Зміст[Сховати]

Вітаю вас, шановні читачі "BiznesCat.com"! Сьогодні я розповім, що таке фінансова грамотність, чому важливо знати основи фінансової грамотності, з чого краще почати вивчення і як можна підвищити свою фінансову грамотність з нуля.

Уважно вивчивши публікацію від початку і до кінця, ви також дізнаєтеся:

 • яка роль фінансової грамотності в житті сучасної людини;
 • які рівні фінансової грамотності виділяють;
 • як стати фінансово грамотною людиною самостійно.

А в кінці статті ви знайдете відповіді на найпопулярніші питання.

Отже, поїхали!

фінансова грамотність

Що таке фінансова грамотність - огляд поняття ✏

У сучасному світі фінансова грамотність має величезне значення. Однак багато хто досі не розуміє, що це таке. Тому вивчення питання слід починати саме з визначення.

Фінансова грамотність – це вміння управляти фінансовими потоками (доходами і витратами), грамотно розподіляти гроші, тобто жити за коштами і правильно примножувати наявний капітал.

Володіння фінансовою грамотністю допомагає домогтися фінансового благополуччя і зберегти його протягом усього життя. При наявності таких знань людина не існує від зарплати до зарплати, а позики оформляє тільки тоді, коли впевнений, що у майбутньому така дія принесе йому дохід.

Фінансово грамотні люди не панікують навіть при настанні криз, так як у них завжди є фінансова подушка безпеки, яка дозволяє впоратися з форс-мажорними ситуаціями.

Незважаючи на величезну важливість фінансової грамотності, в Україні похвалитися нею можуть дуже небагато. Велика частина населення виховувалася в централізованій економіці. Такі громадяни не звикли постійно думати про фінансове благополуччя, а також планувати доходи і витрати на тривалий період.

Вихідці з СНД не тільки не володіють необхідними фінансовими знаннями, але і не можуть забезпечити ними підростаюче покоління.

Централізована економіка в СНД не дозволяла існування на території країни фінансових ринків, зберігання грошових коштів здійснювалося тільки в одному банку. При цьому єдиним можливим законним способом отримання доходу була заробітна плата.

Все це підтверджується цілою низкою фактів:

 1. Майже 50% населення України зберігають фінанси вдома. Вони не мають звички прагнути до примноження капіталу. Більш того, величезна кількість криз створили стійку недовіру до банків.
 2. Більше 50% українців не використовують ніякі фінансові послуги. При цьому потреба в них є, але відсутнє розуміння принципів їх роботи. Більш того, деякі громадяни просто не знають про існування певних способів отримання доходу. Про те, що в Україні діє система страхування вкладів, знає менше 50% громадян. Велика частина українців не розуміє принципів дії сучасної пенсійної системи. Тим часом, саме в неї пропонує фінансувати капітал держава.

У сучасному суспільстві навчання фінансової грамотності має величезне значення. Важливо пам'ятати: гроші люблять рахунок. Це не означає, що необхідно перераховувати готівку. Кожна людина повинна грамотно розподіляти одержуваний дохід, а також планувати всі витрати.

Навіщо потрібна фінансова грамотність людині ?

Більшість людей не вважають фінансову грамотність важливою. Вони витрачають величезну кількість часу на отримання професійної освіти, ігноруючи питання, яке ніде не викладають. Насправді в школах поступово впроваджується предмет, що вивчає ці питання. А адже саме основи фінансової грамотності багато в чому допомагають людині стати успішним.

На жаль, навіть багаті люди далеко не завжди знають, як управляти капіталом. Мала частина мільярдерів самостійно заробила свої статки. Багато з них отримали його у спадок. При цьому управляти фінансами вони не навчилися і передають це питання більш грамотним людям. Про те, як заробити 1000000 (мільйон), читайте в цій статті.

Останнім часом все більше людей замислюється: чи реально домогтися успіху, не маючи початкового капіталу і зв'язків в певних колах. Насправді це цілком реально. Але в першу чергу людина повинна бути фінансово грамотним.

Щоб був стимул до самоосвіти, важливо розуміти, що дадуть в кінцевому підсумку людині отримані знання.

Фінансова грамотність має таке значення в житті людей:

 1. Допомагає в пошуках джерел доходу, що відрізняються від роботи за наймом. Звичайно, наявність фінансової грамотності не гарантує отримання великого доходу. Однак завдяки цим знанням з'являється розуміння того, як заробляти гроші, які варіанти заробітку є найбільш перспективними. За умови високого рівня фінграмотності крім роботи за наймом з'являється можливість величезної кількості способів отримання доходу.
 2. У людини з'являються не тільки знання і вміння, але і психологічна стійкість. Фінансово грамотні люди впевнені у власних силах, так як знають багато чого з того, про що інші навіть не уявляють. Формується мислення, яке сприяє досягненню успіху.
 3. Зрештою, фінансова грамотність забезпечує певний рівень престижу. Людина вигідно виділяється з натовпу, створює враження впевненого в собі громадянина, який знає, як управляти капіталом. Наявність фінансової грамотності в більшості випадків супроводжується якісними знаннями і в інших областях. Такі люди весь час прагнуть дізнатися щось нове, відстежити ситуацію на ринку.

☝ Виходить, що фінансова грамотність вигідна, престижна і досить корисна. Якщо людина навчиться застосовувати в житті основні її правила, його життя поступово зміниться на краще. Він навчиться рухатися до успіху і буде мотивований на подальшу роботу над собою.

Основи фінансової грамотності - 5 головних навичок фінансово грамотних людей ?

В основі фінансової грамотності лежить ряд положень, без яких неможливо обійтися. Нижче представлені найважливіші з них.

[Навик 1] Планування та облік фінансових потоків

Величезне значення для фінансової грамотності людей має щоденний облік фінансових потоків. Сьогодні грамотне планування доходів і витрат істотно спростилося завдяки розробці різних програм, як для комп'ютера, так і для смартфона.

Також величезне значення має освоєння планування сімейного бюджету. Щоб стати фінансово грамотним, необхідно навчитися правильно складати і аналізувати план доходів і витрат. Не менш важливим є створення заощаджень та фонду для інвестування. Це допомагає завжди знати, якими фінансовими ресурсами ви володієте.

Створення заощаджень корисно на випадок форс-мажорних ситуацій. Розміру накопичень повинно вистачати мінімум на півроку підтримки звичного рівня життя. Це знадобиться, якщо буде втрачена робота.

[Навик 2] Використання додаткових джерел доходу

Однією з причин збереження фінансової грамотності населення на дуже низькому рівні є те, що більшість громадян в якості єдиного джерела доходу бачать традиційну роботу за наймом. Тому в процесі вивчення важливо засвоїти, що крім активного доходу можна використовувати і пасивний.

Важливо розуміти: захистити сімейний бюджет від форс-мажору допомагає тільки диверсифікація способів отримання доходу. Іншими словами, при наявності декількох джерел надходжень навіть при втраті одного з них можна забезпечити собі нормальне існування.

Крім того, фахівці рекомендують направляти частину прибутку на саморозвиток і підвищення↑ кваліфікації. Такі вкладення обов'язково принесуть результат в майбутньому.

? До речі, одним з кращих варіантів отримання додаткового доходу є робота на фінансовому ринку. Але тут важливо уважно поставитися до вибору брокерської компанії, без якої неможливо почати торгівлю на біржі.

[Навик 3] Правильне ставлення до фінансів

Величезне значення має правильне ставлення до грошових коштів. Доведеться змінити підхід до фінансів зі споживчого на управлінське. Це означає, що необхідно відмовитися від принципу «що заробив, то і витратив». Важливо відмовитися від використання поняття особистих грошей, замінивши його особистими фінансами.

Крім того, доведеться позбутися залежності від грошей, яка управляє величезною кількістю людей. Важливо, щоб ви керували своїми фінансами, а не вони вами. Таке правило на практиці виявляється вірним і перспективним.

[Навик 4] Взаємодія з фінансовими організаціями

Досягти успіху і багатства практично неможливо без співпраці з банками, страховиками, брокерами й іншими компаніями, які є частиною інфраструктури фінансового ринку. Важливо навчитися застосовувати запропоновані ними інструменти, щоб управляти фінансами і накопиченнями, а також примножувати капітал. Поступово кількість людей, які розуміють значення фінансових організацій, зростає.

Щоб стати фінансово грамотним, доведеться освоїти використання всіх можливостей, які надають такі компанії. Необхідно навчитися вибудовувати з банками взаємовигідне співробітництво. При цьому слід пам'ятати: позики найчастіше до добра не доводять. Ті, хто постійно живуть в кредит, поступово скочуються в боргову яму. При цьому депозити є відмінним інструментом, який допомагає зберігати накопичення.

Зовсім не обов'язково мати величезний капітал, щоб почати співпрацю з фінансовими організаціями. Сьогодні на ринку діє величезна конкуренція. Завдяки цьому розроблено чимало програм, які, в тому числі, дозволяють почати вкладення з мінімальних сум.

[Навик 5] Грамотне інвестування капіталу

Будь-яка людина незалежно від роду діяльності повинна розуміти: гроші можуть приносити дохід. Їх можна не тільки витрачати, але і змусити працювати. Це може приносити непоганий пасивний дохід.

Зверніть увагу!

Вкладення грошових коштів завжди пов'язане з певними ризиками. Тому для грамотного інвестування принципово навчитися диверсифікації. Щоб мінімізувати↓ рівень ризику, доведеться вкладати фінанси в різні інструменти.

? Про те, куди вкласти гроші, щоб отримувати щомісячний дохід, читайте в одній з наших статей.


Так як навчання фінансової грамотності в шкільну програму стали впроваджувати тільки недавно, населення змушене освоювати необхідні знання самостійно. Для цього буде потрібно витратити певну кількість часу. Почати слід саме з освоєння і впровадження в своє життя описаних вище правил.

Які бувають рівні фінансової грамотності - наочна таблиця з особливостями кожного рівня ?

Традиційно виділяють кілька рівнів фінансової грамотності. Однак чіткої класифікації не існує. Найбільшою популярністю користується нумерація від 0 до 3. В першу чергу слід розібратися, які риси характерні для кожного з цих рівнів. Вони представлені в таблиці нижче.

Таблиця: "Головні особливості рівнів фінансової грамотності"

Рівень Основні особливості
0 Повна відсутність навіть мінімальних знань, які стосуються фінансової грамотності
1 Розуміння базових понять фінансової грамотності
2 Вміння використовувати основні інвестиційні інструменти
3 Повне володіння всіма фінансовими поняттями та інструментами

При цьому різниця між 1-им і 2-им рівнями набагато більш серйозне, ніж між 1-им і нульовим. Пояснюється це тим, що набути теоретичних знань набагато простіше, ніж навіть мінімальні практичні навички у сфері інвестування.

? Важливо розуміти: навіть простому громадянину недостатньо досягти 1-го рівня фінансової грамотності. Незважаючи на те, що більш високий вивчає виключно інвестиції, без них неможливо примножувати капітал. Тому не вдасться досягти спроможності.

Люди, які зуміли досягти 3-го рівня фінансової грамотності, велику частину заощаджень вкладають в акції, облігації та інші цінні папери. При цьому вони інвестують не тільки в топові компанії, але і в середні, які мають перспективи зростання.

Кожна людина повинна прагнути до підвищення↑ особистої фінансової грамотності. Так називають сукупність знань у сфері економіки і фінансів, якими володіє окрема людина. Чим більш високого рівня досягнуть, тим вище шанс досягти фінансового благополуччя.

Навчання фінансової грамотності - з чого почати новачкові: ТОП-3 способи об'єднання ?

Щоб підвищувати рівень власної фінансової грамотності, доведеться вивчати величезний обсяг інформації. З цією метою можна використовувати наш інтернет-ресурс. Тут ви знайдете велику кількість актуальних статей на теми, які стосуються економіки і фінансів. Додатково можна використовувати описані нижче способи підвищення↑ фінансової грамотності.

Спосіб 1. Відвідування різних занять

Цей варіант підходить тим, хто звик отримувати нові знання під контролем викладачів. Сьогодні найбільш популярними засобами навчання є очні курси фінансової грамотності та семінари, а також онлайн вебінари.

Увага! При виборі викладача важливо дотримуватися обережності. У зв'язку зі зростаючою популярністю навчання фінансової грамотності збільшилася кількість шахраїв. У процесі занять вони можуть відверто рекламувати будь-яку фінансову піраміду або хайп. Крім того, навіть за відсутності в діях викладача ознак шахрайства він може займатися явною рекламою брокерських компаній, страховиків або консультантів у сфері фінансів.

Щоб уникнути марної витрати часу і грошей, важливо ретельно вибрати компанію, яка проводить навчальні курси. Якщо вони організовані різними учасниками фінансового ринку, швидше за все, метою є залучення додаткових клієнтів. Набагато більшу користь можуть принести заняття, які проводяться ВУЗом або незалежним фінансовим радником. Якщо відсутня можливість відвідувати очні курси, є сенс скористатися онлайн заняттями.

Спосіб 2. Вивчення літератури

При вивченні літератури важливо вибирати не підручники для студентів, а книги, які стосуються особистих фінансів, підвищення↑ фінансової грамотності новачків, ефективного ведення бізнесу та інших подібних питань. Почати слід з вивчення книг Роберта Кійосакі, Володимира Совенок, та інших авторів.

Крім того, новачкам слід почати з читання наступних книг:

 • Бенджамін Грехем «Розумний інвестор»;
 • Деніел Канеман «Думай повільно, вирішуй швидко»;
 • А. Горяєв, В. Чумаченко «Фінансова грамота».

Якщо початкові знання вже є, можна приступити до вивчення наступної літератури:

 • Джордж Сорос «Алхімія фінансів»;
 • Уоррен Баффетт «Есе про інвестиції, Корпоративні фінанси та управління компаніями»;
 • Пітер Лінч «Метод Пітера Лінча. Стратегія і тактика індивідуального інвестора»;
 • Роберт Шиллер «Ірраціональний оптимізм».

Якщо підвищувати рівень фінансової грамотності вирішив бізнесмен, варто прочитати:

 • Білл Олет «Путівник підприємця-24 конкретних кроки від запуску до стабільного бізнесу»;
 • Білл Шлей «Нестримні-інтенсив для майбутніх підприємців».

Спосіб 3. Формування корисних фінансових звичок

Більшості людей, які починають розвивати фінансову грамотність, для поліпшення власного становища досить сформувати 4 корисних звички:

 1. ведення фінансового плану, аналіз доходів і витрат, планування витрат на майбутнє;
 2. уміння жити за коштами, яке полягає у відмові від позик;
 3. з кожного доходу слід мінімум 10% направляти на інвестиції, з решти коштів необхідно оплачувати витрати;
 4. користування послугами фінансових консультантів, щоб підтвердити правильність вибору інвестиційного проекту.

Третій спосіб може здатися найскладнішим. Це пов'язано з тим, що він вимагає докласти максимум зусиль, а також змінити спосіб життя.


Використання описаних вище способів допоможе досягти серйозних результатів. Поступово пропорційно підвищенню↑ рівня фінансової грамотності буде рости↑ і добробут.

Як підвищити фінансову грамотність і стати фінансово грамотною людиною - 9 кращих порад ?

Фахівці впевнені: ніколи не пізно і не рано починати розвивати власну фінансову грамотність. Саме вона допоможе контролювати власний капітал і приступити до досягнення фінансової стабільності. В кінцевому підсумку такі навички допоможуть збільшити дохід, скоротити витрати. Щоб приступити до розвитку фінансової грамотності, слід почати з вивчення наведених нижче порад.

Порада №1. Проаналізуйте власний бюджет

У процесі вивчення бюджету в першу чергу слід провести аналіз розмірів доходу з різних джерел, а також витрат на всілякі потреби.

Для цього доведеться пройти ряд етапів:

 1. вдумливе вивчення всіх джерел доходу - слід точно уявляти, звідки і скільки коштів надходить;
 2. аналіз щомісячних обов'язкових платежів – важливо чітко розуміти, скільки грошей доводиться витрачати незалежно від ситуації;
 3. вивчення витрат з точки зору напрямку і розмірів витрат;
 4. аналіз виписок за кредитними картками – слід розуміти, який поточний розмір заборгованості, щомісячних платежів, скільки і на які потреби йде засобів з таких карт;
 5. ретельний облік усіх позик – важливо розрахувати загальний розмір заборгованості, а також період, за який вона повинна бути погашена, спробувати знайти варіанти для більш швидкої виплати кредитів;
 6. аналіз інвестицій з точки зору спрямування вкладень і принесених доходів;
 7. перевірка кредитної історії не рідше ніж 1 раз в рік, це допоможе вчасно виявляти помилки і виправляти їх.

Порада №2. Формуйте фінансові цілі

Більшості людей набагато простіше дотримуватися фінансової дисципліни, якщо вони поставили перед собою конкретні завдання. Мета може бути абсолютно будь-який-покупка нового телефону, ремонт в квартирі, придбання дачної ділянки.

Важливою частиною успіху в будь-якій справі виступає вірна мотивація. Якщо є бажання домогтися певної мети, грамотно вести облік стає набагато легше.

Порада №3. Складіть бюджет і точно дотримуйтесь його

Коли доходи і витрати проаналізовані, а цілі поставлені, слід розробити відповідний бюджет. Це обов'язково допоможе в досягненні завдань.

У процесі розробки фінансового плану слід дотримуватися ряду порад від експертів:

 1. Протягом декількох місяців детально записуйте всі витрати. Це допоможе переконатися, що початкові дані відповідають реальності.
 2. Орієнтуючись на отримані результати, необхідно сформувати видаткову частину бюджету. При цьому можна скоротити завищені витрати, а зайві зовсім прибрати.
 3. Дохідну частину плану слід складати на підставі поточних надходжень. Не варто включати сюди передбачувані джерела.
 4. Отриманий бюджет у разі виникнення необхідності потрібно коригувати. Робити це треба, коли змінюються доходи або витрати, з'являються нові щомісячні витрати або виключаються старі.

Щоб наблизитися до досягнення поставлених цілей, важливо строго дотримуватися бюджету. Однак необхідно забезпечити його гнучкість, яка дозволить оперативно реагувати на зміни дохідної та розхідної частини.

Порада №4. В рамках сім'ї питання, що стосуються бюджету, повинні обговорюватися регулярно і максимально чесно

У більшості сімей веденням бюджету займається одна людина. Однак не варто вивантажувати на нього необхідність фінансового планування в повному обсязі. Кожен член сім'ї повинен розуміти, що входить до складу статей витрат. Це допоможе розділити відповідальність у вирішенні фінансових питань.

Звісно, подружжя не повинні звітувати один перед одним про кожній витраченій гривні. Важливо, щоб всі знали про фінансове становище сім'ї. Питання про великі придбання повинні в обов'язковому порядку вирішуватися спільно.

Порада №5. Розберіться, в чому різниця між хорошими і поганими позиками

Сьогодні на фінансовому ринку пропонується величезна кількість різноманітних кредитних програм. Тому важливо вміти визначати якість позики. Для цього доведеться аналізувати кредити.

Якісним позикою можна назвати той, в процесі якого створюється будь-яка цінність, що допомагає збільшити добробут. Так, наприклад, при оформленні позики на придбання нерухомості за результатами його виплати у боржника залишається квартира. Хорошим кредитом також є той, кошти якого пішли на отримання освіти. В результаті буде отримано диплом, цінність якого безперечна.

Якщо ж одночасно із зростанням↑ боргових зобов'язань скорочується↓ вартість покупки, отриманий кредит можна вважати поганим.

Прикладами поганих позик є:

 • кредитна картка - придбані товари дуже швидко витрачаються або знецінюються, заборгованість ж зростає за рахунок відсотків, що нараховуються.
 • придбання в кредит автомобіля – його вартість дуже швидко скорочується. До моменту погашення позики вона буде істотно нижче, ніж при його отриманні.

Порада №6. Постарайтеся виключити популярні помилки управління фінансами

Основне правило управління сімейним і особистим бюджетом полягає в тому, що доходи повинні бути більше витрат. Найчастіше воно порушується в результаті легковажного ставлення до фінансів. Прикладом подібних ситуацій є спонтанні покупки, які не є необхідними.

Найпопулярніші помилки наступні:

 1. Життя не за коштами. Нерідко люди приймають рішення зробити спонтанну покупку, наприклад, купують дорогі речі за рахунок позикових коштів або, сплативши їх з кредитної картки. Це призводить до зростання позик низької якості. Зрештою людина може потрапити в боргову яму, з якої буде дуже важко вибратися.
 2. Відмова від постановки фінансових цілей. Якщо людина не розуміє, які завдання контролю його бюджету, мотивація для планування істотно скорочується. Постановка фінансових цілей допомагає не тільки запланувати майбутнє, але і ввести дисципліну в даний. В кінцевому підсумку це підвищує шанс досягнення бажаного.
 3. Не варто підміняти поняття, вважаючи предмети розкоші речами першої необхідності.

Порада №7. Пройдіть навчальні курси з управління сімейним бюджетом

Зараз пропонується величезна кількість навчальних програм, які допомагають підвищити рівень фінансової грамотності. Це можуть бути як спеціальні лекції та семінари, так і інформаційні матеріали.

Пошук потрібно проводити не тільки в режимі онлайн на спеціалізованих сайтах. Можна дізнатися про наявність подібних навчальних програм в кредитних організаціях, у роботодавця і в інших об'єднаннях. Є сенс відвідати з цією метою найближчі вищі навчальні заклади, а також профтехучилища. Останнім часом подібні організації також з успіхом борються з фінансовою безграмотністю.

Порада №8. Навчіться фільтрувати непотрібну інформацію

Найчастіше під курсами, навчальними фінансової грамотності, ховаються явні рекламні проекти. Їх метою служить залучення максимальної кількості нових клієнтів в певні брокерські, страхові та інші фінансові компанії.

Найбільш надійну інформацію можна отримати, звернувшись за навчальними курсами в університети та інші офіційні навчальні заклади, державні органи, національні компанії з бездоганною репутацією. Перевірену інформацію можна отримувати з різних галузевих друкованих видань, які піддаються рецензуванню з боку фахівців галузі.

Найбільш ненадійними джерелами інформації є інтернет-сайти невідомих компаній, а також самопроголошені фахівці, які ведуть власні сторінки в інтернеті. Виходить: не варто довіряти відомостями, які публікуються в невідомих виданнях і написані авторами, не є фахівцями у сфері фінансів.

Порада №9. Не припиняйте вчитися

У сфері фінансової грамотності завжди є чому вчитися. Важливо бути завжди в курсі останніх новин. Незайвим буде передавати власні знання майбутньому поколінню.


Дотримання наведених вище порад допомагає істотно підвищити рівень фінансової грамотності.

На нашому сайті є стаття, в якій докладно розповідається, як стати багатим і успішним - рекомендуємо її до прочитання.

5 найчастіших фінансових помилок, які робить більшість

Тут підемо від зворотного. Подивимося, що не варто робити.

 1. Однією з найбільш частих помилок, в сфері фінансів є розтрати не за коштами. Ваші розтрати не повинні перевищувати ваші доходи. Постійно позичати гроші і завжди мати борги або кредити — груба помилка.
 2. Нехтування новими можливостями. Боязнь інвестицій, упускання фінансових можливостей — серйозна проблема і помилка. Гроші повинні працювати, а не лежати на полиці. Якщо ви хочете заробляти, вам необхідно завжди думати над тим як використовувати ваші кошти, щоб примножити ваш капітал.
 3. Здійснення імпульсивних покупок. Саме так часто йде велика частина нашого бюджету. Перед тим як здійснювати якусь велику покупку, зважте всі «ЗА» і «проти», всі пропозиції на даний товар або послугу і виберіть найбільш вигідний варіант.
 4. Відсутність обліку. Важливо мати облік доходів і витрат, щоб відмовитися від зайвих витрат і знати куди пішли ваші фінанси.
 5. Невикористання податкових пільг. Багато людей навіть не припускають їх існування, хоча завдяки їм можуть заощадити, може на перший погляд і не сильно, але підрахувавши цю суму за рік, ви здивуєтеся. Але ж ці гроші можна інвестувати і через кілька років з урахуванням складного відсотка — ви отримаєте відмінний результат.

Відповіді на часті питання

Підвищення рівня фінансової грамотності є досить складним процесом. В ході нього неминуче виникає величезна кількість питань. З метою економії вашого часу ми відповідаємо на найпопулярніші з них.

Питання 1. Що значить бути фінансово грамотним?

Важливо знати, що державні органи, грунтуючись на результатах величезної кількості досліджень, склали перелік критеріїв, які визначають фінансово грамотних людей.

Людина, що володіє фінансовою грамотністю:

 1. здійснює облік доходів і витрат у письмовому або електронному вигляді;
 2. завжди знає, де знайти інформацію з фінансових питань;
 3. створює фінансову подушку безпеки, тобто відкладає кошти на випадок форс-мажорних ситуацій, а також хвороби або втрати джерела доходу;
 4. ніколи не оформляє необдуманих позик, живе виключно за кошти;
 5. не інвестує капітал, не вивчивши всі можливі варіанти і не переконавшись в їх надійності.

Питання 2. Як виробити фінансову грамотність у дітей (школярів, дошкільнят)?

В процесі виховання дітей питання фінансової грамотності батьки часто обходять стороною. З маленькою дитиною не прийнято обговорювати сімейний бюджет. Однак такий підхід в майбутньому може зіграти злий жарт з дитиною. Важливо розуміти, як навчити власних дітей фінансової грамотності. З цією метою можна використовувати поради експертів.

Порада 1. Стати хорошим прикладом своїй дитині

Фінансової грамотності дітей потрібно навчати з самого раннього дитинства. Немає сенсу доносити теорію в складній формі, так як діти не зрозуміють і не запам'ятають цієї інформації. Але вони копіюють поведінку батьків і їх ставлення до різних предметів, в тому числі до фінансів. Саме тому величезне значення має правильний приклад.

Так, можна використовувати цю пораду при походах в магазин. Необхідно скласти список покупок і точно слідувати йому. Можна в ігровій формі здійснювати пошук товарів, попутно пояснюючи значення цінників.

Порада 2. Залучіть дитину до обговорення питань сімейного бюджету

Не варто приховувати інформацію про сімейний бюджет від дітей. Навпаки, важливо пояснити, звідки беруться гроші. Це дозволить навчити дитину розуміти цінність фінансів. У цьому випадку він навчиться тому, що гроші не дістаються просто так. Їх доведеться заробляти.

Коли дитина навчиться рахувати, можна продемонструвати їй домашню бухгалтерію. З цією метою слід написати розмір доходу, після чого поступово віднімати від нього обов'язкові витрати. Це допоможе навчити дитину не тільки дбайливо ставитися до грошей, але і економити електрику, воду та інші платні ресурси.

Порада 3. Прищеплюйте бажання стати самостійним

Перші грошові кошти дитині можна давати вже у віці близько 5 років. Він може використовувати їх для розрахунків в магазині за особисті покупки. У цей момент є сенс познайомити дітей з поняттям номіналу, пояснити, що всі гроші мають різні ступені захисту від підробок. При розрахунку на касі дитини слід ознайомити з поняттям здачі і навчити перераховувати гроші.

Вже в першому класі у малюка виникне необхідність в кишенькових грошах. На них він може купувати різні дрібниці. Але слід пам'ятати важливе правило: чим старша дитина, тим рідше йому необхідно давати гроші. У початковій школі це доведеться робити щодня, в середній - 1 раз на тиждень, а в старшій - вже раз на місяць. Це допоможе придбати знання про планування власного бюджету.

Однак не слід пускати питання фінансів на самоплив. На початковому етапі слід обговорювати з дитиною, які покупки він хотів би зробити. Доведеться вчити його розрахунками. Якщо дитина хоче зробити серйозну покупку, йому слід пояснити, що на неї доведеться збирати протягом певного періоду часу.

Порада 4. Використовуйте дитячі продукти, пропоновані банками

Сьогодні багато банків пропонують батькам різні фінансові продукти для дітей. Найбільшою популярністю користуються спеціальні банківські картки. Батьки можуть оформити їх в якості додаткових до свого рахунку. При цьому важливо встановити ліміти на день, тиждень або місяць. Під час передачі банківської карти дитині важливо пояснити, яким чином можна її безпечно використовувати.

Слід підключити до такої банківської картки SMS-інформування. Це допоможе контролювати розміри і напрямки витрат. Але не варто лаяти дитину за непотрібні, на думку батьків, покупки. Набагато важливіше зрозуміти, що послужило їх причиною. Психологи впевнені: більшість спонтанних витрат відображає емоційний стан людини.

Дотримання цієї поради допоможе навчити дитину співпраці з банками, грамотному контролю витрат. Крім того, аналіз спонтанних витрат допоможе зрозуміти, що саме в даний момент турбує дитину.


Якщо у батьків у самих недостатньо знань у сфері фінансів, доведеться використовувати спеціальну літературу. У таблиці нижче представлені найбільш корисні книги з фінансової грамотності для початківців.

Таблиця: "Список дитячих книг фінансової тематики і обговорювані в них питання"  ?

Автор Найменування Обговорюване питання
Е. Блискавка Діти і гроші. Самовчитель сімейних фінансів для дітей

Поняття грошей
Причини, за якими неможливо купити все, що хочеться

Інші складні питання


О. Антипенко, А. Рибчинська Грошова Абетка Складні фінансові питання представлені у формі коміксів
В. Шаповалова Дітям про податки В описі пригод дівчинки і кота пояснюються складні питання оподаткування
А. Горяєв, В. Чумаченко Фінансова грамота Цей підручник корисно вивчити в першу чергу батькам. Доступною мовою тут розповідається про управління ризиками, роботу з різними фінансовими інструментами

Питання 3. Чому фінансова грамотність населення знаходиться на низькому рівні?

Фінансова грамотність населення, яке проживає на території колишнього Радянського Союзу, залишається на неймовірно низькому⇓ рівні. Існує кілька причин цьому. Найбільш значущі представлені нижче.

✅ Причина 1. Особливий менталітет

Велика частина населення виховувалася за часів централізованої економіки. У них наполегливо вбивали думку, що ринкова економіка - це погано. Досі багато хто впевнений, що основною метою роботи є користь для суспільства. Більше того, вони думають, що ті, хто складає власний бюджет, є жадібними. Іншими словами, менталітет пов'язаний з соціалізмом, який при капіталістичній економіці вже не працює.

Принципи, що вселяються можновладцями, призводять до того, що велика частина населення впевнена в наступному:

 1. робота є основним джерелом доходу, вона повинна приносити величезну користь суспільству;
 2. немає сенсу створювати заощадження, так як вони є прерогативою капіталістів, які до цих пір не поважаються;
 3. економія асоціюється з жадібністю, тому грошові кошти в більшості випадків витрачаються бездумно;
 4. населення оформляє позики, не беручи до уваги розмір переплати, щоб вирішити фінансові проблеми, а також зробити великі покупки;
 5. банківські організації вважаються злом, вони відбирають останні кошти в оплату кредитів, але населення продовжує оформляти все більша кількість позик;
 6. люди не довіряють навіть невеликі накопичення кредитним організаціям.

Такий підхід призводить до того, що велика частина населення існує від зарплати до зарплати і не має абсолютно ніяких накопичень.

Тим часом, менталітет жителів розвинених країн зовсім інший. Їх відмінними характеристиками є:

 1. використання для одержання доходу різних способів – заробітна плата перетворюється в капітал, який інвестується в різні фінансові інструменти;
 2. банк виступає важливим помічником і партнером у фінансовій сфері;
 3. населення активно користується послугами фінансових консультантів, які допомагають прийняти краще рішення;
 4. люди ретельно аналізують власний бюджет, вони економлять гроші і завжди знають, який розмір їх накопичень;
 5. великі придбання робляться з накопичень, а кредити використовуються тільки в тому випадку, якщо є впевненість в тому, що вдасться їх без проблем погасити.

Зрештою населення капіталістичних країн живе набагато краще, ніж на пострадянському просторі. Причина насправді не в тому, що вони отримують більше, а в тому, що вони більш розумно ставляться до своїх фінансів. Вони прекрасно розуміють важливість створення капіталу і частину свого доходу направляють у фінансові інструменти. З самого дитинства в цих країнах формується грамотне ставлення до фінансів.

✅ Причина 2. Споживче ставлення до фінансів

Населення, яке виховувалося в Радянському Союзі, а також їх діти звикли ставитися до грошей споживацьки.

При цьому більшість людей слідують 2-ум принципам:

 1. важливо працювати на благо суспільства, щоб отримувати заробітну плату;
 2. отримані фінанси слід направляти на задоволення потреб - чим більше зарплата, тим більше можна витрачати.

При соціалізмі такий підхід був актуальний. Однак сьогодні в століття капіталізму принципи вже не діють. У першому випадку людина працювала на благо суспільства і за рахунок отриманих коштів могла цілком задовольняти власні потреби. Сьогодні ж він трудиться на благо капіталістів. В результаті одержуваних коштів вистачає тільки одиницям.

Велика частина населення знаходиться за межею бідності. Люди стикаються з відсутністю стабільності і нерідко потрапляють в боргову яму. Причина досить проста: капіталіст ніколи не буде платити великі гроші своїм працівникам, адже при досить великих накопичення співробітник просто піде від нього і сам стане капіталістом. Роботодавцю вигідно давати співробітнику стільки грошей, скільки вистачить на задоволення першорядних потреб. Працівник в цьому випадку залежить від компанії і свого робочого місця.

Виходить, що низький↓ рівень фінансової грамотності населення в першу чергу пов'язаний з тим, що при капіталізмі люди продовжують жити за принципами соціалізму. Споживче ставлення до грошей неминуче означає, що людина змушена все життя насилу зводити кінці з кінцями.

Щоб нормалізувати ситуацію, кожній окремій людині необхідно жити відповідно до змінених суспільством. При капіталізмі висока якість життя тільки у власників капіталу. Тому є сенс прагнути до його створення.

Допомогти в цьому може перехід від активного отримання доходу до пасивного. Якщо не людина буде працювати заради грошей, а гроші будуть працювати на нього, вдасться позбутися фінансової залежності. Важливо, щоб людина керувала своїми фінансами, а не навпаки.

✅ Причина 3. Відсутність навчання фінансової грамотності

Важливою причиною низької фінансової грамотності населення є те, що ніде не вчать. Навіть при здобутті вищої освіти у сфері економіки, бухгалтерії, податків відсутні предмети, які присвячені веденню особистих фінансів.

У програмах середніх і вищих навчальних закладів відсутні предмети, які присвячені фінансовій грамотності. Це пов'язано в першу чергу з тим, що капіталістам такі знання у населення невигідні. Їм потрібні працівники, які будуть працювати на них усе життя, а не створювати собі додаткові джерела доходу.


У зв'язку з представленими вище причинами фінансова грамотність населення в нашій країні знаходиться на дуже низькому⇓ рівні. Наслідком цього є різке поділ суспільства на багатих і бідних.

Величезна кількість людей незадоволені власним фінансовим станом. При цьому низький рівень фінансової грамотності не дає їм можливості вибратися зі складної ситуації. Виходить замкнуте коло, але вихід є завжди. Є сенс самостійно навчатися фінансової грамотності.

Висновок + відео

У зв'язку з відсутністю спеціалізованих навчальних закладів доведеться самостійно осягати основи фінансової грамотності. Тільки в тому випадку, якщо людина сама захоче змінити своє життя, вона досягне успіху. В першу чергу доведеться міняти внутрішні стереотипи і звички.

Важливо бути готовим до того, що оточенню такий підхід навряд чи сподобається. Більшість людей звикли жити в умовах низької фінансової грамотності і не бажають нічого міняти.

Для придбання нових знань доведеться черпати інформацію з різних джерел. Цілком можливо, доведеться вкласти кошти в проходження курсів і тренінгів. Фахівці допоможуть зробити правильні висновки і розробити новий підхід до особистих фінансів.

Ми бажаємо всім читачам "BiznesCat.com" фінансового благополуччя! Нехай наведені в статті поради виявляться корисними для вас і наблизять хоча б трохи до бажаного добробуту.

Залишилися питання? Задавайте їх в коментарях нижче. Ваші питання не залишаться без відповіді!

Якщо вам сподобалася стаття - не забудьте поділитися нею в соціальних мережах зі своїми друзями. До нових зустрічей на сторінках нашого онлайн-журналу! ?


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити