Довірче управління - це передача майна у тимчасове користування з метою отримання вигоди. Послугу надає професійний керуючий, який протягом певного терміну розпоряджається об'єктом довірчого управління за винагороду, не вступаючи на нього в права власника. Тривалість управління визначається договором, в якому обговорюються всі нюанси угоди. Про те, в чому сутність довірчого управління майном і як вибрати надійного професіонала, ви дізнаєтеся з цієї статті.

довірче управлінняЩо це таке

Сучасна людина чітко усвідомлює, що фінансові кошти повинні «працювати», а власність приносити дохід.

Але не завжди вистачає часу на грамотне розпорядження наявними активами. В цьому випадку можна найняти надійну людину для управління власністю.

У класичному розумінні, довірче управління (траст) можна визначити, як спосіб отримання пасивного доходу правовласником.

У цьому випадку власник вступає в такі відносини, не маючи достатньо знань або бажання їх отримати для самостійного управління активами.

Учасники трастових відносин

З метою плідного використання об'єкта укладається договір управління, в якому бере участь власник (засновник), керуючий, а також може бути зазначено третю особу, яка отримуватиме дохід від угод.

Довірчим керуючим може бути призначено:

 • особа, зареєстрована як підприємець;
 • комерційна організація.

Людина, неоформлений, як ФОП, а також некомерційна організація, можуть управляти майном тільки в разі, якщо воно перейшло у спадок або належить підопічному.

Крім того, виступати в ролі керуючої компанії не може державна організація.

Об'єкти

Довірча діяльність може проводитися щодо:

 • підприємство;
 • частки засновника;
 • цінних паперів (акцій, облігацій);
 • нерухомість;
 • морських суден;
 • виключних прав на результат інтелектуальної або творчої діяльності;
 • заставного майна (квартира, обтяжена іпотекою, автомобіль, який взято в кредит);
 • грошей на банківських рахунках, що зберігаються в безготівковій формі.

Причому варто відзначити, що готівкові гроші не можуть передаватися в довірче управління. Причиною є неможливість повернення тих же купюр, які були передані для вигідного використання. Тим більше що засновник управління передбачає отримання доходу.

Угода

Відносини між учасниками трастового договору грунтуються на Цивільному кодексі У. Між засновником управління (власником) і фахівцем, який буде керувати активами, укладається договір. У документі фіксується:

 • часовий період (максимально 5 років);
 • опис переданої власності;
 • процентна ставка винагороди керуючого;
 • дані вигодонабувача, на користь якого ведеться управлінська діяльність (власник або інша людина вказується в Угоді).

Договір пишеться від руки на паперовому носії і не вимагає офіційної реєстрації, крім нерухомості. При цьому слід розуміти, що керуючим не може бути призначена особа, якій належить передані в управління об'єкти, а також керуючий не може управляти чужим майном для власного збагачення.

Власність повинна бути перерахована в договорі в докладному порядку, а термін мати точне позначення. Відсутність даних відомостей може призвести до визнання договору недійсним. До того ж власник може звинуватити керуючого в обмані і використанні об'єкта управління в корисливих цілях для власної вигоди.

При укладанні угод він діє від свого імені, але в обов'язковому порядку вказує, що є Д.К. (довірчим керуючим). Якщо відповідної позначки не було, за всі збитки, які може спричинити угода, він несе відповідальність особистим майном. Вважається, що приховуючи свій статус, керуючий діє не в інтересах власника, а використовує переданий йому суб'єкт з метою особистої наживи.

Власник, як і особа, на користь якої ведеться довірче управління, не мають права втручатися в роботу керуючого. Але може зажадати надати звітність про стан справ, а також обмежити його в правах. Наприклад, заборонити продаж об'єкта довірчого управління без дачі попередньої згоди. Всі ці обмеження повинні бути встановлені в трастовому договорі.

Період договору обмежений законом до п'ятирічного періоду. Обмеження введені на законодавчому рівні, щоб захистити власника. Якщо через п'ять років від сторін угоди не надійшло спеціальних заяв, договір вважається продовженим. При цьому слід розуміти, що угода не може бути складена для здійснення однієї угоди.

Трастовий процес передбачає тривалі відносини.

Розірвання довірчої угоди

Припинення дії договору може відбутися з кількох причин:

 • відмова засновника від послуг керуючого після виплати йому комісійних в повному обсязі;
 • банкрутство людини, якій належить майно, або його смерть;
 • якщо третя особа, на користь якої складалася угода, відмовиться від отримання доходу.

Після припинення трастових взаємин, керуючий зобов'язаний повернути об'єкт довірення законному власнику. Хоча в деяких випадках обговорюється можливість придбання об'єкта керуючим або перехід прав власності до людини, на користь якого проводилося управління.

Плюси і мінуси

До абсолютних переваг трастових відносин можна віднести наступні фактори:

 1. Фінансовий успіх буде значно вище, якщо активами розпоряджається професіонал.
 2. Найманий керуючий особисто зацікавлений в отриманні максимального прибутку, так як розмір виплат в якості винагороди безпосередньо залежить від результату трастової діяльності.
 3. Власнику не обов'язково вникати в нюанси сфери, в якій ведеться управлінська діяльність. Він може займатися основною роботою, а паралельно і його власність буде приносити прибуток.
 4. Незважаючи на те, що майном буде тимчасово розпоряджатися інша людина, за законним власником зберігаються всі права на переданий об'єкт.

З огляду на всі достоїнства, було б несправедливо не помітити, що така форма відносин має і недоліки:

 • відсутність гарантій отримання доходу;
 • існує ризик шахрайських дій щодо засновника;
 • висока процентна ставка комісійних керуючому;
 • складнощі при виборі фахівця.

Крім того, варто відзначити, що в більшості випадків для довірчого управління потрібен великий розмір капіталу або дорогий об'єкт трасту.

При незначних активах на роль керуючого практично ніхто не погоджується.

Види

Класифікація довірчого управління проводиться за характером відносин між власником і найманим фахівцем:

Повне

При даній формі угоди власність передається керуючому, який отримує всі повноваження на розпорядження нею. Він несе відповідальність за передане майно, але і не відповідає за відсутність доходу або збитковість трастової діяльності.

При зменшенні кількості активів, засновник не зможе висловити невдоволення і зажадати відшкодування витрат. Для цього потрібно довести умисне нанесення шкоди, що зробити практично неможливо.

Управління за погодженням

В цьому випадку фахівець з управління здійснює консультативну діяльність, висловлюючи поради, що потрібно зробити в тій чи іншій ситуації. Причому вибір залишається за власником активів, так само, як і відповідальність за результат.

За наказом

Посередник управляє майном за погодженням із засновником. Будь-які дії є виконанням волі власника. Самостійно приймати рішення він не має права.

Додаткова диференціація відбувається по об'єкту угоди:

 1. Власник, що володіє великою грошовою сумою, може передати її в керуючу компанію з метою приросту капіталу.
 2. Завданням найманого фахівця може стати продаж і покупка цінних паперів на фондовому ринку.
 3. Об'єктом довірчої угоди стають об'єкти нерухомого майна.
 4. Засновник може передати наявні у нього активи: транспортні засоби, обладнання та інше.
 5. Інтелектуальна власність також може використовуватися для отримання вигоди.

Майно та нерухомість

Укладення угоди довірчого управління прекрасно підійде для власників, які проживають в іншому місті або країні. Причому за час відсутності, кваліфікований керуючий зможе збільшити розмір активів.

Відповідно до законодавства майном вважається:

 • ділянка землі;
 • споруда;
 • сировина або продукція;
 • приміщення;
 • товарний знак.

Крім того, широко поширені трастові угоди щодо нерухомого майна, як житлових, так і нежитлових приміщень. У цьому випадку управління може проводитися в двох напрямках:

 1. Маніпуляції з квартирами, будинками.
 2. Операції з комерційною нерухомістю.

Для людини, яка володіє декількома об'єктами нерухомості, буває складно самостійно ними розпоряджатися. До того ж уявіть, якщо власнику належить тривала поїздка. Тоді найняти надійного професіонала буде, безумовно, вигідно.

Функції, які виконує керуючий:

 • здача приміщення в оренду;
 • укладання договорів;
 • контроль над порядком в будівлі, квартирі;
 • оплата рахунків за комунальні послуги;
 • охорона та прибирання приміщення;
 • страховий захист нерухомості;
 • контролювання повернення заборгованості по переданому майну сторонніми особами.

Особливістю довірчого управління нерухомістю є відсутність можливості у кредиторів стягнути нерухоме майно за борги власника. Це ймовірно тільки після визнання Правовласника банкрутом. Тому, укладення трастового договору можна віднести до захисту від непередбачених ризиків.

Активи

Під активами маються на увазі майнові цінності, що належать організації або приватній особі:

 • будівля;
 • матеріальні запаси;
 • гроші на рахунках;
 • частка в компанії;
 • транспортний засіб;
 • товари та інші.

В рамках довірчого управління проводяться маніпуляції з отримання прибутку. Це може бути управління бізнесом, відкриття рахунків і покупка акцій, здача приміщень і транспорту в оренду та інші дії.

У деяких випадках власник дає дозвіл на продаж активів. До того ж керуючий може здійснювати інвестиційні вкладення.

Грошові кошти

Володіючи великою сумою грошей, у власника з'являється бажання зберегти і примножити накопичення. Саме з цією метою найчастіше передають Фінанси керуючої компанії для довірчого управління. При укладанні угоди, де об'єктом є гроші, слід усвідомлювати, що це не дає стовідсоткової гарантії повернення всієї суми та отримання додаткового доходу.

Варіант, коли капітал може значно збільшитися за короткий період часу, пов'язаний з ризикованими маніпуляціями. Більш надійні джерела гарантують отримання додаткових 10-20%, але чекати результату доведеться набагато довше.

У яких ще випадках довіряють гроші керуючим компаніям:

 • зберегти фінансові заощадження при визнанні юридичної особи банкрутом;
 • щоб не передавати гроші в контролюючі органи (податкова служба та інші);
 • брак знань у сфері інвестування;
 • боязнь втрати заощаджень у разі інфляції;
 • приховати, кому належать грошові активи.

Справа в тому, що розпоряджаючись рахунком, керуючий не розкриває його власника, а діє від свого імені. Залишаючись в "тіні", власник залишається анонімним. Крім того, за законом, гроші, які знаходяться під управлінням, «заморожуються» на час договору.

Найчастіше використовуються два варіанти трастової діяльності щодо фінансів:

 1. Купівля паю в пайовому інвестиційному фонді. У цьому випадку можливе часткове інвестування незначних сум.
 2. Відкриття ПАММ-рахунків, які спеціально відкриваються для довірчого управління грошима.

Проводити операції з фінансовими коштами дозволено тільки особам, які мають дозвіл Ліцензійної палати на здійснення даної діяльності. Це дозволяє керуючому отримувати комісійні виплати за управління капіталом засновника.

Цінні папери

Довірче управління акціями може здійснювати тільки брокерська компанія. Отримавши активи від власника, брокер поміщає їх в депозитарій банку і стежить за коливаннями на фондовому ринку. Оцінивши обстановку, керуючий розробляє стратегію для прибуткового інвестування з урахуванням можливих ризиків.

При укладенні угоди про трастову взаємодію, в договорі вказується:

 • число акцій і вартість їх у грошовому еквіваленті;
 • скільки брокер буде працювати з цінними паперами;
 • умови розірвання угоди;
 • обов'язки брокера;
 • розмір гонорару керуючого.

На додаток до договору складається інвестиційна декларація, в якій вказується прогноз на прибуток і можливі ризики. Власнику акцій слід серйозно поставитися до складання договору, який регламентує роботу брокерської організації період довірчого управління.

Крім того, щоб інвестиційна діяльність була успішною, потрібно в першу чергу звернути увагу на професіоналізм брокера, так як саме його компетенція впливає на рівень прибутковості.

Керуючі компанії

Фінансова ефективність трастових відносин безпосередньо залежить від кваліфікації, досвіду і надійності довірчого керуючого. Тому, при виборі фахівця слід звернути увагу на такі особливості:

 • рейтинг компанії;
 • репутація;
 • популярність;
 • Ліцензія (при необхідності);
 • досвід роботи в даній сфері;
 • відгуки клієнтів;
 • результативність роботи на прикладі колишніх клієнтів;
 • вік компанії (бажаний більше 2 років);
 • прибутковість;
 • розміри чистих активів.

Крім перерахованих вище пунктів, є можливість подивитися статистичний звіт організації, за яким можна визначити ефективність стратегічного напрямку в роботі організації. Враховуючи всі критерії, ви зможете підібрати дійсно надійну, відповідальну і професійну компанію для довірчого управління.

Висновок + відео

Одним словом, власник, передаючи свою власність в довірче управління, ставить перед керуючою компанією завдання: зберегти наявні активи і отримати максимальну вигоду. Таким чином, він отримує можливість, отримувати додатковий дохід, не відриваючись від основної діяльності або перебуваючи далеко від об'єкта, переданого за договором. Такий вид відносин дозволяє уникнути зайвого клопоту, а також «простою» активів. Але результативність трастової діяльності завжди залежить від керуючої компанії, яку призначить засновник управління.

Сподобалася стаття? Тоді оцініть її. А ви передали б свою власність в руки довірчому керуючому? Напишіть свою думку в коментарях і не забудьте поділитися інформацією з друзями в соціальних мережах!


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram


Додати коментар


Захисний код
Оновити