Вітаємо читачів "BiznesCat.com"! Про рекламу кожен знає ще з дитинства, але не всі розуміють її суть повною мірою. Тому в цій статті ми поговоримо про те, що таке реклама, коли вона виникла, яка вона буває і для чого використовується.

Матеріал написаний для тих людей, які поверхнево знайомі з рекламою, однак і досвідчені фахівці, можливо, почерпнуть щось нове для себе.

Що таке реклама

Суть поняття

Слово реклама бере своє коріння від латинського слова, яке означало "вигукувати","кричати". Сучасне поняття реклами має на увазі під собою схожу дію: доносити інформацію, розповідати. Синоніми, чи не правда?

Реклама – це вид комунікації у сфері маркетингу між рекламодавцем і клієнтом з метою поширення оплаченої інформації та залучення нових людей (потенційних клієнтів) до товару або послуги.

Реклама

Тобто це інформація, що поширюється в широкому колі осіб різними способами з метою залучення уваги, метод просування продуктів без особистої взаємодії з потенційними клієнтами.

Історія

Реклама з'явилася ще до винаходу грошей, з появою бартеру. Стародавні люди обмінювалися товарами, які вважали рівноцінними, наприклад, міняли козу на зброю, шкуру ведмедя на сокиру і так далі.

До появи писемності люди використовували усну рекламу. Для цього були так звані зазивали (в наш час – це промоутери). В античності з'явилися перші фахівці-маркетологи. Вони вигадували цікаві рекламні тексти, розміщували їх на людних місцях або використовували зазивав для донесення інформації в місцях скупчення людей.

Сучасна ж реклама почала розвиватися після винаходу друкарського верстата. Це стало великим кроком для індустрії маркетингу. Завдяки друкарським верстатам можна було створювати дуже великі тиражі оголошень.

Засновником сучасної реклами прийнято вважати Теофраста Рондо, а першою компанією, що спеціалізується на рекламі – засновану в 1842 році компанію американця Волні Палмера.

Великим успіхом користувалася і користується соціальна реклама. Перший приклад подібного роду-плакат Джеймса Флегга "ти потрібен американській армії", створений в 1917 році. Потім схожий плакат з'явився і в радянському союзі.

Призначення

Головним завданням сучасної реклами є залучення клієнтів до товару або послуги, щоб збільшити прибуток.

Існують і другорядні функції реклами, наприклад:

 • збільшення попиту;
 • позиціонування товарів і послуг на ринку;
 • піар якостей і переваг продукту для споживачів;
 • створення та підтримка імені та іміджу компанії на ринку;
 • збільшення присутності продукту на ринку;
 • пошук і створення каналів збуту продукції.

Найефективніший варіант – реклама, створена професіоналами зі спеціальних агентств, у яких є досвід і відповідну освіту.

Довгострокова мета реклами полягає в поступовому створенні імені, збільшенні впізнаваності, популярності бренду.

Нас зараз оточує дуже багато великих компаній, які стали відомі не завдяки якимось інновацій або якості, а завдяки гарному маркетингу. Реклама діє на людину спочатку фізично, на його органи сприйняття, а потім і підсвідомо, як би штовхаючи його на покупку даної послуги.

Реклама

Однак законодавство забороняє використання методів підсвідомого програмування, які можуть за фактом насильно змусити людину стати клієнтом, іншими словами – позбавляють його права вибору.

Функції реклами

Реклама діє прямо на підсвідомість людини, звідси випливають і її функції:

 • Умовна: це функція має на увазі вплив на людину, тобто його розташування до продукції / послуг і створення красивого іміджу компанії, яка надає цю продукцію / послуги;
 • Інформаційна: це поширення інформації про все, що має відношення до товару, наприклад, його ціна, місця продажів і так далі, реклама повинна бути достовірною, перебільшень не допускається, тому що це все-таки робота з людьми, і переоцінка товару може привести до того, що реклама дасть протилежний ефект, від якого компанія постраждає на 100%;
 • Економічна: спрямована на товарообіг;
 • Просвітницька: головна мета-інформувати суспільство і показати людям навіщо їм потрібен товар, до чого призведе його використання, які в ньому вигоди, іншими словами-це пропаганда;
 • Соціальна: формує розуміння у людей про певний продукт, робить сильнішими зв'язки комунікації;
 • Естетична: формує у людей смак, іноді реклама - це шедевр, створений художником, дизайнером або режисером.

Різновид

Різні засоби реклами мають неоднакову ефективність. Найбільше зараз поширена реклама в інтернеті, її частка становить приблизно 40%, трохи відстає телевізійна реклама, її частка досягає 30-35%, у друкованої та зовнішньої реклами за 9-12% для кожної, радіо та інші медіа мають загальну частку лише у 8%.

Далі буде розглянута детальна класифікація реклами, що включає в себе всі способи взаємодії бренду і клієнта, актуальні на сьогоднішній день.

1) Зовнішня

Один з найпоширеніших видів реклами – це знайомі кожному банери, білборди, афіші, вивіски. Такий вид реклами розміщується на спеціальних конструкціях так, щоб більше людей помітило. Даний вид реклами розраховується тільки на візуальне сприйняття.

Плюси (+): недорога ціна кожного показу, величезний↑ охоплення аудиторії, довгий час дії, безліч варіантів розміщення.

Мінуси (−): дороге створення конструкцій, залежність від погоди, атмосферних умов і часу доби, невелику кількість інформації.

Найбільш дієвим вважається та реклама, зміст якої доходить до кінцевого одержувача протягом 1 секунди, так як люди особливо не вчитуються в зовнішню рекламу і рідко зупиняються, що вникнути в суть.

2) Через ЗМІ

До засобів масової інформації можна віднести: телебачення, радіо, друковані видання (газети, журнали). З недавніх пір відносять до ЗМІ та відеоблогерів, проте в цю категорію нашої статті вони не потрапляють.

До популярності інтернету реклама по телебаченню була вкрай затребувана і була однією з форм міжособистісного спілкування, завдяки так званого "ефекту присутності". Іншими словами, створюється відчуття, що ви реально контактуєте з рекламодавцем. Саме з цієї причини реклама на телебаченні має настільки високу ціну.

Плюси ( + ): візуальне і звуковий вплив, велика аудиторія, "ефект присутності", різноманітність способів впливу.

Мінуси (−): висока↑ ціна, різко негативне ставлення до реклами у глядачів, так як вона перериває цікаві передачі.

3) В інтернеті

Основний формат реклами в інтернеті – це короткі ролики різного характеру, які повинні за невеликий проміжок часу доносити до людей інформацію і сприяти підвищенню рівня продажів. Коштує вона відносно недорого, проте аудиторія її величезна↑.

Щоб реклама була успішною потрібні дії від користувачів. Наприклад, реєстрація, перехід за посиланням, скачування програми.

Найпопулярніша на даний момент реклама в інтернеті – це таргетингова реклама. Її перевага полягає в тому, що вона показується тільки цільової аудиторії, грунтуючись на інформації з соцмереж, пошукових запитах.

Існує ще багато способів реклами в інтернеті:

 • у соцмережах;
 • оголошення в Гуглі;
 • банери на різних сайтах;
 • розсилка по e-mail;
 • контекстна реклама;
 • посилання, тизери, спливаючі вікна;
 • реклама на Ютубі, в Інстаграме у блогерів і так далі.

Читайте також: Як заробити в інтернеті гроші

4) Друкована

Цей спосіб використовується вже протягом декількох сотень років і встиг добре себе зарекомендувати. Сучасні технології дозволяють створювати барвисті зображення, які так і манять читачів. Такий формат реклами зазвичай розкидають по поштових скриньках.

Формати друкованої реклами безмежні:

 • обкладинки книг;
 • газети;
 • журнали;
 • різні плакати і листівки;
 • банери;
 • буклети.

Компанії досі її використовують, тому що багатьом людям приємніше сприймати інформацію саме з паперового носія. Можна провести аналогію з електронними та паперовими книгами: більшість людей віддадуть перевагу саме другий варіант, адже він для них більш комфортний.

5) Пряма

Такий тип реклами має на увазі особистий контакт з одержувачем. Це можуть бути особисті зустрічі, телефонні дзвінки, листи, спілкування в соцмережах. Напевно, багато хто стикався з тим, що їм дзвонили з якої-небудь компанії, наприклад, з питання підключення Інтернету і телебачення, і пропонували свої послуги.

Даний вид реклами істотно сприяє підвищенню↑ продажів. З особистого досвіду скажу, що грамотний менеджер по продажам зробить все, щоб укласти угоду. Це пов'язано з тим, що зазвичай заробітна плата такого менеджера залежить від кількості угод, і, як кажуть, "продажник з окладом – поганий продажник".

6) Брендування

Даний вид реклами існує не стільки для підвищення продажів, скільки для впізнаваності компанії. Безкоштовні невеликі сувеніри у вигляді ручки, кружки, блокнота і подібних речей налаштують потенційного покупця краще по відношенню до рекламодавця і тим більше допоможуть йому запам'ятати цю фірму. Якщо бренд вже розкручений, то сувенірна продукція допомагає підтримувати імідж.

7) На транспорті

Написи, картинки і подібна візуальна інформація на громадському транспорті є дуже хорошим вкладенням грошей. Це пов'язано з великою аудиторією, яка побачить цю рекламу, адже конструкція рухлива.

Як і в разі зовнішньої реклами, посил повинен бути максимально зрозумілим і незабутнім. Однак, розміщуючи таку рекламу, варто враховувати купівельну спроможність аудиторії, яка користується громадським транспортом.

5. Способи поширення

Спосіб 1. Телебачення і радіо

Дані ресурси займають 35-40% загального ринку рекламної сфери та охоплюють досить велика кількість людей, так як створюють "ефект присутності" і розташовують споживача на отримання інформації.

Однак є і мінуси ( - ), такі як:

 • висока↑ ціна ефірного часу;
 • негативне ставлення людей до рекламних пауз.

Спосіб 2. Інтернет

Найбільша частка ринку припадає саме на нього, вона досягає 40%. Це пов'язано з тим, що реклама у всесвітній мережі зовсім недорога, але при цьому потенційна аудиторія безмежна. Інтернет є у всіх мобільних пристроях, майже в кожній квартирі, майже у кожного підлітка і дорослої людини.

Ще однією важливою перевагою є те, що рекламувати свій продукт в інтернеті ви здатні самостійно, без чиєї-небудь допомоги.

До того ж, реклама в інтернеті дозволяє дуже точно визначати цільову аудиторію, що однозначно позначається на збільшенні↑ кількості продажів.

Спосіб 3. Журнали та газети

Друковані видання поступово втрачають свою аудиторію, проте їх власники почали поєднувати паперові видання та електронні, що дозволяє цьому способу не тільки триматися на плаву, але і набирати обертів.

Спосіб 4. Зовнішні конструкції

Сюди відносяться різноманітні щити, білборди, тумби, екрани. Вони мають дуже широке охоплення аудиторії, проте люди приділяють їм мало уваги, тому інформацію доводиться підносити максимально цікаво і коротко. Але даний спосіб не так поганий, а навпаки є відмінним варіантом і користується попитом.

Спосіб 5. E-mail розсилка

Хороший метод, який до того ж є і безкоштовним. Вам потрібно просто мати скрипт і базу поштових адрес. У підсумку ви можете розсилати спам всім підряд, або потрібну інформацію для цільової аудиторії.

Спосіб 6. PR-заходи

Даний метод полягає в тому, що компанії проводять різні акції, конкурси, дають знижки для залучення нової аудиторії. Застосовуються і такі методи, як зухвалі вчинки і заяви або кумедна реклама, щоб зробити Компанії Імідж.

Як домогтися ефективності?

Щоб рекламна кампанія пройшла успішно потрібно:

 1. Визначити її спрямованість;
 2. Розібратися з бюджетом;
 3. Придумати концепцію;
 4. Скласти план;
 5. Провести кампанію;
 6. Проаналізувати її результати на майбутнє.

У цьому вам допоможуть спеціальні організації, які займаються медіапланування.

Медіапланування – це графік виходу реклами, що грунтується на бюджет, контенті, способі реклами, поставлених завданнях і цільової аудиторії.

Основні принципи медіапланування:

 • Достатнє охоплення аудиторії;
 • Сила рекламної кампанії;
 • Концентрація реклами;
 • Домінування над рекламними кампаніями конкурентів.

Переваги та недоліки реклами

Будь-який вид діяльності має свої переваги і недоліки. Винятком не стала і реклама. Коротко пройдемося по сильним і слабким сторонам цього виду просування товарів і послуг.

Переваги реклами:

 1. Дозволяє збільшити дохід підприємств.
 2. Соціальна реклама спонукає людей працювати для досягнення корисних для суспільства цілей.
 3. Інформує про нові товари або послуги, які можуть виявитися корисними споживачеві.

Недоліки теж є:

 1. Через нав'язливості реклами люди відчувають роздратування і огиду. Наприклад, ролики по телебаченню показуються незалежно від бажання споживачів, а в Інтернеті позбутися від банерів можна тільки за допомогою установки спеціального розширення в браузері.
 2. Підвищення цін на товари через бажання виробників відбити витрати на їх рекламування.
 3. Через рекламу люди часто роблять необдумані витрати, а виробники навмисно завищують попит на товари.
 4. Далеко не завжди рекламуються якісні та корисні товари. Нерідкі випадки, коли покупцям демонструються вироби сумнівної якості, які можуть завдати шкоди здоров'ю.
 5. Розгортаючи масштабні рекламні кампанії, великі виробники закривають дорогу прагнуть вийти на ринок дрібним підприємцям. Це породжує нездорову конкуренцію, де переможцем стане той, у кого спочатку більше грошей.

Що таке прихована реклама

Кожна людина сама має право вирішувати, чи буде він взаємодіяти з рекламою чи ні. Навіть під час перегляду телевізора можна банально переключити канал під час показу чергової порції рекламних роликів або не читати оголошення в Інтернеті, журналах, громадському транспорті.

Але іноді маркетологи навмисне маскують рекламу, видаючи її за звичайну навчальну або життєву інформацію.

Вона неявно діє на підсвідомість людини, спонукаючи його скористатися певною послугою або купити товар, хоча явного заклику для здійснення цільової дії немає. Це і називається прихованою рекламою, а в наші дні вона стає все більш популярною.

Найпопулярнішим методом прихованої реклами вважається сторітеллінг - якийсь розповідь (часто вигаданий) з життя людини, в кінці якого читача підводять до необхідності купити певний товар або скористатися послугою.

Висновок + відео

Кожна людина по-різному ставиться до реклами. У одних вона викликає неприязнь і ненависть, інші просто пропускають її повз вуха і очі, а хтось ставиться до неї дуже навіть позитивно або навіть вибирає її своєю професією. У цій статті ми постаралися докладно пояснити, для чого потрібна реклама, щоб знизити негатив по відношенню до цього корисного явища.

Реклама – досить складна справа, щоб досягти успіху в ній необхідно правильно підібрати цільову аудиторію і спосіб поширення інформації, тоді успіх вам гарантований!

Дякую за увагу! Успіхів вам!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити