Заробляти, не працюючи - цілком адекватне бажання сучасної людини. Мало хто мріє провести все життя, перебуваючи при цьому з 8:00 до 18:00 на робочому місці. А як же відпочинок, час із сім'єю, подорожі? Щоб зробити життя повноцінним і комфортнішим, достатньо заробляти пасивно. Про те, які види пасивного доходу актуальні сьогодні і які з них безпечні, - розкажуть експерти BiznesCat.com далі.

Що таке пасивний дохід

Пасивний заробіток - це такий дохід, який не залежить від вашої повсякденної робочої активності. На відміну від традиційної роботи, такий спосіб отримання грошей не вимагає вашої участі. Ви можете займатися чим завгодно і де завгодно, отримуючи при цьому свій заслужений прибуток.

Цікаво: Спосіб заробітку, за якого заради грошей необхідно працювати, називається "активний дохід".

Найпростіший приклад пасивного заробітку - здача житла в оренду. Ви можете здавати квартиру в Києві, перебуваючи при цьому в Одесі, Харкові чи Львові. Дохід від орендарів буде стабільно надходити на вашу картку. До речі, пенсія теж вважається пасивним доходом. Вона виплачується пенсіонерам не за поточну активну діяльність, а за те, що свого часу вони своєчасно сплачували податки.

Ще одна важлива особливість пасивного доходу - універсальність.

Отримувати його можна в будь-якому віці, за будь-якої форми зайнятості та незалежно від стану здоров'я. Почати розвивати свій пасивний дохід можна як у 18 років, так і після 50. Головне - підібрати відповідний варіант такого заробітку.

Варіанти пасивного доходу

Залежно від джерела прибутку, розрізняють такі види пасивного доходу:

 • Інтелектуальний - прибуток від продуктів інтелектуальної власності. Це може бути дохід із продажу написаної книги, пісні, фільму.
 • Інвестиційний - прибуток, для отримання якого було вкладено гроші. Наприклад, купівля нерухомості з метою її подальшої здачі в оренду. Або купівля автомобіля для перепродажу.
 • Соціальний - прибуток, одержуваний від держави. Сюди належить і згадана раніше пенсія, а також інші різні виплати (материнські, у разі втрати годувальника тощо).

Розглядати соціальні виплати ми не будемо, тому що вплинути на їх надання та розмір неможливо. А ось інші види пасивного доходу актуальні в сучасних реаліях. Особливо це стосується таких способів заробітку:

 1. Банківський депозит;
 2. Купівля облігацій;
 3. Криптовалюта;
 4. Бізнес;
 5. Торгові автомати;
 6. Здача житла в оренду;
 7. Здача в оренду техніки, транспорту;
 8. Реклама на авто;
 9. Інфопродукти;
 10. Інтелектуальний продукт.

Кожен з описаних способів працює у 2024 році і працюватиме в найближчі 3-5 років щонайменше. І в кожного є як свої плюси, так і мінуси. Зупинимося на них докладно.

Також читайте про роботу в інтернеті на дому.

1. Банківський внесок

Банківський вклад - найзвичніший спосіб пасивного заробітку для більшості в нашій країні. Ви передаєте свої гроші "на зберігання" банку, а потім забираєте їх із певним відсотком.

Наразі з відсотком на банківський вклад у різних банках можна ознайомитися в будь-якому відділенні банку або на офіційних сайтах, обравши для себе прийнятний варіант.

Плюси: легко розібратися.

Мінуси: через постійне зростання інфляції реальний дохід від вкладів незначний.

Ризики: знецінення валюти вкладу, закриття банку.

Цікаво: Банк не просто так виплачує вам відсотки. Для банку вклад - це можливість виконання своєї фінансової діяльності, за яку він платить вкладникам.

2. Купівля облігацій

Облігації - це інвестиційний інструмент. Працює він таким чином:

 1. Компанія, якій необхідно залучити інвестиції, випускає певний обсяг облігацій (цінних паперів);
 2. Інвестори купують облігації за встановлену ціну;
 3. Протягом усього терміну володіння облігаціями (він обговорюється перед їх купівлею) інвестор отримує певний відсоток від компанії;
 4. До кінця терміну володіння цінними паперами вони викуповуються компанією назад за тією самою ціною, за якою вони були продані.

Також можливий продаж облігацій іншим інвесторам до моменту закінчення їхнього терміну.

Облігації випускаються як приватними комерційними компаніями, так і державою. Купити їх можна в банку або через біржу.

Плюси: дохід вищий (порівняно з банківським депозитом), стабільний прибуток.

Мінуси: облігації не страхуються державою.

Ризики: емітент може змінити термін викупу облігацій, низька вартість облігацій (у разі їх дострокового продажу), інфляція.

3. Криптовалюта

Криптовалюта - найбільш "трендове" і найнебезпечніше джерело пасивного доходу в наш час. За електронною валютою майбутнє. І вкладаючись у неї сьогодні, можна забезпечити собі фінансовий добробут найближчим часом. Але разом зі зростанням криптовалюта може і падати. Досить подивитися на графік Біткоїна. Щоб криптовалюта приносила дохід, необхідно розбиратися в ринку і постійно за ним стежити.

Плюси: можливість отримання великого доходу в короткі терміни, анонімність.

Мінуси: необхідність постійного моніторингу ринку, складність вивчення криптовалюти.

Ризики: падіння курсу криптовалюти і втрата всіх грошей.

4. Бізнес

Сам по собі бізнес не є способом пасивного доходу. Розвиток власної справи може вимагати ще більше часу і сил, ніж звичайна робота. Але якщо брати в ній непряму участь, то вийти на пасивний дохід можна. Мова - про купівлю частки в бізнесі. Ви можете вкластися в майбутню справу свого знайомого, родича або стороннього емітента (знайти людей, які потребують інвестицій, можна самостійно через дошки оголошень або за допомогою брокера). У міру розвитку ж компанія виплачуватиме вам певний відсоток від доходу, розмір якого обговорюється попередньо.

Плюси: можливість отримання великих дивідендів, перспектива збільшення прибутку.

Мінуси: прибуток компанії може виявитися низьким, на початку її розвитку дивідендів навряд чи вистачатиме на нормальне повноцінне життя.

Ризики: компанія може збанкрутувати, закритися, також є ризик втрати грошей у разі неправильного укладення договору з емітентом.

5. Торгові автомати

Торгові автомати - ще одне умовно пасивне джерело доходу. У цьому випадку вам необхідно:

 1. Купити торговий автомат (він може торгувати гаджетами, іграшками, солодощами і не тільки);
 2. Орендувати місце в ТЦ і встановити торговий автомат;
 3. Регулярно обслуговувати автомат.

Це альтернатива класичному магазину. Тільки в цьому разі участь підприємця мінімізовано.

Плюси: потенційно високий і стабільний дохід, мінімум клопоту, можливість збільшення прибутку за рахунок розширення мережі автоматів.

Мінуси: необхідність реєстрації ФОП, закупівлі обладнання, його регулярного обслуговування.

Ризики: невідповідне місце розміщення автомата може призвести до серйозних збитків, вандалізм.

6. Здача житла в оренду

Одним із найбезпечніших способів пасивного доходу вважається здача житла в оренду. Тут може бути кілька варіантів отримання прибутку:

 1. Ви здаєте власну квартиру, проживаючи при цьому в іншій власній або орендованій. У другому випадку різниця між ціною за оренду вашої нерухомості і вартістю орендованої квартири - чистий прибуток.
 2. Ви купуєте квартиру в іпотеку, оплачуєте початковий внесок і здаєте її орендарям. Орендна плата йде на повне або часткове погашення щомісячного платежу за іпотекою. Після її повного закриття ви можете отримувати повністю чистий прибуток зі здачі квартири в оренду або її продажу.
 3. Здача кімнати у квартирі. Це буде особливо актуально в тому разі, якщо ваша квартира розташована поруч із навчальним закладом.

Здавати квартиру можна як щомісяця, так і подобово. У першому випадку прибуток стабільніший, а в другому - більш високий.

Плюси: висока прибутковість, мінімум клопоту, квартира залишається у вашій власності.

Мінуси: несумлінні орендарі, ризик пошкодження меблів, техніки, обов'язкова сплата податків.

Ризики: крадіжка майна з квартири.

7. Здача в оренду техніки, транспорту

Крім нерухомості, в оренду можна здавати й інше майно:

 • Фототехніка;
 • Автомобіль;
 • Музична апаратура;
 • Відеоприставки;
 • Ноутбуки тощо.

Наприклад, у Києві можна здавати MacBook за 300 грн/добу. Вартість оренди Sony PlayStation 5 починається від 1000 грн/добу.

Плюси: висока прибутковість, велика кількість варіантів заробітку (в оренду можна здавати багато особистих речей, техніку, транспортні засоби).

Мінуси: необхідність постійної публікації оголошень та укладення грамотного договору.

Ризики: крадіжка майна, що здається в оренду, або його серйозне псування (можна уникнути, якщо грамотно скласти договір).

8. Реклама на авто

Реклама на авто - найшкідливіший вид пасивного доходу. Українські рекламодавці готові платити автомобілістам від 400 до 5 000 гривень на місяць за розміщення на кузові рекламної наклейки. Рівень заробітку в цьому разі залежить від моделі автомобіля, основної локації його пересування і компанії, що просувається. Знайти рекламодавців для розміщення на своєму автомобілі реклами можна через спеціальні інтернет-сервіси.

Плюси: мінімум клопоту, стабільний дохід, можливість додаткових "бонусів" (деякі рекламодавці зобов'язуються оплачувати регулярну мийку кузова).

Мінуси: невелика кількість пропозицій на ринку, необхідність регулярного фотозвіту для замовника.

Ризики: немає.

9. Інфопродукти

Якщо ви є експертом у будь-якій ніші (макіяж, криптовалюта, відеомонтаж тощо), то як один із варіантів пасивного доходу можете використовувати інфопродукти. Це можуть бути:

 • Вебінари;
 • Онлайн-курси;
 • Підкасти;
 • Чек-листи;
 • Гайди.

Створивши інформаційний продукт одного разу, ви зможете регулярно продавати його своїй аудиторії, періодично актуалізуючи інформацію в ньому. Саме так чинять популярні блогери України та світу.

Плюси: можливість отримання високого доходу, потенційне зростання прибутковості за рахунок випуску додаткових інфопродуктів.

Мінуси: необхідність постійної роботи з аудиторією, побудови продажів.

Ризики: низькі продажі через неактуальність продукту.

10. Інтелектуальний продукт

На кшталт інфопродуктів працюють й інші продукти інтелектуальної власності. Це книги, музичні твори, фотографії, з яких ви можете отримувати пасивний дохід. Доступний такий метод, переважно, тільки творчим людям.

Плюси: з однієї книги/пісні можна отримувати дохід десятиліттями, можливість збільшення прибутку за рахунок випуску нових продуктів.

Мінуси: великі часові витрати, величезна конкуренція на ринку.

Ризики: можна зіткнутися з неуспіхом і просто втратити кілька місяців свого життя, що пішли на створення продукту.

Основні правила під час вибору пасивного заробітку

Вище представлено найактуальніші на сьогоднішній день ідеї пасивного доходу. Братися відразу за все не варто. Виберіть 2-3 способи отримання пасивного заробітку і максимально на них сконцентруйтеся. Під час вибору керуйтеся такими базовими правилами:

 • Інтерес. Вибирайте той напрямок, який вам цікавий. Не варто вкладати всі гроші в криптовалюту, якщо ви не цікавитеся нею і не готові зануритися в цю тему з головою.
 • Подушка безпеки. Не вкладайте останні гроші в акції, бізнес товариша або облігації. Враховуйте, що ризик втрати грошей присутній завжди. Тому вибирайте відповідний спосіб таким чином, щоб вам вистачало і на інвестування, і на формування "подушки безпеки".
 • Індивідуальний підхід. Не варто повторювати за блогерами та інвесторами точнісінько. Вивчайте досвід успішних особистостей і реалізуйте свій. Не завжди те, що підійшло одній людині, буде корисним для іншої.
 • Розподіл грошей. Диверсифікуйте і свій портфель, і свої ризики. Вкладайте гроші у 2-3 напрямки, щоб убезпечити себе.

Обираючи пасивний заробіток, пам'ятайте, що він все одно вимагатиме від вас будь-якої участі. У більшості випадків - інтелектуальної. Для формування стабільного і високого пасивного доходу необхідні глибокі знання про обраний спосіб. При цьому такі знання мають постійно розширюватися, вдосконалюватися. Тому:

1. Спочатку обирайте напрямок, у якому вам хочеться стати експертом;

Якщо вам поки що важко визначитися з напрямком, який вас цікавить, почніть забезпечення своєї фінансової незалежності з банківського вкладу. Такий метод не вимагає від вкладника особливих знань, навичок, а банківські співробітники завжди готові детально роз'яснити всі питання, що цікавлять вкладників.

2. Постійно вивчайте обраний напрям, стежте за новинами, спілкуйтеся з однодумцями;

3. Не бійтеся змінювати спосіб пасивного доходу (якщо обраний виявився для вас не підходящим) і починати все спочатку.

Читайте також нашу статтю "Куди вкласти гроші, щоб отримувати щомісячний дохід".

З чого почати - покрокова інструкція

Єдиного на 100% працюючого способу створення високоприбуткового пасивного доходу не існує. Але є стандартна схема, яку свого часу використовував кожен успішний тепер інвестор. Щоб забезпечити собі фінансову стабільність у майбутньому, вам необхідно:

 1. Визначити капітал. Виділіть суму, яку ви готові витратити зараз для інвестиції. Не забудьте залишити "подушку безпеки".
 2. Скласти список інтересів. Розберіть свої особисті навички, інтереси, знання. Подумайте, на чому саме ви б хотіли пасивно заробляти?
 3. Зробити вибір. На підставі визначених інтересів оберіть 1-3 способи отримання пасивного доходу.
 4. Отримати інформацію. Знайдіть усю інформацію про обрані вами способи пасивного заробітку. Ознайомтеся із законодавчою базою. Прочитайте історії успішних особистостей у цій ніші, за можливості візьміть консультацію брокера. Обов'язково прорахуйте всі ризики, характерні для конкретного способу отримання прибутку.
 5. Вкласти гроші. Купіть облігації, складіть договір з емітентом на розвиток його бізнесу, придбайте відеоприставку або зробіть інший крок для початку отримання пасивного доходу.

На вкладенні грошей процес не закінчується. Щоб пасивний дохід забезпечував вам фінансово стабільне майбутнє, намагайтеся реінвестувати більшу частину прибутку.

Залишайте 20-30% від одержуваного доходу собі, а іншу частину - вкладайте для розвитку обраного напряму або інвестицій у новий.

Поради успішних інвесторів

Інвестуйте тільки в те, у чому розбираєтеся або хочете розібратися, і стежте за ціною.

Чи то шкарпетки, чи то акції, я вважаю за краще купувати якісний товар за низькою ціною.
Воррен Баффет

Починайте розвивати своє джерело пасивного доходу навіть у тому випадку, якщо вас оточують одні песимісти.

Якщо купуватимеш ті самі цінні папери, що й усі, то й результати будуть такі самі, як у всіх.
Сер Джон Темплтон

Постійно розвивайте свою справу.

Реінвестуйте отриманий дохід.

Не бійтеся починати інвестувати, незалежно від вашого віку, працездатності, місцезнаходження.

У будь-кого вистачить мізків, щоб стежити за фондовим ринком. Якщо ти знаєш математику на рівні п'ятого класу, ти впораєшся.
Пітер Лінч

Не нехтуйте допомогою фахівців та експертів в обраній ніші (за можливості та необхідності).

Відео

Читайте також - як заробити в інтернеті без вкладень.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити