Майже 97% підприємств зі списку 500 найбільших світових компаній використовують щонайменше одну соціальну мережу для просування.  Цією роботою займаються SMM-менеджери. Які навички потрібні в професії і як домогтися успіху фахівцям-початківцям - у матеріалі BiznesCat.com.

Хто такий SMM-менеджер

SMM-менеджер - це фахівець, який займається позиціонуванням і просуванням компаній або людей у блогах і соцмережах. Вони співпрацюють із корпораціями, брендами, некомерційними організаціями, представниками влади, знаменитостями. Абревіатура SMM розшифровується як social media marketing (маркетинг у соціальних медіа).

SMM-менеджери працюють буквально у всіх сферах, оскільки ця спеціальність належить до комунікації з аудиторією. А комунікувати з аудиторією необхідно будь-якому проєкту і бренду.

Соціальні медіа стали ключовою галуззю маркетингу завдяки здатності залучати й утримувати клієнтів, тому попит на фахівців у цій галузі зростає.

Переваги

 • Затребуваність. За даними рекрутингового сервісу Work.ua, на початку 2023 року на українському ринку відкрилося майже 50 тис. вакансій у сфері маркетингу та PR. За останній рік кількість пропозицій зросла на 52%. 
 • Універсальність. SMM-менеджмент можна віднести до професій, які затребувані в різних галузях економіки. Це дає можливість знайти роботу за інтересом: есемемщик потрібен і художнім галереям, і великим корпораціям.
 • Дистанційна робота. Згідно з опитуванням, четверо з п'яти українців задоволені можливістю працювати з дому. Зручність віддаленої роботи у 2023 році відзначили 82% респондентів. Такий формат дає змогу подорожувати, жити в будь-якому місті чи країні, відкриває кар'єрні можливості людям з інвалідністю, молодим батькам та іншим претендентам, яким незручно перебувати в офісі.Робота в офісі

Недоліки

 • Ненормований графік. Пік активності користувачів соцмереж - а отже, і відділу SMM - припадає на вечірні та ранні нічні години, а також на вихідні дні. Інтернет-спільнота ніколи не спить, тож SMM-менеджерам потрібно бути онлайн постійно.
 • Висока конкуренція. Для ринку соціальних мереж характерна висока конкуренція, оскільки професія вважається простою для входу. Здобувачеві потрібно сильне резюме і портфоліо, щоб виділитися на тлі інших кандидатів.
 • Робота з мінливими платформами. Алгоритми соціальних мереж і SMM-тренди постійно трансформуються, і під ці зміни потрібно підлаштовуватися. SMM-фахівцям доводиться постійно адаптуватися й освоювати різні майданчики для роботи.

Обов'язки SMM-менеджера

 1. Розробка стратегії просування. Спеціаліст аналізує поточний стан клієнта, оцінює конкурентів, вивчає цільову аудиторію і складає SMM-стратегію. У ній зазначено, як потрібно розвивати соціальні медіа клієнта, щоб досягти поставлених бізнес-завдань.
 2. Розробка контент-плану. SMM-менеджер визначає, що, коли і на якій платформі він буде публікувати. Зазвичай контент-план має вигляд таблиці в Google або Excel, у якій прописано дату і час публікації, приблизний зміст, тип контенту (інформаційний, такий, що залучає, рекламний).
 3. Створення контенту для соцмереж. До обов'язків есемемщика іноді входить написання текстів для публікацій, хоча в деяких випадках компанії наймають копірайтерів. Сам або разом із дизайнерами SMM-фахівець знімає і монтує фото та відео, оформляє пости, сторіс і рілс.
 4. Взаємодія з аудиторією в соцмережах. SMM-менеджер спілкується з користувачами, відповідає на коментарі, перевіряє директ (у деяких компаніях ці функції виконує модератор). Спеціаліст залучає підписників через конкурси, опитування та інші активності, шукає нових партнерів, працює з блогерами та лідерами думок.
 5. Аналітика. Ефективність SMM-стратегії оцінюється на основі метрик соцмереж. Вони охоплюють охоплення, обсяг трафіку, індекс залученості (ER і ER Reach), ціну кліка (CPC), вартість ліда (CPL), окупність інвестицій (ROI) і багато інших показників.Обов'язки SMM-менеджера

Навички SMM-менеджера

Професійні навички

 • Написання текстів - SMM-менеджеру важливо відточити навички копірайтингу, щоб розробляти тексти, які продають, які вписуються в tone of voice (манеру спілкування) бренду і приваблюють аудиторію.
 • Робота в додатках зі створення візуального контенту - для створення публікацій есемемщикам потрібно працювати в Canva, Unfold, Figma, Photoshop, InShot, Facetune, Splice та інших програмах.
 • Розуміння особливостей роботи соцмереж - фахівець має знати аудиторію різних платформ, вимоги до форматів, особливості розміщення реклами.
 • Уміння користуватися "Google Аналітикою" та іншими статистичними сервісами.
 • Знання трендів у SMM потрібне, щоб створювати контент в актуальному форматі, який приверне нових підписників.
 • Таргетинг - деякі компанії вимагають від SMM-менеджерів уміння налаштовувати таргетовану рекламу (коли оголошення показують певній цільовій аудиторії).

Класифікацій SMM-менеджерів досить багато. Наприклад, на рівні майданчиків. Також існують класифікації за рівнем компетенцій. Безумовно, один фахівець може ефективно поєднувати різний функціонал: писати контент, креативити, налаштовувати рекламу і домовлятися з блогерами. Але на практиці в кожного SMM-менеджера є навички, які в нього переважують.

Наразі на рівні роботодавців сильного дроблення фахівців не відбувається. Але певний поділ простежується: ведення спільноти бізнесу та налаштування таргетованої реклами вимагають різних фахівців.

Особисті якості

 • Самоорганізованість і вміння працювати в режимі багатозадачності.
 • Навичка аналізу великого обсягу інформації.
 • Гнучкість, вміння постійно підлаштовуватися під мінливі завдання.
 • Наглядованість 
 • Грамотність.

Зарплата SMM-менеджера

За даними сервісу Work.ua, середня зарплата SMM-менеджера в Україні становить 15 тис. гривень, а в Києві - від 20 тис. гривень.

На рівень зарплати в SMM впливають кваліфікація і досвід претендента. Фахівцю-початківцю у Львові пропонують 15-20 тис. гривень, від кандидата вимагають готовності вчитися і розвиватися в інтернет-маркетингу. Кваліфікованому SMM-менеджеру в Києві обіцяють дохід до 70 тис. гривень, але кандидат повинен мати портфоліо з кейсами і досвід роботи від трьох до шести років.

Дохід SMM-менеджера може залежати від форми зайнятості. У корпоративному секторі фахівець отримує фіксований оклад, заробіток фрілансера залежить від його затребуваності та успішності кейсів.

Також зарплати різняться залежно від міста.

Як стати SMM-менеджером

Варто зрозуміти, чи підходить вам ця професія і в якій сфері економіки ви хочете розвиватися. Визначитися допоможуть тести на профорієнтацію. Далі потрібно освоїти ази професії: прочитати базові підручники з маркетингу, підписатися на профільні телеграм-канали, пройти онлайн-курс з SMM.

Отримати практичні навички можна на роботі або стажуванні. У Києві стажисту-есемемщику пропонують зарплату 7 тис. гривень під час випробувального терміну і 20 тис. після закінчення стажування. Крім популярних рекрутингових сервісів, пропозиції для фахівців-початківців публікуються в телеграм-каналах і на сайтах.

Що необхідно зробити майбутньому SMM-менеджеру для свого розвитку:

 1. Поважати свою працю. Часто студенти починають працювати за мінімальний прайс або безплатно, вважаючи, що замовник оцінить його і підвищить виплати. Важливо розуміти, що логіка замовника будується так: працює, і добре.
 2. Зробити акцент на своїх сильних сторонах. Хтось захоплюється трояндами, а хтось - дронами. Рекомендую шукати проєкти, які вам ближчі, і показувати знання в них.
 3. Розповісти знайомим, що став працювати в соцмережах. Банально? Можливо. Але як ще знайти першого замовника, якщо ніхто не знає про вашу нову спеціалізацію.
 4. Ходити на заходи і знайомитися. Сходіть на заходи, послухайте спікерів, познайомтеся з учасниками. Це корисний нетворкінг.

Де навчатися на SMM-менеджера

У сфері SMM найбільше цінується освіта на практиці - будь-якого фахівця обирають на рівні реалізованих кейсів і ніш, у яких він працював.

Базові знання можна отримати за допомогою соцмереж і YouTube, але тут потрібні самодисципліна й аналітичний склад розуму. На жаль, експертів у соцмережах не просто багато, а дуже багато. Це призводить до того, що кожен розповідає про предмет на свій лад. Тут рекомендуємо звертати увагу, щоб експертом виступали агентства з широким досвідом у різних сферах.

Якщо говорити про вищу освіту, то SMM-фахівцям стане в пригоді освіта в галузі журналістики, реклами та зв'язків з громадськістю, маркетингу.

Більш вузькі знання можна отримати на онлайн-курсах. 

Головне завдання курсів - актуалізація знань на основі ринку "тут і зараз". Освітня платформа дає не лише необхідний багаж знань. Вона здатна підтримувати користувачів у часі: оновлювати контент або вебінари з урахуванням змін в індустріальному контексті.

Відео

Читайте також: SEO-фахівець - хто це, які обов'язки виконує, скільки заробляє.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити