Зміст[Сховати]

Професійні трейдери та інвестори застосовують фундаментальний аналіз ринку Forex для роботи з великими таймфреймами. Тому що існують глобальні економічні зміни і процеси, які не можна виявити за допомогою вивчення графічних патернів.

Визначення фундаментального аналізу валютного ринку Форекс

На вартість валют впливають численні політичні та економічні події. А фундаментальний аналіз - це спосіб, який дає змогу передбачати рух активу з урахуванням таких ключових новин і обставин. Щоб заробляти гроші за такого підходу, необхідно вміти грамотно відбирати важливі факти і робити правильні висновки.

До основних постулатів фундаментального аналізу можна віднести такі тези:

 1. Котирування ніколи не змінюються самі по собі. Завжди є причина.
 2. Вплив фундаментальних факторів на котирування можна прогнозувати.
 3. Достовірно судити про зміну вартості валюти в майбутньому можна на підставі правильно складеного розрахунку динаміки політичних/економічних чинників.
 4. Форс-мажорні обставини можуть значно вплинути на вартість активу, але їх важко прогнозувати.

Для більш точних прогнозів трейдери використовують спеціальні індикатори.

Варто також враховувати, що події, які відбуваються, практично завжди впливають на котирування з деяким запізненням. Крім того, часто події, які на перший погляд здаються важливими, насправді такими не є.

Порівняльна таблиця

На чому ґрунтується фундаментальний аналіз?

Під час такої роботи з ринком вивчаються всі фактори, які можуть вплинути на вартість валюти:

 • ВВП і різні показники економічного зростання;
 • торговий баланс;
 • рівень інфляції (включно з інфляційними очікуваннями);
 • грошова маса локального ринку окремого регіону;
 • відсоткова ставка нацбанку;
 • показники трудової статистики;
 • рівень довіри до окремої валюти на глобальному ринку;
 • конфлікти між країнами та війни;
 • президентські вибори, форуми, саміти і референдуми;
 • публікація важливих економічних новин;
 • стихійні лиха, що завдають серйозної шкоди тощо.

Для освоєння фундаментального аналізу трейдери можуть брати дані минулих періодів і після їх вивчення робити прогнози. Потім вони порівнюють свої розрахунки з тими змінами, які відбулися насправді. Таким чином можна навчитися правильно оцінювати вплив великих і менших значень на рух валютних пар.

Вплив фундаментальних факторів на ринок

Для успішної торгівлі потрібно вміти розділяти новини за ступенем значущості:

 1. Несподівані події, що мають значний вплив на вартість валют. Це новини про стихійні лиха, теракти, банкрутства і дефолти.
 2. Очікувані події з високим рівнем впливу на котирування. Вони заздалегідь фіксуються в економічному календарі. Сюди можна віднести дані щодо ВВП, публікації нових відсоткових ставок, рівень інфляції, індекс безробіття у великих державах тощо.
 3. Новини, що мають мінімальний вплив на рух валютних пар.

Існують події, що відчутно впливають на психологічний стан трейдерів. Переважно це виступи керівників великих банків і політиків. Вони теж можуть впливати на котирування за рахунок того, що змінюють "настрій натовпу".

Тривалість впливу таких новин на валютний ринок може бути різною. Наприклад, дефолт невеликої держави, що входить до Євросоюзу, призведе до зниження вартості EUR. Але такий ефект буде короткостроковим. Євросоюз виділить достатньо коштів для стабілізації ситуації в проблемній країні і курс Euro відновиться.

Новина про економічний прогрес, озвучена головою ЦБ Японії, призведе до тривалого зростання курсу єни.

Але потрібно розуміти, що рух котирувань, викликаний однією значущою подією, може бути змінений у будь-який момент іншими фундаментальними факторами.

Вплив фундаментальних факторів на ринок

Як використовувати економічний календар

Трейдери, які обирають фундаментальний аналіз, часто керуються принципом "купуй за чутками, продавай за фактом". І бути в курсі ключових "чуток" гравцям на ринку Форекс допомагає економічний календар. У ньому об'єднується інформація, що потрапляє в категорію фундаментальних факторів.

У мережі доступно багато версій економічних календарів. Зазвичай вони поділяються за новинами окремих регіонів:

 • США.
 • Євросоюз.
 • Великобританія.
 • Японія.

Є також макроекономічний календар. Трейдер підбирає ті новини, які актуальні для потрібних йому валютних пар.

У календарях можна переглядати окремі періоди:

 • вчора/сьогодні/завтра;
 • минулий, поточний та наступний тиждень;
 • місяць і більше.

В економічних календарях є функція вибору періоду за датою: "з і по".

Для ефективної торгівлі на підставі новин потрібно враховувати сформовані цінові рівні. Іноді після публікації певних даних графік починає йти вгору. Частина трейдерів вважає цю зміну сигналом до купівлі і відкривають угоди. Але ціна, що пішла вгору на певній новині, може розвернутися, не дійшовши до найближчого рівня опору. У цьому випадку гравці втрачають гроші.

Щоб не припускатися таких помилок, потрібно аналізувати рух валютної пари після певних новин, вивчаючи весь період, а не тільки місяць або тиждень. Так можна визначити, які події задають сильну і стабільну зміну котирувань, а які мають короткостроковий вплив.

Також потрібно враховувати базові тенденції. Наприклад, підвищення відсоткової ставки Центробанком призведе до зростання котирувань, якщо це відбувається після проходження дна економічного циклу. Економіка щойно оговталася після чергової кризи, і показники тепер будуть відносно стабільно йти вгору. Якщо є потенціал для зростання.

Але коли ставки підвищуються на піку економічного циклу (понад 10 років від розвороту), чекати стабільного висхідного тренда не варто. У такі періоди вартість кредитування корпорацій стає занадто високою, і багато бізнесів переходять у категорію нерентабельних.

Саме через фільтри подібних тенденцій і потрібно оцінювати новини в економічному календарі.Економічний календар

Фундаментальні фактори та їхній вплив на зміну цін на Форексі

До цієї групи даних потрапляють різні показники, які потрібно аналізувати. Кожен з них може мати незначний вплив, але в сукупності вони дають змогу прогнозувати зміни курсів з досить високою точністю.

Рішення щодо відсоткової ставки

Це ключовий драйвер валютного ринку. Зміни цього показника призводять до сильних і затяжних рухів на графіку. Рішення про підвищення відсоткової ставки часто веде до зростання котирувань. Зниження діє у зворотний бік.

Валовий внутрішній продукт (ВВП)

Зменшення цього індикатора вказує на уповільнення розвитку економіки, що веде до зниження вартості нацвалюти. При підвищенні ВВП курс зростає.

Сальдо торгового балансу

Показує обсяги імпорту та експорту. Чим вищий рівень власного виробництва країни - тим дорожча нацвалюта. Водночас високий імпорт чинить негативний вплив.

Індекс ділової активності

Якщо така активність сповільнюється, то варто чекати спаду економіки, що веде валюту в ведмежий тренд. За допомогою цього індикатора можна заздалегідь спрогнозувати підйом або падіння економічних показників. Якщо індекс ділової активності перевищує позначку в 50 одиниць, значить буде зростання і навпаки.

Зміна кількості зайнятих у несільськогосподарському секторі

Індикатор, що відображає динаміку створення робочих місць, і, як наслідок, показує рівень споживчих витрат. Зростання цього показника вказує на посилення економіки. Міцніша економіка - дорожча національна валюта.

Рівень безробіття

Цей фундаментальний індикатор вважається запізнілим, оскільки відображає зміни, які вже відбулися. Публікація новин щодо рівня безробіття призводить до помірного коливання ціни на валюту. Така інформація допомагає визначити майбутню монетарну політику і рішення щодо відсоткової ставки.

Виступи голів ЦБ і різні саміти

Подібні події справляють швидкий вплив. Але можуть призвести до довгострокових наслідків. Наприклад, зміни алгоритмів формування держбюджету або підвищення відсоткової ставки. Такі новини іноді призводять до зародження довгострокових трендів на ринку.

Обсяг промислового виробництва

Індекс, що відображає завантаження виробничих потужностей та економічний стан загалом. Різкий підйом виробництва часто призводить до сильного зростання рівня споживання і подальшої інфляції. При знеціненні валюти її вартість на валютному ринку теж знижується.

Обсяг роздрібних продажів

Що більше товарів купують у роздробі, то вищий інфляційний потенціал економіки, що зростає. Такі зміни ведуть до підвищення відсоткової ставки та відчутних коливань на валютному ринку.

Обсяг замовлень на товари тривалого користування

Помірне зростання таких замовлень веде до підвищення попиту на акції виробників і постачальників. Подібні зміни одночасно зміцнюють і валюту.

Запаси корисних копалин

За наявності великої кількості ресурсів, затребуваних на ринку сировини, національна валюта буде зміцнюватися.

Аналізуючи всі ці показники, потрібно враховувати вплив одних фундаментальних факторів на інші.Економічні індикатори

Вплив політичних подій на валютні курси

Є декілька основних механізмів, які можуть чинити відчутний вплив на котирування. Як приклад можна навести військові дії. Коли офіс президента конкретної країни дає таку інформацію, вартість національної валюти може знизитися.

Зворотний ефект буде, якщо глава держави оголосить про закінчення військового конфлікту. Один із прикладів - війна в Іраку.

До ослаблення нацвалюти призводять і різні скандали, що стосуються уряду.

Поява гепів (різких рухів) на графіку може бути викликана:

 • проведенням міжнародних зустрічей;
 • заявами політиків, зробленими на вихідних.

Позитивний вплив на котирування чинять новини про затримання міжнародних злочинців або масштабні спільні проєкти двох держав.

Найголовніше, що змушує інвесторів сприймати конкретний регіон як такий, що розвивається, - це зростання ціни на місцеву валюту. Будь-який серйозний негатив - зниження котирувань.Сильні новини Форекс

Як торгувати на фундаментальних новинах

Є декілька способів отримувати профіт, використовуючи інформацію про глобальні фактори:

 1. Торгівля за трендом після того, як буде опублікована новина. Угода відкривається відразу після даних про подію. Якщо інструмент близький до локального рівня, потрібно входити в ринок тільки після його пробиття.
 2. Використання відкладених ордерів. Коли новина може сприяти зародженню нового тренда або посиленню поточного, трейдер виставляє угоду з відкладеною активацією. Якщо ціна піде в потрібному напрямку, ордер виконається.
 3. Повторення ситуацій. Коли трейдер працює з кількома валютними парами, він вивчає не тільки поточні зміни ціни, а й історію. Під час аналізу великих періодів будуть помітні моменти сильних імпульсів, зумовлені виходом певних новин. Виявивши ключові типи подій для окремих валютних пар, трейдер відкриває угоди при виникненні схожих ситуацій.

Використовуючи відкладені ордери і закономірності, знайдені після вивчення історії, можна отримувати профіт.

Не варто повністю відмовлятися від технічного аналізу - вміння працювати з рівнями підтримки та опору в сумі з аналізом новин дасть змогу мати гранично стабільні результати.

З метою підвищення швидкості реакцій на ринкові зміни трейдери можуть використовувати індикатори для фундаментального аналізу в самому терміналі. Вони складаються з двох чисел:

 1. Показник за звітний період.
 2. Уточнений показник за місяць, який передує звітному періоду.

Для роботи з валютним ринком доступні:

 • індикатори промислового сектору;
 • економічні індикатори;
 • платіжні баланси;
 • показники зайнятості;
 • рівні інфляції тощо.

Такі індикатори є одними з основних інструментів прогнозування валютних курсів.Як торгувати на фундаментальних новинах

Книжки з фундаментального аналізу ринку Форекс

Щоб уміти грамотно використовувати ключові фактори на валютному ринку, потрібно ґрунтовно опрацювати базу знань. У цьому допоможуть такі книги, як:

 • "Фундаментальний аналіз фінансових ринків" Олексій Кияниця.
 • "Як читати фінансову інформацію" Майкл Бретт.
 • "Фундаментальний аналіз світових валютних ринків" Віктор Лиховидов.
 • "Алхімія фінансів" Джордж Сорос.
 • "Загальна теорія зайнятості, відсотка і грошей" Джон Кейнс.
 • "Великі цикли кон'юнктури і теорії передбачення" Микола Кондратьєв.
 • "Теорія валютного курсу" Фріц Махлуп.
 • "Міжнародні валютно-кредитні та фінансові відносини" Наталія Красавіна.
 • "Фундаментальний аналіз" Костянтин Царихін.

Будь-яку інформацію з книг можна перевіряти на демо-рахунку або історії.

Переваги та недоліки фундаментального аналізу

До плюсів такої аналітики можна віднести:

 • формування цілісної економічної картини;
 • можливість зрозуміти вплив фундаментальних факторів на ринок і передбачити зміну ціни активу під їхнім впливом;
 • оцінка перспектив економічних секторів, пов'язаних із певною групою активів.

У фундаментального аналізу є й мінуси:

 • велика кількість змінних, що впливають на вартість активу;
 • необхідність комбінувати ФА з технічним аналізом;
 • потрібно постійно стежити за новинами, оскільки можливі форс-мажорні обставини, здатні змінити тренд.

Висновок

Загалом фундаментальний аналіз - це гарний інструмент для тих, хто обирає довгострокову торгівлю на Forex. Вивчення глобальних чинників дасть змогу передбачати зародження або перелом тренда. Крім того, що трейдер зможе стабільно торгувати в плюс, він ще й буде постійно в курсі цікавих подій у світі.

Читайте - Свінг трейдинг на ринку Форекс.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram