Зміст[Сховати]

Вітаємо читачів онлайн-журналу "BiznesCat.com"! Сьогодні поговоримо про професії "трейдер" - хто це такий, чим він займається, як з нуля можна стати трейдером на біржі.

Уважно прочитавши цю статтю, ви також дізнаєтеся:

 • які особливості роботи трейдером;
 • які бувають види трейдерів;
 • у чому головні помилки новачків в цій професії.

 Крім того, в представленій публікації ви знайдете відповіді на найпопулярніші питання по даній темі.

Отже, почнемо!

Трейдер

Хто такий трейдер і що це за професія ?

Трейдер (trader) – це людина, яка отримує прибуток від коливань курсу фінансового інструменту. У перекладі з англійської означає "торговець".

Під фінансовими інструментами розуміють все, що може бути куплено і продано на біржі.

Групи фінансових інструментів залежно від того, на якому ринку ними торгують:

 1. інструменти товарно-сировинного ринку - нафта, газ, цукор, пшеницю та інше;
 2. інструменти фондового ринку - в першу чергу це акції та облігації;
 3. інструменти термінового ринку - тут працюють зі строковими контрактами, якими є форварди і ф'ючерси;
 4. інструменти ринку Форекс - різні світові валюти і валютні пари.

Основним принципом, якого дотримуються трейдери, є правило: купуй дешевше, продавай дорожче. У зв'язку з цим виникає питання: як зрозуміти, чи буде ціна фінансового інструменту рости↑ або падати↓. Важливо усвідомити, що спиратися в трейдингу виключно на інтуїцію абсолютно марно.

Щоб прийняти будь-яке торгове рішення, необхідно спочатку провести аналіз ринкової ситуації. Для цього можна використовувати велику кількість методик, об'єднаних в 2 великі групи: технічний і фундаментальний аналіз.

Фундаментальний аналіз займається вивченням найважливішого фактора, який впливає на зміну курсу, – економіки країни. Чарльз Доу стверджував, що ринок враховує абсолютно все. Саме тому ті, хто займається фундаментальним аналізом, беруть до уваги всі складові фінансового світу, а також поєднання різних факторів.

Приклад: На курс нафти впливають обсяг запасів цієї сировини, рішення ОПЕК, а також рівень стабільності економіки нафтовидобувних країн. Більш того, на вартість можуть вплинути і різні форс-мажорні ситуації, в тому числі природні катаклізми.

З вище розглянутого прикладу видно, що фундаментальний аналіз є вкрай складним.

Технічний аналіз при первинному розгляді здається набагато простіше. У цьому випадку щоб передбачити подальший рух курсу, слід вивчити історичні дані про вартість фінансового інструменту, тобто проаналізувати графік.

В технічному аналізі використовується велика кількість інструментів: фігури, свічкові моделі, індикатори та інше. Кожен з них дає власні сигнали. Більш того, на різних часових періодах може бути свій напрямок руху курсу. У такій ситуації новачкам буває непросто прийняти рішення про те, як діяти.

Насправді кожна методика аналізу має свої переваги і недоліки, свої нюанси і складності. Тому неможливо назвати професію трейдера легкою.

Не варто довіряти різним рекламним обіцянкам, які запевняють, що буквально за кілька занять можна навчитися професійно торгувати на біржі. Насправді, на подібних курсах можна отримати тільки базові поняття про ринок.

Більш того, А. Елдер впевнений, що трейдером можна ставати тільки в тому випадку, якщо є бажання присвятити цьому заняттю все життя. Фахівці згодні з цим твердженням, адже навчання торгівлі на біржі вимагає величезної кількості часу і сил.

Переваги та недоліки роботи трейдером

Робота трейдера привертає увагу величезної кількості людей завдяки можливості досягти необмеженого доходу. Однак щоб зрозуміти, наскільки вона підходить саме вам, важливо уважно вивчити всі переваги і недоліки заробітку на біржі.

Величезне значення для майбутнього трейдера мають:

 • рівень освіти;
 • прагнення вбирати нову інформацію;
 • інтерес до торгівлі на біржі;
 • певні риси характеру.

Однак зовсім не обов'язково спочатку мати всі названі характеристики. Згодом, якщо наполегливо прагнути до мети, всі їх можна розвинути.

Нижче представлені основні плюси і мінуси трейдингу, які потрібно враховувати при прийнятті рішення про заробіток таким способом.

Плюси (+) роботи трейдером

Почнемо з вивчення переваг роботи трейдером:

 1. Необмежений рівень доходу. Заробіток трейдера залежить виключно від його умінь, витраченого на роботу часу, а також рівня знань і практичних навичок.
 2. Високий рівень свободи. Тут відсутні начальники всіх рівнів. Для багатьох, хто заробляв гроші за допомогою традиційного працевлаштування, це виявляється істотною перевагою.
 3. Відсутність прив'язки до одного робочого місця. Займатися трейдингом можна де завгодно. Для цього достатньо мати комп'ютер або смартфон з доступом до інтернету.
 4. Можливість безперервно розвиватися. Насправді для отримання стабільного прибутку потрібно постійно підвищувати рівень власних знань і фінансову грамотність. При цьому такі вміння можуть стати в нагоді практично в будь-якій сфері діяльності.
 5. Величезний вибір навчальних програм. Сьогодні вчитися трейдингу можна з використанням не тільки книг, але і різних відео, семінарів, форумів, навчальних курсів.
 6. Вироблення кращих рис характеру. Трейдер повинен бути максимально дисциплінований, а також емоційно стійкий. Якщо новачкові даних якостей бракує, доведеться самостійно розвинути їх. Без цього просто не обійтися, так як при їх нестачі спроби заробляти трейдингом приведуть лише до збитків.
 7. Відсутність необхідності мати великий початковий капітал. Отримати досвід в торгівлі на біржі, а також практикуватися можна навіть при наявності невеликого депозиту.

Мінуси (−) роботи трейдером

Незважаючи на величезну кількість переваг трейдингу, цей вид заробітку має і негативну сторону.

Основними недоліками є:

 1. Відповідальність за отримані в ході торгівлі на біржі результати лежить виключно на самому трейдері. До цього необхідно бути готовим з самого початку роботи. Якщо немає бажання брати на себе відповідальність за всі прийняті рішення, немає навіть сенсу починати торгувати.
 2. Високий рівень психологічного навантаження. Трейдеру доведеться навчитися справлятися з емоційними потрясіннями, щоб не виникло шкоди для здоров'я.
 3. Неоднозначне ставлення до такої роботи оточуючих. Багато хто не розуміє і навіть засуджують роботу трейдером, кажучи, що це банальне байдикування. Таке ставлення може негативно впливати на емоційний стан трейдера. Тому доведеться навчитися спокійно сприймати думку оточуючих, яке в першу чергу засноване на низькому рівні фінансової грамотності таких людей.

Трейдер може заробляти не тільки за допомогою індивідуальної торгівлі, але і шляхом працевлаштування в брокерську або кредитну організацію. Однак подібні вакансії зустрічаються нечасто.

Займаючи таку посаду, трейдер працює, використовуючи кошти організації за допомогою заздалегідь узгодженої торговою стратегією. За це він отримує певну винагороду.

Однак багато професіоналів вважають таку роботу не найкращим способом розпорядитися власними знаннями і вміннями. У будь-якому випадку спочатку доведеться стати трейдером.

Якими бувають трейдери: класифікація і види трейдерів ?

По суті, трейдерами є ті, хто здійснює операції на різних типах фінансових ринків. Дана професія досить різноманітна. Тому розглянемо, якими можуть бути трейдери. При цьому можна використовувати кілька класифікацій. Найпопулярніші з них представлені нижче.

1) Залежно від розташування робочого місця

За цим принципом біржових трейдерів ділять на тих, хто працює на підлозі або в ямі, в залі, біля монітора.

Трейдери на підлозі або в ямі ведуть діяльність безпосередньо в будівлі біржі. Найчастіше ними є приватні трейдери, які торгують всередині дня. Найчастіше вони використовують один і той самий цінний папір.

До впровадження комп'ютерів та інтернету таких трейдерів було погано видно. Тому вартість оренди на підлозі була істотно нижче↓, ніж на щаблях амфітеатру біржової ями.

Сьогодні трейдерами на підлозі називають тих, хто укладає угоди в розрахунку на те, що через кілька хвилин або навіть секунд вони зможуть зробити відшкодовує угоду і отримати невеликий дохід.

Трейдерами в залі зазвичай виступають професіонали, які представляють інтереси кількох клієнтів або здійснюють великі угоди. У будівлі біржі їх робочі місця знаходилися вище статі біржової ями. Саме тому таких трейдерів було краще видно. У них був кращий огляд на інших учасників торгів, а також на інформаційне табло.

Трейдери біля монітора сьогодні зустрічаються найчастіше. З розвитком технологій та Інтернету більшість тих, хто торгує на біржі, перемістилися до екранів комп'ютерів. Вони здійснюють угоди за допомогою спеціальних торгових терміналів.

Торгові термінали – це програми, що надають можливість побачити заявки інших учасників торгів, здійснювати угоди, вивчати новини, аналізувати історію курсу. При цьому не обов'язково особисто бути присутнім в будівлі біржі.

Сьогодні для зв'язку трейдера з брокером і біржею використовується інтернет. Це дозволило істотно скоротити час на проведення угод, а також зрівняти шанси всіх трейдерів. на даний момент саме трейдинг через Інтернет є найпопулярнішим видом торгівлі на біржі.

2) За формою власності

За формою власності трейдерів ділять на професійних і приватних.

 • Професійні трейдери працюють на різні фінансові організації, наприклад, банки, пайові інвестиційні фонди, брокерські і страхові компанії. Найчастіше такі трейдери мають спеціальну освіту, а також ліцензію, що підтверджує право здійснювати операції на біржі. Професійні трейдери здійснюють угоди на кошти і в інтересах компаній, на які вони працюють, а також їх клієнтів.
 • Приватні або незалежні трейдери здійснюють угоди на кошти, що належать їм, і у власних інтересах. Іншими словами, такі учасники ринку працюють на себе. Для проведення операцій приватним трейдерам не потрібне отримання ліцензії. Більш того, в більшості випадків вони не мають спеціалізованої освіти.

Щоб заповнити прогалини в знаннях, приватні трейдери часто користуються послугами фінансових консультантів, якими нерідко виступають професійні трейдери.

3) За цілями проведених угод

Трейдерів також можна розділити на кілька груп в залежності від того, які цілі вони переслідують в момент проведення угод:

 • Робочі трейдери ставлять цілі забезпечити здійснення операцій, а також виконання заявок клієнтів. Зазвичай в якості них виступають професіонали.
 • Інвестори розглядають угоди на біржі з точки зору вкладення коштів.
 • Спекулянти здійснюють трейдинг для отримання доходу за рахунок зміни курсу.
 • Хеджери - це трейдери, які здійснюють угоди на біржі для скорочення або фіксації певної величини ризику. Найчастіше до цієї категорії відносяться виробники товарів, які використовують опціони і ф'ючерси. За допомогою цих похідних цінних паперів такі трейдери здійснюють фінансове планування в рамках виробничого циклу.

4) За тривалістю утримання позиції

З цієї точки зору трейдерів можна розділити на наступні категорії:

 1. Дейтрейдерів (денні) здійснюють торгові операції в рамках одного торгового дня або сесії. Такий трейдер закриває всі свої угоди перед закінченням торгової сесії. Найчастіше цей учасник торгів володіє невеликим капіталом і боїться гепів, під якими розуміють розрив між вартістю фінансового інструменту на момент закінчення попередньої сесії і початку наступного.
 2. Скальпери або піпсовщики – це дейтрейдери, які здійснюють велику кількість операцій в межах невеликого періоду часу. Вони тримають угоду відкритою від декількох секунд до 10 хвилин.
 3. Позиційні трейдери здійснюють операції тривалістю кілька днів. Вони закривають свої угоди перед настанням періодів скорочення↓ ліквідності, в якості яких можуть виступати свята і літні канікули.
 4. Короткострокові інвестори проводять всього кілька операцій протягом року. Вони спираються при виборі моменту для закриття угоди на тижневі тренди.
 5. Довгострокові інвестори тримають свої угоди відкритими протягом дуже тривалого періоду часу, який може досягати декількох років. Вони закривають позиції тільки в разі зміни глобального тренда.

Існує думка, що перші 3 категорії при аналізі ринку спираються на технічний аналіз, а останні 2 у більшості випадків використовують фундаментальний.


? Важливо розуміти відмінні риси кожної категорії трейдерів. Це допоможе визначитися, яким учасником торгів хочете стати саме ви. Це впливає на те, як будуть проводитися угоди.

Як стати трейдером з нуля - 6 основних етапів

Багато хто хоче стати трейдерами. Але далеко не всі знають, як досягти цього. Нижче представлена покрокова інструкція, яка допоможе в цьому. Етапи, які доведеться пройти, на перший погляд виглядають досить простими. Але не варто забувати: робота трейдером істотно складніше, ніж може здатися спочатку.

Багато хто помилково вважає, що стають повноцінними учасниками торгів вже в момент відкриття першої угоди. Насправді в цей момент тільки починається найскладніше – практика.

Важливо бути готовим до помилок і невдач, які в обов'язковому порядку будуть. Тільки якщо не здаватися, вдасться виробити якісний торговий навик. Якщо вийде при цьому домогтися стабільного доходу, можна буде вважати себе професійним трейдером.

А тепер переходимо безпосередньо до інструкції.

Етап 1. Вибір типу торгівлі

На цьому етапі необхідно:

 • визначитися, з якого ринкового сегмента починати торгівлю;
 • вибрати, на якому часовому інтервалі здійснювати угоди;
 • вирішити за допомогою якого аналізу оцінювати ринкову ситуацію;
 • оцінити плюси і мінуси прийнятого рішення.

Фахівці рекомендують на початковому етапі спробувати свої сили на Forex. Валютний ринок легше оцінювати за допомогою технічного аналізу, ніж фондовий. Крім того, курс тут змінюється не так різко. Коли з'явиться певний досвід, можна переходити до торгівлі цінними паперами.

Етап 2. Вибір брокера

Вибираючи брокерську компанію, доведеться звернути увагу на велику кількість факторів, в тому числі на наявність ліцензії.

Однак звертати увагу на гарантії, що видаються європейськими регуляторами, в нашій країні безглуздо. Якщо брокер обдурить трейдера, останній навряд чи буде подавати заяву в судові органи Євросоюзу.

Етап 3. Навчання трейдингу

Навчальні програми найчастіше пропонуються на сайті брокера, де трейдер відкриває депозит. Варто розуміти: навчання трейдингу є важливим, але тільки малим кроком на шляху до прибутку. Не варто сподіватися, що відразу після проходження програми вдасться заробити величезну суму.

Далеко не завжди будуть працювати засвоєні модель і фігура. 9 з 10 початківців трейдерів досить швидко зливають депозити. Основним завданням під час виходу на біржу є потрапляння в 10%. Тобто стати таким трейдером, який отримує прибуток. Для цього доведеться торгувати. І досить багато.

Етап 4. Тренування на демо-рахунку

Не варто освоювати торговий термінал, торгуючи реальними грошима. Починати слід з трейдингу на демо-рахунку. Робота з віртуальними грошима також допомагає перевірити використовувану стратегію і досягти прибутковості торгівлі.

Ще один спосіб перевірити себе – використання історичних котирувань. Для цього слід завантажити курси в термінал. Далі необхідно відзначати, де б трейдер входив в ринок і виходив з нього. Після цього залишається перевірити, виявилася б угода збитковою або прибутковою.

Етап 5. Відкриття реального рахунку

Відкриваючи реальний брокерський рахунок, трейдер повинен розуміти: мінімальні суми для відкриття депозиту і для початку прибуткової торгівлі – не одне і теж.

Наприклад, брокер дозволяє здійснювати угоди з мінімальним обсягом, рівним 1 лоту. При цьому з метою залучити максимальну кількість початківців трейдерів розмір мінімального депозиту фіксується на рівні 100-200 доларів. Звісно, такої суми буде недостатньо, щоб повноцінно торгувати. Якщо використовувати середньостроковий трейдинг і грамотно управляти капіталом, доведеться внести близько 20-30 тисяч доларів на рахунок.

Етап 6. Проведення реального трейдингу

Щоб підходити до трейдингу максимально усвідомлено, фахівці радять вести торговий журнал.

У подібному журналі необхідно відзначати:

 • точки входу на ринок і виходу з нього;
 • рівні StopLoss і TakeProfit і їх зміна;
 • підсумок угоди: прибуток або збиток був отриманий.

Дотримання описаних вище етапів, вдумливе і поступове проходження кожного з них наблизить трейдера до успішної гри на біржі.

Які помилки роблять початківці трейдери - 8 популярних помилок ?

Як і в будь-якій іншій сфері, в трейдингу новачки роблять величезну кількість помилок. Щоб початок був максимально успішним, важливо вивчити і постаратися уникнути їх.

Найчастіше роблять такі помилки:

 1. Безперервний трейдинг. Слід розуміти: трейдинг не є традиційним працевлаштуванням. Тут рівень прибутку не залежить від того, скільки часу трейдер проведе за комп'ютером. Найголовніше при цьому робота на результат. Від трейдингу важливо відпочивати. В моменти відпочинку від торгівлі трейдер переосмислює її підсумок. Крім того, кількість відпочинку безпосередньо впливає на рівень доходу. Якщо регулярно розраховувати середньогодинну прибуток, стане зрозуміло: чим менше↓ часу витрачати на роботу, тим вище↑ буде середній дохід.
 2. Спеціалізація на величезній кількості інструментів. Якщо трейдер намагається одночасно працювати з великою кількістю фінансових інструментів, по кожному з них він в обов'язковому порядку упускає моменти отримання прибутку. Насправді, щоб добре заробляти, не обов'язково знати все про всі напрямки ринку. Досить вибрати 1-2 фінансових інструменту, щоб непогано заробити.
 3. Відсутність чітких правил щодо входу на ринок і виходу з нього. Якщо торгувати навмання, емоції завжди можуть залучити трейдера в авантюру. В результаті трейдинг стає не роботою, а лотереєю.
 4. Вихід з ринку при отриманні навіть невеликого прибутку. Такий підхід до торгівлі призводить до того, що трейдер покриває тільки збитки. Заробити йому не вдається. При цьому важливо, щоб прибуток був хоча б у 5 разів вищим за добу, ніж початковий ризик. Ідеальною є ситуація, коли вона в 10 разів вище↑.
 5. Відмова від закриття збиткових угод. Звичайно, бувають ситуації, коли збиткові операції розгортаються в прибуток. Однак може бути і навпаки. В результаті протягом досить тривалого періоду часу новачок змушений замість отримання прибутку покривати збитки.
 6. Не слідування стратегії. Величезне значення для успіху має притримування грамотному торговому плану. Відмінним результатом є стратегія, яка виводить в прибуток близько 60% укладених угод. Якщо строго слідувати такому торговому плану, новачок може зосередитися не на успіху однієї угоди, а на сукупному результаті.
 7. Відмова від аналізу власної діяльності. Якщо трейдер не веде торговий журнал і не проводить аналіз власної торгівлі на біржі, йому не вдасться зрозуміти, ефективна його торгова стратегія. Не аналізуючи власні дії, не вдасться досягти успіху. Найчастіше трейдери не бачать того, що день у день повторюють одні й ті ж помилки. Справитися з такою ситуацією допомагає торговий журнал.
 8. Відхід від реального життя і повна віддача себе роботі. Початківець трейдер повинен пам'ятати, що на ринок він приходить за отриманням доходу, а не за емоціями. Звичайно, торгівля на біржі супроводжується яскравими переживаннями. Це і радість від запаморочливого успіху, і розчарування від збитків. Важливо не піти на біржу з головою. Не варто жити біля монітора. Трейдинг – лише сфера, в якій можна заробити гроші на досягнення життєвих цілей.

? Фахівці радять новачкам уважно вивчити представлені вище помилки і докласти максимум зусиль, щоб уникнути їх. В кінцевому підсумку це допоможе стати успішним трейдером.

ТОП-6 правил психології успішного трейдера

Щоб досягти успіху в трейдингу, потрібні не лише якісні знання, але і вміння контролювати свої емоції, а також правильно психологічно налаштовуватися на торгівлю.

Навіть при використанні однакової торгової стратегії кількома трейдерами навряд чи їм вдасться досягти однакового результату. Причина цього криється в першу чергу в індивідуальному стилі торгівлі, основу якого становить те, як вдається справлятися з власними емоціями.

Насправді саме тоді, коли приходить усвідомлення, що трейдинг багато в чому грунтується саме на психології, вдається істотно збільшити↑ шанси на успіх. Отже, розглянемо основні правила, які допоможуть вам оцінити себе і свій темперамент.

Правило №1. Визначте стиль трейдингу, який найкраще відповідає вашим особистісним особливостям, а також стилю життя

Трейдер повинен підібрати такий стиль торгівлі, який буде відповідати його індивідуальності. Фахівці не рекомендують намагатися підлаштуватися під будь-якої стиль трейдингу. Якщо самостійно визначити відповідний спосіб торгівлі на біржі не вдається, можна звернутися до професіоналів, у яких багаторічний стаж трейдингу, а також його викладання.

Важливо вибрати такий стиль трейдингу, який буде працювати на конкретну людину. При цьому необхідно враховувати не тільки розмір одержуваних прибутків і збитків, але і те, наскільки відповідає цей стиль торгівлі темпераменту конкретного трейдера, його життєвим цінностям, а також фінансовим цілям, поставленим на довгострокову перспективу.

Одним трейдерам вдається домогтися успіху в процесі короткострокового трейдингу, який передбачає активну участь в торговому процесі. Іншим більше підходить позиційна торгівля, яка відрізняється спокійним вдумливим аналізом. Для новачків важливо зрозуміти, що підходить саме їм, і відповідно до цих переваг розробити власну стратегію.

Правило №2. Враховуйте свої недоліки і розвивайте переваги

Трейдер повинен працювати з тим, що у нього виходить найкраще. У цьому випадку власні недоліки не будуть для нього настільки критичні.

Найважливішим принципом збільшення↑ результативності трейдингу є розвиток власних сильних якостей. Якщо концентруватися на них, можна досягти кращого результату, ніж у спробі виключити власні недоліки і працювати з тим, що не приносить задоволення.

У більшості випадків досягти успіху вдається саме в тому, що подобається і що виходить. Тому щоб трейдинг став основним джерелом доходу, немає сенсу прагнути стати професіоналом у всіх галузях торгівлі. Досить виявити свої переваги, розвивати їх і використовувати по максимуму.

При цьому недоліки ігнорувати не слід. Важливо максимально скоротити↓ їх вплив на торгівлю, а також працювати над ними. Якщо вам ніяк не вдається опанувати який-небудь сегмент ринку, набагато ефективніше відмовитися від торгівлі на ньому, ніж витрачати час на вдумливе його вивчення.

Правило №3. Коли робите помилки, ставитеся до них як до джерела досвіду

Отриманий в ході торгівлі досвід важливо застосовувати при укладенні таких угод, не можна дозволяти йому пропадати порожньо.

Професійні трейдери ніколи не лають себе за помилки і невдачі. Вони намагаються розглядати їх виключно як можливість поліпшити свою торгівлю і збільшити↑ її результативність.

Ігноруючи це правило, новачки торгують без системи, багаторазово повторюють власні помилки. При цьому вони можуть упустити хороші можливості, які надає їм ринок.

Правило №4. Не допускайте того, щоб слідування за інтуїцією призводило до імпульсивного трейдингу

Нерідко трейдинг починається з інтуїції або виникнення будь-якої ідеї. Однак згодом він повинен обов'язково загартовуватися шляхом жорсткої дисципліни, а також дотриманням об'єктивних критеріїв торгівлі.

Це зовсім не означає, що трейдер повинен працювати, як робот. Інтуїція і торговий досвід здатні бути досить корисними. Однак важливо не допустити, щоб імпульсивність виявилася вище дисциплінованості.

Досвідчені трейдери розуміють: інтерес будь-якої організації не може стати причиною покупки нею акцій. Вона може бути тільки приводом до більш детального вивчення цих цінних паперів.

Правило №5. Наберіться терпіння

Важливо завжди знати, чого ви бажаєте, і чекати ідеального моменту для досягнення поставленої мети. Фахівці, яким вдалося домогтися успіху на біржі, навчилися чекати слушного моменту, не розпорошуючись на інші можливості. Деякі експерти впевнені: трейдинг на 90% складається з очікувань.

Під дотриманням дисципліни слід розуміти боротьбу зі спокусою багато торгувати або ганятися за ринком. Можливо, що на ринку утворюється досить тривала ситуація, коли не буде моментів для відкриття угод, відповідних використовуваної торгової стратегії. Це цілком нормально.

Правило №6. Навчіться брати на себе відповідальність за будь-який результат

Успішні трейдери ніколи не шукають виправдань своїм помилкам. Вони прагнуть виключити з торгівлі великі збитки, отримувати дохід, не зациклюючись на тому, щоб безперервно бути правим. Ті, хто ведуть успішну торгівлю на біржі, завжди несуть відповідальність за здійснювані ними операції, незалежно від того, вони виявилися прибутковими або збитковими.

Тільки ті, хто дійсно є господарями власних дій, можуть досягти успіху.

Якщо ж хвалити себе за прибуткові операції, а збиткових звинувачувати інших або непереборні обставини, винести цінного досвіду з чинених дій не вдасться. Більш того, контролювати здійснювані угоди при такому розкладі також не вийде.


Будь-який трейдер під час торгівлі стикається зі складнощами і можливостями. Важливо не тільки правильно підібрати фінансовий інструмент, спосіб аналізу, але і навчитися вірному психологічному настрою. Якщо ж не вдасться впоратися з емоціями, трейдер буде безперервно стикатися з одними і тими ж проблемами.

Стратегії трейдерів

Напевно всім знайомі поняття "бики" і "ведмеді" щодо біржі. Однак не всі знають, що це і є дві основні стратегії трейдерів.

 • Бики - це трейдери, які очікують підвищення цін, укладають контракт на покупку активів, і чекають нового підвищення, щоб продати дорожче, а різницю отримати як дохід. Не потрібно бути математиком, щоб зрозуміти, що бики стимулюють зростання цін активу (йдуть покупки — вище попит — вище ціни).
 • Ведмеді, як прийнято висловлюватися, грають на зниженні, укладають контракти на покупку і чекають зниження цін на активи, щоб купити якомога дешевше. Очевидно, що дії ведмедів тягнуть ціни вниз.

Однак це не єдина класифікація, яку припускають стратегії трейдерів. Перш за все, бики і ведмеді виділяються при маржинальної торгівлі (з «плечем»). При цьому в різний час один і той же трейдер може бути і биком, і ведмедем.

Ще один важливий поділ в торгівлі на фондовому ринку - типи угод.

 • Короткі угоди - взятий у брокера в борг актив продається з метою подальшої покупки за нижчою ціною. Борг повертається, а різниця в ціні осідає на рахунках трейдера.
 • Довгі угоди - актив купується з тим, щоб пізніше його продати за вищою ціною. Різниця в ціні і є дохід трейдера.

ДО РЕЧІ, назви угод ніяк не пов'язані з їх тривалістю або періодом володіння активом — вони можуть тривати місяцями або відбуватися кілька разів на хвилину.

Є ще один важливий розподіл стратегій.

 • Торгівля по тренду - трейдер відкриває угоди в напрямку руху цін. Як правило, це ідеальний варіант для новачка, оскільки це проста стратегія з мінімальними ризиками і можливістю отримання великого прибутку.
 • Новинна торгівля - варіант для досвідчених трейдерів. В цьому випадку спершу проводиться фундаментальний аналіз, а потім вже відкриваються угоди для різноспрямованих трендів. Це досить нервова стратегія, яка вимагає виняткових аналітичних навичок.

Знову ж таки, це не вичерпний список стратегій. Досвідчені інвестори ніколи не дотримуються якогось одного стилю, вони змінюють і поєднують стратегії в залежності від прогнозів, стану справ на ринку і конкретного типу активу.

Але мало знати стратегії і зараховувати себе до биків або ведмедів. Для успішного трейдингу потрібно знання законодавства і правил торгівлі, відмінна теоретична база, розуміння особливостей функціонування біржі та фондового ринку, навички планування та аналітики, вміння помічати незначні на перший погляд деталі і, звичайно, вільний капітал. Нагадаємо, починати варто з малих обертів. І фахівці високого класу вам на допомогу-не уникайте послуг професійних брокерів і фінансових консультантів.

FAQ - часті питання ?

Намагаючись зрозуміти, хто такий трейдер, люди неминуче стикаються з величезною кількістю питань. Щоб заощадити Ваш час на пошуках, ми відповідаємо на найпопулярніші з них.

Питання 1. Скільки заробляють трейдери?

Насправді, спробувавши відповісти докладно на це питання, можна написати не одну сторінку тексту. Це питання дуже складне, так як багато трейдерів взагалі не отримують ніякого доходу.

Для досвідченого трейдера хорошим середнім показником вважається прибуток у розмірі близько 30% річних. При цьому в деякі роки може бути досягнутий дохід у розмірі 60%, в інші 10%. Головне, щоб в середньому виходило близько 30%.

Деякі, дізнавшись, яким в більшості випадків є розмір доходу, можуть відмовитися від трейдингу. Однак слід сприймати не абсолютний дохід, а відносний.

Важливо розуміти: чим більше↑ буде сума, вкладена на депозит, тим вище↑ буде розмір доходу в разі успішного трейдингу.

Питання 2. У чому різниця між трейдером і брокером?

Ті, хто тільки починають вчитися трейдингу, часто плутають 2 найважливіших поняття трейдер і брокер. Звичайно, невелика схожість між ними є, адже і ті, і інші є учасниками торгівлі на біржі. Але важливо розуміти, що і різниця між ними величезна.

Основна відмінність полягає в тому, що брокер є посередником між трейдерами і біржею. Він має прямий доступ до ринку. При цьому брокер здійснює операції за допомогою виконання наказів трейдера.

Брокер найчастіше є юридичною особою. Нерідко в якості них виступають банки. За надання брокерських послуг такі учасники ринку отримують доходи у вигляді комісії, яка розраховується як певний відсоток від здійснюваних трейдером угод.

Трейдер проводить угоди з фінансовими інструментами, укладаючи відповідну угоду з брокером. Без такого договору трейдер не може отримати доступ до біржі.

Трейдер в більшості випадків є фізичною особою. Всі операції здійснюються виключно за його власною ініціативою. Щоб вирішити, в який бік торгувати, він змушений аналізувати ринкову ситуацію. В кінцевому підсумку дохід складається з різниці між ціною продажу і ціною покупки.

Стати трейдером під силу кожному. Для здійснення ж діяльності в якості брокера доведеться отримати відповідну ліцензію.

Ще однією відмінною особливістю є те, що трейдер діє виключно на власні кошти або із залученням грошових коштів інвесторів. Окрему групу становлять професійні трейдери, які можуть здійснювати операції на ринку від імені різних фінансових організацій. Такі учасники торгів є досить досвідченими, нерідко мають спеціалізовану освіту.

Таким чином, найважливішою відмінністю між трейдером і брокером є те, що перший отримує прибуток від зміни вартості фінансового інструменту, а другий займається наданням послуг в якості посередника. Якщо трейдер в процесі торгівлі може отримати на ринку певний збиток, то брокер завжди буде в плюсі, так як отримує комісію за свої послуги.

Питання 3. З чого почати трейдеру-новачкові?

Перш ніж приступити до реалізації ідеї стати трейдером, важливо зрозуміти, наскільки це вам необхідно. Якщо підійти до цього процесу з думкою «А може вийде», успіху досягти навряд чи вдасться. Щоб отримувати дохід від трейдингу, доведеться досить довго і поступово рухатися до успіху.

Фахівці рекомендують: щоб краще зрозуміти, наскільки вам підходить трейдинг, варто відвідати так званий день відкритої торгівлі. Це дозволить подивитися, яким чином реально укладаються угоди і приймаються торгові рішення. В кінцевому підсумку це допоможе зрозуміти, наскільки така діяльність прийнятна для вас.

Насправді існує величезна кількість людей, які яро приступають до навчання. Вони помилково думають, що вже після декількох занять почнуть заробляти величезні суми.

Фахівці рекомендують при виборі такої професії заздалегідь визначити для себе конкретні цілі. Необхідно встановити, якого доходу ви хочете досягти,і куди витратити отримані гроші єднання. Після цього можна сміливо приступати до реалізації ідей. Такий підхід забезпечує якісну мотивацію.

Питання 4. Як стати успішним трейдером в Україні з повного нуля?

Деякі новачки вважають, що достатньо завантажити з інтернету корисні книги по трейдингу, уважно вивчити їх і вже можна приступати до отримання прибутку. Насправді у більшості з них навряд чи щось вийде, так як ймовірність стати успішним професійним трейдером вкрай низька.

Важливо пам'ятати: трейдинг є професією. Тому досягти успіху за кілька днів тут абсолютно нереально.

Торгівля на біржі відрізняється різноманітністю. Новачкові в першу чергу потрібно:

 1. отримати цілісне уявлення про ринок;
 2. пройти грамотне навчання, в результаті якого вдасться зрозуміти, до чого рухатися далі;
 3. по можливості мати підтримку наставника.

Вивчаючи публікації різних авторів в інтернеті про трейдинг, новачки стикаються з тим, що матеріал тут підноситься по-різному. Це пов'язано з різним підходом авторів до торгівлі на біржі.

 • Одні воліють застосовувати агресивний стиль торгівлі, який дозволяє в місяць досягти дохідності 100%, а в інший і зовсім одержати збиток.
 • Інші вітають консервативний підхід, завжди прагнучи максимально скоротити↓ ризики.

Також у авторів може бути різне ставлення до аналізу. Одні уважно читають новини, інші використовують різні технічні індикатори, а треті розраховують виключно на власну інтуїцію.

Якщо є бажання стати професіоналом в трейдингу, важливо знайти наставника, який схожий з вами за темпераментом. Він поділиться реальним досвідом, а також допоможе розробити грамотний план подальших дій. Зовсім не обов'язково шукати хорошого наставника в найближчому оточенні. З розвитком технологій з'явилася можливість спілкуватися з людьми, які знаходяться навіть на іншому кінці земної кулі.

Нерідко початківці трейдери схильні до впливу поширеної помилки: вони хочуть отримати все і відразу. Між тим, торгівля на біржі вимагає істотних вкладень грошових коштів, часу і сил.

Не варто розраховувати, що в перший же рік вдасться домогтися великого прибутку. Якщо поступово йти до своєї мети, в майбутньому можна досягти фінансового благополуччя.

Вчитися торгівлі на біржі можна в різних інтернет-школах. Заняття тут проводяться за допомогою вебінарів. При цьому уроки мало чим відрізняються від тих, які проводяться в реальності. Викладач під час заняття розповідає, демонструє на екрані таблиці та графіки. Навчаються при цьому можуть задавати питання.

Ефект таких навчальних програм залежить в першу чергу від бажання самих учнів. Від них потрібно готовність виконувати домашні роботи в строк і максимально якісно. Будь-які курси не можуть дати гарантії успіху в трейдингу, якщо учні не будуть дотримуватися правил торгових стратегій.

Висновок + відео

Таким чином, трейдер – це в першу чергу професія. Приймаючи рішення працювати в цій сфері, важливо бути готовим не тільки до цікавого і захоплюючого досвіду, але й до тривалого безперервного навчання.

Тільки доклавши максимум зусиль, вдасться стати успішним трейдером. Зате це дозволить досягти фінансового благополуччя.

Бажаємо читачам "BiznesCat.com" успіхів у всіх починаннях! Якщо ви вирішите стати трейдером, нехай ця діяльність забезпечить вам максимальний прибуток! ?


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити