Трейдер - це людина, яка здійснює торгові операції на фінансових ринках від свого імені або від імені іншої особи чи організації.

Трейдери, які здійснюють торгові транзакції від імені третіх осіб, називаються інституційними трейдерами.

Трейдер здійснює операції з купівлі або продажу фінансових активів, таких як валютні пари, акції, облігації, метали, енергоресурси, сільськогосподарські товари та фондові індекси.

Мета трейдера - отримати спекулятивний прибуток на різниці цін між купівлею і продажем певного активу.

 • Синоніми: спекулянт, інвестор (при цьому, як правило, інвестор орієнтований на більш довгострокові угоди, ніж трейдер).
 • Етимологія: термін "трейдер" походить від англійського слова "Trader", що означає "торговець / продавець". Цей термін походить від дієслова "Trade", що означає "Торгувати / Обмінювати / Продавати".

Корисні терміни для трейдера

 • Трейдинг (торгівля) - це діяльність з відкриття, модифікації та закриття позицій на купівлю і продаж на фінансових ринках з метою отримання спекулятивного прибутку.
 • Торговий інструмент - це конкретний фінансовий актив, такий як акції LVMH, валютна пара EUR/USD, фондовий індекс S&P 500, який доступний трейдеру для відкриття позицій.
 • Відкриття позиції - це відкриття угоди за певним торговим інструментом. Наприклад, купівля 100 акцій BNP Paribas за ціною 30 євро за акцію.
 • Модифікація позиції - це зміна рівнів Стоп-Лосс і Тейк-Профіт для відкритої позиції без її закриття.
 • Закриття позиції - це закриття угоди за конкретним торговим інструментом. Наприклад, продаж раніше придбаних акцій BNP Paribas за ціною 50 євро за акцію. Позиція може бути закрита автоматично при досягненні рівня Stop Loss або Take Profit.
 • Рівень Стоп-Лосс - це ціновий рівень, за якого відкрита позиція буде закрита зі збитками або нижче потенціалу, на який розраховував трейдер. Трейдер сам встановлює відповідний йому рівень Стоп-Лосс.
 • Рівень Тейк-Профіт - це ціновий рівень, на якому фіксується прибуток трейдера за відкритою позицією. Тейк-Профіт передбачає, що позиція досягає потенціалу прибутку, на який розраховував трейдер. Трейдер сам визначає відповідний йому рівень Тейк-Профіт.
 • Позиція на купівлю ("BUY" або "Лонг") - це угода, яку трейдер відкриває в очікуванні зростання котирувань. Наприклад, якщо трейдер вважає, що золото виросте в ціні з 1750 до 1800, то він може відкрити позицію на купівлю на рівні 1750 і закрити її з прибутком на рівні 1800.
 • Позиція на продаж ("SELL" або "Шорт") - це угода, яку трейдер відкриває в очікуванні падіння котирувань. Наприклад, якщо трейдер вважає, що золото впаде в ціні з 1750 до 1700, то він може відкрити коротку позицію за ціною 1750 і закрити її з прибутком за 1700.
 • Брокер (брокерська компанія) - це посередник між фінансовими ринками і трейдерами. За законом фізичні особи можуть здійснювати операції на фінансових ринках тільки через брокера.
 • Торговий термінал - це комп'ютерна платформа, яка дає змогу трейдеру укладати угоди на купівлю і на продаж за певними торговими інструментами, завантаженими в термінал.
 • Інвестувати і торгувати. Що означає "торгувати на фінансових ринках"? Це означає відкриття і закриття торгових ордерів з метою отримання прибутку на особливих майданчиках, таких як фондова біржа або міжбанківський ринок.

За визначенням, термін "торгувати" у фінансах являє собою дуже широкий спектр діяльності, який не завжди належить до фінансових ринків. У цьому випадку ми розглядаємо регульовану торгівлю на фінансових ринках, тобто через брокера.

Професія "трейдер" - що це таке?

Основна мета трейдера - заробляти гроші, відкриваючи, модифікуючи і закриваючи угоди на фінансових ринках. За визначенням, трейдер прагне отримувати дохід від кожної угоди, щоб максимізувати прибуток і мінімізувати збитки.

Для успішної торгівлі важливо враховувати наступні моменти:

1. Money-management або управління капіталом

Фінансові ринки волатильні та нестабільні. Це означає, що ціна може коливатися вгору і вниз з досить великою амплітудою. У зв'язку з цим можлива ситуація, коли трейдер побудував коректний прогноз на середньострокову перспективу, а в короткостроковому періоді ціна пішла значно "проти" нього.

Щоб уникнути великих втрат у такій ситуації, можна застосовувати принципи управління капіталом.

Класична порада - ризик на угоду не повинен перевищувати 2% від депозиту. Інакше кажучи, з депозитом у 1000 доларів трейдер не може втратити понад 20 доларів за угоду.

Управління грошима в торгівлі - це завдання самого трейдера. Він може користуватися класичними порадами або вигадувати свої власні моделі, наприклад, підвищення ризику більш ніж на 2% на угоду або на декілька угод.

2. Визначення стану ринку

Ринок може рухатися за висхідним або низхідним трендом, або перебуває в стані флету.

Флет - це рух ціни без вираженого руху вгору або вниз. Флетом ще називають бічний рух котирувань або рух котирувань "убік".

Розуміння характеру змін котирувань конкретного інструменту може допомогти трейдеру визначити потенціал руху вгору і вниз. Після визначення потенціалу трейдер може прийняти рішення про вхід в угоду.

Наявність тренду можна визначити за допомогою технічних індикаторів або через фундаментальний аналіз.

Технічний аналіз ґрунтується на вивченні історичних котирувань ціни, на її похідних або інших біржових і позабіржових даних.

Фундаментальний аналіз спрямований на вивчення чинників попиту і пропозиції, які характерні для конкретного торгового інструменту.

3. Психологія в трейдингу

Бажання отримати швидкий прибуток без чіткого плану дій може призвести до фатальних наслідків для депозиту трейдера. Ця та багато інших помилок у торгівлі можуть виникати з психологічних причин.

Негативні наслідки психології в трейдингу можуть проявлятися у вигляді страху або жадібності. Страх може викликати бажання якнайшвидше закривати позиції, у яких може досі бути великий потенціал. Жадібність може змушувати трейдера збільшувати ризик і діяти всупереч принципам управління капіталом.

Графік котирувань у трейдингу

Графік котирувань у трейдингу

Вище показано графік динаміки котирувань валютної пари GBPJPY в торговому терміналі MetaTrader 5. Котирування цього торгового інструменту наведені виключно з метою демонстрації обраних інструментів технічного аналізу і не є рекомендацією до інвестування.

Ринок Forex дає трейдерам можливість отримувати прибуток як від зростання, так і від зниження котирувань валютних пар при відкритті угод на купівлю і на продаж. На графіку вище продемонстровано технічний індикатор Moving Average з періодом "75", який можна використовувати або в ролі індикатора тренду, або як динамічний рівень підтримки чи опору.

Що таке торгівля на реальному рахунку (live трейдинг)?

За визначенням, онлайн-торгівля передбачає торгівлю в режимі реального часу. Через Інтернет-з'єднання трейдери мають доступ до єдиних котирувань, які постійно оновлюються, якщо конкретний ринок відкритий.

Оновлення котирувань відбувається з тієї причини, що з цим інструментом відбуваються операції купівлі та продажу, які можуть змінювати його ціну.

Значимість онлайн-торгівлі полягає в тому, що трейдери мають доступ до реальних ринкових цін і можуть в моменті ухвалювати рішення про здійснення угод. Якщо трейдер приймає рішення відкрити позицію, його угода також потрапляє на ринок і може зрушити ціни. У результаті всі інші трейдери дізнаються про це практично миттєво.

 • Що означає бути live-трейдером Форекс?

За визначенням, це означає здійснювати аналітичні та торгові операції на валютних ринках в онлайн-режимі. Іншими словами, аналізувати динаміку котирувань валютних пар і здійснювати операції з відкриття, модифікації та закриття позицій.

 • Live-трейдер на біржі - хто це? Чим він займається?

Такий трейдер займається здійсненням операцій з інструментами, що торгуються на фондовій біржі, в режимі реального часу. Тобто торгувати акції, облігації, фондові індекси, сільськогосподарські товари, метали, енергоносії та інші інструменти, доступні на біржі.

Як створити свою торгову стратегію?

Багато успішних трейдерів мають свої власні торгові стратегії. У певному сенсі відповідь на питання "чим займається трейдер?" полягає в розробці стратегії торгівлі на фінансових ринках.

Стратегія може містити в собі наступні елементи:

 • Сигнали для відкриття угоди.

Сигнал - це одна з причин, через яку трейдер ухвалює рішення відкрити угоду. Сигнал може бути один, або їх може бути кілька. Сигнал може ґрунтуватися на фундаментальних факторах, на графічному аналізі, на основі технічних індикаторів, на базі Price Action або чомусь іншому.

Сигнал може бути пов'язаний, наприклад, з дивергенцією цінових рухів і значень індикатора MACD або з'являтися під час торкання межі графічного індикатора Keltner Band.

 • Сигнали для модифікації угоди.

Це сигнали на зміну рівнів Stop Loss і Take Profit. До них можуть належати: зміна меж каналів, на яких спочатку були встановлені рівні Стоп-Лосс і Тейк-Профіт, або поява нової значущої події, що впливає на можливість досягнення початкових цілей.

 • Сигнали для закриття угоди.

Це сигнали для закриття відкритої позиції. Сигнали можуть використовуватися для встановлення рівнів Стоп-Лосс і Тейк-Профіт. Угода може бути закрита вручну, якщо вона не досягла рівня Стоп-Лосс або Тейк-Профіт, але при цьому, наприклад, ринок сигналізує про розворот тренда, як у випадку з індикатором Parabolic SAR.

 • Управління капіталом.

Стратегія може містити в собі не тільки торгові сигнали, а й принцип розрахунку обсягу (лотності) відкриття угод. Дуже великий обсяг еквівалентний високому ризику, тоді як занадто низький обсяг може асоціюватися з втраченими можливостями.

Управління капіталом може бути засноване на очікуваній волатильності. Одним з інструментів визначення середньої волатильності є показання індикатора Average True Range.

Різні типи трейдерів

За тривалістю володіння торговими активами можна виділити чотири типи трейдерів:

 1. Довгострокові трейдери. Їх ще називають "інвесторами". Довгостроковий трейдер відкриває позиції на тривалий період часу. Зазвичай ці угоди відкриті на ринку протягом року і більше.
  Довгострокові трейдери орієнтуються на багатомісячні цінові тренди, сформовані фундаментальними факторами. Як правило, вони ігнорують короткострокові коливання цін. Ці трейдери складають довгострокові торгові стратегії і використовують для аналізу таймфреми W1, MN1 (W1 - один тиждень, MN1 - один місяць).
 2. Середньострокові трейдери. Це трейдери, які тримають угоду відкритою від кількох тижнів до року. Ці трейдери розраховують середньострокові тренди за місяць або квартал, які можуть тривати шість місяців і більше. Вони використовують таймфрейми H4, D1 і W1 (H4 - чотири години, D1 - один день).
 3. Короткострокові трейдери. Йдеться про трейдерів, які торгують від кількох годин до тижня. Їхні торгові таймфрейми: M30, H1, H4 (M30 - тридцять хвилин, H1 - одна година). За визначенням, ці трейдери схильні відкривати угоди, які вони можуть закрити з прибутком протягом одного або декількох торгових днів.
  Вони торгують під час виходу важливих економічних новин або роблять короткострокові прогнози, використовуючи фундаментальний і технічний аналіз, а також моделі та патерни Price Action (Прайс Екшен).
  Одним із різновидів короткострокової торгівлі є внутрішньоденна торгівля. Внутрішньоденні трейдери не відкривають позиції, які необхідно утримувати понад добу. Зокрема, позиції, які необхідно переносити через ніч, щоб уникнути банківських свопів і комісій. Внутрішньоденні трейдери використовують для аналізу і торгівлі таймфрейми M5, M15 і M30 (M5 - п'ять хвилин, M15 - п'ятнадцять хвилин).
 4. Трейдери-скальпери закривають свої позиції в середньому не пізніше 15 хвилин після відкриття. Скальпінг передбачає використання таймфреймів M1 і M5 (M1 - одна хвилина). Для збільшення прибутку трейдери-скальпери можуть відкривати угоди з підвищеним обсягом (лотністю).
  Через високу невизначеність на малих таймфреймах скальпінг вважається стилем торгівлі з високим ризиком, який підходить не всім трейдерам.

Які курси потрібно пройти, щоб стати трейдером?

Що таке навчання трейдингу? Професія трейдера, за визначенням, включає в себе безліч підходів до аналізу ринку, управління капіталом і торгівлі на фінансових ринках.

Щоб стати трейдером, необхідно вивчити різні види аналізу, навчитися керувати своїм капіталом, правильно інтерпретувати ринкову інформацію і створювати свої власні торгові стратегії.

Хто такий досвідчений трейдер? Один з найважливіших аспектів підвищення професіоналізму трейдера - практика. Зазвичай саме торговий досвід відрізняє трейдера-початківця від професіонала.

Якщо трейдер просто знає правила управління капіталом і основи економічної теорії, то зовсім не факт, що він є успішним трейдером, оскільки для цього потрібно вміти відрізняти ринкові патерни з більшим потенціалом від більш ризикованих ситуацій. Це і є те, що називають досвідом і професіоналізмом.

Багато професійних трейдерів починали свій шлях з вивчення літератури з фінансових ринків та ознайомлення з різними практичними підходами, поширеними у світі спекуляцій та інвестування.

Давайте подивимося на найпоширеніші теми:

Фундаментальний аналіз - це вивчення факторів, які впливають на зміну ціни. Вивчення фундаментального аналізу передбачає визначення чинників попиту і чинників пропозиції для конкретного торгового інструменту, а також прогнозування їхнього розвитку.

Для вивчення фундаментального аналізу ринку Форекс ви можете використовувати класичні книги з макроекономіки, а також вивчити економічний календар і реакцію ринку на певні події.

Наприклад, падіння відсоткової ставки в США може сприяти зростанню котирувань валютної пари EURUSD через зниження попиту на долар США.

Технічний аналіз - це спосіб вивчення закономірностей руху котирувань. Технічний аналіз проводиться з використанням різних торгових індикаторів: Bollinger Bands, RSI, Stochastic, MACD, Envelopes та інших.

Графічний аналіз - це аналіз графічних закономірностей на графіку котирувань. Трейдери припускають, що практично кожен торговий інструмент має свої особливості руху, які можна намалювати у вигляді відомих фігур і формацій: трикутник, прапор, подвійна вершина та інші.

Крім пошуку фігур на графіку, аналіз графіків також охоплює низку більш просунутих інструментів, які допомагають точніше розраховувати рівні руху ціни. До них належать розрахунки за Фібоначчі та методи аналізу за Ганном.

Свічковий аналіз являє собою набір патернів, сформованих японськими свічками. Самі свічки є способом відображення котирувань за обраний період часу. Вони фіксують 4 положення ціни: рівень відкриття, рівень закриття, а також найбільшу і найменшу ціни з моменту відкриття і до закриття свічки.

Вважається, що метод аналізу свічок прийшов з Японії. Тому вони називаються "японськими", хоча тепер їх можна використовувати в торгових терміналах по всьому світу. Часто з японськими свічками асоціюється метод аналізу, який називається Price Action.

Нетрадиційні види аналізу. Розглянемо підхід до аналізу під назвою Ренко. Він використовується для більш наочного зображення цінових діапазонів (ціновий тренд) і цінових формацій (розворотів ринку).

Візуально котирування представлені у вигляді цеглинок і чимось нагадують японські свічки. При цьому Renko не враховує фактор часу і відображає виключно зміну котирувань.

Яка роль трейдерів в економіці?

Фінансові ринки відіграють важливу роль в економіці країни. На фінансових ринках щодня проводяться транзакції на мільярди доларів США. Завдяки фінансовим ринкам збільшується швидкість фінансових операцій і транзакцій з доставки активів.

Що робить на цих ринках незалежний трейдер? Згідно з наведеним вище визначенням, він відкриває угоди на купівлю і продаж обраних ним фінансових інструментів з метою отримання прибутку. Однак, крім цього, діяльність трейдерів може сприяти підвищенню якості транзакцій на фінансових ринках.

Завдяки трейдерам на багатьох ринках присутня значна ліквідність. Трейдери, здійснюючи операції на ринках, відправляють гроші та їхні еквіваленти на фінансові ринки, що збільшує обсяг ліквідності на цих майданчиках.

 • Це може сприяти збільшенню швидкості транзакцій не тільки для спекулятивних гравців, а й для компаній, які прагнуть проводити неспекулятивні операції.
 • Крім того, трейдери можуть ненавмисно обмежувати рух цін окремих активів. Наприклад, якщо ціна активу дуже низька, трейдери можуть почати купувати цей актив, запобігаючи падінню котирувань.

Якщо ціни відносно високі, то трейдери можуть почати активно відкривати угоди на продаж або просто фіксувати прибуток, тим самим сповільнюючи подальше зростання котирувань активу.

Це може працювати як на спекулянтів, так і на звичайних споживачів. Уявімо, що ціна на нафту різко зростає. Це може призвести до зростання цін на бензин та інші види палива, а також на багато нафтопродуктів. Проте трейдинг завжди пов'язаний з певним ризиком, тому слід ретельно обмірковувати будь-яке фінансове рішення.

Оскільки спекулянти можуть сприяти уповільненню цін або їхньому падінню, звичайні споживачі не побачать високих цін на товари, що описані вище.

Відео


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити