Працювати під пальмою 2-3 години на день і отримувати кілька сотень тисяч гривень на місяць - приблизно так думають про фриланс ті, хто ніколи не працював у такому режимі. Редакція сайту BiznesCat.com розповість про плюси і мінуси фрілансу, розберемося, кому він підходить і як стати фрілансером з нуля.

Що таке фріланс

Що таке фріланс

Часто думають, що фріланс і "віддалена робота" - одне й те саме. Насправді працювати з дому може будь-який штатний співробітник, як це було в пандемію. Водночас ніхто не забороняє фрілансеру приходити в офіс компанії, з якою він співпрацює. Головні відмінності між фрілансом і "віддаленою роботою" - в юридичному статусі фахівця.

Фрілансерами називають людей, які не перебувають у штаті компанії і працюють на себе. Вони можуть вести один проєкт у великій організації або брати одноразові дрібні замовлення. Фрілансер сам шукає клієнтів, домовляється про гонорар та інші умови співпраці, відповідає за якість своєї роботи, сплачує податки.

Можна сказати, що фрілансер - сам собі директор, бухгалтер і менеджер з продажу.

Кому підходить фріланс

"Усе, набридло працювати на "дядька", йду на фріланс" - багато хто починає саме так, і за кілька місяців шкодує про прийняте рішення. Це відбувається тому, що робота на себе підходить не кожному. По суті фріланс - це як мікро-бізнес, де людина самостійно організовує свою діяльність, ухвалює рішення і несе за них відповідальність.

Такий режим не підходить тим, хто звик працювати під контролем керівника, який поставить завдання, окреслить терміни і відправить у відпустку. Щоб стати успішним фрилансером, фахівець має бути:

 • проактивним,
 • ініціативним,
 • відповідальним,
 • самоорганізованим,
 • дорослим психологічно, а не тільки за паспортом.

Плюси та мінуси фрілансу

Можливість працювати скільки і де заманеться - головні плюси, які приваблюють майбутніх фрілансерів. При цьому часто забувають про мінуси. Розповімо про позитивні та негативні моменти роботи фрилансером.

Переваги

 • Зручний графік. Вдома фрілансер може працювати в той час доби, який зручний, і коли він максимально активний. За це фріланс цінують "сови". Вони можуть працювати пізно ввечері та вночі - з офісом так не вийде. Місце фахівець теж обирає сам: робочий стіл або диван удома, шезлонг на дачі або кабінет у коворкінгу. Зручно, що фрілансер може поїхати відпочивати й узяти роботу з собою, але цей плюс може бути й мінусом.
 • Необмежені можливості доходу. Штатним співробітникам, які працюють на повну ставку, рідко вдається поєднувати кілька проєктів. А ось фрілансери самі обирають клієнтів і можуть регулювати свій дохід, наприклад, замість двох малооплачуваних проєктів узяти один більш прибутковий. Так звільниться час, який можна використовувати для ще одного клієнта.
 • Постійне вдосконалення. Робота фрилансером на дому - це можливість удосконалюватися психологічно і професійно. Наприклад, якщо у співробітника в наймі було мало самостійності, але він все одно пішов у фріланс, у нього з'являється можливість прокачати свої гнучкі навички.

Недоліки

 • Немає контролю згори. У фрілансера немає безпосереднього керівника, який у складній ситуації дасть пораду, відстоїть рішення перед клієнтом, організує корпоратив або виплатить премію. Усі ці питання фрілансер вирішує сам. Одним такий підхід імпонує, і вони з радістю стають диригентами у власному оркестрі. А ось ті, хто не звик до самостійності, починають шкодувати.
 • Менше спілкування. У фрілансера немає колег, з якими біля кулера можна обговорити останній проєкт або нові призначення. А ще фрілансер зазвичай живе в іншому графіку, ніж його друзі "в штаті": на кінопрем'єру або модну виставку можна сходити вдень, коли мало відвідувачів, а не ввечері, після роботи в офісі.
 • Робота завжди із собою. У цьому і плюс, і мінус фрілансу. З одного боку, можна виїхати куди завгодно і працювати на дачі, на морі або в римському кафе. З іншого - у відпустці не виходить поєднувати дві справи: смикають близькі, не ловить інтернет і взагалі хочеться плавати, а не робити звіт.
 • Складно зосередитися. Коли фрілансер працює з дому, його відволікає все: улюблений диван, телевізор, холодильник і рідні.Щоб продуктивно працювати вдома, фрілансеру варто організувати зручне робоче місце

Як почати працювати фрілансером

Залежить від досвіду майбутнього фрилансера і сфери, в якій він хоче розвиватися. Наприклад, тестувальник ПЗ планує піти на фриланс і продовжити займатися тестуванням, але вже на декількох проєктах. У цьому випадку фахівцеві не потрібно перенавчатися, щоб опанувати нову професію.

А з чого почати фрілансеру, який хоче змінити спеціальність? Якщо тестувальник вирішив стати дизайнером інтерфейсів, спершу потрібно здобути нові знання - найкраще це робити під час роботи в штаті.

У будь-якому разі першого клієнта потрібно шукати, поки фахівець працює в наймі, і поєднувати проєкт з основною роботою: вечорами або у вихідні. Якщо із замовником усе склалося, потрібно шукати новий проєкт, щоб вийти на рівень доходу, який можна порівняти із заробітною платою в наймі. Ті, хто підходить до питання серйозно, успішно переходять на фріланс протягом 3-6 місяців.

Якщо фахівець працює з разовими замовленнями, для повного переходу знадобиться близько року, щоб запрацювало "сарафанне радіо" і потік клієнтів став постійним.

Читайте також статтю - "Чим зайнятися, щоб заробити грошей", де ми розповідає про більш ніж 30 ідей, на чому можна заробити гроші.

IT-фахівці, маркетологи, дизайнери: опис популярних фріланс-професій

У топі списку найбільш високооплачуваних професій на фрилансі за 2024 рік - IT-фахівці, маркетологи, дизайнери. Експерти BiznesСat.com коротко розкажуть, ким і де працювати фрілансеру, щоб мати високий дохід.

IT-фахівці

 • Розробник. Створює сайти та мобільні додатки з використанням різних мов програмування: Java, C++ або PHP. За статистичними даними, заробіток фрілансера з досвідом понад два роки - від 60 тисяч гривень за проєкт.
 • Тестувальник ПЗ. Перевіряє сайти та мобільні додатки на помилки, розробляє сценарії тестів. Дохід фахівця - від 12 тисяч гривень.
 • Аналітик даних. Перевіряє продуктові гіпотези, створює звіти, і звичайно ж аналізує великі масиви даних. Працює з мовами програмування і запитів до баз даних, інструментами для візуалізації даних. Досвідчений аналітик отримує 75-120 тисяч гривень.
 • Data Scientist. Шукає закономірності у великих даних і створює прогнозні моделі. Використовує різні мови програмування, бібліотеки машинного навчання. За даними Work.ua, дохід фахівця з Data Science - від 75 тисяч гривень.

Маркетинг

 • Інтернет-маркетолог/SMM-менеджер. Просуває компанію онлайн: створює й оптимізує воронку продажів, працює з рекламними каналами. Фахівець може отримувати 50-75 тисяч гривень на місяць за проєкт.
 • Таргетолог. Налаштовує, запускає та аналізує рекламні кампанії, визначає найефективніші канали. Те, скільки заробляє фрілансер-таргетолог, залежить від його досвіду і кількості замовлень. Наприклад, фахівець-початківець отримує від 15 тисяч гривень за проєкт. Таргетолог із досвідом понад три роки може розраховувати на 50+ тисяч гривень.

Дизайн

 • Графічний дизайнер. Оформляє візуальні матеріали, презентації та лендінги, малює ілюстрації, розробляє логотипи та фірмовий стиль. Дохід фахівця-початківця - від 12-15 тисяч гривень за проєкт. Досвідчені дизайнери-фрілансери отримують 35-50 тисяч гривень.
 • Веб-дизайнер. Відповідає за візуальне оформлення сайту і те, як це відповідає бізнес-цілям: розробляє дизайн і логіку сторінок, оптимізує сайт під різні пристрої. Веб-дизайнер просунутого рівня може отримувати від 50 тисяч гривень.

Як фрілансеру шукати роботу

Є щонайменше чотири способи шукати разові замовлення або постійних клієнтів:

 1. Через "сарафанне радіо".
  Цей спосіб підходить і для початківців, і для досвідчених фрілансерів. Перші можуть зібрати портфоліо, виконуючи замовлення для знайомих, а другі - шукати замовлення, працюючи в наймі.
 2. На біржах фрілансу.
  Спосіб підходить тим, хто освоїв нову професію і робить перші кроки. Для розробників, програмістів і дизайнерів багато вакансій на Freelance.ua, Weblancer, fiverr, Freelancehunt, знайдуться завдання і для цих фахівців, і для маркетологів-початківців.
 3. На сайтах із пошуку роботи.
  Тут фрілансери різних спеціальностей можуть безкоштовно розмістити своє резюме і шукати замовлення для постійної співпраці. Щоб відсіяти офісні вакансії, у фільтрі потрібно обрати пункт "Віддалена робота".
 4. У Телеграм-каналах.
  У месенджері є відкриті та закриті групи для фахівців будь-якого профілю і досвіду. Тут викладають вакансії декілька разів на день, а в деяких можна розміщувати і своє резюме.

Як заробляють фрілансери

Дохід залежить від сфери діяльності та зайнятості фахівця. Часто буває, що він бере тільки дрібні разові замовлення, мало отримує і шукає способи, як заробляти на фрілансі більше. Щоб мати високий дохід, потрібно організувати постійний потік із декількох клієнтів, а для цього потрібно мінімум один-два роки.

При цьому фрілансер завжди може рухатися далі: у нього більше можливостей для зростання, ніж у штатних фахівців. Наприклад, інтернет-маркетолог самостійно веде два проєкти і хоче взяти третій, але розуміє, що не впорається самотужки. Тоді він бере помічника - SMM-менеджера або таргетолога. Так з'являється час на третій проєкт. Згодом команда зростає, і інтернет-маркетолог відкриває власне агентство. Усе це збільшує дохід.

Рекомендуємо також прочитати статтю - "Як заробити гроші", де описується більше 46 способів заробітку грошей не тільки в мережі, але і в реальному житті без Інтернету.

Поради фрілансерам-початківцям

Щоб фріланс приносив дохід і радував, варто прислухатися до цих порад:

 • Не кидати роботу в наймі, поки цього не дозволяє дохід.
 • Обов'язково облаштувати гарне робоче місце, щоб не навантажувати спину та шию.
 • Виділяти на роботу щонайменше 4-5 годин на день, які потрібно розділити на два великі етапи, наприклад, 2,5 години до обіду і 2,5 - після.
 • Не забувати вести здоровий спосіб життя і чітко планувати відпочинок.
 • Вчитися делегувати і розвиватися професійно, щоб зростати в доході.
 • Бути підрядником, а не підлеглим: на фрілансі потрібні не просто виконавці, а ті, хто вміє ухвалювати рішення і брати за них відповідальність.

Відео

Читайте також - Як заробити в інтернеті гроші.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити