Щоб увійти в ай-ті, потрібно прийняти рішення, пройти навчання та влаштуватися в IT компанію.

Що робити в IT

Де є електронне обладнання та ПЗ, там потрібні кваліфіковані айтішники. Почати кар'єру в IT під силу кожному, щоб там не казали.

як стати айтішником

Не страшно, якщо досвіду немає.

Перелік спеціалізацій досить великий, але я постараюся коротко розповісти про головне в кожному напрямку діяльності. Це допоможе об'єктивно вибрати спеціальність.

Для того, щоб було простіше ознайомитися з IT професіями, нижче докладний гід за найпопулярнішими цифровими спеціальностями.

Software Engineer (програмісти, розробники)

Навички програмування будуть обов'язковою умовою для тих, хто хоче розробляти програмне забезпечення, веб-додатки та веб-сайти. Це також буде корисним для ІТ-фахівців, які хочуть автоматизувати завдання.

Наведені нижче мови зазвичай запитуються у програмістів, а також у ІТ-фахівців:

 • Phyton.
 • C++.
 • JavaScript.
 • PowerShell.

В основному це те, що потрібно знати для роботи. Розробники програмного забезпечення вигадують рішення за допомогою програмного забезпечення, від додатків до повних систем. Вони аналізують потреби користувачів та контролюють процес створення, тестування та розробки програмного забезпечення.

Стати розробником можна не лише після отримання диплому, а й після проходження курсів чи самостійного навчання.

Аналітики комп'ютерних систем

Аналітики комп'ютерних систем стежать за тим, щоб системи організації працювали належним чином, і шукають можливості для їхнього покращення. Вони вивчають новітні технології та проводять докладний аналіз, щоб порекомендувати найкраще рішення для організації. Вони повинні розуміти потреби компанії та доступні технологічні варіанти.

Back-End Developer

Back-End Developer — це той, хто створює та обслуговує технологію, необхідну для функціонування компонентів, які дозволяють існувати стороні користувача веб-сайту.

Щоб сервер, додаток та база даних взаємодіяли один з одним, дані фахівці використовують такі мови, як PHP, Ruby, Python, Java.

А також такі інструменти, як MySQL, Oracle та SQL Server, для пошуку, збереження або зміни даних та надання їх користувачеві в інтерфейсі коду.

До обов'язків бекенд-розробника входить наступне:

 • створення, інтеграція та управління базами даних;
 • інтеграція API;
 • створення серверного програмного забезпечення;
 • інтеграція з хмарними обчисленнями;
 • технології веб-сервера;
 • мови програмування на боці сервера;
 • операційні системи;
 • налаштування безпеки;
 • розробка та обслуговування системи управління контентом;
 • звітність - створення аналітики та статистики;
 • технології резервного копіювання та відновлення файлів та баз даних веб-сайту.

Front-End Developer

Фронтенд-розробник – це веб-розробник, який кодує інтерфейс веб-сайту.

Front-end розробник пов'язує світ дизайну та технологій. Він використовує файли дизайну веб-сайту та перетворює їх на HTML, JavaScript (JS) або CSS-код — основні елементи фронтенд-розробки.

Все, що користувач бачить, натискає або використовує для введення чи отримання інформації на веб-сайті, є роботою фронтенд-розробника. Це потребує як творчих, так і технічних навичок.

Увага фахівця приділяється досвіду користувача. Він також стежить за тим, щоб в інтерфейсі не було помилок, і щоб дизайн виглядав добре на різних платформах і браузерах.

Як правило, до обов'язків фронтенд-розробника входить:

 • пріоритизація користувальницького досвіду;
 • втілення концепції в життя за допомогою HTML, CSS і JavaScript;
 • розробка та обслуговування веб-сайтів та користувальницьких інтерфейсів веб-додатків;
 • створення інструментів, які покращують взаємодію з сайтом у будь-якому браузері;
 • запровадження дизайну для мобільних сайтів;
 • ведення керування робочим процесом програмного забезпечення;
 • SEO;
 • тестування сайту на зручність використання та виправлення будь-яких помилок.

Front-end розробники відповідають за реалізацію проектів та концепцій в Інтернеті, що означає, що їх основними інструментами є HTML, CSS та Javascript.

Аналітики інформаційної безпеки

Аналітик з інформаційної безпеки захищає системи та дані організації від кіберзагроз. Він також зупиняє кіберзлочинців, відстежуючи та аналізуючи мережну активність, виявляючи вразливості та застосовуючи ефективні рішення щодо їх усунення. Аналітикам необхідні технічні, аналітичні та комунікативні навички.

Провідними роботодавцями є компанії з проектування комп'ютерних систем та організації у галузях фінансів та страхування.

Аналітики з інформаційної безпеки можуть працювати з керівниками, ІТ-командами та колегами у своїх організаціях. Вони встановлюють протоколи безпеки компанії, іноді навчаючи працівників. Вони проводять тестування визначення слабких місць системи. Вони також розробляють плани реагування у разі виникнення збоїв.

Аналітикам з інформаційної безпеки зазвичай потрібний диплом бакалавра. Деякі роботодавці можуть сприймати досвід як альтернативний шлях, але ця робота потребує значних технічних навичок. Диплом може забезпечити потрібну технічну підготовку.

Читайте - Веб-дизайнер – що це за професія.

DevOps-інженер

DevOps-інженер синхронізує кожен етап створення програмного продукту (від написання коду до тестування та релізу).

Інженер DevOps - це ІТ-фахівець широкого профілю, який повинен мати обширні навички. До таких навичок належить розробка, кодування, управління інфраструктурою, системне адміністрування.

Інженер DevOps повинен знати різні мови програмування, які використовуються в процесі розробки програмного забезпечення проекту, такі як C#, JSon, XSL, Python, Java/Javascript, PHP і т.д.

 Великий обсяг даних, які обробляються у процесі розробки програмного забезпечення, має ефективно керуватись інженером DevOps.

Знання про бази даних та SQL дуже важливі для цього фахівця.

Інженер DevOps повинен аналізувати різні процеси розробки програмного забезпечення та мати можливість перепроектувати їх для підвищення швидкості, продуктивності, витрат та якості. Ця здатність вимагає радикальних змін та запуску процесів з нуля.

Інженери DevOps повинні мати чітке уявлення про загальну системну архітектуру, призначення ресурсів та адміністрування, але також повинні мати досвід роботи зі стандартним набором інструментів та практиками розробника (наприклад, використання системи управління, надання та отримання оглядів коду, написання модульних тестів).

Роль DevOps-інженера варіюватиметься від організації до організації, але незмінно тягне за собою деяке поєднання розробки, підготовки та управління інфраструктурою, системного адміністрування, безпеки та захисту DevOps. Розробка передбачає роботу, необхідну для створення та запуску коду додатку.

Точні інструменти та процеси сильно відрізняються в залежності від багатьох змінних, наприклад, від того, якою мовою написаний код, яка частина була автоматизована. Системне адміністрування включає в собі обслуговування серверів, сховищ і мережевих ресурсів, необхідних для розміщення додатків.

Для організацій з локальними ресурсами це може містити управління фізичними серверами, пристроями зберігання, комутаторами та програмним забезпеченням для віртуалізації в центрі обробки даних.

Архітектор баз даних

Архітектори баз даних допомагають компаніям зростати та виходити на нові ринки та допомагають створювати бачення для досягнення стратегічних цілей. Ці фахівці створюють і керують великими та обширними електронними базами даних для зберігання та організації величезних обсягів інформації.

Це висококваліфікований фахівець, котрий вважається невід'ємною частиною більшості сучасних підприємств.

Архітектори баз даних тісно співпрацюють із розробниками програмного забезпечення, аналітиками та іншими фахівцями для створення комплексних баз даних.

Системний адміністратор комп'ютерних мереж

Системні адміністратори підтримують роботу ІТ-систем компанії. Вони гарантують, що співробітники можуть отримати доступ до необхідної інформації. Вони встановлюють програми, оновлюють системи та підтримують облікові записи користувачів та доступ до них. Системний адміністратор забезпечує доступність мережі для співробітників. Системні адміністратори також збирають дані для забезпечення оптимальної роботи.

Консультант з ІТ-безпеки

Поряд із швидким розвитком технологій підвищується ризик злому, спаму. Роль консультанта з ІТ-безпеки дуже важлива для кожної організації, як державної, і приватної.

Консультанти з ІТ-безпеки оцінюють програмне забезпечення, комп'ютерні системи та мережі на наявність уразливостей, а потім розробляють та впроваджують ефективні рішення щодо безпеки для кожної окремої організації.

Data Scientist

Data Scientist

Грунтуючись на певних даних, робить прогнози, які допомагають організаціям приймати ефективні рішення та вдосконалюватись.

Минулого року було відкрито понад 2 тис. вакансій для спеціальності, цей показник зріс за один рік – на 54%.

Тестувальник

Це технічний спеціаліст, який спеціалізується на тестуванні комп'ютерного апаратного та програмного забезпечення. Це людина, яка тестує програмне забезпечення на наявність помилок, дефектів або будь-яких проблем, які можуть вплинути на продуктивність комп'ютерного програмного забезпечення або програми. Він відповідає за те, щоб комп'ютерна система працювала належним чином.

ІТ-тестувальник відповідає за створення та виконання докладних планів тестування. Ці плани визначають тести, які будуть виконуватися на комп'ютерній системі до її використання.

 • Кар'єра ІТ-тестувальника вимагає хороших навичок спілкування та вирішення проблем. Тестувальник часто взаємодіє з кінцевими користувачами та технічними фахівцями, що потребує різноманітних навичок спілкування.

Робота тестувальника в ай-ті є важливою частиною більшості організацій. Тестувальники - це люди, які забезпечують роботу нових продуктів до їх впровадження у всій організації.

Мережевий архітектор

Мережевий архітектор

Мережевий архітектор відповідає за проектування та створення мереж передачі даних. Мережі, з якими вони працюють, можуть змінюватись від невеликих локальних (LAN) до більших глобальних мереж (WAN).

Ці фахівці також керують інфраструктурою комп'ютерних мереж, щоб забезпечити їхню ефективну роботу, включаючи встановлення маршрутизаторів, кабелів, модемів та іншого необхідного апаратного та програмного забезпечення.

Типові посадові обов'язки мережевого архітектора:

 • нагляд за процесом впровадження мережі, включаючи встановлення графіків та бюджетів;
 • планування та проектування мереж передачі даних;
 • ведення документації по мережах, включаючи креслення, описи та конфігурації;
 • подання мережевих планів управлінському персоналу;
 • управління інформаційною та мережевою безпекою;
 • виконання технічного обслуговування та ремонту мережевого обладнання;
 • впровадження оновлень апаратного та програмного забезпечення в міру потреби;
 • вивчення мережевих технологій.

Мережеві архітектори стоять за мережею всієї організації. Вони завжди в курсі новітніх технологій та загальної картини того, як функціонує організація. Ці фахівці можуть знайти роботу в організаціях у багатьох галузях, включаючи телекомунікації, фінанси, страхування та проектування комп'ютерних систем.

Ця посада вважається старшою ІТ-позицією в організації. Мережеві архітектори використовують своє розуміння бізнес-мети організації для розробки мережевих систем, які повинні їм повністю відповідати.

Стати фахівцем із обраної спеціальності можливо вже у процесі проходження профільних курсів. Оплачувати навчання можна в розстрочку щомісяця рівними платежами і без відсотків. Такі програми пропонуються більшістю освітніх платформ. Через 1-6 місяців навчання, залежно від обраного напряму діяльності, можливе оплачуване стажування в IT-компанії або проектна робота в якості фрілансера.

До речі, деякі освітні платформи охоче надають допомогу у працевлаштуванні за хорошої успішності.

Робочі місця у сфері ІТ потрібні у всіх галузях. Наприклад, можна розробляти додатки для туристичної компанії, працювати у фінансовій галузі, охороні здоров'я тощо. Також можна легко розпочати свій власний бізнес у ІТ, якщо робота у великій компанії не сподобається.

Скільки платять айтішникам

Високооплачувані вакансії в Україні

Вакансія Заробітня плата
1 Провідний розробник / розробник C++/Qt (GUI Team, VMS) від 4 000 USD
2 Middle / Senior iOS Developer від 120000 до 160000 грн
3 Senior Java Developer від 120000 грн
4 Lead С++ Developer від 120000 грн
5 Senior React Developer від 120000 грн
6 iOS Developer до 100000 грн
7 Blockchain Developer від 100000 до 160000 грн
8 Програміст 1С від 74000 грн до вирахування податків
9 Senior Developer (MEAN stack) від 4 500 до 6 000 USD до вирахування податків
10 Full stack (Node.js, PHP, Ember) Developer від 4 000 до 4 500 USD до вирахування податків
11 Розробник мобільних додатків / Flutter Mobile Apps Developer від 73000 грн
12 Веб-програміст 1C Бітрікс від 68 000 до 100 000 грн
13 Senior Java Developer до 110000 грн
14 Android-розробник про 120 000 грн до вирахування податків
15 Веб-розробник (Senior) — рішення для відео та стрімінгу від 84000 до 112000 грн до вирахування податків

Огляд вакансій у сфері ІТ за кордоном:

 • Фахівець із хмарних обчислень: від $153 655.
 • Фахівець із програмування та розробки додатків: 110 234 доларів.
 • Фахівець із управління проектами/програмами: від $122 529.
 • Фахівець з управління ІТ-ризиками: від 131 195 доларів.
 • Фахівець з управління даними та аналітикою: $111 132.
 • Фахівець із кібербезпеки: від 128 726 доларів.
 • DevOps Engineering: від 114361 доларів США.
 • Служба ІТ-підтримки / Технічна Підтримка: $64567.

У середньому ІТ-фахівцям закордоном платять приблизно 89 000 доларів на рік. Персонал технічної підтримки отримує найнижчу заробітну плату, тоді як ІТ-менеджерам платять близько 141 000 доларів на рік.

Кому платять найбільше

За результатами звіту Recruitment Centre Innopolis можна сказати, що найоплачуваніші у цій сфері розробники додатків. Кінцевий розмір заробітної плати варіюється від мови, якою пише програміст, і від платформи, з якою працює.

В Україні найбільш високооплачувані розробники, які працюють з Java, Android, iOS та Kotlin. В середньому від 36 тис.грн до 76 тис.грн отримує молодший спеціаліст, джуніор (Junior), зарплата старшого (senior) складає 180 тис. грн. До 200 тис. грн. зросла зарплата лідів (lead).

Для порівняння, претендентам на вакансію engineer computer vision обіцяють заробітну плату від 28 тис. грн (джуніори), можуть розраховувати в середньому на 140 тис. грн (ліди). Менеджери проектів отримують від 28тис. до 100 тис. грн.

З чого почати працювати в ІТ

З чого почати працювати в ІТ

Попит на ІТ-фахівців зростає повсюдно. Технології є невід'ємною частиною роботи та успіху різних областей, і доки у світі технологій виникають проблеми, ІТ-фахівці повинні будуть пропонувати рішення. Як і у зв'язку з зростаючою залежністю від онлайн-транзакцій та зберігання даних, потреба у сильній кібербезпеці з часом збільшується. Світ буквально потребує ІТ-фахівців, і цей попит різко зростає. Знаходячись в ІТ-індустрії, фахівець завжди матиме хороші можливості для подальшого кар'єрного зростання.

ІТ-вакансії на старті передбачають дуже зрозумілі та реалістичні вимоги до рівня та профілю підготовки.

ІТ-сфера може запропонувати бажаний дохід, комфортну роботу в офісі або на віддаленні. Глобальна ІТ-індустрія є однією з найбільш швидкозростаючих у світі, а це означає, що ІТ-фахівцям нема про що турбуватися, коли справа доходить до кар'єрних можливостей.

Тим, у кого вже є диплом бакалавра чи магістра у непов'язаній галузі, абсолютно не потрібно отримувати другий диплом у сфері ІТ. Час, який було б витрачено на навчання та складання іспитів, краще витратити на отримання відповідного досвіду, поліпшення навичок за допомогою різних курсів та тренінгів за напрямом, що цікавить.

Деякі компанії навіть не розглядають кандидатів, якщо вони не мають вищої освіти. Однак все більше і більше ІТ-компаній зосереджені на тому, що насправді знає людина — навички, якою вона володіє, проекти, над якими вона працювала (якщо є), і на тому, як вона може принести користь компанії. Вища освіта поступово стає не актуальною у світі ІТ.

Почати кар'єру в IT можливо навіть якщо немає досвіду чи освіти. Для тих, хто хоче перейти в IT з нуля, будуть корисні наступні поради:

 • Вивчити різні напрямки. Це дуже різноманітна галузь із великою кількістю спеціальностей. Вивчення існуючих позицій у світі ІТ допоможе зрозуміти, які з них підходять для існуючих навичок, інтересів та кар'єрних цілей. Так буде простіше зосередитись на навчанні та практиці, щоб краще підготуватися до роботи у цій сфері.
 • Поговорити зі знайомими в ІТ-індустрії: зв'язавшись з іншими ІТ-фахівцями, з'явиться шанс скористатися з можливостей наставництва, а також отримати рекомендації від тих, хто вже має досвід роботи в цій галузі. Це допоможе зрозуміти, які знання та навички потрібні.
 • Визнати будь-які навички, які перетинаються з попередньою роботою чи освітою. Для тих, хто не має досвіду роботи в ІТ, визнання наявних навичок (наприклад, робота в команді) допоможе наважитися перейти в абсолютно нову сферу.

Важливо розуміти, що універсального способу розпочати кар'єру в ІТ немає. Усі йдуть різними шляхами. Деякі здобувають вищу освіту в галузі ІТ; інші повністю самоучки. Деякі отримують роботу в компанії без будь-якого досвіду; інші звертаються до позаштатної роботи.

Немає правильного чи неправильного шляху, коли справа доходить до цієї теми.

Важливо лише вибрати спеціальність та рухатися вже у відповідному напрямку. Те, що новачкові потрібно вивчати для роботи у цій сфері, повністю залежить від конкретної спеціальності.

Читайте також - Професія інтернет-Маркетолог.

Потрібно мати на увазі, що світ інфраструктури ІТ постійно розвивається і нові технології з'являються практично кожні кілька місяців. Це галузь, що швидко розвивається, яка вимагає від фахівців йти в ногу з останніми тенденціями і оновлювати свою базу знань новими методами розробки, обслуговування або проектування програмного забезпечення.

 5 основних навичок, які цінуються в ІТ-індустрії та будуть потрібні в майбутньому

Нові технології, такі як штучний інтелект та машинне навчання, мають трансформувати технологічний ландшафт. Мільйони робочих місць будуть автоматизовані. Хоча технології усунуть робочі місця, вони також створять нові. ІТ-фахівці повинні адаптуватися до нових вимог та опанувати навички, які вимагають ці робочі місця нового покоління.

 1. Дизайн-мислення. У період цифрової реклами бренди розробили свою маркетингову стратегію продукту. Професіонали з глибоким розумінням дизайн-мислення матимуть великий попит у технологічних компаніях у всьому світі.
 2. Комплексне вирішення проблем. ІТ-фахівці з цією навичкою можуть адаптуватися до будь-якої технології або мови програмування.
 3. Критичне мислення. Такі технології, як ШІ та машинне навчання, краще приймають рішення на основі даних, але вони ще мають пройти довгий шлях. Понад 20% робочих місць у ІТ вимагають фахівців із навичками критичного мислення.
 4. Бізнес- та маркетингова аналітика. Переважний обсяг даних, доступних сьогодні, дозволив звузити цільову аудиторію. Кандидати з таким навичкою матимуть найвищий попит у майбутньому.
 5. Когнітивна гнучкість. ІТ-фахівці найчастіше мають працювати над кількома речами одночасно. Цей вид роботи потребує когнітивної гнучкості. У цій галузі досить високий попит на працівників з когнітивною гнучкістю.

Ці навички слід розвинути айтішникам, щоб залишитися в цій технологічній галузі, що швидко розвивається.

Типи роботодавців, які пропонують роботу у сфері ІТ

Майже всі підприємства використовують технології, і багато хто наймає спеціалізований ІТ-персонал. Наступні компанії пропонують велику кількість робочих місць у цій галузі:

 • апаратні компанії;
 • компанії-розробники програмного забезпечення;
 • ігрові компанії;
 • постачальники ІТ-послуг (які дбають про ІТ-потреби компаній, якщо не роблять цього самостійно);
 • телекомунікаційні компанії;
 • роздрібні торговці;
 • банки та інші фінансові організації;
 • державний сектор (припустимо, лікарні, державні та муніципальні органи влади тощо)

Як ІТ допомагає компаніям заробляти гроші

Компанії, основною діяльністю яких є ІТ, заробляють гроші, надаючи ІТ-продукти чи послуги. Сюди зазвичай належить продаж устаткування, продаж ліцензій на використання програмного забезпечення чи надання послуг технологічних експертів.

Айтішник може допомогти розробити продукт, який продається, або допомогти просунути його клієнтам. Деякі компанії використовують ІТ побічно, наприклад, щоб зробити певні процеси більш швидкими, ефективними або менш трудомісткими.

Робота в IT може означати все, від вирішення проблем з Wi-Fi до програмування нової хмарної інфраструктури цілої компанії. Рекомендується переглянути кілька списків вакансій, які є найбільш цікавими, щоб дізнатися, на чому потрібно зосередитися.

Відео

Читайте також - Професія «Сторісмейкер»: хто це, чим займається і скільки заробляє.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити