Зміст[Сховати]

Здрастуйте, шановні читачі "BiznesCat.com"! У цій статті мова піде про ф'ючерс: що це таке, які бувають ф'ючерси і як з ними працювати.

Зі статті ви також дізнаєтеся:

 • як з'явилися ф'ючерси;
 • як здійснюється виконання ф'ючерсного контракту;
 • які плюси і мінуси ф'ючерсів.

А в кінці публікації ви знайдете відповіді на найпопулярніші питання по даній темі.

ф'ючерс

Що таке ф'ючерс простими словами - визначення і значення терміна ?

Слово ф'ючерс походить від англійського future, що в перекладі означає майбутнє. Ф'ючерс інакше називають ф'ючерсним контрактом. Він відноситься до похідних фінансових інструментів або деривативів і використовується в процесі біржової, а також позабіржової торгівлі.

Ф'ючерс (від англ. futures або futures contract, ф'ючерсний контракт) - це похідний фінансовий інструмент, який є контрактом (договором) на купівлю чи продаж у майбутньому базового активу (товару, акції, облігації та інше) за ціною обумовленої в поточний момент.

☝ Основним змістом ф'ючерсу є те, що він попередньо фіксує вартість здійснення операції, тобто придбання або реалізації основного активу на певний термін або обумовлену дату в майбутньому.

На етапі становлення ф'ючерси мали вигляд цінних паперів. Сьогодні найчастіше вони оформляються в електронному вигляді, контракт на паперовому носії з підписами і печатками контрагентів використовується набагато рідше. У сучасному світі для укладення ф'ючерсу достатньо одного кліка в торговому терміналі.

Основною рисою ф'ючерсу є те, що він являє собою зобов'язання здійснити операцію за конкретною ціною. Цим він і відрізняється від опціону, який передбачає тільки право на проведення транзакції.

Для чого використовуються ф'ючерси (ф'ючерсні контракти) ?

Застосування ф'ючерсів може бути пов'язано з бажанням досягти 2-х цілей:

 1. Хеджування. Цей процес є страхування від ризику зміни вартості основного активу в несприятливу сторону.
 2. Спекуляція. У цьому випадку ф'ючерси використовуються в якості біржових активів і можуть кілька разів перепродаватися протягом терміну дії. Вартість таких контрактів може змінюватися з часом, за рахунок чого формується дохід трейдера. Про те, хто такий трейдер і чим він займається, читайте в нашій статті.

Ф'ючерси являють собою біржові інструменти з високим↑ рівнем ліквідності. Проте їх вартість вкрай нестабільна: в короткі часові періоди вони можуть значно дорожчати і дешевшати.

Перш ніж почати працювати з ф'ючерсами, слід запам'ятати: ціна таких контрактів змінюється набагато сильніше, ніж курс основних активів. У зв'язку з цим використання ф'ючерсів для отримання доходу набагато більше підходить професіоналам. Початківцям трейдерам фахівці не рекомендують використовувати цей інструмент для заробітку на біржі.

Історія появи ф'ючерсів ?

Перший ф'ючерсний контракт був укладений в США приблизно в середині XIX століття. Після цього протягом приблизно 100 років такі похідні цінні папери використовувалися виключно на ринку сільгосппродукції, насамперед для зерна.

Справа в тому, що саме для цієї продукції заздалегідь зафіксована вартість надзвичайно важлива. Пояснити це нескладно: в аграрному секторі в XIX столітті було складно зрозуміти, яким наступного року буде попит. З'ясувати це можна було тільки протягом щорічної ярмарки.

Цілком природно бажання кожного виробника сільськогосподарської продукції застрахуватися від різких стрибків вартості. У той час в результаті хорошого врожаю міг утворитися надлишок товару, попит на який було недостатньо. У підсумку нерідко товар просто знищувався. Якщо ж був поганий урожай, виникав дефіцит. Ціна різко піднімалася Сполученими Штатами. У цьому випадку виробникам вдавалося отримати надприбуток. Але це виявлялося невигідно споживачам.

Для виробників в аграрному секторі величезне значення має впевненість у тому, що їх праці принесуть результат. Саме тому вони стали фіксувати домовленості, які б гарантували викуп певного обсягу продукції за конкретною ціною. У такій ситуації продавець і покупець заздалегідь знали все про майбутню угоду ще до збору врожаю. Це дозволяло контрагентам захистити себе від різкої зміни вартості.

Види ф'ючерсів і їх особливості ?

Ф'ючерсні контракти в сучасному світі використовують на більшості видів ринків, у тому числі при роботі з валютами, товарами, різними фінансовими інструментами. Можна виділити кілька класифікацій ф'ючерсів. Нижче представлені найпопулярніші з них.

Класифікація 1. За наявності реальної поставки

За наявністю реальної поставки виділяють 2 види ф'ючерсних контрактів:

✅ 1) Поставні (ф'ючерси з постачанням)

Ф'ючерси з постачанням зазвичай використовуються в реальному секторі економіки. У більшості випадків такі контракти здійснюються, щоб забезпечити в майбутньому поставку товару по влаштовує обидві сторони вартості.

Нерідко виробники сільськогосподарської продукції застосовують поставні ф'ючерси, щоб укласти зі своїми клієнтами договір на наступний сезон. В цей же час споживачі такої продукції купують ф'ючерси, щоб в майбутньому мати гарантію поставки від виробника необхідного їм товару в потрібному обсязі в потрібний час за влаштовує їх вартості.

Таким чином, контрагенти при укладенні ф'ючерсу захищають себе від ризиків. Вони неминуче присутні на ринку сезонних товарів і пов'язані з можливими коливаннями вартості сільськогосподарської продукції.

✅ 2) Розрахункові (ф'ючерси без поставки)

Розрахунковий або ф'ючерс без поставки активно використовується на фінансовому ринку. Такий контракт дозволяє різним учасникам торгів сформувати максимальний прибуток. Яскравим прикладом розрахункових ф'ючерсів є індекси.

У процесі трейдингу ф'ючерсами без поставки спекулянти заробляють на зміні біржового курсу будь-якого активу. При цьому реальної покупки цього активу не здійснюється.

Якщо ведеться торгівля ф'ючерсними контрактами без поставки, принципову роль відіграють саме ціни. Важливо оцінювати цей показник на момент укладення ф'ючерсу, а також на момент закінчення транзакції.


Найчастіше ф'ючерсні контракти містять кілька пунктів:

 1. вид активу, що лежить в основі похідного контракту;
 2. кількість одиниць, які трейдер бажає передати в ході угоди;
 3. термін виконання контракту;
 4. ціна ф'ючерсу.

Важливо також знати, що в процесі укладення даної похідної цінного паперу в обов'язковому порядку вноситься певна грошова сума. Її називають заставу по ф'ючерсній угоді. Найчастіше він вноситься у формі депозитної маржі. Застава при оформленні ф'ючерсу дозволяє гарантувати, що всі умови контракту будуть точно виконані. Якщо в підсумку угода буде успішно здійснена, маржа повернеться трейдеру.

За своєю суттю ф'ючерсний контракт являє собою тристоронній договір. Його суб'єктом крім покупця і продавця є також розрахункова палата біржі. У продавця і покупця виникають зобов'язання саме перед третьою стороною угоди.

При цьому функції розрахункової палати наступні:

 • реєстрація угод;
 • визначення величини депозитної маржі за контрактами;
 • ліквідація ф'ючерсів.

Класифікація 2. Залежно від використовуваного основного активу

Якщо розглядати ф'ючерси з точки зору лежачого в їх основі активу, можна виділити такі їх види:

 1. Товарні включають ф'ючерси на поставку зерна (кукурудза, пшениця та інше), худоба (ВРХ, свині), м'які товари (цукор, кава, апельсиновий сік).
 2. Спреди – контракти, звичні для досвідчених учасників фінансового ринку.
 3. Валютні ф'ючерси – в їх основі лежать угоди з торгівлі вільно конвертованими основними валютами, а також валютними парами.
 4. Процентні ставки. У цю групу входять контракти, які припускають угоди з різними довгостроковими зобов'язаннями. Також такі ф'ючерси називають довгостроковими. Крім того, в цю групу входять короткострокові контракти, в основі яких лежить зміна процентних ставок. До процентних ф'ючерсів можна віднести облігації, векселі (казначейські та корпоративні), а також єврооблігації.
 5. Фондові ф'ючерси не мають такого поширення. Вони укладаються на угоди з різними акціями.

У зв'язку з впровадженням в товарний ринок нетоварних активів, наприклад, процентних ставок і індексів, почався різкий розвиток ринку спекуляцій ф'ючерсами.

Можна виділити кілька переваг трейдингу контрактами на такі активи:

 • спекулянт отримує можливість використовувати більш високу← кредитне плече;
 • низький↓ рівень комісії на такі контракти.

Крім того, є й інші плюси, які характерні для кожного конкретного ф'ючерсу.

Важливо розуміти: ф'ючерсні контракти вигідні не тільки з точки зору трейдингу, вони приносять безперечну користь для економіки в цілому.

Плюси використання ф'ючерсів можна розглянути на прикладі ринку нафти. Коли тут стали використовуватися такі контракти, фахівці змогли:

 • прогнозувати ціну нафтопродуктів на тривалий термін;
 • визначати, скільки нафти необхідно добути, щоб забезпечити потреби ринку;
 • розрахувати, яку кількість нафтопродуктів необхідно зробити.

Також особливості проведення угод з використанням ф'ючерсних контрактів дають можливість трейдерам перекласти частину ризику на спекулянтів, що приходять на ринок для отримання прибутку за допомогою таких контрактів.


Таким чином, існує велика кількість видів ф'ючерсів. Однак незалежно від того, до якого з них відноситься конкретний контракт, він обов'язковий для виконання всіма контрагентами. Іншими словами, коли укладений ф'ючерс, жодна сторона угоди не має права відмовитися від його виконання.

Як відбувається виконання ф'ючерсу - опис 4 різних ситуацій ?

Перш ніж почати працювати з ф'ючерсними контрактами, важливо зрозуміти, як здійснюється їх виконання. З цією метою нижче розглянуті кілька ситуацій.

В якості вступних даних використовується наступна інформація:

 • вартість нафти дорівнює 50 американських доларів за 1 барель;
 • очікується зростання↑ курсу;
 • здійснюється угода ф'ючерсу терміном 3 місяці на покупку нафти за вартістю 55 доларів за барель.

Нижче розглянуті кілька ситуацій, які можуть скластися при виконанні ф'ючерсу.

Ситуація 1. Ціна зросла до очікуваного рівня

До моменту виконання контракту ціна нафти зросла і склала очікувані 55 доларів за барель. У цьому випадку ніяких транзакцій на рахунках контрагентів не здійснюється. Зрештою жодна зі сторін не отримує ні доходу, ні збитку.

Ситуація 2. Ціна виростає вище очікуваного рівня

Тепер варто розглянути ситуацію, коли вартість нафти виросла↑ вище очікуваного рівня, наприклад, до 60 доларів за барель. У підсумку з рахунку продавця на рахунок покупця перекладається різниця між фактично сформованою ціною і зафіксованою в контракті. Тобто в грошовому вираженні сума складе 5 американських доларів. Іншими словами, покупець отримує прибуток, а продавець збиток у розмірі 5 доларів.

Ситуація 3. Ціна впала нижче очікуваного рівня

Наступна ситуація передбачає падіння↓ вартості нафти нижче рівня, зафіксованого в контакті. Наприклад, курс встановлюється на величині 40 доларів. Різниця між фактичною ціною і вартістю активу, зафіксованої в контракті, становить 15 доларів. Ця сума перераховується з рахунку покупця на рахунок продавця. Таким чином, продавець отримує прибуток, а покупець – збиток у розмірі 15 доларів.

Ситуація 4. Ф'ючерс продається раніше терміну його закінчення

Наприклад, вже через місяць вартість нафти зросла і досягла 60 доларів за барель. У підсумку покупець прийняв рішення продати наявний у нього ф'ючерс. Ціна угоди зафіксована на рівні 65 доларів. З рахунку нового власника різниця між первісною ціною ф'ючерсу і поточним курсом (10 доларів) перераховується первісному власнику контракту. У підсумку останній отримує прибуток у розмірі 10 доларів. Дохід (або збиток) нового власника буде залежати від того, як далі буде змінюватися курс нафти. Виходить, що обов'язок викупити нафту за ціною 65 доларів за барель перейшла до нового власника контракту.


Звичайно, представлені тут ситуації є спрощеними прикладами. Проте, вони дозволяють зрозуміти, як здійснюється виконання ф'ючерсних контрактів в процесі біржової торгівлі. Важливо розуміти: процес торгів автоматизований. Кожну хвилину в автоматичному режимі здійснюється угода і виконання тисяч ф'ючерсів.

Таким чином, фінансовий результат від операції з ф'ючерсом відповідає прибутку або збитку, отриманим при реальному придбанні активу в дату відкриття з подальшим його продажем за ринковою вартістю в дату закриття контракту.

Проте слід врахувати один нюанс: сторони угоди повинні внести плату за її супровід. Більше того, вони повинні виділяти певні суми на забезпечення угоди у вигляді депозитної маржі, яка повертається на рахунок, коли ф'ючерс буде виконаний.

Якщо до моменту закінчення контракту одна зі сторін відмовляється від нього, здійснюється взаєморозрахунок за представленим у прикладах принципом. Іншими словами, перераховується різниця між вартістю ф'ючерсу і поточним ринковим курсом. Але не варто забувати, що сторона, яка відмовилася від здійснення угоди при цьому повинна заплатити за це штраф. Він списується за рахунок депозитної маржі.

Плюси і мінуси ф'ючерсних контрактів ➕ ➖

Приймаючи рішення, з яким фінансовим інструментом працювати, трейдер задається питанням: чим ф'ючерси краще традиційних цінних паперів. Щоб відповісти на нього, важливо уважно вивчити всі плюси ( + ) і мінуси ( - ) таких контрактів.

Для наочності переваги ф'ючерсів представлені в таблиці нижче.

Таблиця: "Опис основних переваг ф'ючерсних контрактів"

Перевага ➕ Детальний опис
Можливість використовувати в роботі більш високий розмір кредитного плеча На ринку ф'ючерсів можна користуватися більш високим кредитним плечем. Для порівняння при депозиті розміром 100 тисяч грн можна придбати акції на 300 тисяч, а похідних контрактів – на 1 мільйон. Звичайно, це дозволяє заробити набагато більше. Не варто забувати і про те, що високий рівень плеча призводить до суттєвого збільшення↑ ризику. Але в будь-якому випадку для трейдингу ф'ючерсами на коротких часових періодах збільшене плече стає дуже важливим
Низький рівень комісії Комісія для операцій по ф'ючерсах встановлюється на набагато нижчому рівні, ніж для традиційних цінних паперів. Вона визначається в залежності від ціни контракту і найчастіше змінюється в діапазоні від 50 копійок до 2 грн за 1 ф'ючерс. При активній роботі з такими контрактами трейдер економить немаленьку суму. Більш того, на ринку ф'ючерсів відсутня комісія за користування кредитними коштами
Зручність ф'ючерсів для роботи за допомогою різних роботів Більшість автоматизованих торгових систем налаштовані на роботу саме на ринку ф'ючерсних контрактів

Незважаючи на велику кількість переваг, ф'ючерси контракти мають цілий ряд недоліків. Найважливіші з них пов'язані з тим, що такі контракти не підходять для вкладень на тривалий термін. Причини цього представлені в таблиці нижче.

Таблиця: "Опис основних недоліків ф'ючерсних контрактів"

Недолік ➖ Детальний опис
Обмеження терміну дії ф'ючерсного контракту Ф'ючерс має конкретний термін дії, протягом якого учасники ринку можуть здійснювати з ним угоди. По закінченні цього періоду здійснюється так звана експірація контракту. Цей процес являє собою конвертацію ф'ючерсу в актив, покладений в його основу. Виходить, що для тривалого утримання позиції трейдер змушений приблизно 4 рази в рік продавати контракт і купувати новий на такий же актив. При цьому другий ф'ючерс вибирається таким чином, щоб дата його закриття була пізніше. Витрати при проведенні таких дій можуть бути істотними
Безперервне списання або нарахування маржі Якщо за рахунком трейдера спостерігається тривала просадка, йому буде потрібно серйозний запас ліквідності. Якщо не дотримуватися цієї вимоги, може статися ситуація margin-call, яка передбачає примусове закриття позицій. Якщо капіталу недостатньо, краще вкласти кошти в традиційні цінні папери, наприклад, акції. У цьому випадку інвестор набуває їх і більше ні про що не хвилюється

✒ У такий спосіб ф'ючерсний контракт являє собою цікавий фінансовий інструмент, який чудово підходить для роботи активним трейдерам. За своєю суттю неможливо сказати, краще він або гірше ринку Spot. Просто він абсолютно інший, але в будь-якому випадку має право на існування.

Експірація ф'ючерсів

Експірація - це виконання контракту. На біржі ф'ючерси закриваються щоквартально - в березні, червні, вересні, грудні, — зазвичай в третій четвер місяця. За деякими активами контракти виконуються щомісяця. На сайті біржі в картці кожного ф'ючерсу вказано день експірації.

Місяць експірації також можна визначити за коротким позначенням ф'ючерсу, яке використовується в торгових системах. Візьмемо для прикладу контракт на пару Долар-ру з кодом SiZ4, де:

Si - це коротке позначення пари Долар-ру;

Z - грудень, місяць експірації. У квартальних ф'ючерсів можуть бути й інші позначення: H - Березень, M — Червень, U — вересень.

1 - позначення 2024 року.

Оскільки ф'ючерси на Мосбіржі розрахункові, після експірації учасник торгів, у якого в портфелі були куплені контракти, отримує не базовий актив, а заморожені під ГО гроші. Також біржа перераховує варіаційну маржу його угоди, тобто фіксує її фінансовий результат.

Далі пояснимо, що таке ГО і варіаційна маржа.

Основні стратегії торгівлі

 

Дві головні стратегії на ф'ючерсному ринку - це хеджування (страховка) і спекуляції.

Стратегію хеджування використовують для захисту від потенційно несприятливих змін ціни на базовий актив. Якщо у вас в портфелі акції Ощадбанку і ви чекаєте його падіння, але не хочете позбавлятися від паперів, – відкрийте шорт-позицію у ф'ючерсі на акції Ощадбанку. Тоді прибуток з ф'ючерсу компенсує втрати від осідання акцій.

Також хеджування використовують виробники базового активу, - наприклад, нафтовидобувні компанії – які хочуть застрахуватися від падіння цін на нафту.

Спекуляції ф'ючерсом часто бувають вигідніше, ніж торгівля базовим активом. По-перше, під гарантійне забезпечення контракту треба в рази менше грошей, ніж при покупці базового активу. По-друге, брокерські комісія на терміновому ринку істотно нижче.

Загалом, ф'ючерс - це не інвестиційний інструмент.

Популярні ф'ючерсні товари та їх прибутковість

Нижче ми розглянемо 14 найпопулярніших ф'ючерсних товарів, які можуть бути корисні при складанні вашого фондового портфеля. Так як кожен окремий товар має свою специфіку, зручно розділити їх на групи.

Метали

 Ф'ючерси на метали - один з найпопулярніших способів примножити своє багатство. Найчастіше вартість цінних паперів безпосередньо пов'язана зі станом справ в промисловості і на ринку технологій.

Алюміній

Особливість алюмінію - його опірність корозії і легкість, тому його часто застосовують в промисловості самих різних галузей: літакобудування, будівництво, машинобудування.

Окремо варто відзначити, що виробництво з використанням алюмінію вимагає великої кількість енергії — ціна на ф'ючерс сильно прив'язана до стану справ на ринку енергоресурсів.

Експерти вважають, що в найближчі роки попит на алюміній буде тільки рости через збільшення обсягів виробництва машин і будівництва, тому алюміній-хороше вкладення.

Свинець

Хімічні особливості свинцю дозволяють застосовувати його в медицині для захисту від радіаційного випромінювання, у військовій промисловості, виробництві електротехнічних приладів і фарби. Майже 80% цього металу використовується для виробництва батарейок, тому ф'ючерси на свинець сильно прив'язані за вартістю до ринку техніки.

Основними споживачами є промислово розвинені країни. Лідерами свинцевого видобутку і виробництва є США, Євросоюз і Китай.

Що стосується перспектив зростання свинцю, експерти висловлюють стурбованість. Багато хто заявляє, що світовий ринок скоро перенасититься електротехнікою, і тоді для свинцю настануть темні часи.

Мідь

Мідь - мабуть, найпопулярніший і легкодоступний метал в світі. Мідь найчастіше використовується для виробництва кабелів, проводки та електроприладів. Багато в чому це пояснюється її дешевизною і великими обсягами видобутку.

Світові ціни на мідь схильні до частих і великих коливань, що пов'язано з високою спекулятивністю «мідних» ф'ючерсних угод.

Важко виділити групу країн-споживачів міді, тому що мідь потрібна як економікам, що розвиваються, так і вже процвітаючим. Лідером видобутку є Чилі.

На частку міді випали сумні прогнози: очікується, що збільшення видобутку міді в Китаї, Бразилії та країнах Африки призведе до надлишку міді на ринку і падіння її вартості.

Нікель

Нікель має особливе становище на ринку: справа в тому, що він найчастіше використовується не для виробництва кінцевого товару, а для створення інших сплавів — наприклад, нержавіючої сталі.

Останнім часом споживання нікелю в світі зростає переважно за рахунок Китаю, Євросоюзу і Японії. 

Експерти припускають, що збільшення виробництва в Китаї може посприяти зростанню ціни. З іншого боку, висока волатильність і непередбачувана поведінка ринку можуть сильно нашкодити ф'ючерсам.

Цинк

Цинк цінується за свої антикорозійні властивості, що дозволяє застосовувати його майже скрізь — автомобілі - і літакобудування, створення сплавів, хімічне виробництво. Більш того, цинк використовується для створення екологічних батарейок і гібридних двигунів, що вкладається в сучасні тренди.

Вартість цинку прийнято пов'язувати зі станом справ на ринку «нової енергетики» - екологічного аналога старих неефективних і неекологічних технічних виробів.

Найбільші виробники - Австралія, Перу і Китай. Споживачі - США, Індія, Китай.

Коштовні метали

Дорогоцінні метали-найвідоміший вид ф'ючерсів. Їх особливість полягає в тому, що вони, як правило, не мають високої прибутковості в «мирний час». Але коли настає чергова фінансова криза-попит на них зростає. Людям хочеться купити щось вічне, що не може розчинитися у фінансовій кризі. На цю роль прекрасно підходять ці метали.

Золото

Найчастіше золото використовується для виробництва ювелірних прикрас, особливих деталей в електротехніці, а також злитків і монет.

Золото знаходиться в особливих "відносинах" з ринком — цей інструмент ф'ючерсної торгівлі безпосередньо прив'язаний до стану справ у світі.

Найбільше золота добувають Китай і Австралія. Споживають його всі найбільші економіки, але КНР і США – найбільше.

Прогнози на ціну золота робити дуже нелегко: ніхто не знає, що буде завтра, а це дуже важливо, щоб точно визначити, що станеться з вартістю.

Срібло

"Молодший брат" золота - срібло - володіє такими ж характерними особливостями. Додатково варто врахувати, що срібло частіше використовується у виробництві через його невисоку вартість, чому ціна срібла більше прив'язана до «прикладних» речей типу обсягів виробництва окремих країн.

В іншому метал часто слідує тим же шляхом, що і золото, в середньому повторюючи його ринкову траєкторію.

Експерти кажуть, що через нестачу срібла на ринку, його ціна в майбутньому швидше за все буде рости.

Палладій

Ще на крок далі від золота - Паладій. Його цінність полягає вже не стільки в самій «коштовності», скільки в можливості екологічного застосування. Так, Паладій використовується в більшості підприємств "нової енергетики". Його застосовують для зменшення викидів в навколишнє середовище автомобілів і великих промислових організацій.

Лідери видобутку паладію - ПАР, Канада. Споживають Паладій в основному високотехнологічні країни типу США і Японії.

Прогнози щодо паладію майже завжди позитивні: з посиленням екологічних стандартів, попит на дорогоцінний метал буде рости. Водночас у світі його не так багато-відповідного зростання пропозиції не передбачається.

Платина

Платина використовується далеко за межами ювелірної справи: скляна і енергетична галузі, машинобудування (на нього припадає половина видобутої платини) і хімія.

Найбільшими постачальниками платини на світовий ринок є Зімбабве і ПАР. Споживають, як зазвичай, переважно Америка, Китай і Японія.

Експерти вважають, що платина на даний момент сильно недооцінена. Якщо до того ж врахувати, що використовується метал дуже широко, а відомі нам поклади вже зараз починають вичерпуватися – можна чекати планомірного зростання цін.

Енергетичні ресурси

Енергетичні ресурси - двигун будь-якої економіки. 

Вугілля

Вугілля застосовується повсюдно: майже третина енергетичної галузі використовує у виробничих процесах саме його. Основні споживачі: металургія, хімічна, Будівельна і газова промисловість.

Найбільше вугілля видобувають Китай, США та Індія, споживають же його переважно країни Азії: Японія, Корея і вже знайомі нам Індія і КНР.

Майбутнє вугілля туманно і сумно: з появою тренду на екологічність, його роль у світовій економіці стрімко почала знижуватися, і експерти припускають, що «зелена енергія» переможе в цій сутичці. Проте, не все так погано: країни, що розвиваються, не відмовляються від вугілля і зроблять це явно не скоро.

Нафта

Нафта - всім відомо-застосовується переважно в транспортній галузі: майже все, що роз'їжджає по наших вулицях, підживлюється паливом. Більше того, Нафта відіграє ключову роль у хімічній промисловості та генерації енергії.

Найбільше нафти видобувають Саудівська Аравія і США. Споживають же її Всі країни без винятків - Євросоюз, Японія, Китай.

У найближчій перспективі для нафти немає нічого загрозливого. Незважаючи на сильну залежність від стану ринку в цілому, вона буде додавати в ціні за рахунок збільшення виробництва машин. Але в далекому майбутньому Нова енергія може перемогти і тут-благо, до цього моменту ще далеко.

Природний газ

Газ є третім за значимістю джерелом видобутку енергії. Проте, сфера його застосування тільки цим і обмежується. Тому цінник на газ часто збігається з середньою динамікою по ринку, що робить його поведінку передбачуваним.

Абсолютними важковаговиками на цьому ринку є РФ і США, які знаходяться в непримиренній боротьбі за «газове» панування. Споживають же газ переважно Європа і країни СНД.

Газ не завдає значної шкоди екології, тому йому не загрожує прийдешня епоха «зеленої енергії». 

Сільгосппродукція

Сільськогосподарська продукція - остання категорія ф'ючерсних товарів, які ми сьогодні обговоримо. Вони прекрасно підходять для ф'ючерсних угод, так як цій галузі властива сезонність — ось вже де простір для спекуляцій.

Пшениця

Пшениця - найпопулярніша зернова культура, яка продається за допомогою ф'ючерсів. Її вартість сильно залежить від природних факторів і державних програм — сільгосп галузь зараз знаходиться в занепаді в більшості країн, і державі необхідно її підтримувати.

Найбільше пшениці на світовий ринок постачають Китай, Індія, Євросоюз і Україна. Споживають її, природно, все.

Прогнозувати вартість пшениці марно: сьогодні все добре, а завтра починається страшна посуха – і вартість стрімко обвалюється. Проте, зернові культури були потрібні завжди-так що навіть найстрашніша катастрофа навряд чи зможе знищити цей сегмент ринку.

Кукурудза

Ця культура нам не чужа - в Україні її вирощували завжди у великих масштабах. Багато в чому це пояснюється природними умовами. Саме від них, до речі, як і у випадку з пшеницею, залежить ціна.

Найбільше кукурудзи на ринок поставляють Америка і Китай – в сумі більше 50% світового споживання.

Що стосується прогнозів, то вони не сильно відрізняються від "пшеничних" — кукурудзу їдять всі, і навряд чи людство знайде їй аналоги. А ось від природних катаклізмів не застрахований ніхто.

 

FAQ: часті питання ?

Ф'ючерсні контракти – тема досить складна. Тому в процесі її вивчення у новачків нерідко виникає величезна кількість питань. Щоб заощадити Ваш час, ми відповідаємо на найпопулярніші з них.

Питання 1. Як ведеться торгівля ф'ючерсами?

За своєю суттю торгівля ф'ючерсами схожа на трейдинг традиційними цінними паперами. Однак при роботі з похідними контрактами є ряд нюансів.

З одного боку, учасник купує або продає ф'ючерс, як будь-який інший фінансовий інструмент. Після цього він чекає зміни його вартості і закриває позицію. Отримана різниця ціни визначає прибуток або збиток. Але з іншого боку, є відмінна риса. Вона пов'язана з тим, що курс контракту змінюється в залежності від змін вартості активу, покладеного в його основу.

Ще одна особливість ринку FORTS полягає в тонкощах утримання грошей у разі придбання активів. З рахунку користувача при цьому списується не загальна вартість контракту, а тільки гарантійне забезпечення. Його розмір залежить від базового інструменту. В середньому гарантійне забезпечення становить близько 10% вартості активу.

Питання 2. Чим відрізняється ф'ючерс від опціону?

Опціони і ф'ючерси є одними з найпопулярніших фінансових інструментів, використовуваних для біржової торгівлі.

Вони мають цілий ряд схожих рис, в їх числі:

 • конкретний термін дії;
 • заздалегідь зафіксовані умови;
 • обидва розглянутих інструменту використовуються учасниками торгів для отримання доходу та страхування від збитків у разі зміни ринкової ситуації.

Однак важливо розуміти, що розглянуті похідні контракти мають і важливі відмінності:

 • Ф'ючерс являє собою контракт, згідно з яким обидві сторони угоди беруть на себе певні зобов'язання. Один контрагент зобов'язується в заздалегідь визначений термін провести реалізацію конкретного активу по обумовленій в контракті вартості. Інша сторона угоди приймає на себе зобов'язання викупити його на позначених умовах. В момент укладення ф'ючерсного контракту покупець передає продавцю заставу у вигляді маржі. В дату його закінчення покупець зобов'язаний викупити основний актив.
 • Опціон передбачає нерівне співвідношення прав і обов'язків для сторін угоди. Так, покупець контракту в результаті отримує право (не обов'язок!) здійснити операцію після його закінчення з активом за вартістю, зафіксованою в дату початку опціону. При цьому продавець бере на себе зобов'язання здійснити операцію в якості контрагента покупця.

Існує 2 основних типи опціонів:

 1. Опціон на покупку надає право його покупцеві придбати основний актив і зобов'язує продавця реалізувати його.
 2. Опціону на продаж - згідно з ним покупець контракту має право продати актив. В той же час продавець опціону зобов'язаний його викупити, якщо покупець все-таки прийме рішення укласти угоду.

Таким чином, покупець опціону отримує право, але не обов'язок вчинити угоду. На противагу цьому продавець не може відмовитися від проведення операцій з основним активом, якщо покупець виявить бажання здійснити її. При укладанні опціону покупець передає продавцеві премію. Вона виступає його нагородою за контракт.

Щоб зрозуміти відмінності ф'ючерсів і опціонів було легше, варто розглянути контракти на прикладі.

Приклад 1. Ф'ючерси

Припустимо, є 2 учасника торгів, які бажають здійснити операцію з 10 одиницями певного активу за ціною 100 доларів за одну. При цьому перший упевнений, що його вартість буде зростати до складу, а другий – що курс буде падати↓. У підсумку вони укладають ф'ючерс про те, що перший купить у другого актив. Вартість контракту складе 1 000 доларів.

 • Якщо вартість активу протягом терміну дії ф'ючерсу зросте до 150 доларів, перший учасник операції продасть другому актив. У підсумку він отримає дохід 500 доларів. У другого учасника буде збиток на цю суму.
 • Якщо ж ціна активу знизиться до 70 доларів, угода буде здійснена за цією вартістю. У підсумку у першого учасника буде збиток 300 доларів, а у другого – прибуток на цю суму.

Приклад 2. Опціони

Тепер слід розглянути подібну ситуацію з точки зору укладення опціону. Також перший учасник вважає, що курс активу зросте↑, а другий – що впаде↓. Перший купує у другого опціон на покупку 10 одиниць активу на суму 1 000 доларів. Премія або вартість контракту становить 100 доларів.

 • Якщо вартість активу зросте до 150 доларів, перший учасник скористається правом викупу активу. Другий учасник угоди при цьому не може йому відмовити. У підсумку прибуток першого складе різницю між вартістю активу за поточною і зафіксованою ціною, а також премією. Тобто: 1 500 – 1 000 – 100 = 400 доларів.
 • Якщо ж курс активу знизиться до 70 доларів, перший учасник має право не викуповувати його. У підсумку він втратить тільки суму премії, тобто 100 доларів. Але при цьому скоротить свої збитки, які в разі придбання основного активу склали б 300 доларів.

Питання 3. Як заробити на ф'ючерсах?

Щоб отримувати дохід від ф'ючерсів, трейдер повинен вибрати найбільш ліквідні контракти. Важливо, щоб для них була характерна періодична зміна вартості.

Найбільшим попитом користуються:

 • товарні контракти на золото, нафту, пшеницю;
 • валютні ф'ючерси на американські долари.

Важливою перевагою ринку ф'ючерсів перед Форексом є те, що операцію можна здійснити тут в будь-який момент за тією вартістю, яку кожен контрагент вважає вигідною для себе.

Щоб отримувати дохід від ф'ючерсних контрактів, слід дотримуватися кількох правил:

 1. Важливо завжди аналізувати ринок, історію зміни курсу. Трейдер повинен представляти, які саме активи користуються найбільшим попитом в конкретний момент часу.
 2. Перш ніж приступити до роботи, варто вивчити основні терміни. Важливо пам'ятати: в процесі трейдингу учасники торгів спілкуються з використанням спеціальних термінів. Не знаючи їх, влитися в процес буде практично неможливо.
 3. Не варто нехтувати фундаментальним аналізом. Серйозна помилка новачків полягає в тому, що вони занадто захоплюються вивченням графіків. Звичайно, технічний аналіз набагато простіше для розуміння. Проте отримувати дійсно великий прибуток від ф'ючерсів без знання принципів фундаментального аналізу неможливо. При цьому немає сенсу захоплюватися даними, які розміщують брокери. У більшості випадків вони є простою бутафорією.
 4. Новачкам варто вибрати хорошого викладача, який є практикуючим трейдером. З ним можна аналізувати кожну транзакцію, поки досвіду недостатньо для самостійної торгівлі. Не зайвим буде і знайомство з іншими досвідченими трейдерами. Вони підтримують один одного, спілкуючись на різних форумах, допомагають досягти важливої мети – отримання стабільного прибутку від ф'ючерсів. До речі, досвідчені колеги можуть порадити, якого брокера варто віддати перевагу, детально обгрунтувавши, чим він краще за інших.
 5. Не варто легковажно ставитися до вибору брокерської компанії. Від того, з ким буде здійснюватися співпраця, багато в чому залежить успіх трейдингу. Надійні компанії в основу свого доходу кладуть комісії, одержувані від Клієнтів. Тому вони зацікавлені в тому, щоб утримати трейдера якомога довше. У такій ситуації надійні брокери постійно прикладають зусилля для поліпшення сервісу.
 6. Кожен трейдер повинен розробити власну стратегію. В її основу можуть бути покладені готові схеми торгівлі, які довели свою ефективність. Перш ніж приступити до роботи, слід провести тестування стратегії, використовуючи історичні дані про курси.

Важливим правилом, яке не втомлюються повторювати професіонали, є те, що трейдинг – це робота! Тому і ставитися до нього слід відповідно. Не варто грати на біржі, як в казино. Це може привести тільки до зливу депозиту. Щоб заробляти трейдингом, потрібні системні знання про принципи роботи ринку, правила його руху, нюансах торгівлі.

Висновок + відео

Ф'ючерс є похідним цінним папером, в основі якого лежить певний (базовий) актив. Ф'ючерсні контракти користуються досить великою популярністю серед досвідчених трейдерів та інвесторів.

Щоб заробляти за допомогою ф'ючерсів, необхідно вчитися. В першу чергу доведеться засвоїти великий обсяг інформації. Особливо це стосується тих, у кого не було ніякого досвіду роботи на біржах. Однак якщо є велике бажання, навчитися цілком реально.

Бажаємо читачам "BiznesCat.com" успіху на фінансових ринках! Нехай торгівля ф'ючерсами приносить максимальний прибуток.

? Якщо вам сподобалася стаття, не забудьте поділитися їй в соц мережах зі своїми друзями. До нових зустрічей!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі  

+1 # Віталій 21.09.2020, 12:29
Чудовий сайт і стаття, дуже пізнавально
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата