На чому можна заробляти в селі - реальні способи з прикладами прибутковості і успішних селян. Як і де можна заробляти гроші в селі влітку і взимку.

За статистичними даними 2024 року в селах в бідності проживають 5 мільйонів чоловік, а в містах 11 мільйонів. Дослідження проводилося в 105 країнах програмою "Оксфордська ініціатива по боротьбі з бідністю і людським розвитком" (Oxford Poverty and Human Development Initiative, OPHI).

Але і в селі, де немає роботи можна заробити перший мільйон. Сільське подвір'я з будинком і власною ділянкою - це Клондайк. Головне захотіти і знайти, чим зайнятися в селі щоб заробити. Адже той, хто дійсно прагне — шукає будь-яку можливість, а хто не хоче заробляти - завжди знайде виправдання до бездіяльності.

У селі ви можете заробляти великі гроші, але щоб заробити будинки в селі потрібен час і бажання.

Якщо ви ще тільки збираєтеся купити будинок в селі - озирніться, чи є у вас вода у дворі (колодязь або свердловина), чи достатньо великий у вас город і чи є ще ділянки землі (наприклад лужок і город далеко від будинку).

Обов'язково зверніть увагу на споруди: курник, корівник, саж. Чи будить тримати дрібну худобу: кіз, баранів, ослів (якщо захочете ними займатися). Не зациклюйтеся тільки на красивому будинку або прекрасному вигляді з вікна.

У курнику обов'язково подивіться чи є жердини, чи облаштовані місця для носіння яєць. Як опалюється будинок. Якщо дровами, чи є у вас дровница. Який сінник.

Все це життєво необхідно, якщо ви хочете знайти способи заробити в селі.

Як заробляти в селі

Нижче ви знайдете варіанти роботи в селі, які підготовлені за допомогою автора (Tatka), випробував на особистому досвіді багато з них.

79 способів, на чому можна заробляти в селі

Птиця

Заробіток на курячих яйцях

Якщо у вас є хоча б 20 курей, ви вже можете не тільки вживати яйця, але і заробляти. Ви не з'їсте стільки яєць, вони все одно будуть у вас накопичуватися. Навіть, якщо ви купуєте корми (зерно і кукурудзу), годуєте курей 3 рази в день — грошей повернеться більше в 2,5 рази ніж ви витратили. (Перевірено автором).

Ось вам і спосіб як заробити взимку в селі. Продавайте курячі яйця. Взимку вони найдорожчі, кури менше несуться. Щоб кури мчали більше вкрутіть в курнику лампочку (можна економку). Якщо у вас є молочко, значить є і сироватка. Віддавайте частину її курям. Там кальцій, курочкам буде з чого формувати яйця. При правильному підході несучість взимку зменшиться не значно і будуть грошики.

Заробіток на продажу курей

Продавати тушки курей найвигідніше, якщо є свої корми. Вартість корму закладається в ціну, а ціна повинна бути конкурентна.

Краще вибирати породу бройлерів, щоб курка вийшла великою. Потрібно враховувати, що бройлери слабенькі. Потрібно буде витратитися на вітаміни і ліки.

Заробіток на продажу курчат

 А це пункт взагалі бомба! У селі дуже стане в нагоді інкубатор. У курей відмінний вихід. Ось якщо у вас хороший півень і кури містяться в нормальних умовах, то яйця повинні бути придатними. Поголів'я потрібно формувати з розрахунку: один півень на десять курей. Перед тим як будите збирати яйця в інкубатор можна підгодувати курочок тертим буряком. Напевно повинна бути кормова, щоб курочка поїла вітамінів.

Далі збираєте яйця в інкубатор. Бажано не більше 10 днів. Поради бувають різні, деякі навіть яйця з холодильника закладають, але вихід на багато знижується. Якщо ви закладете свіжі яйця, які зберігалися в прохолоді, то у вас повинно вийти з 10 яєць - 8-9 курчат.

Інкубатори по селах люди збирають самі. І, якщо у вас поруч є такий умілець — замовте інкубатор хоча б на 70 яєць.

Якщо на початку березня закласти 70 яєць в інкубатор. Через три тижні у вас буде десь 65 курчат. Дістаєте цих курчат з інкубатора і закладаєте нові яйця. Поки вони висиджуються підрощуєте вже готових курчат.

Ще буде прохолодно, потрібно обладнати ящики з лампами. Береться глибокий ящик, краще дерев'яний і зверху звисає лампа.

Коли прийде пора їх продавати у вас будуть і зовсім маленькі, і місячні. Інкубацією має сенс займатися з березня-квітня по червень. Пізніше вже і попит не той, тому що птах до осені не виростає ще.

Але прибуток у порівнянні зі звичайним продажем яєць Ви отримаєте 15-кратну, навіть з урахуванням витрат на електрику.

Це цілорічний спосіб і відмінне рішення, на чому можна заробляти в селі. Годуйте курчат пшоном, тертою кукурудзою і меленою пшеницею. На вулиці з'явиться перша кропива. Ріжте її дрібно і підгодовуйте малюків. І так кілька поколінь.

Заробіток на гусячих яйцях

Це ще варіант, як заробити в селі. Гусячі яйця в 5 разів дорожче курячих. Купуються вони в основному для інкубації. Щоб їх продавати потрібні гуси високої несучості. І в цьому вся суть. Якщо ви візьмете холмогорів, які несуть 20-28 яєць на рік — ви не заробите на продажу гусячих яєць. Брати треба гергелів - це кращий варіант. Вони несуть до 180 яєць на рік, нестися починають у віці 8,5-9 місяців. Гуси добре пасуться і влітку, якщо є вигул витрата кормів знижується в 3 рази.

Є ще хитрість (перевірено автором) – гуси не погано їдять ячмінну солому. Якщо поруч є добрий фермер, який засаджує поля ячменем домовтеся, купіть тюки соломи на зиму і витрата зерна буде менше.

Можна просто ставити тюк в загородку з гусьми, накривати його зверху, але не з боків поліетиленом, гуси розсмакують і будуть із задоволенням витягати солому.

Обов'язково потрібно щоб була у дворі вода.

Заробіток на продажу гусенят

Для заробітку на продажу гусенят найвигідніше знову ж брати гергелів. Їх буде багато. На ринку люди далеко не завжди цікавляться породою. Починати закладати яйця треба в перших числах квітня, щоб гусенята були на травень. Температура інкубації 38.5 ℃.

Тепер давайте порахуємо: ваші гуси знесуть за рік по 160 яєць. Припустимо у вас 10 Гусінь і 3 самця. Це нормальна пропорція. Вийде у вас 1600 яєць. Відкинемо половину - припустимо вони занадто рано знеслися, не долежали до інкубатора. Залишиться - 800. Тепер припустимо, що вихід у вас всього лише 50%. З водоплавними це трапляється. Може бути десь на спеціалізованій фермі вихід більше, але в умовах села — це реальний вихід. Значить вийшло у вас 400 гусенят різного віку. Ось і знахідка, як заробити селі.

Для цієї затії потрібно пару інкубаторів. Але підйом відчутний. Дізнайтеся скільки коштує десяток гусенят у вас на ринку, і ви зрозумієте, як це не погано.

Стежити при інкубації потрібно за температурою. Щоб була вологість вниз інкубатора (там продумується ніша) поставити мисочку з водою. Яйця повертати вранці і ввечері. Через 10 днів просвітити овоскопом і відкинути негідні.

Починаючи з 26 дня потрібно слухати яйця. Підносити їх прямо до вуха і прислухатися. Якщо почали пищати-скоро будуть лупитися. Стежити уважно. У домашніх умовах гусенятам потрібно допомагати, можуть не вилупиться і завмерти в яйцях. На 28-29 день вони повинні вилупиться все. Якщо ви вже виконали дірочку в яйці — дивіться уважно, місце де дзьобик пробив білу плівку має бути сухим. Обережно звільніть повністю дзьобик, щоб було чим дихати і поверніть в інкубатор.

Коли є чим дихати 90% гусенят справляються з виходом з шкаралупи самі. Не тягніть їх, не пошкоджуйте Пупи, вони просто можуть після цього не вижити або бути слабкими. Ці прості знання допоможуть вам збільшити вихід.

У Фермера Андрія гусенята м'ясних порід по 56 грн за одного. І це мінімальна ціна. В Україні в Олександрійському районі Кіровоградської області десяток гусенят навесні 2023 коштувало від 600 до 1200 гривень, залежно від віку і кросу.

Заробіток на продажу гусячих тушок

Наступний спосіб як можна заробляти гроші в селі впирається в корми і вигул. Якщо у вас достатньо кормів і є де пасти гусей можна продавати їх тушки, вони значно дорожче курячих. Здаються за гроші і пух, і пір'я водоплавних.

Суми з кожного гусака не великі, проте за сезон назбирається. Гусячий пух поблизу Кременчука (Україна) коштував 120 гривень за кіло. Кілограм пуху виходить з 2-3 гусей.

Заробіток на продажу качок

Так У Юрія, качка живою вагою йде по 36 грн за кг.

У Івана Михайловича Реп'єва, качка Пекінська живою вагою йде по 48 грн за кг. При покупці оптом.

Дуже вигідно, якщо є корми. Якщо ні - треба крутитися. Качки добре їдять ряску. Якщо є водойма - це вихід. Кожен день йдете на річку, збираєте 2-3 відра ряски і годуєте, бажано перемішуючи з тертою пшеницею або кукурудзою. Через 3 місяці можна забивати.

Тримати індоуток на продаж тушок не так вигідно. Вони добре пасуться, у них високий інстинкт насиджування. Високий вихід, вони самі вирощують своїх пташенят, але сама птах менше, легше. Особливо самки. Індоуток краще тримати для себе. У них смачне дієтичне м'ясо з відтінком дичини.

Заробіток на продажу качиних яєць

Качка несе в місяць від 20 яєць. Качині яйця дорожче курячих. Купують їх для інкубації. Якщо ви в змозі постачати їх регулярно можна спробувати знайти ресторан. Якщо ви живете поруч з великим містом - це хороший заробіток. Качині яйця в Києві коштують 120 грн десяток. В Україні качині яйця коштують від 8 до 22 гривень за одне яйце. Є сенс займатися.

Заробіток на продажу каченят

Потрібно відразу визначитися яких каченят продавати найвигідніше. Інкубація індоуткі може досягати 31 дня, а сам товар на любителя. Багато їх закладати не рекомендується. Одні з ходових-пекінські. Це звична всім біла качка, на ринках їх беруть добре.

Першу закладку інкубатора краще робити в межах 10 Квітня, щоб на початок травня були каченята. Вихід качок, як і гусей в домашніх умови може бути 50-70% все одно вигода в порівнянні з продажем яєць.

Один підрощений каченя Пекінської породи коштує у Івана Петровича Куріцина 84 грн. На фермі у Лідії по 120 грн за штуку, у Андрія по 40 грн за штуку.

Валерій Петрович Сорокін продавав каченят Мулардів в сезон по 68 грн за штуку.

Самі не дорогі одноденні Пекінські каченята в сезон були у приватника Василя - 20 грн штучка.

А найдорожчими в сезон 2023 були качки Каюга, ціна за одну особину досягла 1000 грн.

Заробіток на продажу індиків

Дієтичне м'ясо домашніх індиків люблять городяни. Індики будуть рости швидше, якщо в раціон ввести кефір або молочну сироватку і зелену цибулю. Хоча б зелень постійно їм давати.

Затія проблемна. Індики дуже рухливі і цікаві. Вони можуть перелітати через огорожу і йти в інший кінець села, вилітати на дах. Це заняття на любителя, але, якщо індиків, багато:

 1. Це смачно;
 2. Корисно;
 3. З прибутком.

Заробіток на продажу індичих яєць

Яйця купують навесні для інкубації. Коштують вони дорожче курячих. У рік індичка знесе до 90 яєць. Одне яйце на інкубацію може коштувати до 72 грн.

Заробіток на продажу індичат

Отримати з власних яєць індичат вигідніше ніж просто продати яйця.

У фермерському господарстві індичата добові в сезон йшли по 140 грн штука.

Цікаво що яйце інкубаційне в цьому ж господарстві по 72 грн штука.

Тушка індика по 180 грн за кг.

У Дмитро Костенко - індичата з власне інкубаційної станції йшли по 74 грн за штучку оптом. Дмитро домігся успіху, поставляє птицю оптом і в роздріб з доставкою до регіону замовника.

Продаж перепелиних яєць

Тримають перепелів в основному через яйця. Одна особина дає 280 яєць на рік. Якщо ви всерйоз зайнялися перепелами - краще знайти точку збуту. Це може бути магазин, ресторан.

Дамір Рашидович Барієв реалізує свою продукцію за найнижчою ціною - 1 грн за штуку. Але навіть така ціна дозволяє окупити всі витрати на утримання і залишитися з прибутком, адже перепела маю високу несучість.

А в господарствах продають інкубаційні перепелині яйця по 4 грн штука.

Продаж яєць цесарки

Середня цесарка знесе від 120 до 180 яєць на рік.

Роззевакін Володимир Іванович реалізує яйця цесарки по 3 грн за штуку, оптом. У коробці по 540 яєць. А інкубаційне яйце цесарки у Ільміра Ілгізяровіча Юнусова коштує 24 грн штука.

Ільмір продає свою продукцію по всій країні.

Продаж м'яса цесарки

М'ясо цесарки затребуваний дієтичний продукт, коштує дорожче курячого. Найкраще знайти місце збуту: кафе, магазин, ресторан.

Вага тушки цесарки готової до продажу від 1,3 кг. у господарстві Міхальова Віктора Костянтиновича, ціна за 1 кг — 260 грн. Справжній господарник домігся успіху, продає свою продукцію по всій Україні з безкоштовною доставкою. Зверніть увагу, що навіть за таких умов господарство залишається у виграші.

Інкубація поміщати чужі яйця в інкубатор за гроші

Хороший і не витратний спосіб як заробити, живучи в селі. Припустимо ви тільки приїхали і у вас немає своєї птиці. Купіть інкубатор. Обов'язково знайдеться сусід, який бажає помістити туди яйця курей, індиків, гусей або качок.

Не беріть з людини грошей, домовтеся навпіл. Половину курчат забере сусід, половину ви за роботу. Так ви обзаведетеся птахом, не купуючи її.

Кролі

Кролі продаж тушок

Тушки кролів відмінно купують на ринку. Головне додержати їх до забою. Доведеться розоритися на щеплення, кормами постарайтеся їх забезпечити з городу: картопля, буряк, кукурудза. Все це стане в нагоді.

Ціна на кролятину в залежності від регіону від 120 до 280 грн за кг.

На фермі у В'ячеслава, де і вирощуються кролики, ціна всього 120 грн за 1 кг. Приватник успішний і продає свою продукцію по всій країні.

Продаж кроленят

Вигідно, ціна на кроленят настільки різна, що можна сміливо вигадувати її самостійно. У Федора Георгійовича 160 грн за одну особину. ФЕДІР ГЕОРГІЙОВИЧ успішний фермер. Продає кролів на м'ясо, на розлучення, займається селекцією. Реалізує свою продукцію в різні регіони країни.

Продаж шкурок кролів

Шкурки кролів завжди залишаються після забою, їх приймають. Треба навчитися виробляти шкурки і забивати кролів на продаж шкурки, коли вона в кращому стані, немає линьки.

Марина реалізує шкурки кроликів по 20 грн. В її господарстві кролі, гуси і кури. Займається реалізацією тушок і птиці, і кролів. Продукція розходиться по всій країні.

Нутрії

Нутрії продаж шкурок

Щоб тримати нутрій на шкурки потрібно добре обладнати їм приміщення. Найкраще в підлогу забетонувати товстий залізний лист, інакше вони можуть прорити підлогу і просто втекти. Шкурки користуються попитом, вони дорожче кролячих. Щоб шкурка була якісною годувати нутрій потрібно добре: зелень, шинок, буряк, кукурудза, пшениця. З городу можна вигодувати.

Найкраща порода на шкурки - Канадська срібляста. Продавати можна з головою і без. Найвигідніше шукати покупця через Інтернет. Ціна за одну шкірку від 60 до 400 грн.

Продаж дитинчат нутрії

Дитинча сріблястою нутрії у приватника Олександра коштує 1000 грн. А в Україні, поблизу Харкова у Наталії Олександрівни Пивовар всього 160 грн.

Як бачите для вдалого продажу потрібно вивчати ринок не тільки свого регіону, а й цікавитися цінами інших фермерів.

М'ясо нутрії чомусь не дуже беруть на ринку, хоча воно смачне і корисне. Тому пункт продажу м'яса ми пропускаємо.

Норки

Норка продаж шкурок

Годувати норок дорого, але продаж шкурок окупає всі витрати. Якщо ви тільки почали займатися норкою потрібно зважити потягне всі витрати ваш бюджет. У раціоні норок необхідні: зерно, трава, риб'ячий жир, комбікорм, молочні продукти, вітаміни. Норки рухливі, для них потрібно обладнати клітини.

Шкірку норки потрібно правильно виробляти і готувати до продажу. Так в одній області одна шкурка коштує від 80 грн, в іншій — 200 грн, а ось в Києві підготовлена до використання на комір — 2000 грн. Найвигідніше продавати шкурки в Інтернеті.

Для початку краще взяти пару і спробувати. Вже через 2-3 місяці ви зрозумієте чи варто продовжувати.

Продаж дитинчат норки

Норок тримають і не на шкурки, а як вихованця. Можна їх розводити і продавати дитинчат. Щоб мати уявлення про ціну на звірка можна ознайомитися з інформацією від звіросівгоспу.

Норка Дика реалізується за ціною від 1400 до 1600 грн, норка оригінального забарвлення від 1600 до 2200.

Звіросівгосп входить в 300 кращих сільгосппідприємств. Кількість тварин налічує тисячі одиниць. Чи не на кожному сільському подвір'ї вийде розводити соболів і норок, але чому б не розглянути цей привабливий варіант.

Велика рогата худоба

Продаж бичків на м'ясо

Вигодувати теленочка на м'ясо, що, здавалося б, простіше. Купити 2-3 денного. Але, його ж треба місяць поїти молоком. Тому потрібно враховувати і ці витрати. Потім ставити його на весь день на травичку, поїти водою 3 рази в день. Переставляти в обід. Якщо купити в березні, то в жовтні можна здати на м'ясо заготівельникам.

Так господарство Руслана Магомедова реалізує бичків живою вагою по 64 грн за кг. На фермі сотні одиниць худоби.

Продаж м'яса самостійно

Якщо потримати теленочка на 2-3 місяці довше, то якраз до Новорічних свят буде дуже вигідна ціна на м'ясо. Окупляться всі ваші витрати.

Розведення елітної худоби

Ось і відповідь на питання скільки можна заробити в селі. Заробити можна на квартиру в місті, але навряд чи захочеться виїхати. Селекція затратна. Крім того, що вирощувати, вигодовувати тварин потрібно працювати і головою. Відвідувати виставки. Можливо доведеться купити кілька особин обраної породи. Окупиться підприємство не відразу.

Але продаватися породиста особина буде дорожче звичайної. Ціни на елітний молодняк (віку 3-5 днів) часом перевищують вартість дорослої особини. 

Гроші за коров'яче молоко

Виділимо цей пункт окремо, саме молоко можна здавати заготівельникам. Проблема в тому, що праця велика, а дохід не відповідає вкладеним зусиллям. Тому якщо є можливість — молоко краще продавати на ринку.

15 літрів молока корівка дасть за день, його вигідніше привезти з села і продавати. Якщо навіть 3-5 літра в день залишати для сім'ї, то мінімум 10 літрів піде на продаж. Вийде мінімум 160 грн в день.

За місяць до 4800 тисяч грн з однієї корівки тільки на молоці.

Гроші за коров'ячий творог, сир і сметану

Переробка продукту дає більше грошей, ніж просто молоко. Що таке сметана, просто з подкісшего молока зібрати вершок і сметанка готова. Сир - скислити молоко, нагріти майже до кипіння, остудити і процідити.

Для вершків доведеться купити сепаратор, він окупиться за сезон. Продукти на ринку розлітаються, з'являються постійні покупці.

Кози

Розведення і продаж дорослих кіз якоїсь елітної породи

Деякі фермери спеціально собі привозять елітного самця і спарюють зі звичайними кізочками. Результат виходить унікальний. При тому, що козенята переводять надої у дорослих кіз більше. Можна вибрати породу, де кози будуть м'ясистіше.

В Україні підрощені до 7 місяців козенята продаються в Києві за 10000 грн. Свою продукцію вигідно демонструвати і реалізовувати через Інтернет.

Продаж козенят

Одна коза здатна народити 2-3 козеня за раз. У селі часто прийнято просто роздавати козенят. Але ж це цінний товар і багато хто мріє розвести кіз, чому б їх не продавати. У Дніпропетровській області (Україна) за 3-5 денного козеня можна просити 80 гривень.

Гроші за молоко

Коза їсть 500 видів трав, в той час як корова всього 50. Молоко кози набагато цілющіше, його часто використовують в профілактиці захворювань шлунка. Продукт користується попитом, на ринку піде дорожче, ніж коров'яче молоко. Козяче молоко йде по 60 грн за літр.

Оптом молоко дешевше. На козячій фермі, Вадим продає оптом по 50 грн/літр від 40 літрів.

Гроші за козячий сир

Вже з'явилися умільці, які готують у себе на маленьких фермах елітний козячий сир з цвіллю і продають його за долари в ресторани. Ціна на козячий творог - 320 грн за кг. На козячий сир — 400 грн за кг. На сироватку — 20 грн/літр.

Козяча ферма дасть хороший результат, якщо ви готові тримати хоча б 30 кіз.

План такий: елітний самець плюс 2-3 звичайні кізки і через рік у вас вже буде більше 10 кіз. А далі йде прогресія. А ви все ще думаєте де заробити грошей в селі?

Барани

Вигідно і дуже, якщо є де пасти. Якщо у вашому селі населення маленьке, навколо дика місцевість, гори або степ — можна спробувати завести баранів.

Вони розмножуються так само швидко як кози. На ковбаси їх просто з руками відривають заготівельники. Головна хитрість здавати їх не по поголів'ю, а на кілограми. Зважувати кожного барана і рахувати свої гроші.

Так реалізує свою продукцію фермер Віталій Д. Олександрійський район, Кіровоградська область, Україна. Кількість баранів в його господарстві періодично змінюється з більш ніж 1000 голів до 300. Він здає їх заготівельникам перед Новим роком, коли найвища ціна. Здає самців, а овечки залишаються і до весни з'являється молодняк. Стадо знову розростається в 2.5 рази.

Всю весну, літо і осінь Віталій і його помічники пасуть овець. Навколо є вільні території. До кінця осені-початку зими тварини виростають, набирають вагу і готові до реалізації. Вага молодого баранчика досягає 40 кг.

Заготівельники намагаються заплатити менше, фермер намагається виторгувати більше, сходяться десь на 30 гривнях за кг. живої ваги. А тепер зробимо простий розрахунок: навіть, якщо здавати кілька разів по 100 баранів вагою по 40 кг за 30 гривень. За раз виходить 120 тис. гривень.

Праця дуже великий, але і гроші немаленькі.

Віслюки

Виявляється, найдорожчий сир - сир з молока ослиці. На Вінниччині в с. Заболотному живе фермер Василь Романцев. У 2012 році він купив 5 ослів по 500 гривень. Йшов час з'являлися ослюки, кілька особин довелося докупити. Зараз в господарстві 40 ослиць і 12 самців. Для догляду за стадом довелося найняти працівника за 200 гривень на день.

У рік ослиця дає 300 літрів молока. Кілограм сиру виходить з 30 літрів. Значить з однієї ослиці виходить 10 кг сиру. Значить зі стада виходить 400 кг сиру.

Свинарство

Розведення свиней на м'ясо

Це простий, відомий всім бабусин спосіб, але є нюанси. Все знову впирається в кормову базу. Якщо ви не хочете ростити своїх свиней рік і в підсумку отримати худі особини — потрібно годувати добре. Запарювати кашу, терти шинок і буряк. Можна за півроку виростити свинку на забій, але останні півтора місяці вона повинна їсти по відру каші три рази в день. І головне, коли ви берете поросятко — йому потрібно давати молоко. Тому найвигідніше займатися свинарством, якщо є корми і хоча б коза.

А, якщо ви зібралися виростити хоча б 4-5 кабанчиків — потрібно детально все продумати. Оптимальний варіант спробувати вигодувати двох. Одного собі на м'ясо, другого на продаж. Тоді окупаються витрати на годування обох. Досить вигідна схема.

Середньоринкова ціна на свинину в від великих фермерів 60 грн/кг.

При цьому на базарі сало солоне з часником коштує 100 грн/кг. Тобто вигідніше забивати і реалізовувати самостійно.

Продаж поросят

Вигідно, якщо мати пару свиноматок і кабанчика.

Окупаються і витрати на годування, чистий дохід 60-70%.

Якщо мати власні корми, то дохід відповідно збільшується.

Ціни на місячних поросят — від 1600 грн. Свиноматка призводить до 12 малюків. Через місяць їх можна продати за 19200, якщо звичайно зайнятися цим питанням.

Розведення свиней елітної породи

Знову селекція. Навіть в СРСР на ВДНГ цих свиней показували, як особливе досягнення. Витратна справа, але продати особина можна і за долари. Реалізують елітних поросят від 3 000 грн за одну особину. Ціна буде залежати від породи, затія вимагає вкладень.

Огород

Продаж картоплі на посадку

Це вид заробітку відрізняється від простого продажу овочів, тому що картоплю потрібно підготувати, і вона повинна зберегтися до весни. Але ефект буде краще. По-перше, не у всіх картопля долежує. По-друге, дачники, які живуть в місті і не мають льоху завжди купують картоплю.

Як зберегти картоплю? Відібрати розміром з куряче яйце, можна трохи більше. Якщо є кілька сортів - прекрасно. Розсортувати по сортам. Переглянути уважно, щоб не було вад і паразита. У деяких регіонах на картоплі часто буває дротяники. Значить потрібно обробити перед закладкою на зберігання. Закладати картоплю на посадку окремо краще рано вранці в провітрений льох, щоб і льох, і картопля охололи за ніч. Картопля повинна бути сухою і прохолодною.

Є така хитрість - деякі картоплю на посадку зеленять, так мовляв краще долежує (автор статті так ніколи не робить). Щоб картоплю позеленити треба її потримати на світлі днів 5-7, але, щоб їй було не жарко, можна під навісом. Який від цього ефект буде в кінці невідомо чи захочуть дачники купувати зелену картоплю. Але все можна пробувати. Продавати картоплю краще по сортам.

Наприклад, ранні: сорокодневку, тридцятидневку рекламувати, повідомляти, що урожай і молода картопля буде швидко.

Продаж насіння на посадку

Насіння користуються величезним попитом щовесни. Їх потрібно заготовлювати з кінця літа з осені, коли збирається урожай. Щоб заготовити насіння з огірків і помідорів виберіть хороші зразки, стиглі, можна навіть перезрілі.

Постарайтеся акуратно розрізати, щоб не пошкодити насіння і покласти на якийсь час поки оболонка не стане м'якою, потім насіння витягнути, залити водою у відрі краще, воно глибоке. Почекати поки осядуть. Воду злити, насіння дістати і просушити. Скласти так, щоб миші не дістали. У селі вони є обов'язково.

Буде правильним створити такі умови, щоб насіння дихали. Наприклад, в банку з щільною кришкою в якій є дірочки. Кращим попитом насіння будуть користуватися, якщо продавати по сортам.

І дачники, і сільські жителі із задоволенням купують таке насіння. Особливо, якщо продавати їх щороку - будуть приходити 100% як до перевіреного продавця.

Квасоля і кабачки, часник

Виділяємо окремим пунктом, тому що вирощувати ці культури вигідно. Кабачки вирощуються заради насіння, які можна потім здати за гроші. Культура не вибаглива. Саму оболонку кабачка, коли насіння дістали добре згодувати свиням, качкам або гусям. Козам краще не давати, молоко падає (перевірено автором на власних козах).

Квасоля теж вигідно продавати на стаканчики або баночки, якщо недалеко є ринок. Здавати на вагу перекупникам не дуже вигідно, хоча якщо потрібні гроші, можна піти і на це.

Часник хоч і доводиться з осені садити, коли вже робити нічого не хочеться. Але ефект того вартий. Засадіть 2-3 сотки часником і вам буде що повезти на ринок. Він легкий, а продавати можна і на кілограми і поштучно. Дуже вигідно.

Продаж овочів з городу на ринку або оптом

При думці, чим зайнятися в селі, щоб заробити — перше що спадає на думку — це вирощувати і продавати овочі. З городу продавати можна все, але краще це робити з розумом. Наприклад, візьмемо огірки. Зараз клімат змінився, буває і посуха. Огірки реагують миттєво: сохнуть, не зав'язуються взагалі. Щоб був урожай в цьому випадку треба поливати. Не скупіться, купіть насос, шланги і поливайте.

Окупиться в 2 рази мінімум за сезон.

Свіжі огірочки на ринку розлетяться і на відра, і на кілограми. Будить у вас полив - ви виграєте в десятки разів.

Така ж історія з перцем, баклажанами, помідорами. Всьому потрібна волога. Саме приклад з огірками найпоказовіший (автор ручається на власному досвіді).

Не варто забувати і про зелень. Петрушка, кріп, цибуля зелена – все користується попитом. Дуже вигідно посадити порей. Це така зелена цибуля, яка весь час зелена. Навіть пенсіонеру у віці це доступно і не складно. Брати такі пучочки зелені і виносити на ринок. Праці мінімум, а надбавка до пенсії відчутна.

Окрема велика ділянка землі

Продаж кормів: гроші за пшеницю, ячмінь, овес, кукурудзу

Якщо у вас така велика ділянка, нехай 5 гектар - вам вже потрібна техніка або потрібно її наймати. Є варіант - здавати в оренду і отримувати гроші. Дуже вигідно, якщо ви не великий фермер, який працює з оптовими покупцями, вирощувати кормові культури на продаж тут же, у вашому селі.

Озирніться у 90% ваших односельців є живність, вона їсть. Корми закінчуються в приватних господарствах якраз під Новий рік, якщо ви в тих регіонах, де кукурудзу вирощують. Дуже рідко у кого вистачає своїх кормів до літа.

Якщо у вас вирощується тільки пшениця, то корми взагалі все купують цілий рік. У людей полів немає, тому не поспішайте віддати за оптовою ціною ваш урожай, продавайте його з кінця осені, з зими. Може бути так, що ви опинитеся монополістом у своєму селищі.

Ціна буде у вас ринкова і людям буде вигідніше купити у вас, ніж тягнути мішки з базару. Фермери в сезон за 1 кг ячменю отримують 4 грн, за 1 кг пшениці також 4 грн.

Здача оптом продукції: цукровий буряк, соняшник, овочі

Якщо ви садите цукровий буряк, картоплю, огірки, помідори — треба знати куди реалізувати швидко і вчасно. Це дуже хороші гроші. 

Теплиці і парники

Продаж розсади з парника

Щоб продавати розсаду вам можна обійтися і без теплиці. Можна виготовити парник зі старих віконних рам. Можна зварити залізну раму, обтягнути плівкою. Перцю в такому парнику не буде, його потрібно раніше садити, ніж буде можливість на вулиці закласти парник під плівкою. Тоді доведеться в будинку всі вікна перцем завісити і його все одно на продаж не вистачить.

А ось помідори і капуста — відмінний варіант. Насіння помідорів вигідно по сортам заготовити свої. По сортам посадити і продавати. А ось насінням капусти майже ніхто і не займається, простіше їх купити.

Окупиться вся ця ідея раз в 20-30, враховуючи і витрати на плівку.

По роботі тут найголовніше полив і проривати бур'ян. Якщо накидати в парник трошки насіння огірочків і кілька кабачків соусних, то для себе будуть і ранні огірочки, і кабачки.

Теплиця продаж ранніх овочів

Населення міста, так встигає зголодніти до ранньої весни за вітамінами, що готові добре платити за ранні овочі. Якщо у вас є кошти побудувати хоча б не велику теплицю — не нехтуйте цією можливістю.

За пару сезонів всі витрати окупляться. Далі все залежить від вашої фантазії: огірки, помідори, рання капуста, можна кабачки посіяти. Вивчіть свій ринок.

Якщо є здібності

Установка Windows і програм, ігор. Завантаження фільмів

У селах зараз не гірше, ніж у місті. У 80% молоді є ПК, але елементарно Windows встановити вміють одиниці. Дуже вигідно зайнятися цим питанням. Обзавестися флешкою або диском і встановлюйте. Вам будуть платити за це гроші. Вигідніше буде попросити вас, ніж тягнути комп'ютер в місто.

Копірайтинг

В інтернеті повно роботи для тих, хто може писати тексти. Якщо у вас є у вас є здатність до написання текстів, хоча б коментарів, ви пишіть їх без праці, не лізете за словом в кишеню, то робота копірайтера вас збагатить не тільки матеріально, а й розширить в рази ваш кругозір.

Кращі біржі копірайтингу, де можна легко отримати замовлення:

 • uatxt.com
 • text.lviv.ua
 • 2polyglot.com

Зарплата копірайтера залежить від кількості написаного ним тексту, гроші дають за тисячі знаків (букв). В місяць, якщо працювати по 3-4 години в день, можна заробити до 400 доларів. Але багато що залежить і від вашої ціни. Автори універсали-пишуть на будь-які задані теми, отримують менше грошей. Більше можна отримати, якщо ви фахівець в якійсь сфері і пишіть на дану тему. Деякі автори заробляють понад 3000 доларів на місяць.

Ютуб

Зверніть увагу скільки на Ютубі успішних рибальських каналів, каналів про полювання. Є й про сільське життя.

Люди в місті не мають уявлення про елементарні речі. Чому б не навчити їх життя в селі. Адже як цікаво дивитися відео про тварин.

Наприклад, як народжується козеня, як з'являється курча.

Ваші відео будуть вірусними. Якщо ваш канал відбудеться - ви добре заробите.

Конярство

Якщо якимось чином вийшло так, що у вас з'явилася конячка, не варто сприймати її тільки як тяглову силу. Можна все влаштувати так, що до вас будуть приїжджати кататися. Не біля кожного міста є конезавод і можливість взагалі побачити коня.

Конячок потрібно розвести, забезпечити їх кормами. Можливо навколо вас природа красива, ліс, річка і не виключено, що знайдуться бажаючі кататися на ваших конячках, фотографуватися на них.

Спілкування з такою твариною - це терапія. Адже можна і подумати над цією ідеєю, головне все правильно влаштувати.

Бджоли

Продаж меду та продуктів бджільництва: воску, прополісу

Розведення бджіл - ще одна відповідь як заробляти гроші в селі. Якщо ви з дитинства знайомі з пасікою — розумієте наскільки це вигідно. Але останні роки з'явилися проблеми. А саме-гербіциди. Ними фермери труять поля і бджілки вимирають цілими доказами. Тому, якщо ви хочете спробувати розводити бджіл — озирніться по сторонах. Потрібно з'ясувати де знаходяться поля. Добре б щоб в радіусі 10 км таких протравлених полів не було. Інакше це просто гроші на вітер.

Цікаве спостереження: два вулики, в одному всі бджоли загинули, інший вцілів. У бджіл працює розвідка, тому такі випадки бувають часто.

Якщо ви все ж купили пару вуликів, то в перший рік не розраховуйте отримати багато меду. Бджілкам потрібно запастися на зиму, потрібно розширити сім'ю. А вже на наступний рік у вас буде мед і потрібно буде розсаджувати бджіл, інакше вони будуть пускати рої. Пасіка з пари Вулик до десятка розростеться року за 3. Продавати мед можна цілий рік. Він не псується.

Продаж сімей

Якщо ви не хочете вже розширювати пасіку, можна продавати сім'ї. Це не менш вигідно, ніж мед. Один бджолопакет бджоли коштує 2 200 грн.

Сад

Продаж фруктів: яблук, груш, слив, абрикос, черешень, вишень

Прибуткова робота в селі знайдеться завжди особливо, якщо є сад. Вигідно продавати фрукти. Жінці можна зайнятися приготуванням варення. Його дуже добре беруть в місті взимку на ринку. Якщо є якісь смачні рецепти - обов'язково з'являться постійні клієнти.

Горіхи

Виділимо пункт окремо. Якщо дозволяє клімат - вигідно посадити горіхи. Вони добре плодоносять, коштують дорого, можуть зберігатися більше року. Продавати їх можна і в шкаралупі, і налущеними на кілограми і баночки.

З одного дорослого деревця може запросто вийти 3 відра горіхів. Приблизно 30 кг. Заготівельники за самою грабіжницькою ціною в Україні (Кіровоградська область) пропонують 12 гривень/кг, в сезон. З одного деревця - 360 гривень. Якщо відвезти на ринок - ціна злітає до 24 гривні/кг. Зазвичай горіхи в селах зберігаються мішками до Нового року, коли ціна буде побільше. Дерево в догляді не вибагливо, головне, щоб підходив клімат.

Самостійне вирощування і продаж саджанців дерев

Сподобалася робота в саду - здорово зайнятися саджанцями. Вирощувати саджанці не складно, а прибуток хоч і сезонний — буде відчутним. Купують їх навесні і восени. Саджанці яблуні Мельба коштують 300 грн/штука, а яблуні Квітневе вже 1000 грн. Це прекрасний спосіб заробити, якщо є інтерес до садівництва.

Кущі

Виділяємо окремим пунктом, розводити простіше ніж дерева. Наприклад, ту ж малину досить просто розсаджувати. Розвести можна ділянку в 3-5 соток і успішно її продавати. Варення з малини продавати взимку.

Дуже вигідно розводити чайну троянду. Її добре беруть на ринку. П'ятирічний кущ дає вже до 3-4 відер лепесточков. Одні ви збираєте, розкриваються нові квіти. Маленьке блюдечко з пелюстками на ринку в Дніпропетровську (Україна) коштує як мінімум 15 гривень. Уявіть собі скільки блюдечок у відрі.

Виноград на продаж

Тут все залежить від зацікавленості. Буває виноград "звичайний", тобто невідомого сорту, а буває вже столовий. Його розвести на продаж вигідно. Зараз клімат стає спекотніше і суші, потрібно не забувати його поливати, вчасно підрізати.

Вино на продаж

Гарне домашнє вино користується попитом. Ціну можна придумати самому, виготовляти його з "звичайного" винограду. Чому ні - можна спробувати. На Ютубі маса роликів про виготовлення цього чудового напою.

Саджанці винограду

Саджанці винограду видобуваються елементарно, а продаються через Інтернет тямущими фермерами і коштують пристойних грошей. В Україні середня ціна 50 гривень за один з готовою кореневою системою. Продають і живці-це по суті нарізані виноградні гілочки. Просто потрібно нарізати виноградну лозу, коли ви її підрізаєте шматочками по 40-50 см. це практично готовий держак. Зверніть увагу скільки різних сортів живців винограду продається в Інтернеті. Цим займаються звичайні сільські жителі, такі ж як ви.

Заготівля сіна

Без сіна в селі нікуди. Ось вам справа без вкладень з нуля. Від бажаючих використовувати вашу працю не буде відбою. Головне знати собі ціну.

Якщо є лужок, але немає худоби - вигідно заготовити сіно і продати його взимку або напередодні весни, коли зелені ще немає. Воно буде найдорожчим. Сіно легко заготовлювати і на лісових галявинах. Мінус в тому, що це важка робота, тому краще якщо збудете використовувати для цього техніку. Дуже добре якщо є бензокоса. Ви будете не так втомлюватися і сіна буде набагато більше.

Квіти на продаж

Є тяга до прекрасного-чому б не створити умови для вирощування квітів. Гвоздики, айстри, тюльпани, півонії — все куплять. Можна спеціально орієнтуватися на свята, наприклад, на перше вересня.

Насіння і цибулини квітів

Насіння і цибулини квітів користуються попитом. Восени не складно заготовити їх. Навесні це живі гроші. Цибулини квітів краще зберігати в погребі. Насіння краще зберігати по сортам в сухому місці. Користуватися попитом ваша продукція почне вже в квітні.

Збиральництво

Збір корисних трав і ягід

Підійде допитливому підлітку і школяреві. Навколо вас багато корисних трав. Навіть проста лікувальна ромашка принесе гроші. Мати і мачуха, корінь валеріани, пустирник. Як цікава природа навколо.

Дуже легко зібрати глід. Для цього не потрібно годинами збирати кожну ягідку окремо, а простелити поліетилен під деревом і труснути. Ось уже мішок глоду у вас є.

Лікувальні трави краще збирати не по одній травинці, а знайти місця, де вони розрослися і просто косити. Повірте, таких багатих ділянок дуже багато навколо вас.

Збір грибів

Залежить від місцевості, якщо поруч ліс — можна збирати гриби. Головне в них розбиратися.

Гриби продаються свіжими, маринованими, солоними, сушеними. Це хороший і не дешевий товар.

Якщо є трактор

Оранка, культивація, дискування городів за гроші

Є трактор - значить ви потрібна людина. Вас обов'язково восени покличуть орати, навесні культивувати. Якщо занадто не задирати ціну-клієнтами стануть всі ваші сусіди. А, якщо ви ще добре і орете, то сарафанне радіо рознесе рекламну компанію і від бажаючих не буде відбою.

Посів культур

Буває, що люди хочуть не садити город, а засіяти люцерною, ячменем, пшеницею. Вас обов'язково запросять. Ось і чудово, можна заробити ще більше. І ця постійна робота, яка буде в сезон щороку.

Розчищення дороги взимку від снігу

Взимку, коли перемете дороги напевно вас попросять органи місцевого самоврядування розчистити їх. За це заплатять.

Якщо є мотоблок

Часто, особливо люди у віці просять допомогти посадити картоплю з мотоблоком. Виконати борозни. Ця робота не складна, а платити будуть. Не рідко мотоблоком за гроші просять щось перевести, якщо не відмовлятися — легко заробити.

Якщо є сили

Допомога на городі

Люди у віці не проти найняти молодь собі в помічники на городі. Тямуща молодь розміщує оголошення де-небудь на магазині про можливість надання такої послуги і відразу виставляє ціну, щоб бабусі і дідусі не намагалися заплатити картоплею. В Україні допомогти поламати і вирубати кукурудзу коштує 200-400 гривень, залежно від ділянки.

Допомога в розпилюванні, розколюванню дров

На цю роботу краще погоджуватися влітку. Взимку на морозі колоти дрова не комфортно. Не погано б відразу обговорити ціну. В Україні в Кіровоградській області розпиляти машину дров коштує від 500 гривень, нарубати теж 500 гривень. Пиляють дрова бензопилою. Йде на це день.

Якщо є зварювальний апарат - лагодження залізних воріт, решіток, хвірток, парканів

Краще відразу позначити якусь ціну за операцію і так ненароком повідомити односельцям. Щоб людина, яка приходить зі зламаною сапкою не говорив "спасибі", а знав скільки коштує послуга і відразу ніс грошики. В цьому немає нічого поганого, Ви продаєте свою працю, вміння і амортизуєте апарат. Це дуже потрібна в селі постійна робота.

Кування

Дуже актуально в селах поруч з історичними об'єктами. Можна створювати не тільки ворота, хвіртки, сходи і паркани, а й сувеніри. Буде виглядати атмосферно. Робота коштує дорого.

Як цікаво, завзято і шумно покликати городян, показати їм стару сільську кузню, як робить Сергій Тяско із Закарпаття. Це творча професія, яка вимагає вміння і натхнення, але вона захопить вас на все життя. І ви не раз почуєте за своєю спиною "Коваль, Коваль, викуй мені щастя". За майстер-класи можна призначити хоча б невелику символічну суму і пропонувати свої вироби. Головне почати.

Гончарство

Здорово, якщо приїжджають "міські". Можна і тарілки з чашками, з сувенірами продати і навчати ремеслу за гроші.

Гончар Андрій Васильєв вже більше 6 років реалізує свою продукцію в Норвегію, Китай, Канаду, Ізраїль і Німеччину. Андрій обзавівся господарством і абсолютно випадково при розробці свердловини на подвір'ї виявив пласт синьої глини. Відтоді Андрій гончар.

Ось так випадково в долю людини може прийти справа його життя, головне не прогледіти його.

Вишивання і плетіння з бісеру

Звичайна пенсіонерка Ніна С. Кіровоградська область (Україна) займається плетінням з бісеру. Це і прикраси типу кольє, браслетів, Чохли для телефону, невеликі дитячі дрібнички-іграшки. Дочка Ніни давно живе в Польщі і коли приїжджає до матері погостювати забирає вироби з собою. Продає їх у Варшаві через Інтернет.

Якщо є туристи

Здача житла зі столом

Великий будинок здається за 5500 грн / добу, а будиночок поменше в селі  за 3 000 грн / добу. Навіть, якщо у вас немає будинку для здачі, але є літня кухня, то ви можете підготувати її, прибрати все зайве і здавати, а також пропонувати обіди туристам в традиційному стилі.

Екскурсії

Якщо ви живете в мальовничому місці, добре знаєте рідні місця, припустимо у вас є гори-можна стати провідником і заробляти на цьому гроші.

Екскурсії на власну ферму пропонує Євген. Там можна погодувати страусів, поспостерігати за поведінкою тварин. Є фазани, павичі кози. Господарі показують життя тварин, пригощають сиром і молоком, вчать робити сир.

За відвідування однієї людини потрібно заплатити 120 грн. Ферма процвітає.

Якщо є станція або траса

Пиріжки, вареники, сушена риба, насіння, горіхи

Не варто нехтувати можливостями. Пасажир завжди голодний. Адже не складно організувати сімейний бізнес. Хтось виготовляє, хтось інший продає.

Якщо у вас велика станція і хороша бізнес-команда, то на такому підприємстві можна заробити до 20 000 грн на місяць.

Відра з фруктами і овочами

Дуже часто села вздовж траси реалізують свою продукцію прямо на дорозі. Машини зупиняються, і водій купує товар. Якщо немає грошей - чого соромитися.

Ви продаєте плоди своєї праці, в цьому немає нічого поганого. Прибуток обов'язково буде.

Якщо ви рибалка або мисливець

Рибу у вас куплять і в селі, її не доведеться навіть возити на ринок. Її завжди купують, це той товар, якого в селі не дістає.

Все є на городі, є м'ясо, яйця і молоко, а риби немає. Адже це не складно у вільний час піти і наловити карасів. Шкурки зайців і лисиць доведеться здавати.

Якщо є машина

Ось відповідь як швидко заробити в селі це легкі гроші, і вони будуть майже кожен день.

У багато сіл автобус ходить не регулярно, а в місто потрібно в лікарню, за продуктами, у справах. Це ваш шанс.

Часті запитання (F.A.Q.)

Питання 1. Чим зайнятися в селі щоб заробити?

Як вже говорилося, варіантів безліч. Почнемо зі способів відкрити щось своє в реальному житті. По суті, це повноцінний бізнес, яким вдається займатися тільки в сільській місцевості. На чому можна заробити в селі? Найпопулярніші напрямки:

 1. Розведення тварин.
 2. Збір дарів природи.
 3. Виробництво на дому.
 4. Вирощування квітів, грибів і т. д.

Озирніться, що у вас вже є, щоб почати свою справу? Подумайте, які навички можна застосувати, а може бути просто зайнятися перепродажем меду, молока, дров, які продає ваш сусід? Варіантів маса, а на нашому Блозі представлена купа ідей бізнесу для жителів села:

 • ферма форелі;
 • бізнес на собаках для модниць;
 • бізнес на соняшниковій олії;
 • розведення кроликів;
 • виготовлення табличок вулиць, на дім, двері;
 • мило ручної роботи;
 • бізнес на розведенні бджіл;
 • бізнес на грибах;
 • розведення раків;
 • квітковий бізнес;
 • зелень в теплицях.

Багато ідей підходять для старту з нуля. Наприклад, можна почати в'язати, розпускаючи старий одяг або купуючи нитки за низькою ціною у сусідів (або навіть робити свої, якщо є прядка). Підбирати потрібно спираючись на свої знання, навички та можливості. У всіх вони різні, а ми не знаємо, звідки у вас ростуть руки і що вам ближче.

Питання 2. Чи можливо і скільки можна заробити вдома в селі в Інтернеті?

Немає ніяких обмежень по доходу, в Інтернеті абсолютно не важливо звідки ти, з села, селища або столиці. Умови для всіх однакові, багато що залежить від того, що ти робиш.

Є маса напрямків чим можна заробляти гроші в селі-продавати товари, влаштуватися оператором в інтернет-магазин, кликати по рекламі або вести сторінку в соціальних мережах, прибуток може сильно відрізнятися. Ось кілька прикладів:

 • Заробіток на простих завданнях через букси приносить 4-5 тисяч грн на місяць.
 • Заробіток на продажу статей приносить 6-10 тисяч грн на місяць.
 • Віддалена робота художником і дизайнером приносить 10-12 тисяч грн на місяць.
 • Розкручена сторінка в Instagram приносить 12-15 тисяч грн на місяць.
 • Канал на Ютубі зі 100000 підписників приносить від 15 тисяч грн на місяць.

Цифри не точні, взяті з особистого досвіду і відгуків. Принаймні, тепер ви маєте уявлення про те, скільки взагалі може отримувати новачок. Хоча б 4000 грн на місяць Ви точно зможете заробляти відразу. Далі все залежить від ваших зусиль, якщо будете активно працювати, доходи збільшаться.

Замість висновку + відео

Головне при веденні господарства в селі розуміти. Що кожен елемент доповнює ваше підприємство. І без чогось одного може і не бути всього іншого.

Простий приклад, ви хочете порося - значить вам потрібна коза, як мінімум. Тому що йому треба давати молоко. Ви хочете козу - вам потрібно знайти джерело сіна, калюжок. Ви хочете розводити курей - вам потрібні корми.

Оптимальний варіант господарства для життя в селі, якщо у вас є робота: 1 коза, 15 курей, 15-20 гусей. З городу в 25 соток вам майже до весни вистачить кукурудзи. Коза приведе 2 козенят. Це м'ясо під Новий рік, можна раніше. До листопада ви приберете гусей. У вас майже цілий рік будуть свої яйця і молоко.

Під лежачий камінь вода не тече. Достаток буде, якщо цього захотіти.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити