Вітаємо читачів фінансового журналу "BiznesCat.com"! У цій статті мова піде про венчурні інвестиції, а також розповімо що таке венчурний фонд і з чого починається венчурне фінансування.

Часто буває так, що або є гроші — немає ідей, або навпаки, є ідеї — немає грошей. Венчурні інвестиції придумані для того, щоб вирішувати подібне протиріччя. Ця ніша порівняно недавно стала розвиватися в Україні, але вже досить приваблива для інвесторів усіх рівнів. Що, як і чому — читайте в нашій статті. Гайда!

Венчурні інвестиції

Що таке венчурні інвестиції та фонди - визначення та значення термінів

Суспільство споживання задає нові стандарти на ринку товарів і послуг. Споживачі стали більш розбірливі, менш схильні до необдуманих витрат.

У свою чергу, всі класичні форми бізнесу вже не знають, чим виділитися з конкурентної маси і підвищити продажі. Відповідно, намацати дійсно привабливу нішу і вибрати ідею для бізнесу в поділеному ринку дуже важко, а якщо вдасться, то виходити на прибуток доведеться довго.

Для тих, хто хоче реально швидко заробити і не боїться ризикнути, існує венчуринг, або венчурні інвестиції.

Венчурні інвестиції – це вкладення, пов'язані з інноваційними технологіями, науковими дослідженнями і технічними розробками.

Тобто можна "злетіти" і дуже швидко окупити вкладення. Але можна сильно "впасти" і втратити все. Тому цей вид вкладень і називається венчурним (від англ. adventure — ризик, пригода). Тут гроші вкладаються в "незвідане".

Але не варто боятися, адже кінна залізниця теж свого часу була сумнівним стартапом, задуманим авантюристами. А зараз міське транспортне сполучення є солідним класичним бізнесом. 

Яка відмінна риса венчуринга? Кошти інвестори вкладають на нульовій стадії, виводять підприємство на стабільний прибуток і продають свою частку за ціною, в сотні разів перевищуючу початкові інвестиції. Дана діяльність визначається як "венчурне фінансування".

Венчурне фінансування (від англ. venture — ризиковане підприємство) — це високоризикові довгострокові інвестиції (як правило 5-8 років) приватного капіталу в малі високотехнологічні перспективні компанії, які спрямовані на розробку та виробництво наукомістких продуктів (їх розвитку і розширення), з метою отримання доходу від вкладених коштів.

Займатися цим видом вкладень можуть фізичні та юридичні особи. Але найчастіше таку діяльність ведуть венчурні фонди.

Венчурний фонд - це інвестиційний фонд, створений для фінансування інноваційних проектів.

Венчурний капітал (від англ. Venture Capital) - капітал інвесторів, який призначений для фінансування нових швидкозростаючих підприємств (стартапів) і пов'язаний з високим ступенем ризику.

Капітал венчурного фонду складається з часток учасників, якими можуть бути пенсійні фонди, приватні фірми, банки. Засновники венчурної компанії також вносять свою частку. Вони ж є управлінцями.

З усіх інвестиційних проектів фонду, успішними і прибутковими можуть бути лише кілька. Зате вони з легкістю окуплять провальні проекти. Це правило з серії «не класти всі яйця в одну корзину», і воно повністю справедливо.

Якщо вам потрібні більш серйозні гарантії, прочитайте статтю про те, куди вкласти гроші, щоб заробити.

З чого почати венчурне інвестування - 6 основних етапів венчурного фінансування

Отже, розглянемо основні етапи венчурного інвестування (від пошуку ідеї до виходу з бізнес-проекту).

  1. Визначтеся з сумою, яку ви можете без шкоди вкласти в справу. Тут очевидно, що приступати до венчурного фінансування необхідно, вже маючи в своєму розпорядженні засобами. Вишукувати їх необхідно заздалегідь;
  2. Вивчіть ринок, визначитеся з напрямком своїх інвестицій;
  3. Аналіз обраного проекту. Необхідно розрахувати ваші шанси на успіх. Крім того, важливо розробити стратегію розвитку бізнесу і чітко її дотримуватися;
  4. Оформлення власної частки юридично. Поставтеся до підписання договору дуже серйозно. Упущені нюанси - неприємності в майбутньому. Фахівці радять не економити в даній справі і звертатися до допомоги професіоналів;
  5. Участь у діяльності фірми або здійснення контролю роботи проекту. Якщо ви володієте знаннями і вміннями в обраній області, використовуйте їх для розвитку проекту обов'язково. Так ви будете постійно тримати руку на пульсі і стежити за успіхами нових розробок;
  6. Отримання прибутку від вкладених коштів. При досягненні стабільних фінансових показників можна виставити свій пакет акцій на відкриті торги.

Якщо вам важко розібратися в темі самостійно, вам допоможе інвестиційний консалтинг.

Як залучити гроші венчурного фонду - 3 прості поради із залучення венчурного капіталу

Ви маєте в своєму розпорядженні капітал, але не можете придумати, куди його вкласти? У цьому випадку вам допоможуть наступні поради фахівців.

Порада 1. Поділіться інформацією з друзями і знайомими

Можна зробити це при особистій зустрічі, по телефону або через соціальні мережі. Напевно знайдеться пара-трійка слушних пропозицій від бізнесменів-початківців, у яких немає стартового капіталу. Як кажуть, наші гроші - ваші ідеї.

Порада 2. Зареєструйтеся на інвестиційних майданчиках як венчурний інвестор

Введіть запит "інвестиційні майданчики" в Google або Яндекс і скористайтеся першими трьома посиланнями з пошукової видачі. Це і будуть найпопулярніші і численні біржі.

Інвестиційні біржі - це спеціалізовані платформи, які не тільки зводять між собою партнерів, а й пропонують готові рішення «під ключ», організовують обмін досвідом і навчальні вебінари.

Порада 3. Скористайтеся інвестиційними форумами

Інвестиційні форуми - це майданчики для колективних інвестицій. Тут готовий стартап можна придбати онлайн, попередньо випробувавши демо-версію.

Рекомендуємо також ознайомитися з матеріалом - "Куди вкласти гроші, щоб вони працювали і приносили щомісячний дохід".

Хто такі бізнес-ангели і чим вони відрізняються від венчурних інвесторів

На відміну від класичних венчурних інвесторів, які вважають за краще все ж середню ступінь ризику, бізнес-ангели здійснюють вкладення з нульового етапу. При цьому вони вибирають абсолютно нову область, пов'язану з передовими технологіями і науковими розробками. Природно, що такі інвестиції є високо ризикованими.

Трохи історії: Дане визначення бере свій початок з театральної сфери Європи. Меценатів, які вкладалися в нові постановки, називали ангелами. Бо прибуток вони могли отримати тільки в разі успіху. Якщо постановка провалювалася - вкладені гроші йшли прахом.

Бізнес-ангели воліють брати участь в управлінні бізнесом, а не просто пасивно спостерігати.

Вдалим прикладом буде всім відомий Стів Джобс, який не просто керував, а "влазив" буквально в кожну дрібницю. Що таке Apple, сьогодні знають всі.

Корпорація завдяки його таланту і діловому чуттю зайняла величезний шматок ринку у виробництві гаджетів і анітрохи не поступається конкурентам. І це незважаючи на те, що Джобса немає вже в живих.

На відміну від венчурних інвесторів, бізнес-ангели:

  • ризикують власним капіталом;
  • ведуть переговори з вподобаною компанією без посередників;
  • крім грошей вкладають в проект свої знання і вміння;
  • найчастіше для них не так важливий прибуток, як задоволення особистих амбіцій.

Як правило, бізнес-ангелами стають люди, які накопичили солідний багаж знань в цій сфері і вже мають досвід вдалих вкладень. Заробивши достатньо грошей, вони хочуть займатися чимось для душі, і їм важлива інтелектуальна складова.

Особливості венчурних інвестицій

Хочу підкреслити: особливість венчурних інвестицій в тому, що вони пов'язані з високим ризиком. На етапі становлення неможливо точно визначити, наскільки вигідною виявиться реалізація проекту. Щоб мінімізувати ризик, інвестори проводять жорсткий відбір, грунтуючись на власному досвіді і експертних думках залучених фахівців. Також венчурні інвестори часто отримують особливі права, не характерні при класичному інвестуванні. Наприклад, він може займатися підбором кадрів або вибрати власний варіант реалізації продукції.

Венчурні інвестиції однаково доступні для великих компаній, інвестиційних фондів, невеликих фірм і навіть приватних осіб. Тим більше, далеко не кожен проект вимагає для своєї реалізації великого стартового капіталу.

Ще одна особливість венчурного інвестування в тому, що ви як інвестор можете отримувати не тільки дивіденди (частина доходу від бізнесу), але і фіксований відсоток за сприяння в просуванні, організації та управлінні компанією. Зазвичай такі платежі становлять 2-2,5% від доходу компанії. Остаточні умови обумовлюються і фіксуються при укладанні двосторонніх контрактів між сторонами.

На пострадянському просторі венчурне інвестування поки слабо розвинене. Багато компаній мало обізнані про можливості, які відкриваються перед венчурними інвесторами, тому більшість перспективних проектів фінансуються за рахунок західних інвесторів. У США і Європі венчурне інвестування працює з 50-х років минулого століття. Відповідно, там є великий позитивний досвід реалізації програм в даній області. Більше позитивного досвіду - більше бажаючих взяти участь в даному секторі фондового ринку.

Я б не сказав, що бізнес в країнах СНД абсолютно не розуміє значущості інновацій і перспектив венчурного інвестування. З'являється все більше інвесторів, яким цікаві вкладення в інноваційні проекти. 

У постіндустріальній економіці венчурні інвестиції починають відігравати провідну роль, забезпечуючи бурхливе зростання інноваційних проектів.

Сьогодні економіку "штовхають" не сталеплавильні заводи або шахти, а наукові розробки і високотехнологічні рішення, особливо в інформаційній сфері. Іншими словами, економіка потребує інновацій. Останні, в свою чергу, потребують інвестицій, без яких проекти не зможуть бути втілені в життя. Ефективно фінансувати подібні проекти з бюджету неможливо, Фондовий ринок також марний, так як вкладати гроші доводиться в ще неіснуючі виробництва. Схожим чином справи йдуть і з кредитуванням - у розвиваючихся інноваційних компаній часто немає заставного майна, без якого не вийде отримати банківський кредит на адекватних умовах. В таких умовах може допомогти лише венчурне інвестування. І приємно бачити, що інвестори бачать перспективи подібних вкладень і все охочіше вкладають гроші в нові ідеї та рішення. Ризик же компенсується тим, що прибуток від одного вдалого вкладення здатен перекрити збитки від невдалих вкладень.

На завершення хочу дати вам пораду: займаючись венчурними інвестиціями, ніколи не варто забувати про те, що не можна складати всі яйця в один кошик. Краще взяти участь у венчурному фонді, який за рахунок диверсифікації вкладень мінімізує ризик, ніж втратити все, зробивши ставку на провальний проект.

Висновок

Як ви бачите, венчурні інвестиції – вельми перспективне заняття. Якщо підійти до них серйозно, то можна залучити непогані кошти для стартапу і стати заможною людиною. А там і до бізнес-ангела недалеко.

На цьому у нас все!

Журнал "BiznesCat.com" бажає успіхів у залученні інвестиції від венчурних фондів, якщо звичайно, ви шукаєте їх для свого стартапу. Не забувайте залишати коментарі до статті і ділитися публікацією зі своїми друзями. До нових зустрічей.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Додати коментар


Захисний код
Оновити