Що таке брокерський рахунок, у чому його відмінність від банківського та індивідуального інвестиційного рахунку, як убезпечити активи на брокерському рахунку - у розборі BiznesCat.com.

Що таке брокерський рахунок

Брокерський рахунок - це спеціальний відкритий у брокера рахунок, за допомогою якого інвестор може торгувати цінними паперами, валютою та іншими активами.

Брокерський рахунок дає змогу фізичним особам купувати і продавати цінні папери та валюту на фондових ринках. Учасниками торгів на біржах можуть бути тільки брокери і дилери, звичайним громадянам потрібно укласти з такими посередниками договір, завдяки якому брокер буде проводити операції від імені інвестора. Брокерський рахунок якраз потрібен, щоб проводити через нього гроші на купівлю цінних паперів.

По суті, брокерський рахунок схожий на банківський: інвестор зараховує на нього гроші, а брокер їх забирає і переспрямовує відповідно до вказівки інвестора на купівлю активів. Зворотний процес відбувається під час продажу активів: брокер продає актив і переказує гроші від продажу на брокерський рахунок, де вони стають доступні інвестору.

Депозитарний рахунок

Разом із брокерським рахунком автоматично створюється депозитарний рахунок, або так званий рахунок депо. Якщо брокерський рахунок потрібен, щоб переказувати через нього гроші, то на депозитарному рахунку зберігаються вже куплені цінні папери. Коли цінний папір потрапляє на цей рахунок, депозитарій проводить реєстрацію нового власника.

"Договір з депозитарієм зазвичай укладається одночасно з договором брокерського обслуговування. Часто одна компанія може мати і депозитарну, і брокерську ліцензію, але це різні види діяльності".

 Якщо депозитарний рахунок знаходиться у іншому, ніж брокерський, місці, у разі проблем у брокера (наприклад, банкрутства) ваші цінні папери залишаться в безпеці, вам доведеться лише відкрити новий брокерський рахунок в іншого брокера. Якщо вашим депозитарієм виступає ваш же брокер, то вам доведеться потурбуватися про переведення цінних паперів в іншу організацію.

Центральний депозитарій - це розрахунковий депозитарій, який веде облік прав власності на цінні папери, якими володіють інвестори, а також проводить розрахунки за угодами. Крім того, депозитарій - це проміжна ланка зберігання деяких іноземних цінних паперів. Центральний депозитарій відкриває рахунки іншим депозитаріям, зокрема брокерським. Особливість його полягає в тому, що він зберігає інформацію про загальну кількість цінних паперів та інвесторів, але даних про те, кому які папери належать, він не має, щоправда, може їх запросити за потреби.

Субрахунок

Додатковий рахунок, який відкривають до існуючого брокерського рахунку, називається субрахунок. По суті, це частина основного рахунку. Така опція буває необхідна, якщо інвестор використовує різні стратегії інвестування. У такому разі один субрахунок може, припустимо, мати на меті довгострокові інвестиції в дивідендний портфель, інший - накопичення на великі фінансові цілі, третій - короткострокові ризиковані інвестиції. Істотний мінус такого підходу в тому, що навіть якщо інвестор розділяє свої активи за цілями, термінами вкладення і стратегіями, у будь-якому разі вони перебувають в одного брокера, що не відповідає ідеї диверсифікації інвестицій.

Диверсифікація активів - це розподіл коштів таким чином, щоб максимально убезпечити їх від різноманітних ризиків.

Диверсифікувати портфель можна, наприклад, якщо вкладати гроші в цінні папери різних типів, різних галузей промисловості та в різних валютах. Крім цього, можна розподілити активи по різних рахунках, що забезпечить додатковий захист від проблем, які можуть виникнути у брокерів.

Види брокерських рахунків

Власне брокерські рахунки, через які переказують гроші брокерам і назад, діляться за типом інвестицій:

 • основний рахунок дозволять інвестувати у валюту та цінні папери;
 • строковий рахунок призначений для того, щоб купувати і продавати ф'ючерси та опціони на строковому ринку;
 • позабіржовий рахунок необхідний для операцій на позабіржових ринках. Тобто при угодах, які проводяться безпосередньо або на зарубіжних біржах.

Відмінність брокерського рахунку від звичайного

Основна відмінність брокерського рахунку від звичайного рахунку в банку полягає в тому, що останній відкривають для розрахунково-касових операцій, наприклад зберігання коштів, зняття готівки, переказу грошей тощо. Брокерський відкривають для того, щоб торгувати на біржі цінними паперами, валютами та проводити інші операції. Мета таких операцій - отримати прибуток.

Банківські вклади також приносять певний дохід, але на відміну від інвестицій відсоток за депозитом заздалегідь відомий. Звісно, він може змінюватися з плином часу і не покривати інфляцію, але торгівля активами на біржі через брокерський рахунок несе великі ризики, а прибуток не гарантований - замість нього інвестор може зазнати збитків.

Чим відрізняється брокерський рахунок від ІІР

Індивідуальний інвестиційний рахунок - це різновид брокерського рахунку, який з'явився 2015 року. З його допомогою можна купувати і продавати папери. Однак, на відміну від звичайного брокерського рахунку, у ІІР є обмеження та переваги. Останні дозволяють інвесторам отримувати додатковий прибуток.

Головні відмінності ІІР від звичайного брокерського рахунку:

 • податкові пільги. Якщо інвестор буде дотримуватися певних умов, то зможе отримати податкове вирахування типу А або Б;
 • обмеження на виведення коштів. ІІР краще не закривати три роки. Якщо інвестор виведе кошти з рахунку раніше цього терміну, то ІІР закриється і інвестор позбудеться пільг, а також йому доведеться повернути всі отримані за цим рахунком податкові відрахування з пенею;
 • індивідуальний інвестиційний рахунок може бути тільки один.

Скільки коштує відкрити брокерський рахунок

Кожен брокер може самостійно формувати вартість користування брокерським рахунком. В оплату можуть входити такі витрати:

 • на відкриття рахунку або декількох рахунків. Найчастіше зараз це вже безкоштовно;
 • плата за невикористання рахунку або мінімальний поріг суми за операціями за певний період;
 • комісія брокера за здійснення угод;
 • комісія депозитарію за облік і зберігання цінних паперів;
 • комісія біржі.

З цих складових брокери можуть формувати тарифні плани, за якими відкривається брокерський рахунок. Зараз дедалі частіше застосовують комплексні тарифи, коли в комісію за угоду входять одразу всі витрати.

Важливим є те, що брокер не зацікавлений в успіху вашої угоди, він у будь-якому разі отримає свою комісію. Крім того, слід мати на увазі, що чим більше угод ви здійснюєте, тим більше комісій платите. Тому рішення про угоду варто приймати більш обдумано.

Читайте також - Фондовий ринок - що це таке.

Страхування брокерського рахунку

На відміну від банківських рахунків, на яких частина суми вкладів страхується державою, у брокерських рахунків жодної страховки не передбачено. Тому, якщо ваш брокер виявиться недобросовісним або просто збанкрутує, у вас є ризик втратити гроші, які знаходяться саме на брокерському рахунку. Щоб уникнути цього, намагайтеся обирати перевірених надійних брокерів з ліцензією та не зберігати великі суми на рахунку, а одразу виводити їх або вкладати в активи, які зберігатимуться вже в депозитарії.

Варто мати на увазі, що цінні папери та інші негрошові активи зберігаються на рахунку депо, а от валюта залишається на брокерському рахунку. Тому якщо ви хочете інвестувати у валюту, то майте на увазі, що на рахунку у вашого брокера вона перебуває в меншій безпеці.

За кордоном практикується страхування коштів і цінних паперів, зокрема на брокерських рахунках. Наприклад, у ЄС страховка сягає €20 тис. У США вона може становити до $500 тис. на цінні папери, і до 250 тис. - на гроші на брокерському рахунку за умови, що американський брокер перебуває в Корпорації захисту інвесторів у цінні папери (SIPC).

Українські інвестори можуть відкрити у брокера відокремлені рахунки. Активи відокремленого клієнта враховуються окремо як від брокера, так і від інших інвесторів, що дає змогу убезпечити їх на випадок банкрутства брокера. Проте не всі надають подібну послугу. Крім того, відкриття відокремленого рахунку вимагає значних витрат і несе низку незручностей.

Як обрати брокера для відкриття рахунку

Під час вибору брокера необхідно перевірити і врахувати декілька моментів:

 • чи є у брокера ліцензія. Це гарантує вам, що брокер має право здійснювати торгівлю на ринках цінних паперів. Найчастіше брокери відкрито розміщують свої ліцензії, а перевірити їх достовірність можна за єдиним реєстром учасників ринку.
 • який у брокера рейтинг надійності. Цей показник має бути вказаний на офіційному сайті, а перевірити його можна на сайтах рейтингових агентств. Сам рейтинг позначається буквами, і чим більше в ньому букв А, тим краще. Найнадійніші брокери з рейтингами від AAA+ до BB-;
 • які тарифи пропонує брокер і як вони співвідносяться з вашими планами: як часто ви будете здійснювати операції і на які суми. Виходячи з цього, можна вибрати найвигідніший для себе тариф;
 • чи є у брокера вимога до мінімального розміру коштів на рахунку. Якщо є, то чи збігається ця сума з вашими інвестиційними планами. У принципі, у найпопулярніших брокерів зараз немає ніякого мінімуму, ви можете починати інвестувати навіть зі 100 гривень;
 • чи є у брокера доступ до майданчиків, які вас цікавлять. Якщо ви можете захотіти інвестувати в міжнародний ринок, тоді обирайте брокера, у якого є доступ на іноземні біржі. Однак варто дізнатися, чи будуть вам доступні закордонні майданчики, якщо у вас немає статусу кваліфікованого інвестора.
 • зручність спілкування з вашим брокером і доступу до вашого рахунку. Зараз у багатьох великих брокерських компаній є особисті кабінети онлайн, торгові термінали та мобільні додатки.

Відео

Це цікаво - Що таке пайові інвестиційні фонди.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити