Сторісмейкер – спеціаліст, який займається підготовкою та публікацією тематичного контенту в соціальній мережі Instagram в розділі Stories. Короткі 15-секундні ролики вже давно в тренді – приваблюють нову аудиторію, переказують важливі події та «продають» товари та послуги.

Саме бізнес-сторона «Історій» і стала причиною розвитку нової професії.

Креативні Stories, як підказують SMM-фахівці набагато виграшніші за контекстну та таргетовану рекламу, і без того зустрічається в Instagram на кожному кроці.

Нестандартно розповісти про продукти та послуги, залучити та підігріти аудиторію, а разом з тим завоювати чужу довіру та плавно підвести до покупки чи замовлення – ось завдання для професіонала.

Сторісмейкер

Як завоювати подібну репутацію і з якими дорученнями доведеться стикатися - настав час розбиратися на наочних прикладах!

Опис професії

Stories в Instagram з'явилися не відразу, а в 2016 році. Короткі 15-секундні ролики, що пропадають через 24 години після публікації, майже відразу почали застосовувати блогери для спілкування з підписниками: хтось почав частіше розповідати про особисте життя, а комусь «Історії» допомогли сформувати відповідний контент-план.

До 2023 року, згідно зі статистикою соціальної мережі, Stories щодня переглядають понад 500 мільйонів користувачів. І не менше 87% аудиторії публікують власні історії, намагаючись залучити світ навколо або розбагатіти. Останні зацікавлені у просуванні товарів та послуг, підвищенні репутації брендів та пошуку нових клієнтів чи замовників.

Незважаючи на такий великий попит, кількість ще не є показником якості: з 500 мільйонів не набереться і 5% публікацій, здатних ефективно розширити інформаційне охоплення або прогріти аудиторію.

Та й викладати в мережу кожен другий знімок безглуздо - все та ж суха статистика натякає на 2% ефективність облікових записів, де щодня з'являється більше 26 публікацій.

Пам'ятати про подібні нюанси складно, та й тренди змінюються дуже швидко. А тому кожному блогеру або бренду настав час брати помічників – сторісмейкерів: тих, хто спеціалізується на розробці Stories і знає, як не допустити помилок і вичавити максимум з будь-якого акаунту.

Кому підходить і які навички потрібно мати, щоб стати затребуваним сторісмейкером

Професія користується популярністю у копірайтерів, контент-менеджерів, SMM-фахівців – тих, хто вже стикався і з прямими замовниками, і з просуванням акаунтів у соціальних мережах, і з підготовкою контенту під нестандартні або бізнес-завдання.

Але зустрічаються фахівці, які не пройшли перекваліфікацію: наприклад, студенти, які освоюють інтернет-професії та підробляють на «півставки». Досвідченим та універсальним працівникам стартувати кар'єру простіше, зате тих, хто спеціалізується лише на Stories чекає місце в команді фахівців – серед копірайтерів, фотографів та продукт-менеджерів.

Незалежно від статусу навичок сторісмейкерам потрібно багато: в основному через розмиті межі між професіями, пов'язаними з просуванням акаунтів у соціальних мережах:

 • Розробка контент-плану. Графік та тематика публікацій опрацьовується на місяць уперед і часто узгоджується із замовником. Окрім опитувань, розіграшів та ланцюжків з історіями, багато сторисмейкерів проводять колаборації та розбираються з рекламними інтеграціями.
 • Підготовка сценаріїв. Професіонали перетворюють Stories з картинки з текстом на емоцію, інформаційний продукт і навіть на концентровану мотивацію. Чим точніше прорахований сценарій, тим цікавіший підсумковий результат.
 • Зйомки. Подібні завдання зустрічаються рідко, проте деякі блогери делегують зйомку нового контенту безпосередньо сторісмейкерам. А водночас і сторонні завдання – пошук локацій, вибір заходів, узгодження термінів, спілкування з моделями.
 • Монтаж та обробка. Обов'язкова навичка, що тягнеться від банальностей, на зразок накладання фільтрів і масок, до складного і послідовного монтажу відеороликів з написами та додатковими візуальними елементами.
 • Публікація Stories. Базова процедура, що має особливості. Блогерам належить підбирати час для оформлення 15-секундних новин, спілкуватися з аудиторією, нагадувати про чинні акції та спеціальні пропозиції.
 • Прогрівання аудиторії. Сторісмейкерів навчають навику «розповідати історії», пов'язані загальним сюжетом і розділені на окремі Stories. Якщо правильно підтримувати інтригу, то охочих доглянути інформацію до кінця почне з кожним днем.
 • Аналіз статистики. Без перевірки результатів просування навіть геніальні Stories не принесуть користі. Адже важливо стежити за реакцією підписників, на ходу змінювати стратегію дій та підлаштовуватись під тренди.

Якщо ж відкинути убік професійні навички, то сторісмейкерам знадобляться ще й розвинені особисті якості. Комунікабельність, допитливість, оригінальність, бажання розвиватися у професії. Знадобиться фахівцям і наглядність (тисячі переглянутих Stories формують смак), і творча жилка.

Скільки заробляють сторісмейкери

Горезвісна зарплатна вилка сторісмейкерам ще не загрожує – фахівцям досі доводиться за допомогою красномовства, проектів з портфоліо та нещодавніх досягнень вибивати ставки. Але така доля першопрохідників – «торгуватися», обговорювати деталі та вишукувати лазівки, а водночас прокладати шлях для тих, хто піде слідом.

Вибірка вакансій із сайтів рекрутингових агентств видає дивну статистику. Регіони платять навіть професіоналам з досвідом не більше 8 000 на місяць за цілу купу навичок (від монтажу до спілкування з клієнтами), а Київ висуває пропозиції зі ставкою в 25 000 або навіть 20 000 грн.

Але точних сум роботодавці майже не називають – намагаються підбирати зарплату під кожного новоспеченого сторісмейкера окремо, за результатами співбесід.

Разові замовлення приносять сторісмейкерам менш стабільний, але трохи більше фіксований дохід:

 • Розробка контент-плану - від 1000 до 2000 грн. Цінник залежить від тематики облікового запису, що просувається, і поставлених замовником цілей.
 • Монтаж відеороликів – від 300 грн. Схожі замовлення часто зустрічаються на біржах фрілансу.
 • Консультації, поради, пошук помилок. Замовники, не готові одразу викласти круглу суму сторісмейкерам, намагаються хоча б прислухатися до чужих порад, а тому періодично замовляють розбір стану облікового запису.
 • Підготовка креативних публікацій - від 500 грн за комплект (3-5 штук). Тематика та стиль у 99% вибирається фахівцем, але й замовники здатні задати відповідний напрямок.
 • Оформлення цілої серії Stories про бренд з рекламними інтеграціями для підвищення репутації та взаємодії з аудиторією. Обговорюється особисто, але стартовий цінник - 1500 грн.

При достатньому везенні фахівці-початківці здатні заробляти від 10 000 до 12 000 грн за 200-300 Storiesв місяць.

Разом з публікаціями потрібно опрацьовувати контент-план, спілкуватися з підписниками, проводити розіграші та стежити за статистикою. Фахівці ж зададуть планку особисто – роботодавцям доведеться лише підлаштовуватися.

Наскільки затребувана професія

Якщо розглядати доступні вакансії на сайтах рекрутингових агентств (HH, Work.ua, Rabota.Ua), то пропозицій не надто багато.

Навіть у Києві сторісмейкерів розшукують лише деякі творчі студії, представники особистих брендів, власники інтернет-магазинів та підрядники, які набирають у «команду» копірайтерів, дизайнерів та фахівців з Stories.

За межами Київської області відповідних пропозицій і того менше – лише кілька закріплених вакансій з цілим набором додаткових вимог (від підготовки текстів англійською мовою до знання «сенсів» та «цінностей» брендів, що просуваються).

Ситуація ринку праці миттєво змінюється після вибору альтернативних способів пошуку вакансій. Якщо навіть мигцем подивитись на публікації в тематичних Telegram-каналах (SMM і Digital, «Текстодром», Distantsiya), то відповідних пропозицій помітно додасться. Але йдеться не про стандартне працевлаштування, а про разові замовлення (монтаж, публікація) або щомісячні контракти із заздалегідь складеним планом дій.

Але навіть з урахуванням нерівномірної зайнятості попит на гуру Stories росте майже безперервно – тих, хто активно приваблює аудиторію в Instagram-акаунти вже зараз розхоплюють, як гарячі пиріжки, а вже через пару років через конкуренцію, що безперервно зростає, навіть новачки стануть відмахуватися від зарплат 12-16 тисяч грн.

Ну, а якщо Stories в Instagram втратять актуальність, то сторісмейкери з легкістю підлаштуються під нові реалії ринку і займуть суміжні вакансії – монтажера, SMM-спеціаліста, продюсера блогів або фахівця з Reels

Плюси та мінуси професії

Сучасні інтернет-професії приваблюють цілу серію можливих переваг – від можливості швидко почати кар'єру до наявності великої заробітної плати, яка з легкістю перекриває середні пропозиції від роботодавців по країні.

Але які ще переваги чекають на тих, хто спеціалізується на Stories? Якщо коротко, то:

 • Низький поріг входження. Розібратися у професії здатні новачки без спеціальних навичок та профільної освіти. Так, багато знань доведеться набувати вже в процесі, набиваючи шишки на довгі обговорення із замовниками, але результат того вартий.
 • Робота – дистанційна. Хоча деякі роботодавці і змушують відвідувати заходи, проводити зйомку та готувати контент на «місці подій», готувати Stories цілком реально і без прив'язки до конкретного регіону або офісу.
 • Мінімум обладнання. Нові «Історії» готуються навіть на мобільній техніці – достатньо знайти відповідне програмне забезпечення. Публікується контент за схожим сценарієм - зі смартфонів або планшетів.
 • Творча реалізація. Шалені ідеї – двигун прогресу. Та ж провокаційна реклама від Burger King та VIZIT, організована командами SMM-фахівців, досі стабільно в рейтингах креативів, що запам'ятовуються, здатних залучити нову аудиторію.

Мінуси творчих професій знайомі і сторісмейкерам:

 • Виправлення, виправлення, виправлення. Контент перед публікацією часто доводиться узгоджувати (особливо новачкам), доводячи власну точку зору, а разом з тим переваги обраної стратегії взаємодії з підписниками та аудиторією. І, якщо навик комунікації «прокачаний» слабо, то незабаром правки перетворяться на рутину, а там і на психологічну катастрофу.
 • Справі час. Графік у сторісмейкерів складний та непередбачуваний. Періодично доводиться підлаштовуватися під час замовників, часом – готувати публікації в «годину-пік», залучаючи клієнтів у середині дня (і, якщо бізнес, що просувається, знаходиться в іншому часовому поясі, то без планувальника публікацій обійтися вже не вийде). Ну і хто застрахований від правок пізньої ночі? Не всі замовники намагаються стримувати претензії на початок нового дня.
 • Жодного дня без інтернету. Перебувати в інформаційному середовищі життєво необхідно для професіоналів. Пара днів без інтернету та багато приводів для публікацій втрачені, а зачатки трендів – не помічені.
 • Плаваючі ролі. Кордони професії розмиті, а тому сторисмейкерів роботодавці часто залучають до додаткових процесів, лише віддалено пов'язаних із Instagram. Спілкування із клієнтами, пошук блогерів для колаборацій, монтаж відеороликів для сторонніх соціальних мереж.

Де навчитися на сторісмейкера. Курси, стажування

Фахівців, які професійно займаються розробкою Stories, не надто багато. А вже викладачів, які готові витратити час на навчання майбутніх сторісмейкерів і того менше.

І все ж таки деякі онлайн-школи вже підлаштовуються під ринок професійної праці і старанно випускають тематичні курси. Про просування облікових записів у Instagram розповідають і на лекціях у skillup.ua, і в рамках навчальних програм за «затребуваними професіями» в republic.kiev.ua.

Навички скрізь видаються схожі, але рівень залученості у Skillup.ua трохи вище – там сторисмейкерів готують протягом 3 місяців, попутно розповідаючи про техніки прогріву аудиторії і розповідаючи про те, як скласти відповідне портфоліо і не розгубитися на співбесідах.

Republic переслідує альтернативну мету – проводить інтенсив за тиждень і «викидає» новачків у вир майбутніх страждань, експериментів та перемог. Багато навичок належить освоювати вже в процесі, поглядаючи на конкурентів і підглядаючи у чек-лист, підготовлений викладачем. Яка модель навчання виграшніша – вирішувати лише майбутнім студентам.

Безкоштовні курси в мережі зустрічаються рідко: лише деякі SMM-фахівці діляться секретами заробітку в Instagram на тематичних каналах на YouTube.

Як знайти роботу без досвіду

Починати розвиток кар'єри сторісмейкера багато SMM-фахівців рекомендують з розробки «особистого бренду» (нового акаунту в Instagram), здатного наочно продемонструвати майбутнім клієнтам накопичені навички, досягнення, фірмовий стиль і навіть принцип ведення сторінок у соціальних мережах.

Нещодавно опубліковані Stories не завадить закріпити в «Актуальному», а додаткові подробиці, пов'язані з пошуком клієнтів або стажем роботи, додати в опис профілю (там же поміститься і мультипосилання, що веде на сторінки в соціальних мережах або месенджери).

Заповнена робоча сторінка стане відправною точкою і для майбутніх експериментів:

 • Публікації, що відображають рівень майстерності та знань. Короткі пости з заголовками, що чіпляють, необхідно додавати в стрічку і розділяти по темах. Ділитись усіма секретами, звичайно, безглуздо, але відобразити нещодавні досягнення не завадить (хоча статистику робочого профілю з кількістю залучених підписників).
 • Творчий потенціал, дизайнерські хитрощі. Аудиторія соціальної мережі Instagram хоч і цінує інформацію зі статистикою, набагато активніше реагує на ефектні, стильні та незабутні публікації. А тому приклади Stories миттєво знайдуть відгук серед потенційних роботодавців.
 • Теги, мітки та додаткові тонкощі. Без достатнього інформаційного охоплення навіть професіоналам не світять нових пропозицій співпраці. Швидкий спосіб розширити територію видимості — доповнювати публікації хештегами. Підійдуть і стандартні, на кшталт #сторісмейкер або #ідеїдлясторіес, і експериментальні #сторісназамовлення, #допомогаблогером, #ведуакаунт.

Як знайти клієнтів

Перед пошуком нових клієнтів професіонали проводять базову аналітику ринку: виділяють можливу цільову аудиторію (сторісмейкери працюють із власниками бізнесу, блогерами, фотографами, психологами і навіть SMM-фахівцями), складають комерційну пропозицію, продумують графік роботи та принцип співпраці.

Початківцям корисно дотримуватись схожої стратегії – одразу продумати графік роботи, виставити розцінки та спробувати знайти ті сфери бізнесу, в яких хотілося б розвиватися.

Якщо раніше вже доводилося стикатися з тією ж сферою краси, то послуги, пов'язані з просуванням облікових записів у Instagram, логічно пропонувати барбершопам, салонам краси або приватним майстрам, які перебувають у стадії розвитку власної кар'єри. Вести переговори з потенційними клієнтами рекомендується осмислено і без шаблонів: важливо відразу виставити цінник, розповісти про план дій та очікуваний результат.

Навіть правильно розроблена стратегія не гарантує хоч якихось «контрактів» чи тестових робіт. А тому важливо не впадати у відчай і шукати сторонні способи пошуку клієнтів:

 • Таргетинг та особиста розкрутка. Спосіб не розрахований на новачків без стартового бюджету, але підійде тим, хто мріє різко стартувати у професії та одразу розпочати роботу.
 • Пошук роботи в Telegram. Йдеться і про стандартні канали з вакансіями, на кшталт @hub_freelance, @freelancework, @na_domy, і про чати нетворкінгу @freelead, де кожен здатний прокладати соціальні зв'язки на зразок LinkedIn.
 • Чати курсів онлайн-шкіл. Не зовсім «легальний», але цілком робочий спосіб. Багато шкіл дозволяють спілкуватися студентам та випускникам у спеціальних чатах, де періодично з'являються і замовники. Шанси засвітитись – 50 на 50.
 • Спілкування із підписниками, блогерами. Ще один експеримент. Знайти замовників цілком реально і серед друзів (раптом хтось розвиває бізнес?), і серед початківців «зірок» із кількома тисячами підписників. Головне – правильно скласти комерційну пропозицію та розповісти про можливі переваги.
 • Націлюватися на біржі фрілансу. Upwork, FL, Weblancer – навіть за сильного бажання не перерахувати і половини тематичних майданчиків, здатних запропонувати разову чи постійну зайнятість як сторісмейкер.

Інструменти сторісмейкера

Разом із пошуком клієнтів не завадить оптимізувати, а водночас і автоматизувати половину робочих процесів. Спеціальні графічні редактори майже блискавично підберуть відповідні шаблони, підставлять музику або навіть надихнуть на власні публікації:

 • CutStory (iOS). Мобільний сервіс миттєво розділяє завантажені відео на 15-секундні фрагменти, додає ефекти та написи, анімовані заставки і навіть стікери зі смайликами.
 • Comica (Android). Графічний редактор стилізує фотографії під комікси. Часто застосовується сторисмейкерами для переказу історій в декількох Stories з коментарями або репліками.
 • Werble (iOS). Анімує ілюстрації, додає візуальні ефекти, налаштовує фільтри і спеціально підказує, як додати вихідним матеріалами динаміки, що бракує.
 • StoryArt (iOS/Android). платформа, що не втрачає популярності, справляється з підготовкою Stories для соціальної мережі Instagram за лічені хвилини. Містить більше 4000 шаблонів (і ще стільки ж іконок для «Актуальних історій»), підтримує сотні ефектів, фільтрів та інших елементів, що полегшують життя початківцям і досвідченим сторісмейкерам.
 • Mojo (Android). Популярна альтернатива StoryArt з шаблонами для Instagram і TikTok, фоновою музикою, шрифтами та анімованими заставками. Професійний контент вже не доведеться генерувати довгим годинником – достатньо довіритися штучному інтелекту та ідеям блогерів!
 • «Фонтманія» (iOS/Android). Спеціальний помічник, що справляється з додаванням тексту на фотографії та публікації у вибраному форматі та з незвичайним дизайном шрифтів.

Фірмовий стиль разом з Canva

Хоча перерахованих вище інструментів цілком достатньо для розробки актуального контенту під соціальну мережу Instagram, обійти стороною Canva практично неможливо.

Платформа стабільно приваблює нову аудиторію, підходить для бізнесу та маркетингу, справляється з розробкою інфографіків та Stories, запрошень та листівок. А ще – містить мільйони шаблонів на будь-який випадок життя, підтримується мобільними ОС (iOS/Android) та комп'ютерами, і формально не вимагає ні разових платежів, ні підписок: 80% інструментів доступно відразу після реєстрації без будь-яких обмежень.

У частині функціоналу та інтуїтивності Canva відразу заходить з козирів: миттєво відображає набір шаблонів, пов'язаних з Instagram, дозволяє розробити фірмовий стиль (додати корпоративний логотип, задати шрифти, кольори та палітри, розділити обов'язки всередині команди) і навіть розпланувати час публікації (Instagram для бізнесу повністю підтримується).

І, якщо налаштовувати дизайн і планувати публікації розробники дозволяють лише після оформлення підписки, то з шаблонами проблем не виникне – достатньо вибрати відповідний розділ та налаштувати принцип відображення доступних шаблонів.

Редактор підтримує сортування за темами (від «рекламних» наборів до ілюстрацій до Хеллоуїна або «Дня Знань»), кольорових рішень та моделей поширення (крім безкоштовних доступні професійні добірки Canva Pro, недоступні без підписки).

Як діяти далі залежить від бажаного результату. Вибрані шаблони повністю редагуються: змінюються і шрифти, і текстове заповнення, і ілюстрації. Canva навіть містить фотографії, здатні стати доповненням до майбутніх публікацій: достатньо вибрати розділ «Елементи», а потім скористатися пошуком і перетягнути вихідний код у відповідне місце.

Підтримує редактор та завантаження власних матеріалів – фотографій, рамок, аудіозаписів та навіть відеороликів, які пройдуть автоматичну оптимізацію та поділяться на 15-секундні фрагменти. Задаються через Canva і анімації – написи здатні виїжджати, вискакувати і динамічно змінюватися, доповнюючи статичні Stories візуальними переходами.

Вивантажуються матеріали за допомогою кнопки "Завантажити", розташовану у правій верхній частині інтерфейсу. Передбачено вибір формату, розміру та додаткових параметрів на зразок прозорого фону. Останній крок – завантажити роботу у соціальну мережу.

Висновок + відео

Попит на сторісмейкерів не надто стабільний: сайти рекрутингових агентств досі порожні, а на біржах фрілансу і в тематичних Telegram-каналах часом доводиться годинами розштовхувати конкурентів, доводячи цінність власних навичок на віртуальних співбесідах з майбутніми роботодавцями.

Але подібна війна за місце під сонцем триватиме не надто довго – після кількох проектів, доданих у портфоліо, витрачати час на моніторинг ринку праці вже не доведеться, а отже, вивільняться хвилини та години для розвитку суміжних навичок, пов'язаних з маркетингом або SMM.

А там уже рукою подати до колаборацій із блогерами, нових пропозицій та рекламних контрактів. Головне – не прогаяти час для старту кар'єри.

Якщо освоїтися у професії прямо зараз, то, будучи першовідкривачем, з'явиться шанс диктувати замовникам та роботодавцям вимоги та просувати вперед актуальні тренди через Stories.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити