Кількість активних клієнтів біржі в Україні стрімко зростає.  Що таке трейдинг і як з ним заробляти? Редакція сайту BiznesCat.com розповідає докладно в сьогоднішній статті.

Люди торгують протягом тисячоліть. Принцип "купив дешевше, продав дорожче" працював у будь-яку історичну епоху і в будь-якій точці земної кулі.

В останні століття така торгівля набула цивілізованої форми. Є спеціальний майданчик для торгів - біржа, де є різноманітні активи, які можна купувати і продавати.

Така діяльність називається трейдингом. Що це таке, чим трейдер відрізняється від інвестора і які стратегії заробітку є? Розповімо у статті.

Що таке трейдинг

Трейдинг - купівля-продаж фінансових активів (інструментів) на біржі.

Такою торгівлею займаються трейдери, які торгують на підставі дозвільного документа біржі та здійснюють операції напряму. Також є приватні трейдери, яким для здійснення угод необхідний посередник - брокер.

Купівля-продаж напряму вигідніший, оскільки виключає комісію брокера: під час розрахунку сплачується тільки комісія для біржі. Однак на практиці більшість трейдерів працюють самостійно і як приватні, відкриваючи рахунок у конкретного брокера.Що таке трейдинг

Трейдинг передбачає купівлю і продаж валюти, акцій, облігацій та інших інструментів на біржі

Трейдер не зацікавлений у тривалому зберіганні активів, отриманні доходу у вигляді дивідендів за акціями і купонів за облігаціями. Він розраховує на швидкий максимальний прибуток: це може бути не тільки торгівля всередині дня, а й торгівля, яку проводять за лічені хвилини або секунди.

У цьому основна відмінність цієї діяльності від інвестування, яке передбачає довгострокові вкладення.

Купівля активів на біржі пов'язана з ризиками: вони можуть впасти у ціні. Тому багато консервативних інвесторів вважають за краще зберігати більшу частину своїх заощаджень на вкладах.

Види трейдингу

 • Інтрадей.

Стратегія, що передбачає відкриття і закриття позицій всередині дня.

Трейдер здійснює велику кількість угод, фіксує мінімальну прибутковість і не переносить свої позиції через ніч або вихідні, а проводить розрахунки за ними протягом торгової сесії.

Інтрадей вимагає належного розуміння технічного аналізу (технічних фігур) - розуміння, куди має піти актив. А ось фундаментальний аналіз, що включає розбір показників компанії, тут не потрібен.

Найчастіше для такої торгівлі використовують ф'ючерси, оскільки під час купівлі-продажу акцій доведеться сплачувати комісії брокеру і біржі, що позбавляє учасника ринку пристойної частини маржі.

 • Скальпінг.

Підвид інтрадея, що передбачає максимальну інтенсивність угод.

Відкривають і закривають позиції тут за лічені хвилини і навіть секунди. Прибутковість невелика, тому потрібно укладати багато угод.

Учасник торгів швидко заходить і виходить з активу. Як такого аналізу активу не проводять, усі рішення ухвалюють строго на підставі графіка.

Нерідко для торгівлі використовують програми. Для скальпінгу використовують ф'ючерси, оскільки вони дають змогу створити велику позицію за невеликих витрат.

 • Гра на тренді.

Припустимо, протягом кількох торгових сесій актив зростає, тому трейдер купує його.

Стратегію тренду можна використовувати і для гри на пониження, якщо ви вірите, що в майбутньому вартість активу стане нижчою. Причому трейдер не прив'язаний до часу: тренд може бути короткостроковий, середньостроковий і довгостроковий.

Закривати позицію потрібно в момент, коли є передумови для розвороту тренда.

 • Позиційна торгівля.

Передбачає здійснення менш інтенсивних угод на основі фундаментального і технічного аналізу.

Наприклад, частина трейдерів заходять в актив і не продають його до досягнення цільового показника прибутковості. Якщо вони отримують умовні +30%, то вони фіксують дохід і закривають позицію, незалежно від подальших перспектив активу.

Для такої торгівлі добре підходять акції, оскільки йдеться не про десяті відсотки прибутковості, а про декілька десятків.

При такій торгівлі важливо дотримуватися правил ризик-менеджменту, тобто не тримати всі гроші в одному активі. Краще розподіляти їх за галузями (наприклад, металургія, банківська галузь, зв'язок), країнами (КНР, США, країни Євросоюзу).

 • Інвестиції.

Іноді їх відносять до різновидів торгівлі, іноді визначають як самостійну діяльність. Так чи інакше, інвестори здійснюють мінімальну кількість угод, переважно оперують фундаментальним аналізом.

Під час планування інвестицій визначають їхній часовий період, активи розподіляють за країнами і галузями, ділять за класами активів.

Якщо частки активів у портфелі видозмінюються, інвестор проводить ребалансування. При цьому продажами активів інвестори займаються рідко, оскільки вони або чекають їхнього масштабного зростання, або отримують значні дивіденди (купони за облігаціями).Інвестиції

Стратегії трейдерів

Є дві стратегії:

 • Гра на підвищення. Трейдери, які роблять ставку на зростання активу, по-іншому їх називають "биками".
 • Гра на пониження. Учасники торгів, які вірять у швидке падіння активу. Їх називають "ведмедями".

Зазначений поділ багато в чому - умовний. Багато трейдерів укладають угоди і в "бичачому", і в "ведмежому" трендах.

Пам'ятники "бикам" і "ведмедям" розмістили неподалік від багатьох торгових майданчиків: у Нью-Йорку, Шанхаї, Франкфурті-на-Майні.Стратегії трейдингу

Інші тварини також характеризують стиль трейдерів:

 • "Зайцями" називають тих, хто активно торгує на невеликі суми.
 • "Свинями" - тих, хто прагне отримати максимальну маржу за активом.
 • "Вовками" називають досвідчених трейдерів.
 • "Хом'яки" - трейдери-початківці, які припускаються помилок.
 • "Вівцями" називають тих, хто довго приймає рішення.

Як почати торгувати на біржі новачкові

Почати торгівлю на біржі просто. Для цього потрібно відкрити брокерський рахунок у компанії з ліцензією на роботу в Україні.

Як вибрати брокера

Краще звертатися до великих учасників ринку: їх відрізняє більша надійність. У разі банкрутства брокера не доведеться чекати переведення активів до іншого, не знадобиться стягувати в судовому порядку готівку.

Також важливо проаналізувати умови: подивіться комісії і тарифи за біржовими інструментами, які вас цікавлять. Оцініть інтерфейс брокера: наявність терміналу Quik, якість роботи мобільного застосунку, застосунку для ПК тощо.

Як формувати портфель

Необхідно ознайомитися з базовими принципами угод на біржі, а також зайнятися вивченням кожного виду активів. Частина з них стануть доступні для вашої торгівлі тільки після проходження обов'язкового тестування на розуміння цих інструментів.

Згодом, якщо обсяг активів або оборот будуть достатніми, ви зможете отримати статус "Кваліфікований інвестор". Він відкриє вам доступ до ще більшої кількості інструментів по всьому світу.

На початковому етапі варто обирати стратегії з акціями або облігаціями, оскільки зазначені інструменти передбачають торгівлю "на свої". З ф'ючерсними контрактами ви сплачуєте тільки частину їхньої реальної вартості (рідко більше 10%), а коливання відбуваються за всім розміром позиції.

Наприклад, ви купили ф'ючерс Si 6.22 на 1000 доларів. Вартість покупки для вас склала 4000 гривень, але ваша позиція становить 60 000 гривень. Коливання будуть розраховуватися за розміром позиції. Якщо 1000 доларів стане коштувати 50 000 гривень, то у вас виникне збиток на 10 000 гривень.

Скільки грошей має бути у трейдера-початківця і де їх брати

Мінімальний депозит, з якого можна починати інвестувати, зазвичай обмежують невеликою сумою - від 100 гривень. Тому доступ до початку торгів є практично в кожного.

Інша річ, що така сума навряд чи дасть змогу заробляти з цього виду діяльності. Тому краще розглядати на порядок більші суми. Розмір депозиту залежить від ваших амбіцій, можливостей і часових орієнтирів.

Важливо вкладати в торгівлю тільки власні вільні гроші. Трейдинг - діяльність з високим ризиком, і можна швидко втратити частину депозиту або піти в нуль.

Не варто використовувати для трейдингу позикові кошти, а також продавати своє майно.

Досвідчені трейдери часто торгують із плечем (маржинальна торгівля), тобто частину коштів на купівлю активів виділяє брокер у кредит.

Новачкам з такими інструментами потрібно бути акуратними, оскільки іноді брокери можуть примусово закривати позиції через недостатню кількість коштів у трейдера - у такому разі ви залишитеся ні з чим. Також на біржі можуть відбуватися великі коливання.

Як навчитися торгувати і не бути в мінусі

Біржова торгівля вимагає серйозної кропіткої роботи. Іноді учасники ринку займаються торгівлею протягом 10,12 і навіть 16 годин на день, оскільки прив'язуються до графіків відкриття бірж по всьому світу. Тому відразу оцініть, наскільки ви готові займатися цим видом діяльності.

Торгівля завжди супроводжується ризиком: ви можете закрити день зі збитками. Це відрізняється від звичайної трудової діяльності, що передбачає регулярну гарантовану виплату зарплати. Ці ризики потрібно розуміти і приймати.

Щодо того, як навчитися торгувати в плюс, відповідь проста: потрібно постійно накопичувати нові знання і досвід.

Гарним рішенням буде здобуття вищої економічної освіти або проходження освітніх курсів. Також чудово зайнятися самоосвітою в цій галузі, вивчаючи книги з біржової торгівлі:

 • Спогади біржового спекулянта Едвіна Лефевра - для розуміння психології трейдингу.
 • Енциклопедія технічних індикаторів ринку Роберта Колбі - для розуміння основ технічного аналізу.
 • Розумний інвестор Бенджаміна Грема - для вироблення стратегії інвестора.

Це лише мала частина зразків якісної літератури, що допомагає пізнати фондовий ринок.

Основні навички та якості трейдерів

Для отримання стабільних результатів на біржі за допомогою трейдингу потрібно володіти багатьма якостями, розглянемо основні.

 • Дисципліна.

Трейдеру потрібно суворо дотримуватися своєї стратегії, якщо він хоче досягти успіху. Не можна формувати позицію, особливо маржинальну, яка буде загрожувати депозиту. Потрібно диверсифікувати ризики.

 • Психологічна стійкість.

Навіть якщо ви прийняли рішення в рамках стратегії, результат може бути збитковим. На такі моменти потрібно правильно реагувати. Потрібно бути готовим не тільки до повної втрати активу, а й усього депозиту. Тому, як ми згадали вище, для трейдингу не можна використовувати останні гроші.

 • Аналітичні здібності.

Потрібно вміти працювати з великим обсягом інформації, швидко ухвалювати рішення щодо купівель, рахувати потенційну прибутковість, бачити закономірності в русі активів.Основні навички та якості трейдерів

Скільки може заробляти трейдер в Україні

Дати коректну відповідь на це запитання не можна, оскільки потрібно розрізняти реальний прибуток - виведений з брокерського рахунку, і віртуальний, що знаходиться на рахунку.

Усе залежить від розміру початкового депозиту, часу й успішності торгівлі. Та й як таку професію трейдера виділити складно, оскільки багато хто займається цією діяльністю паралельно з основною роботою. Рахувати точні цифри в таких умовах вкрай важко.

Чи варто починати займатися трейдингом? Питання риторичне. Усе залежить від ваших цілей і завдань.

Як мінімум, можна розглянути варіант із довгостроковим інвестуванням, яке за рахунок складного відсотка дасть вам змогу сформувати капітал і досягти фінансової незалежності.

З інтрадеєм і скальпінгом все складніше, для цього потрібно розуміння технічного аналізу, пристойний рівень капіталу. У цьому разі варто пройти спеціальне навчання.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити