Що таке торгова сесія на Форекс?

Торгова сесія Форекс - це відрізок часу, коли торгівля інструментами ведеться в межах певної географічної зони. У цей час укладаються валютні, сировинні угоди, оформляються і задаються заявки на купівлю-продаж акцій або дорогоцінних металів. Також публікуються основні новинні події у світі.

Хто цікавиться трейдингом на біржі, знає, що Форекс працює 24 години на добу без перерви, крім суботи та неділі. Це дозволяє трейдерам займатися торгівлею цілодобово, а Інтернет дає змогу робити це по всьому світу. Виняток для роботи становлять всесвітні свята, наприклад, Різдво і Новий рік, значущі дні для країн-учасниць ринку. У такі дати не відкриваються торгові майданчики цих країн.

Для Форекс характерна низка особливостей:

 1. Географічний розподіл торгових майданчиків;
 2. Події, що відбуваються в конкретній країні і впливають на подорожчання або здешевлення національної валюти;
 3. Найбільша активність майданчиків;
 4. Зміна трендів під час відкриття торгових періодів.

Щоб заробляти, необхідно знати і застосовувати торгові стратегії, а й вибирати період для трейдингу. Дотримання ринкового часу дає змогу не перебувати біля терміналу цілодобово.

Українські трейдери застосовують розклад роботи бірж на Форекс за київським часом. Такі відомості допомагають при розробці торгових стратегій. Тому новачкам рекомендується вивчити графік роботи ринку.

У цій статті редакція сайту BiznesCat.com розбере розклад торгових сесій, особливості основних бірж та індикатори mt4. Години роботи вказані за київським часом +3 gmt (+2 gmt у зимовий час), а не за гринвічем.

Години роботи Forex

На ринку Форекс розрізняють чотири періоди:

 • Азіатська сесія (02:00 - 11:00).
 • Європейська (11:00 - 20:00).
 • Американська торгова сесія (16:00 - 01:00).
 • Тихоокеанська (00:00 - 09:00).Години роботи Форекс

Форекс - це децентралізований ринок, тому тут є декілька невеликих центрів, які традиційно пов'язані зі світовими фінансами.

Назви відображають географічний регіон, який найактивніший на ринку в даний період. Як зазначалося, торговий тиждень розпочинається з початку торгів у Веллінгтоні о 23:00 CET (центрально європейський час). Наступні години збільшують кількість активних інвесторів - до Сіднея приєднується Веллінгтон, за ним йдуть Токіо, Шанхай і Гонконг.

Існує кілька видів, що визначаються за географічним принципом розташування основних бірж:

 1. Азіатська - Токіо, Сінгапур та Гонконг.
 2. Європейська - Париж, Лондон, Цюрих і Франкфурт.
 3. Американська - Чикаго та Нью-Йорк.
 4. Тихоокеанська - Сідней та Веллінгтон.

Зручно дивитися на онлайн розклад роботи різних бірж на спеціальних сервісах, які можна знайти в інтернеті на свій смак.

Є часовий період, коли збігаються години роботи двох ринків: Нью-Йорк і Лондон - з 15:00 до 19:00. У цей час на біржах укладається більша кількість угод, ніж в інші години роботи.

 • Сідней і Токіо: з 24:00 до 8:00.
 • Лондон і Токіо: з 10:00 до 11:00.

Торги на Форекс відкриваються азіатським майданчиком з початком роботи біржі в Токіо. Закінчуються закриттям американського майданчика.

Особливості торгових сесій на Форекс

Азіатська торгова сесія

У перші години нового торгового тижня ліквідність за більшістю валютних пар Форекс залишається низькою. Це впливає на рухи графіка і транзакційні витрати (менша кількість активних користувачів ринку означає більш широкий спред).

Сильна торгівля на біржах Форекс стартує відкриттям майданчика в Азії. У цей період збільшуються об'єми угод і кількість учасників. Починають вливати об'єми великі інвестори.

Години з 08:00 до 09:00 характеризуються тишею. Японці збираються додому, а європейці ще не прийшли на роботу. Торгувати Азію не має великого сенсу, якщо тільки не займатися скальпінгом з прибутком від коротких незначних угод. Максимально активно йде трейдинг з 9 до 12 за Києвом. До цього часу починають торгівлю європейські фінансові центри, а учасники визначили напрямок торгівлі.

Валюта Японії бере участь у 25% угод на азіатському ринку, але невелика волатильність активів - це особливість азіатської сесії.

Азіатська торгова сесія

Під час азіатської сесії, особливо на початку нового торгового тижня, популярними будуть валюти, що відносяться до японської єни. Такі валюти як USD/JPY, EUR/JPY, AUD/JPY, NZD/JPY. Це також пов'язано з тим, що на початку азіатської сесії часто публікуються дані з цих економік - Нової Зеландії, Австралії, Японії та Китаю.

Валютні пари Форекс схильні до бічних рухів, якщо до складу не входить JPY.

Вихід економічних новин від Центрального банку Японії є основною причиною різких рухів валютних пар. Крім валютних пар з єною безліч трейдерів стежать за індексами NIKKEI, TOPIX, HANG SENG, S&P/ASX 200. У цей часовий період працює величезна кількість нічних роботів скальперів. Часто тихоокеанську й азіатську сесії плутають через спокійні рухи. Хоча тільки чотири години працюють одночасно.

Якщо у трейдера різниця з Києвом від +5 до +8 годин, то підходить трейдинг в азіатську торгову сесію.

Особливості європейської сесії

Активність інвесторів і трейдерів зростає з кожною годиною, поки в Європі не почнеться свій день. Першим у гру вступає Київ. Потім йдуть торгові центри: Варшава, Франкфурт, Цюріх, Париж і столиця світової торгівлі - Лондон.

Перша година роботи не така активна, а коли починає функціонувати Лондонська біржа і виходить блок новин, руху основної валюти надається прискорення.

Особливості цієї сесії - сильні грошові рухи і висока волатильність активів.

Під час відкриття Лондонської біржі відбувається утворення основних напрямків трейдингу, які зберігають тенденцію до 14:00 за Києвом.Особливості європейської сесії

Також під час європейської сесії спостерігається перекриття. Тобто одночасна активність спекулянтів та інвесторів з Європи та Північної Америки. Починаючи з 14:00 ринок золотий - ліквідність найвища, спреди найвужчі, а об'єм найбільший. Цьому сприяють макроекономічні дані, що надходять з Америки, і активність торгових центрів обох півкуль. Іноді на ринку відбуваються значні зміни - американські інвестори користуються зміною цін, яка відбулася до початку котирувань за кордоном. Часто це призводить до глибокої корекції тенденцій з Європи, або до створення нового тренду.

Обсяги торгів під час європейської сесії зазвичай вищі, ніж у період азіатської. Останній звіт BIS (Bank for International Settlements) за 2022 рік показує, що близько 40% щоденної торгівлі на Форексі здійснюється в Європі.

Під час роботи разом з європейцями використовують пари валют: GBP/JPY, USD/CHF, GBP/CHF, EUR/USD. А валюти EUR, GBP і CHF мають найбільшу волатильність.

У період з 12.00 до 13.00 багато хто йде на обід, тому рухи стають спокійнішими.

Під час європейської сесії торгові умови вважаються нормальними - ліквідність висока, а спреди вузькі. Сесія характеризується можливостями для заробітку, саме тому її люблять.

Специфіка американської сесії

Торги на американських торгових майданчиках агресивні та непередбачувані своєю поведінкою. У період роботи американських бірж виникають нові тенденції, розвороти трендів, цінові стрибки.

Важливий час для трейдингу - це період збігу робочої активності європейських і американських брокерів, тобто з 14:00 до 18:00 години. Відкриття банківського сектору Нью-Йорка може спричинити сильні коливання валюти, а коли закривається європейська торгівля і американці залишаються одні, очікувані коливання аж до зміни тренда. Така поведінка пояснюється тим, що протистояння Європи та Америки частково нівелює коливання на ринку.Специфіка американської сесії

У період американських торгів виходять основні новини з впливом на напрямок руху валютних пар, сировинних товарів, індексів та інших інструментів Форекс. У дні, коли очікується новина за результатами засідання ФРС, рух на ринку високоактивний до закриття.

Усі найбільші світові гравці вводять величезні гроші саме в ці години. Той момент, коли закінчується європейська торгова сесія, нерідко характеризується великими рухами. Моніторинг ф'ючерсних обсягів доводить це. Для будь-якого трейдера найкращі умови для заробітку надає саме цей період.

Сполучені Штати також є величезним торговим центром, тому ліквідність, як і раніше, висока, але неухильно знижується після закінчення торгової сесії в Європі. Коли останній дзвінок лунає на Волл-стріт, у гру вступає Азія, і весь процес повторюється.

Специфіка тихоокеанської сесії

Якщо сесію в США відрізняє натиск і агресивність, то торги на тихоокеанській прямо протилежні. Угоди на торгових майданчиках не відрізняються великими об'ємами і сильною волатильністю. Причина - це відсутність великих інвесторів. Найбільш ліквідні інструменти - долар Австралії та Нової Зеландії. Іноді досвідчені трейдери навіть не орієнтуються на цю сесію. Новачкам же рекомендуємо потренуватися там, щоб набити руку і не розгубити депозит.Специфіка тихоокеанської сесії

Торгова сесія характеризується спокійним ринком і дефіцитом великих гравців.

В який час краще торгувати на Форекс?

Питання найбільше хвилює новачків на фінансовому ринку Форекс.

Вибір відповідного часу для торгівлі відбувається залежно від мети трейдера:

 • Брати великі рухи конкретного інструменту. Для цього визначте години, коли обраний актив найбільш волатильний. Це пов'язано з імовірністю зловити великий рух ціни та уникнути високих спредів. Звичайно, період, протягом якого інструмент буде найбільш мінливим, залежить від "походження". Якщо хочете торгувати німецьким індексом DAX або парою EURUSD, уникайте азіатської сесії. Однак у випадку японського індексу NIKKEI або валютних пар, що складаються з JPY, NZD або AUD, також стикаються з періодом високої волатильності азіатської сесії. Європейська та американська сесії характеризуються більшою волатильністю, яка спостерігається практично за всіма інструментами.
 • Вибір часу з особистих якостей і темпераменту трейдера. Обирають для трейдингу спокійні азіатський або тихоокеанський періоди, або ведуть агресивну торгівлю на європейських чи американських майданчиках. Трейдер зі спокійним, помірним способом трейдингу отримує стабільний, але невеликий прибуток. Участь у високоволатильних торгах несе можливість отримання високих доходів або значний ризик збитків.
 • Вибір часу через особливості торгової стратегії на Форекс. Наприклад, у період активності Європи або Америки в хід ідуть трендові стратегії, виходить найбільша кількість новин із впливом на рух графіка. На азіатських майданчиках будуть давати гарний результат стратегії, розроблені для трейдингу у флеті або бічному коридорі.В який час краще торгувати на Форекс?

Особливо уважно до вибору часу мають підійти трейдери-початківці. Через недосвідченість початківцям підійде не кожна торгова сесія. У зв'язку з агресивною формою торгівлі американців, трейдер-початківець сильно ризикує не догледіти за швидкою зміною котирувань у період сильної активності ринку і втратити депозит. Без досвіду не рекомендується торгувати на азіатських біржах з валютних пар, в яких міститься японська єна.

Учасники ринку Форекс, які живуть за київським часом, перебувають у вигідному становищі. Завдяки географічному положенню, використовується найвища ліквідність ринку "у звичайний" час дня. Звичайно, можна торгувати в будь-який період дня і ночі, але безпечніше буде торгувати з 7 до 11 години ранку, коли сесії Токійської та Лондонської фондових бірж перекриваються. Також з 13 до 17 години, коли сесії Лондонської та Нью-Йоркської фондових бірж збігаються.

Форекс та канікули

Трейдери теж люди, тому окремі біржі закриті в державні та релігійні свята. Звісно, у кожної країни - це різні дати. Наприклад, 4 липня в США або останній понеділок серпня в Англії. На Forex у більшості країн торгівля валютними парами відбувається навіть у святкові дні. Виняток становлять глобальні свята: Новий рік, Різдво, коли світова торгівля припинена.

Відкриття ринку з гепом

Початок тижня, тобто момент, коли активні тільки Веллінгтон і австралійський Сідней, пов'язаний з ризиком гепа.

Геп у понеділок - це різниця між ціною закриття п'ятниці та ціною відкриття понеділка. Інвестори фондових бірж знають цю концепцію дуже добре, тому що у випадку з акціями, це явище може відбуватися між п'ятницею та понеділком, а також у середині тижня.

Ризик відкриття Форекс з гепом пов'язаний з подіями, які відбулися у вихідні дні. І на які інвестори (через відсутність котирувань) не могли негайно відреагувати. Фактори, які провокують появу цінових розривів у вихідні - це рідкісні явища:

 1. Стихійні лиха.
 2. Терористичні атаки.
 3. Важливі та несподівані повідомлення членів центрального банку або уряду.

Індикатори торгових сесій на Форекс

Розберемо індикатори, які відстежують торгові сесії:

 1. Індикатор i-Sessions відрізняється яскравою візуалізацією, за якої видно чіткі межі сесій.Індикатор i-Sessions
 2. Індикатор мт4 Auto_Sessions_v_1.8. Тут не така чітка картинка, але видно волатильність інструменту за три періоди. Це зручно для глибокого аналізу активу.Індикатор мт4 Auto_Sessions_v_1.8
 3. TIME-II. Індикатор не захаращує робочий графік, але ставить значок годинника на свічках. Годинник позначає початок і кінець роботи певної біржі. У підвалі відображено сам період роботи біржі. Коректне відображення показується на таймфреймах М1-М15.TIME-II

У всіх індикаторах коригується час роботи бірж. Усі програми мають плюси і мінуси, але корисні для тестування торгових стратегій.

Висновок

Більшість трейдерів у світі працюють тільки в європейську або американську торгові сесії. Усе залежить від часового поясу, де живе трейдер. Ці проміжки часу обрані тому, що основні валютні пари мають найбільшу волатильність у ці години. Це визначає найбільші можливості для заробітку.

Зазвичай українські трейдери орієнтуються спочатку на європейську сесію. Зокрема, на години роботи Лондонської біржі. Вона має значний вплив на хід торгів. Широко використовується і час роботи вечірньої американської сесії, оскільки долар задіяний у більшості валютних пар.

Для кожної географічної зони характерна лідер-валюта, волатильність, вплив новинних економічних чинників. Вплив факторів місцевого значення буде сильнішим, ніж віддалених.

Необхідно розуміти, що вночі активність торгівлі падає, ринок стає менш волатильним. Нічна торгівля підходить людям, які віддають перевагу спокійній роботі.

Однак пам'ятайте, що немає правил без винятку. Азіатська торгівля може зашкалювати волатильністю, а європейський ринок перебувати в сонному стані.

Читайте також - Порада початківцям або основні помилки на Форексі.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram