувають все більшого поширення. Відбувається заміна готівки і чеків кредитними картами, що представляють собою кошти для розрахунків.

Головні властивості грошей

Гроші, незважаючи на їх різноманіття, є єдиним інструментом. Саме за допомогою нього здійснюється реалізація економічних взаємин в сучасному світі.

Однак, щоб вони змогли стати реальним інструментом, до грошей висуваються певні вимоги, які багато в чому обумовлені рівнем розвитку. Саме це визначає еволюцію фінансів.

Гроші відповідають вимогам суспільства тільки тоді, коли володіють декількома властивостями. Нижче детально розглянуті основні з них.

Властивість 1. Прийнятність

Як тільки суспільство усвідомило необхідність в грошах, йому довелося вирішувати, що може використовуватися в якості них. На початковому етапі це рішення випливає з фінансової практики. Поступово люди почали використовувати для розрахунків певні предмети. Вони стали еквівалентом вартості, тобто взяли на себе функцію грошей.

У різних суспільствах на різних етапах розвитку люди вибирали для використання свої предмети. Все залежало від укладу і того, що люди цінували на даний момент. В якості грошей могли використовуватися пушнина, худоба, сіль, дорогоцінні метали, а також різні красиві або рідкісні предмети.

Саме прийнятність виступає важливою умовою для використання певного предмета як грошей. Рішення однієї особистості про те, що саме застосовувати як гроші, безглуздо. Щоб річ виконувала своє призначення, переконати в можливості використовувати її замість грошей доведеться велика кількість людей.

Більшість товарів, що використовувалися для оплати, володіли внутрішньою цінністю. Вона визначалася можливістю їх використання в інших цілях або попитом на такі предмети через їх рідкості.

Коли в суспільстві виникає думка про застосування грошей, люди готові використовувати предмети, які мають тільки мінову вартість. Остання визначається впевненістю, що в майбутньому ця річ також буде використовуватися для розрахунків усім суспільством.

Однак і в сучасності, коли порушено рівновагу економіки або спостерігаються перешкоди в її дії, грошима можуть виступати цінні товари. Наприклад, в Європі після закінчення Другої світової війни люди перестали вірити в паперові гроші. В результаті їх замінили сигарети, панчохи, а також шоколад.

Властивість 2. Стабільність вартості

Стабільність вартості виступає основною властивістю, яке дає можливість предмету виступати грошовим засобом. Розглядається властивість - істотна характеристика прийнятності.

Будь-яка знецінюється форма грошей не здатна якісно виконувати функції засобу платежу і накопичення. У такій ситуації більшість людей відмовляться від накопичення, оскільки купівельна спроможність грошей буде падати. Люди будуть шукати різні способи вкладення грошей.

Стабільність грошей, які володіють тільки міновою цінністю, визначається довірою населення до незмінності купівельної спроможності. Якщо така довіра буде порушено, стабільність грошей може бути втрачена через дії інфляції.

Гроші, що володіють внутрішньою цінністю, знаходяться під захистом від впливу інфляції. Але на них може чинити негативний вплив зміна попиту і пропозиції на товар, що лежить в їх основі. Якщо вартість буде знижуватися↓, відбудеться скорочення↓ і купівельної спроможності грошової одиниці.

Вплив на масу грошей надають також дії фальшивомонетників. Коли існує можливість виробляти фальшиві гроші, які неможливо відрізнити від справжніх, вони будуть використовуватися в обороті як справжні. Якщо при цьому кількість фальшивих грошей істотно зросте↑, грошова маса в обігу буде роздута. В кінцевому підсумку це призведе до зниження вартості грошей.

Поступово зі зростанням потреби накопичення, а також прогресу платіжних відносин суспільству довелося відмовитися від використання тих форм грошей, вартість яких була нестабільною. В результаті грошима стали визнавати тільки золото, цінність якого була незмінна. Держави, які використовували золоті гроші, зуміли досягти в XIX столітті серйозного прогресу.

У міру подальшої еволюції економіки і формування глобального ринку наявної у дорогоцінних металів стабільності стало недостатньо, щоб забезпечити розглядається властивість. Попит і пропозиція на дорогоцінний метал перебували в безперервному русі, що відбивалося на вартості повноцінних грошей.

Завдяки названим передумовам відбувся перехід до використання неповноцінних кредитних грошей. Підтримувати стабільність їх вартості на необхідній величині державі та міжнародним органам допомагають певні їхні зусилля.

Важливим механізмом, покликаним вирішувати таке завдання, виступає грошово-кредитна політика. Вона реалізується Нацбанком країни, що випустила грошову одиницю. Виходить, що сьогодні в суспільстві одним з найсерйозніших завдань держави стає підтримка на необхідному рівні стабільності вартості валюти.

Властивість 3. Економічність

Економічність допомагає скоротити витрати, які незмінно супроводжують виробництво грошей, і дозволяє забезпечити грошовий обіг.

За часів, коли гроші були повноцінними, вирішення цих найважливіших завдань було утруднено, оскільки максимальне підвищення економічності мало свої межі. Вартість виробництва грошей залежала від ціни матеріалу, що використовувався для виготовлення грошей. У підсумку це призвело до демонетизації золота і створення неповноцінних грошей.

Однак навіть зараз проблема економічності грошей не втратила своєї актуальності. Виготовлення сучасних грошей є досить витратним для будь-якої держави. Це призводить до того, що поступово готівкові гроші в обороті витісняються і замінюються депозитними, тобто безготівковими.

Але щоб забезпечити оборот достатньою кількістю таких грошей, доводиться нести також ряд витрат. Витрати потрібні на обслуговування рахунків, проведення платежів, організацію розрахунків між банками та інші організаційні питання. Щоб мінімізувати такі витрати, рух безготівкових коштів почали виробляти за допомогою електронних технологій.

Сфера застосування депозитних грошей постійно розширюється. Незважаючи на це, жодна з країн світу на сьогоднішній день не в змозі повністю відмовитися від готівки.

Властивість 4. Можливість тривалого використання

Принциповим способом досягти економічності грошей виступає можливість використовувати їх протягом тривалого періоду часу. Це є наступною властивістю грошей. Воно було характерно для повноцінних грошей і зараз є актуальним для готівки. При цьому немає сенсу обговорювати депозитні гроші в рамках цієї властивості, так як для них відсутній знос.

Щоб готівкові гроші можна було використовувати протягом тривалого періоду часу, при їх виготовленні застосовують надміцний папір, яка відрізняється стійкістю до зносу. Дрібні гроші ефективно карбувати у вигляді металевих монет.

В рамках розглянутої властивості величезне значення для паперових грошей має зносостійкість, яка передбачає:

 • максимальний опір зламам. Папір для грошей повинен витримувати в тисячі разів більше подвійних перегинів, ніж звичайний.
 • стійкість до розривів і надривів кромки також має величезне значення для терміну служби грошей.
 • особливої якості папір. Він повинен бути білим, непрозорим, гладким, не повинен змінюватися під впливом сонця і світла, фарба повинна міцно триматися на грошах і не стиратися.

Найкращий рівень названих показників забезпечується для паперу з льону та бавовни.

Властивість 5. Однорідність

Однорідність - вимога, яка пред'являється до всіх форм грошей, проте не всі вони забезпечують її. Найбільші проблеми з однорідністю спостерігалися, коли грошима виступали різні товари, так як кожна одиниця мала відмінні риси.

Такий недолік товарних грошей дещо ослаб, коли стався перехід до золотих грошей. Такі монети виявилися досить однорідними і взаємозамінними. Одна і та ж кількість монет мала рівну цінність.

Принцип однорідності золотих монет міг порушуватися в декількох випадках:

 • якщо одночасно в обороті використовувалися також срібні монети;
 • через різного ступеня зношеності золотих монет;
 • коли при їх виготовленні якоїсь частини золотих монет використовувалися різні домішки металів.

Коли в обороті використовуються грошові одиниці різної якості, всі люди прагнуть утримати у себе більш високоякісні з них. Відповідно, і продавці товарів намагалися б приймати на сплату тільки грошові одиниці високої якості. У внутрішній цінності грошей, які не є однорідними, завжди є цілий ряд відмінностей.

Вирішити проблему неоднорідності допоміг перехід до неповноцінних грошей. Однак питання не вдалося зняти повністю навіть незважаючи на те, що на перший погляд вони виглядають однаковими.

При детальному вивченні стає ясно, що окремі види неповноцінних грошей можуть бути неоднорідними через різного рівня довіри до їх емітентів.

Іншими словами, у таких грошей неоднорідність може проявлятися в відмінності ступеня надійності.

Надійність депозитних грошей також не може бути однаковою. Це обумовлено тим, що кожна кредитна організація має свій рівень ліквідності і стабільності. Найбільш глобально така неоднорідність демонструється в періоди економічних криз.

Властивість 6. Подільність

Величезне значення має також подільність. Здійснювати придбання дрібних товарів практично неможливо, використовуючи великі неподільні гроші.

Коли грошима виступали різні предмети, які мали внутрішню вартість, виникала суттєва проблема, пов'язана з втратою ними в процесі поділу цінності. Вартість кожної частини виявлялася нижче, ніж вона була в складі цілого. Більш того, деякі товари (наприклад живу худобу) неможливо розділити на частини.

Щоб швидко проводити оплату без додаткових витрат, гроші повинні без особливих зусиль розділятися на велику кількість частин. В результаті з'являється можливість внести в якості оплати будь-яку суму і при цьому отримати надлишок у вигляді здачі.

Щоб забезпечити подільність, держава випускає гроші різного ґатунку. Більш того, грошова одиниця ділиться на кілька рівних частин, в більшості випадків на 100. З використанням цього співвідношення проводиться карбування монет різного достоїнства.

Властивість 7. Портативність

Величезне значення для грошей має їх портативність. Важливо, щоб їх було зручно переносити, використовувати в повсякденності. Найбільш ранні форми грошей відрізнялися низькою портативністю, але в процесі вдосконалення кожна наступна форма грошей ставала все більш і більш зручною у використанні.

Сучасні готівкові у вигляді банкнот і монет відрізняються досить високим↑ рівнем портативності. Однак і на цьому не закінчився процес вдосконалення. Впровадження пластикових карт дозволило вмістити практично будь-яку грошову суму в абсолютно маленький обсяг.


Максимально відповідаючи представленим вище властивостям, гроші можуть виконувати свої функції найбільш ефективно.

FAQ - часті запитання

Незважаючи на гадану простоту теми грошей, при детальному вивченні виникає величезна кількість питань. Щоб вам не довелося витрачати час на пошуки, ми традиційно відповідаємо на найпопулярніші з них.

Питання 1. Коли і як з'явилися перші паперові гроші в Україні?

В Україні вперше паперові гроші стали використовувати за часів правління Катерини II, а точніше в 1769 році. Однак вони були мало чим схожі на сучасні. За своєю суттю паперові гроші того часу являють собою особливі банківські зобов'язання, які оформлялися як розписка, що підтверджує право на отримання монет.

Матеріал для таких грошей виготовляли в Червоному Селі на паперовій мануфактурі. Пізніше виробництво було перенесено в Царське село. Папір для виробництва грошей вже в той час мав водяні знаки. Також в той період на них проставлявся завершальний підпис посадових осіб. Гроші друкували в Сенатській друкарні.

Історично перші паперові гроші в нашій країні називали асигнаціями. Вони мали номінал 25, 50, 75 і 100.

Найважливішими передумовами до їх появи стала нестача видобутку срібла, яке використовувалося для карбування грошей. На той момент базовою грошовою одиницею була монета зі срібла. ЇЇ вартість відповідала ціні використовуваного дорогоцінного металу.

Виданий 29 грудня 1976 року маніфест стверджував, що вирішальною причиною переходу до використання асигнацій є необхідність розміну монет з міді на гроші, які будуть максимально комфортними для перевезення.

Гроші, що випускаються в той час, були низької якості. Причина цього полягала в тому, що для їх виготовлення застосовувалася папір низької проби. Найважливіші елементи, які зображувалися на грошах, це текст і нумерація. Так як зображення на перших грошах було дуже простим, їх майже відразу почали підробляти. Особливо гостро ця проблема постала за часів війни з Наполеоном. В цей час асигнації друкували на верстаті, який був завезений з Франції.

У зв'язку з істотним зниженням вартості використовуваних асигнацій було вирішено вводити додатково нові грошові знаки.

У період з 1818 по 1819 рік були випущені нові асигнації, номінал яких становив 5, 10, 25, 50 і 100. Для цих грошей характерне використання водяних знаків із зображеннями портретів і картин художників. Тому підробити їх було істотно складніше.

Щоб максимально збільшити рівень захисту асигнацій, в процес виробництва залучали обдарованих художників, застосовували останні технології, а також спеціальні машини. В обігу такі гроші залишалися аж до 1843 року.

Питання 2. Для чого потрібні гроші людям?

Люди дуже високо цінують гроші, часто говорять про них, мріють мати їх якомога більше. Гроші дають людям не тільки прямі можливості, але і додаткові смисли життя, які мають для них величезне значення.

Можна виділити кілька причин, за якими багато людей прагнуть стати багатими:

 1. Безпека і контроль за ситуацією. Людину неминуче хвилює, що він зможе дати своїм дітям, як допоможе батькам, як впорається з власною хворобою. У такій ситуації наявність грошей допомагає досягти спокою і отримати впевненість в майбутньому. При цьому виникає відчуття не тільки базової безпеки, але і можливості контролювати ситуацію. При наявності грошей виникають проблеми вирішувати набагато простіше.
 2. Досягнення свободи і незалежності. Коли людина мріє про великі гроші, він часто думає про свободу і незалежність. При цьому важливо відрізняти можливості, які вдасться отримати, від прагнення скинути з себе тягар відповідальності. Нерідко за мрією про гроші ховається страх і бажання втекти від проблем.
 3. Підтвердження власної значущості. Наявність грошей дозволяє відчути власну важливість. Деяким здається, що ті, хто багато заробляє, краще тих, кому це не вдається. Прагнучи якомога більше заробляти, вони намагаються надати собі значимість у власних очах. Однак практично завжди знаходиться хтось, у кого грошей ще більше. У підсумку в постійних муках і спробах заробити ще більше людина так і залишається нещасним. Про те, як заробити грошей швидко і багато, читайте в спеціальній публікації.
 4. Бажання досягти визнання і поваги. Нерідко люди витрачають величезну кількість грошей на подарунки і благодійність, а також розвага інших людей. Забуваючи при цьому про свої потреби, вони бажають продемонструвати, які вони хороші. Іншим гроші потрібні як спосіб увічнити своє ім'я в історії. Одні хочуть зробити наукове відкриття, інші видати книгу-все це вимагає вкладення коштів.
 5. Прагнення до влади. Великі гроші можуть бути ознакою всемогутності. При їх наявності з'являється можливість управляти всім. Деякі люди впевнені, що можуть поміняти час на гроші, а потім навпаки. Вони спочатку витрачають весь час на роботу, намагаючись отримати максимальний дохід в надії, що коли у них буде достатньо грошей, вони зможуть добре відпочити. Насправді в більшості випадків таке бажання не виправдовується. Або заробити необхідну суму ніяк не виходить, або, коли вона є, пропадає всяке бажання її витрачати. Будь-яка людина повинна навчитися отримувати задоволення від життя тут і зараз.

Читайте також нашу статтю «Де взяти гроші терміново».

Питання 3. Які існують теорії грошей?

Історично склалися 8 основних теорій грошей. Вони розглянуті нижче.

1) Металева теорія грошей (з XV по XVII століття)

Ця теорія стверджує: купівельна спроможність визначається складом монети, інакше кажучи, дорогоцінним металом, використовуваним при її виготовленні. З цієї причини така теорія не визнає банкноти.

Найціннішими при цьому вважаються монети, виготовлені з благородних металів. У них максимальна вартість через природних властивостей, що не залежать від розвитку відносин обміну.

2) Номіналістична (з XVII по XVIII століття)

Першими представниками даної теорії стали англійці Дж.Берклі та Дж.Старт. Прихильники теорії впевнені: купівельна спроможність залежить виключно від номіналу грошей. Він являє собою суму, яка вказана на грошовому знаку.

? Іншими словами, грошові кошти являють собою тільки умовні, тобто номінальні знаки. Їх вартість не визначається матеріальним змістом.

Основу теорії створили твердження:

 1. гроші виробляються державою;
 2. вартість відповідає номіналу.

Найважливішою помилкою при цьому виступає твердження: вартість валюти визначається державою. Така впевненість заперечує товарну природу грошових коштів, а також теорію трудової вартості.

Подальший розвиток припав на період з кінця XIX до початку XX століття. Найвідомішим представником теорії цього періоду є Г.Кнапп. Він вважав, що гроші мають купівельну спроможність. Ця властивість надається державою.

Еволюція теорії в цей час полягає в наступному: Кнапп в її основу вкладав не повноцінні монети, а паперові гроші. Але аналізуючи грошову масу, він брав до уваги тільки казначейські квитки держави і Розмінні монети. Кредитні гроші Кнапп повністю виключав зі своєї теорії. В кінцевому підсумку в міру розвитку цієї форми грошей концепція стала неспроможною.

Величезне значення номіналізм мав для економічної політики Німеччини. Тут широко використовувалася емісія, перш за все для цілей Першої світової війни. У підсумку гіперінфляція в цій країні, яка проявилася в 1920-х роках, призвела до закінчення панування номіналізму.

Сьогодні вчені в сфері економіки не погоджуються з основними теоретичними висловлюваннями Кнаппа. Продовжуючи заперечувати трудову вартість, вони почали пошук способів розрахунку вартості грошей не в державних законах, а в області ринкових відносин.

3) Кількісна (кінець XVII-початок XVIII століть)

Ця теорія стверджує, що купівельна спроможність, а також рівень цін визначаються тим, яка кількість грошей знаходиться в обороті. Поступово ця теорія змінилася, поклавши початок монетаризму в економтеорії сучасності.

4) Монетаризм

Відповідно до цієї теорії, грошова маса в обігу має принципове значення для підтримки стабільності, а також еволюції ринкової економіки.

Основоположником теорії став м. Фрідман, який створив її в 50-і роки XX століття. Піком розвитку монетаризму стала теоретична концепція досягнення стабільності американської економіки, відома під назвою «рейганоміка». Вона допомогла скоротити рівень інфляції в Америці, а також зміцнити долар.

5) Кейнсіанство

Кейнсіанство розглядає сутність грошей з ракурсу їх впливу на виробництво. Засновник теорії Кейнс - англійський економіст. Початок їй було покладено в кінці 1920-х - початку 1930-х років. Швидкість обігу аналізується як змінна величина, яка змінюється відповідно до різних параметрів економіки.

6) Функціональна

Функціональна теорія аналізує купівельну спроможність як результат функціонування грошей, тобто їх обігу. Ця теорія допомагає обґрунтувати той факт, що металеве утримання грошей є несуттєвим у зв'язку з виконанням ними функції засобу обігу.

7) Державна

В основі цієї теорії лежить твердження, що держава займається не тільки створенням грошей, але і наданням їм платіжної сили. Теорія розглядає виключно юридичну природу грошових коштів, заперечуючи будь-яке значення для платоспроможності.

Прихильники теорії впевнені, що паперові гроші нітрохи не гірше, ніж металеві. При цьому найважливішою з точки зору даної теорії виступає функція грошей як платіжного засобу. Не беруться до уваги функції в якості міри вартості, накопичення, а також світових грошей.

8) Інформаційна

Тут гроші представлені в якості виду інформації про вартість, пов'язаної з окремими типами носіїв, в якості яких виступають папір, а також електронні засоби.

Відповідно до цієї теорії найважливішим носієм грошей виступали:

 • в аграрний період розвитку суспільства - дорогоцінні метали;
 • в індустріальний - термопапір;
 • у сучасний інформаційний період - електронні носії.

Економічна діяльність при цьому сприймається як інформаційна.

Питання 4. Що таке віртуальні гроші біткоіни (Bitcoin)?

Біткоін став історично першою криптовалютою. Такі гроші були створені в 2009 році Сатоши Накамото. Нікому не відомо, хто це - окремий програміст або навіть їх група. Саме Сатоши Накамото придумав не тільки назву Bitcoin, але і весь алгоритм роботи цієї криптовалюти.

В реальності люди змушені використовувати в своєму житті будь-яку валюту. Без цього їм не обійтися. На відміну від такого підходу біткоіном розплачуватися ніхто нікого не змушував. Криптовалюта стала вільним вибором вільних людей.

Всі учасники мережі мають право здійснювати моментальні операції. При цьому немає необхідності звертатися за допомогою до посередників. Іншими словами, переказ коштів між контрагентами угоди здійснюється безпосередньо.

Гроші в системі біткоін являють собою особливим чином сформовані криптографічні коди. При цьому абсолютно всі вони є унікальними. Алгоритм роботи мережі біткоін заснований на технології блокчейн.

Як і будь-яка інша грошова одиниця, біткоіни має курс. Дізнатися актуальне його значення можна на сайті blockchain.com.

Нові біткоіни створюються в процесі Майнінгу, який інакше називають видобутком криптовалюти. Суть цього процесу полягає у вирішенні складної криптозадачі методом повного перебору.

Для Майнінгу не підходить звичайний комп'ютер. З цією метою використовуються сервери або інше обладнання, що мають надпотужності. У зв'язку з тим, що мережа біткоін розширюється величезними темпами, Майнінг став складним процесом, яким займатися приватним особам сьогодні практично неможливо.

Однак існують і інші способи отримати в користування біткоіни:

 • в оплату за продані товари та надані послуги;
 • придбання криптовалюти на біржі;
 • обмін між фізичними особами.

Головним мінусом ( - ) біткоіну називають сильний вплив на його курс різних новин. Більшість серйозних підвищень і падінь вартості криптовалюта відбувалися під впливом заяв урядів різних держав.

Високий↑ рівень волатильності може бути вкрай неприємний в рамках короткострокового періоду. Протягом всього одного місяця валюта може впасти більш ніж на 10%. Але також існує ймовірність і зростання↑ на таку ж величину.

Однак, якщо рівень волатильності біткоіни буде менше, він стане набагато менш привабливим для інвесторів.

Хоча біткоіни вже близько 10 років, багато хто до цих пір не розуміють, де можна його використовувати. З його допомогою можна зробити анонімну оплату товарів і послуг онлайн. Також без будь-яких проблем з мінімальною комісією можна проводити міжнародні розрахунки, так як для криптовалюта відсутня прив'язка до якої-небудь держави.

Зберігати біткоіни можна декількома способами:

 1. В оффлайн-гаманці, який являє собою спеціальну програму, що встановлюється на комп'ютер. Щоб уникнути несанкціонованого доступу до грошей, що зберігаються в такому гаманці, його зашифровують. Але у такого варіанту є серйозні недоліки-якщо власник гаманця забуде пароль від нього або буде втрачений вінчестер на комп'ютері, доступ до біткоіну буде назавжди втрачений.
 2. Онлайн гаманець кріптовалюти. Такий варіант має ряд переваг перед оффлайн варіантом. Доступ до грошей в цьому випадку можна отримати з будь-якого пристрою, що має вихід в інтернет. Але є і недолік-зберігання всієї інформації здійснюється на сервері. Якщо зловмисникам вдасться зламати його, вони отримають доступ до всіх даних.

Питання 5. Від чого залежить кількість готівки в економіці країни?

Готівка - тільки частина всіх грошей в країні. Їх кількість залежить:

 • від того, наскільки розвинені і поширені сучасні платіжні інструменти (банківські картки, оплата за допомогою мобільного зв'язку та Інтернету);
 • від інфраструктури (чи достатньо банкоматів ,платіжних терміналів, пристроїв для прийому платіжних карт);
 • від масштабу економіки та її потреб;
 • від ставлення до готівки в країні.

У різних країнах люди по-різному ставляться до готівки.

У Швейцарії в силу традицій і психології громадяни люблять готівку. Є чимало історій про швейцарців, які зберігають вдома досить великі суми. Наприклад, про те, як згорів особняк, а разом з ним — величезна сума грошей, захована за каміном. Але фінал у історії щасливий: обгорілі залишки купюр відновили за номерами, і Центральний банк Швейцарії повернув гроші власнику.

У Швеції жителі байдужі до дзвінкої монеті, вони використовують все менше готівки. Сьогодні більше 95% всіх роздрібних покупок шведи здійснюють безготівково, за допомогою електронних платежів.

З кожним роком потреба в готівкових грошах знижується - така загальна тенденція в світі. Розвиваються сучасні платіжні інструменти - оплата за допомогою платіжних карт або мобільного телефону. Наприклад, в нашій країні все більше людей оплачують покупки безготівково.

Питання 6. Що таке електронні гроші?

Електронні гроші - це вид безготівкових грошей, які знаходяться на рахунку банку. За допомогою передплачених карт або електронних гаманців ними можна оплачувати товари і послуги, в тому числі в Інтернеті. Вони зручні і полегшують транзакції, тому що не вимагають відкриття банківського рахунку клієнту.

Питання 7. І скільки ж грошей має бути в країні?

Точної цифри немає, і вона не важлива. Важлива саме динаміка, темпи наростання або стиснення обсягу грошей. Як правило, в період підйому економіки кількість грошей (так звана грошова маса, сукупність всіх грошей в економіці) в країні зростає, в період спаду — знижується.

Наприклад, в Україні в 2008-2009 роках, в період кризи, відбулося колосальне стиснення грошової маси. У звичайній же ситуації і при нормальному розвитку економіки кількість грошей зростає. Чим активніше розвивається економіка, тим більше вона вимагає грошей.

Але можуть бути і зайві гроші. Національний банк стежить за обсягом грошей в країні: якщо темпи зростання грошової маси перевершують ті, які він прогнозував, то з'являється ризик не утримати і інфляцію. Чому грошей стало більше? Економіка не поглинула ці гроші або стався випадковий викид грошей? З цим якраз розбирається національний банк.

Як правило, для національного банку країни кількість грошей — не критичний, але важливий показник стану економіки. У банку немає завдання управляти грошовою масою, її не потрібно штучно обмежувати або збільшувати, її визначає економіка.

Висновок + відео

Без вивчення теорії, що стосується грошей, неможливо почати підвищувати рівень фінансової грамотності. Важливо ретельно розібратися в основах, щоб далі впевнено отримувати знання.

Команда сайту "БізнесКіт.com" бажає всім читачам постійного самовдосконалення! Це допоможе досягти успіху і фінансової незалежності.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити