SEO-фахівець займається просуванням сайтів в пошукових системах. Використовує для цього інструменти внутрішньої і зовнішньої оптимізації, які саме - я зараз розповім. Все пишу з особистого досвіду, так як самостійно займаюся просуванням своїх і клієнтських проектів з 2010 року.

У 2024 році професія SEO-оптимізатора особливо затребувана, так як багато хто робить упор на розвиток бізнесу в Інтернеті і зацікавлені в тому, щоб сайти росли, а товари і послуги користувалися попитом.SEO-фахівець

Але знайти хорошого фахівця, як виявилося, зовсім не просто.

 • По-перше, професія вимагає глибокого занурення в сферу SEO, в термінологію і т. д., а вчитися, на жаль, не всі готові. Пройшов 2-х денні курси і вже називає себе професіоналом, але чи так це.
 • По-друге, немає чіткого алгоритму, що потрібно зробити, щоб отримати 100% результат. І не буде. Все потрібно тестувати і аналізувати, а це вимагає часу і грошей, і щось вистрілює, а щось ні.
 • По-третє, замовник, який не розбирається в специфіці SEO, хоче швидкого результату, а зробити це «білими» методами складно.

Але як би там не було, а без професіонала SEO-фахівця зараз вкрай важко буде розвиватися в Інтернеті, я б сказав-неможливо.

Важливо. Навіть якщо ви плануєте найняти сеошника, то раджу самому все одно розібратися в основних принципах роботи в сфері SEO. Тоді ви хоча б зможете зрозуміти, за що ви платите йому гроші.

Хто такий SEO-фахівець - огляд професії

 Як я вже згадував, СЕО-фахівець - це людина, яким самостійно або з командою займається просуванням клієнтських сайтів. Він підбирає інструменти, з якими здатні працювати алгоритми пошукових систем. Вони налаштовані на оптимізацію взятого в роботу ресурсу, як одного цілого.

Звернути увагу. Оскільки SEO-спеціаліст працює виключно в Інтернеті, то дуже багато є вакансій саме на віддалену роботу. Це виглядає заманливо в умовах глобальної пандемії.

Особливості роботи в SEO

Робота сео-фахівця на перший погляд дуже складна. Так, є ряд особливостей, чому так здається.

 1. Швидка зміна алгоритмів пошукових систем, відповідно, і підходу до роботи сео-фахівця. Те, що було актуальним 5 років тому – сьогодні вже нікуди не годиться. Гнучкість і швидкість в рішеннях – важливі якості для сеошника.
 2. SEO-фахівець не може дати 100% гарантій замовнику, тут багато що базується на постійному тестуванні інструментів і аналізі. SEO - це не точна наука і ніколи нею не стане.
 3. Буває, що виконати вимоги замовника нереально. І не тому, що сеошник поганий попався. Наприклад, практично нереально вийти в топ за комерційними запитами вчора створеному інтернет-магазину, де міцно сидить конкурент з мільйонними оборотами. Розуміти реальну картину важливо як замовнику, так і виконавцю.

Хороша новина в тому, що в області SEO є маса сторонніх ресурсів, які полегшать вам життя – Google Аналітика, Search console, keys.so, megaindex, allpositions, Ahrefs, Serpstat, SE Ranking, Semrush та ін.

Підводячи підсумки, хочу сказати, що Seo-фахівець бере в роботу конкретний проект. Якщо це Фріланс, то між ним і замовником укладається договір тривалістю 6-8 місяців. За цей час ви повинні подавати щомісячні звіти і показати конкретний результат.

Результат роботи сео-фахівця - це підвищення позицій в пошуку і відповідно, підвищення трафіку. Якщо ви привели цільових клієнтів, а менеджери не змогли їм продати - це не ваші проблеми.

Плюси і мінуси професії

Професія seo-фахівця, як і будь-яка інша, має свої плюси і мінуси.

Плюси Мінуси
Гнучкий графік, можливість працювати віддалено Швидкий темп роботи, часто короткі терміни виконання проектів
Висока зарплата, можливість вести одночасно кілька проектів Вартість роботи може змінюватися в залежності від результату
Цікаві проекти, багато практики, як наслідок-професійне зростання Швидка зміна сфери,
необхідність постійного тестування нових інструментів

 Розглянемо докладніше переваги.

✔ Таким чином, професія сео-фахівця є привабливою. Сеошники часто працюють за гнучким графіком. Роботодавці пропонують варіанти з віддаленими проектами. Seo-фахівець, не виходячи з дому, здатний вирішувати завдання і отримувати за це гроші

✔ Наступним пунктом йде розмір заробітної плати. Якщо подивитися за статистикою, вона вище середнього. Є можливість зростання, сео-фахівці часто перемикаються між проектами, підробляють на фрілансі.

✔ Остання перевага - цікаві проекти. Тут важливо розуміти, що seo-фахівець працює з різними сайтами, і завдання часом ставляться зовсім різні. Це можуть бути прості товари або специфічні послуги.

Чим займається сео-фахівець - функції і завдання

Перед тим, як цікавитися, де вчитися на сео-фахівця, важливо зрозуміти суть його роботи в цілому.

Спробуємо скласти алгоритм його роботи.

 • Крок 1. Взяти в роботу проект (влаштується штатним фахівцем або знайти клієнта на фрілансі).
 • Крок 2. Провести аналіз, виявити помилки і точки зростання.
 • Крок 3. Починати роботу в 3-х напрямках: структура сайту, код, контент за принципом «робимо нове і покращуємо старе».
 • Крок 4. Не забуваємо про посилальні фактори
 • Крок 5. Аналізуємо результати.

Пункти 3,4,5 можна допилювати нескінченно. Якими саме інструментами, дивіться нижче.

Що повинен знати і вміти

Курси для СЕО фахівців дадуть людині теоретичні знання в професії. Там ознайомлять з видами сайтів, типами ключів, роботою з алгоритмами пошукових систем. У набір базових знань і умінь фахівця з сео можна включити наступні пункти.

 1. Вміти аналізувати сайти конкурентів - їх семантику, ключі, відвідуваність, трафік, посилання, методи просування.
 2. Навчитися аналізувати звіти по сайту в Гугл аналітиці. Знати, що таке відмови, глибина перегляду і час на сайті і вміти покращувати ці показники. Аналіз сайту передбачає, що СЕО фахівець зможе визначити його слабкі і сильні сторони.
 3. Написанням тексту повинен займатися копірайтер, але seo-фахівець зобов'язаний розуміти – грамотно оформлений текст чи ні.
 4. Повинен знати, що таке семантичне ядро і вміти з ним працювати. Розуміти, що таке ключі, їх частотність і як їх грамотно вписати в текст.
 5. Вміти працювати зі швидкістю завантаження сайту.
 6. Знати, що таке мета-теги і вміти коректно з ними працювати.
 7. Вміти адаптувати сайт під мобільні пристрої.
 8. Вміти відстежувати і аналізувати позиції сайту у видачі, знати що таке CTR.

SEO-фахівець працює в зв'язці з програмістом, інтернет-маркетологом, веб-дизайнером, фахівцем з реклами, копірайтером.

Звернути увагу. Іноді, при малому бюджеті або на старті проекту обов'язки всіх перерахованих вище професій може виконувати одна людина. Але це так собі варіант. Як на мене, то краще бути класним фахівцем в одній сфері, ніж тягнути все, але средненько.

Що входить в обов'язки

Отже, чого очікують від SEO-фахівця роботодавці. Які обов'язки вам запропонують виконувати при влаштуванні на роботу.

Увага. Перед влаштуванням на роботу раджу уважно вивчити і обговорити свої майбутні обов'язки, щоб потім не було неприємних сюрпризів. Дуже часто роботодавці з метою заощадити або від нерозуміння роботи ѕеошника пробують звалити на нього обов'язки всіх прилеглих професій. Погоджуватися на це чи ні — ваш вибір!

Початківець і професійний СЕО фахівець в компанії має такі прямі обов'язки:

 • проведення аналізу та аудиту взятих в роботу сайтів;
 • розробка стратегії просування і складання списку завдань;
 • аналіз конкурентів і зіставлення їх результатів зі своїми;
 • зовнішня і внутрішня робота з сайтом, спрямована на поліпшення позицій у видачі;
 • постановка завдань підрядникам з подальшим прийомом і перевіркою результатів;
 • підбір інструментів для просування ресурсу.

Список обов'язків не є фіксованим, він може змінюватися в залежності від конкретних завдань, поставлених замовником.

Ось ще список непрямих (непрофільних) обов'язків, які можуть виконувати seo-оптимізатори.

Що ще може робити seo-шник Чиї це обов'язки
 Робити дизайн і верстати сайти Веб-дизайнер, верстальник
Розробляти рекламні кампанії Спеціаліст з реклами (маркетолог, директолог)
Писати тексти Копірайтер, seo-копірайтер
Стежити за роботою сайту, покращувати роботу, виправляти косяки Адміністратор, програміст

Моя думка. Я не закликаю не братися за не свої обов'язки, але я вважаю, що додаткова робота повинна оплачуватися. І в принципі, це непогана можливість розширити область своїх знань. Так що дивіться за можливостями.

Отже, якщо хочете стати професійним seo-фахівцем, то можете прямо зараз починати створити сайт і починати розбиратися не тільки в підборі ключів, але і працювати з сайтом безпосередньо.

Яке навчання пройти seo-фахівцеві

Навчання на seo-фахівців проводиться на курсах або у вищому навчальному закладі. Для цього варто звернути увагу на освітні установи з напрямком ІТ. Якщо дивитися в бік онлайн курсів, то там seo-фахівець також отримує підтвердження про проходження навчання, що може зіграти позитивно при влаштуванні на роботу.

Сучасна реальність. Багато хто вважає, що важливо здобувати освіту лише у вищому навчальному закладі. Однак, як показує практика, роботодавці перевіряють реальні знання і не дивляться на диплом. Таким чином, спеціальність може бути освоєна різними шляхами. Важливіше, щоб seo-фахівець знав свої обов'язки, з яким зіткнеться на робочому місці.

Онлайн курси - платні і безкоштовні

Молоді seo-фахівці самоучки поспішають заповнити резюме, щоб знайти підходящу роботу. Але якщо у вас зовсім немає досвіду, то щоб було що вказати в анкеті, раджу подивитися топові курси в мережі і пройти хоч один:

 • курси Webpromoexperts,
 • курси Skillbox,
 • курси Collaborator.

Дані курси можна закінчити віддалено. Вони відрізняються за вартістю, терміну навчання. Якщо розглядати Професійні курси, вони розраховані на місяць. На сторінках курсів ви можете дізнатися інформацію про викладачів, і програмі навчання.

Вузи працюють за схожою системою, проте термін навчання стартує від 3 років. Також є навчальні заклади, де диплом видають після 5 років навчання.

Порада. Після проходження курсів я рекомендую вам створити самостійно собі сайт в темі, яка вам цікава, і спробувати його просувати. Заодно і практика буде, а якщо піде, то в майбутньому зможете продати або отримувати пасивний дохід.

Рекомендації корисних ресурсів

Область SEO розвивається, тому чинним seo-фахівцям необхідно мати під рукою корисні ресурси для себе, щоб бути в темі. Це можуть бути сайти або онлайн-сервіси, які допоможуть підвищувати кваліфікацію в професії.

А також відмінними помічниками можуть стати тематичні спільноти в соціальних мережах, де можна ще й спілкуватися з колегами, чого часто не вистачає віддаленим співробітникам.

Залишу тут посилання на корисні ресурси, якими користуюся. Але спершу раджу ознайомитися з нижчепереліченими книгами, щоб мати базові знання.

 • Ігор Ашманов «Оптимізація і просування в пошукових системах»;
 • Крістофер Д. Маннінг «Введення в інформаційний пошук»,
 • Авінаш Кошик «Веб-аналітика 2.0 на практиці».

Вступивши до коледжу, молодий СЕО фахівець почне ознайомчу програму з вищевказаних книг. Далі будуть підключатися вже спеціалізовані ресурси.

Багатьох цікавить, які предмети варто вивчати для підняття Скілла. Все, що пов'язано з ІТ, може бути корисним.

Цікаві Ютуб канали:

 • TexTerra;
 • Школа SEO;
 • Стас Биков.

Але будьте готові до того, що на даних Ютуб каналах даються базові знання. У кожній конкретній ситуації доведеться шукати спеціалізовану інформацію.

Де сеошнику шукати роботу - рекомендації ресурсів з вакансіями

Посадова інструкція SEO-фахівця не повинна вас налякати. Ніхто не зобов'язаний йти на першу-ліпшу вакансію і працювати, як кінь. Якщо щось не влаштовує, шукайте інший варіант. Є безліч корисних ресурсів, де легко знайти роботу.

Ось топові компанії, де мріють працювати багато seo-фахівці:

 • Zeeks,
 • Softorino,
 • Netpeak.

Якщо дивитися відгуки, то ці компанії користуються найбільшим попитом. Однак вони беруть фахівців з досвідом. Якщо ви поки не можете похвалитися багажем багаторічного досвіду і десятками успішних кейсів – подивіться варіанти простіше.

Скільки заробляє SEO-фахівець, відгуки

Як видно вище, помічником СЕО фахівця можна влаштуватися без досвіду. Зарплата в даному випадку буде нижче 4 тис. грн, проте людина набереться досвіду. Також йому буде, що вказати потім в резюме.

Реальні відгуки про професію представлені нижче.

SEO-фахівець

SEO-фахівець

SEO-фахівець

На прикладі невеликої компанії вдалося з'ясувати, що навіть помічник отримує задоволення від роботи. Кожен день можна дізнаватися щось нове і розвиватися.

Відео

Професійний СЕО фахівець може розраховувати на зарплату в 36 тис грн. Робота вважається цікавою і багатогранною. За деякими напрямками вона перетинається з маркетингом і менеджментом.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити