Що являє собою свічка в трейдингу? Опис

Японські свічки були придумані, як спосіб розуміння руху ціни на графіку. Незважаючи на те, що трейдинг з'явився відносно недавно, свічки існують в Японії з 18 століття. Їх застосовували для торгівлі рисом, а графіки малювали на спеціальних табличках і змінювали залежно від вартості продуктів харчування. Ідея аналізу свічкових патернів у трейдингу отримала розвиток у 20-21 столітті, коли торгівля перейшла в інтернет. А японські свічки стали найкращим способом відображення біржових котирувань.

У кожної свічки є чотири параметри:

 1. Open - вартість відкриття бару.
 2. Close - ціна торгового інструменту на момент закриття бару.
 3. High - найвища (максимальна) вартість активу, за час існування бару.
 4. Low - мінімальна ціна активу за час існування бару, згідно зі встановленим таймфреймом.

За напрямком руху виділяють види японських свічок:

 1. Бичача - бар білого кольору (колір змінюється за бажанням). Ціна рухалася за день вгору-вниз, проте закрилася вище за котирування відкриття.
 2. Ведмежа - бар чорного кольору. Вартість закриття вища, ніж відкриття.
 3. Доджі - нейтральний бар з відсутністю тіла, де ціни open і close рівні. Набуває вигляду хреста в терміналі МТ4.Структура однієї свічки

Кожен бар показує аналіз руху ціни за період часу (місяць, тиждень, день, годину тощо).

Будова свічки:

 1. Тіло свічки - це відстань, пройдена ціною з моменту відкриття до моменту закриття.
 2. Тінь свічки (фітиль) - це значення, яке показує, куди вартість активу доходила протягом встановленого проміжку часу. Закриття за цією вартістю не було, але свічка доходила до цього котирування.

У цій статті експерти BiznesСat.com розбирають, які бувають, що означають і як торгувати біржові патерни, а також приклади із зображеннями.

Види графіків у трейдингу

У трейдингу багато варіацій відображення котирувань. Проте основних видів графіків мт4 існує три:

 1. Свічковий.Свічковий графік
 2. Бари - це американський засіб аналізу біржі. Складається з вертикальних ліній, які вважаються аналогом свічок на певному таймфреймі. Сенс їх ідентичний, оскільки також є ціна відкриття і закриття, яка відображається рисками, замість "тіла" японського графіка. Західні трейдери найчастіше використовують бари. Аналіз свічкового відображення не відрізняється від аналізу барів.Графік барів
 3. Лінійний графік у трейдингу являє собою лінію зміни котирувань. На ньому не можна побачити зміну максимальних і мінімальних точок руху активу в реальному часі. Лінійний графік показує відображення вартості close торгового інструменту. Нині це найменш популярний вид аналізу ціни, але багато людей його розглядають. Перевага лінійного графіка в простоті ідентифікації розворотних формацій. Головний недолік у тому, що не можна побачити час відкриття і закриття вартості активу. Це означає, що багато значущих подій не буде видно. Часто лінійний графік використовується для аналізу сильних рівнів і ліній підтримки.Лінійний графік

Свічковий графік завдяки візуальній і практичній зручності є в трейдингу найпопулярнішим.

Як розуміти графіки та свічкові патерни?

Японські свічки стали популярними через візуальну зручність і простоту. Трейдер-початківець з мінімальним навчанням трейдингу, вже здатний читати свічковий графік. Під час аналізу біржі торговець вчиться виявляти свічкові комбінації, а також їхній вплив на ринкову обстановку.

Щоб краще розуміти графіки і свічкові патерни, потрібен час і бажання. Вивчати існуючі моделі та фігури потрібно для набивання ока на терміналі мт4. Тестуйте всі описані методи для своєї торгової стратегії. Статистика відпрацювання різних формацій допомагає торгувати прибутково трейдерам.

Книга Стіва Нісона "Японські свічки. Графічний аналіз фінансових ринків" дає розуміння сигналів біржі.

Розворотні патерни в трейдингу з описом

Марібозу

Марібозу в перекладі з японської означає "лиса голова" або "голена голова". Це проявляється за відсутності тіней на барі. У свічковому патерні ціна відкриття або закриття буде дорівнювати максимальній вартості бару. Відсутність тіні вказує на те, що торгова сесія відкрилася за високою ціною і закрилася за низькою наприкінці дня (або навпаки). Свічковий патерн Марібозу дає аналітичне уявлення про майбутній напрямок ціни активу.Типи свічок марібозу

Як визначати свічковий патерн Марібозу в трейдингу?

Ідентифікувати патерн марібозу легко, оскільки це єдина свічка, що має реальне тіло без тіней або з дуже маленькими. У бичачому стані вони білі або зелені на графіках, а в ведмежому червоні або чорні. У бичачого свічкового патерну відкриття дорівнює мінімальній вартості, а закриття збігається з максимальним курсом активу. У низхідному марибозу відкриття індентичне максимальній вартості, а закриття дорівнює мінімуму.Марібозу на графіку

Що патерн Марібозу говорить трейдерам?

Колір свічки означає, що бики чи ведмеді контролюють ринок. Після закриття варто почекати на появу іншого патерну і відкривати ордер.

Якщо під час теханалізу з'явився бичачий марибозу у висхідному русі, це свідчить про готовність учасників біржі купувати актив. Якщо під час аналізу марібозу з'явився в низхідному тренді, то це ситуація для зміни настроїв на ринку.

Ведмежий марибозу означає, що цінний папір належить продавцям. Діяти в такому разі потрібно навпаки.

Вовчок

Цей свічковий патерн у трейдингу повідомляє про невідомість майбутнього напрямку ринку. Вовчок вважається нейтральним патерном, хоча деякі з них закінчуються розворотом.

Вовчок складається з короткого тіла і довгих фітилів. В ідеалі тіні мають бути однакових розмірів і невеликою різницею між відкриттям і закриттям.Свічковий патерн Вовчок

Що може сказати аналіз цього свічкового патерну? Вовчок сигналізує про нерішучість біржі. Коли цей свічковий патерн з'являється на мінливому ринку, то це ще один сигнал про відсутність чіткості в трейдингу.

Під час аналізу сильного висхідного або низхідного руху поява вовчка в трейдингу свідчить про те, що баланс сил на біржі починає змінюватися і протилежна сторона стає сильнішою.

Коли тренд розвертається, свічка поруч із вовчком має бути протилежною переважному руху ринку. Для моделей продовження необхідно шукати бар, який йде в тому ж напрямку.

Свічковий патерн вовчок дуже схожий на доджі і їх іноді важко відрізнити. Однак їхній аналіз зазвичай свідчить про нерішучість гравців.

Падаюча зірка

Цей свічковий патерн у трейдингу сигналізує про ведмежий розворот. Цінову модель можна торгувати на вершині висхідного тренда.

Падаюча зірка з'являється, коли вартість закриття, мінімуму і відкриття відносно однакова. Крім цього існує довгий верхній фітиль, який довший, як мінімум, удвічі за тіло.Падаюча зірка

Аналіз Падаючої зірки говорить про поведінку ведмедів, які змогли подолати рух биків.

Повішений (шибеник), молот і перевернутий молот у трейдингу

Свічковий патерн з назвою Повішений, розглядається як модель ведмежого розвороту. Ця формація здебільшого зустрічається на вершині висхідного тренда. Повішений вважається попередженням про потенційну зміну вартості активу з сигналом до відкриття короткої позиції.Повішений (шибеник), молот і перевернутий молот

Повішений, молот і перевернутий молот у трейдингу з'являються, коли відкриття, максимум і закриття приблизно однакові. Тобто існує довгий фітиль, який удвічі перевищує тіло.

Ці три патерни відрізняються тільки місцем формування розворотного бару і напрямком тіні. Колір бару може бути будь-яким.

Ведмеже та бичаче поглинання (зовнішній бар)

Є два типи свічкових патернів поглинання, які розрізняються кольором другої свічки і попереднім трендом.

Існують формації:

 1. Бичача модель поглинання. Після низхідної тенденції утворюється бичаче поглинання і вказує на дно ринку.
 2. Ведмежа модель поглинання. Аналіз ведмежого поглинання формується після того, як висхідний тренд вказує на вершину.Патерн Поглинання (зовнішній бар)

Аналіз цієї базової формації дозволяє стверджувати про швидкий розворот тенденції. Чим вищий обсяг на другому зовнішньому барі, тим підвищується інтерес до валютної пари.Патерн Поглинання

Темна завіса (завіса з темних хмар) і просвіт у хмарах

Темна завіса - це свічковий патерн, який сигналізує про те, що ринок готується до розвороту. Нагадує формацію ведмежого поглинання.

Аналіз патерну трейдингу починається з появою двох барів - перший бичачий, а другий ведмежий. При цьому ведмежа свічка повинна закритися нижче середини бичачого бару. Поява гепа вгору вважається сигналом на продаж, проте відкат додає ще більше ведмежих настроїв.

Просвіт у хмарах - це бичачий аналог патерну завіса з темних хмар. Є гарною точкою входу на купівлю і будується протилежно до попередньої формації.Темна завіса (завіса з темних хмар) і просвіт у хмарах

Вечірня та ранкова зірка

Вечірня і ранкова зірка вважаються складними свічковими патернами, оскільки засновані на трьох послідовних свічках. Поява цієї моделі трейдингу вважається досить поширеним явищем.

Ранкова зірка - це патерн бичачого розвороту, який виникає внизу низхідного руху. Він сигналізує тільки про потенційний розворот, який має підтверджуватися сигналами індикаторів обсягів.Схема ранкової та вечірньої зірки

Ознаки цієї формації:

 1. Має існувати низхідний тренд, оскільки ранкова зірка - це модель бичачого розвороту.
 2. Перший бар ведмежий, бажано більш довгий.
 3. Другий бар невеликий, оскільки поведінка покупців з продавцями починає балансувати протягом сесії.
 4. Третій бар великий бичачий, який повністю підтверджує розворот.Вечірня та ранкова зірка

Вечірня зірка має структуру попередньої моделі розвороту. На відміну від ранкової зірки, вечірня розташована на вершині висхідного тренду і сигналізує про зміну напрямку ціни.

Доджі надгробок і доджі бабка

Доджі надгробок у трейдингу - це свічковий pattern, який допомагає визначати ведмежий розворот ринку. Його аналіз може допомогти гравцям побачити, де знаходиться опір підвищення курсу активу. Найчастіше використовується з іншими індикаторами для аналізу теоретичного висхідного тренда.

У трейдингу ця формація являє собою перевернутий Т-подібний бар, який з'являється, коли ціна відкриття, закриття і максимуму рівні. Найголовніша частина патерну - довга тінь.Доджі надгробок і доджі бабка

Утворення моделі відбувається, коли бики підштовхують вартість активу вгору. Доджі надгробок вказує на наближення ведмежої зміни курсу. Справжні надгробки в трейдингу зустрічаються рідко, оскільки ціни відкриття, максимуму і закриття рідко бувають однаковими.

Якщо конструкція бабка з'являється після низхідної тенденції, це вказує на можливе підвищення цін.

Доджі надгробок і доджі бабка - це аналоги пін бару без тіла.

Три білих солдати і три чорні ворони

Три білих солдати в трейдингу - це фігура розвороту, що означає обов'язкову присутність напрямку руху ринку.

Модель спостерігається наприкінці низхідного тренда. Аналіз трьох білих солдатів свідчить про те, що покупці перебрали біржу у продавців. Вона формується за допомогою наступних правил:

 1. Після тривалого руху ринку вниз, з'являються три бичачих бари.
 2. Тіла першого і другого бару мають бути приблизно однієї довжини, а тіні короткі або їх немає.Три білих солдати і три чорні ворони

Три чорні ворони в трейдингу теж вважаються розворотною формацією. Цей патерн з'являється наприкінці висхідного руху ринку. Він формується таким чином:

 1. Pattern складається з трьох послідовних ведмежих фігур.
 2. Тіла другого і третього бару приблизно однієї довжини з тінями або без.

Пінцет (щипці)

Пінцет - це двосвічковий патерн трейдингу з однаковими Low тіней на низині ринку або рівними High на вершині.

Ведмежий пінцет з'являється під час висхідного руху, коли покупці намагаються взяти максимальні вершини. При виникненні формації пінцет наступного дня настрій може змінитися, і біржа може впасти різко вниз. Бичачий пінцет утворюється з протилежними умовами.Патерн пінцет

Бичачий Пінцет виникає під час низхідного руху, а алгоритм дій ідентичний ведмежому, тільки навпаки. Ця фігура складається з двох свічок протилежного кольору, а їхні тіні мають однаковий мінімум.

Аналіз свічкового патерну щипці в трейдингу дає досить сильну точку входу на купівлю або на продаж.

Харамі

У трейдингу модель Харамі вважається розворотною. Залежно від напрямку руху ціни дає інформацію про сигнали на купівлю або продаж.

Харамі на довгу позицію виникає на вершині висхідного руху, коли одна свічка на купівлю поглинає меншу на продаж. Найважливішим аспектом Харамі вважається те, що ціни впали в другий день і не змогли піднятися назад до закриття першого дня.

Аналогічні характеристики аналізу бичачого Харамі.Харамі

Покинуте немовля

Розворотний свічковий патерн із трьома барами. Схожий на ранкові та вечірні зірки і вважається дуже надійним сигналом розвороту, коли виникає після різкого підйому або падіння. Ця фігура дуже рідкісна, але точно сигналізує про момент відкриття ордера.Патерн Покинуте немовля

Структура:

 1. Перший бар спрямований за основним рухом.
 2. Другою фігурою вважається доджі (хрест), яка утворює розрив у напрямку основного тренду і не перекривається з реальним тілом або тінню попереднього бару.
 3. Третій перебуває в напрямку, протилежному першому, і утворює розрив протилежний доджі.

Кинуте немовля означає стрімке зміщення сили покупців до продавців або навпаки.

Свічкові моделі продовження тренду в трейдингу

Утримання на татамі

Цей рідкісний свічковий розворотний патерн складається з п'яти барів. При сигналі на купівлю він складається з двох бичачих зовнішніх барів, а три внутрішніх - ведмежі.

Ця формація поширена в трейдингу на ринку Форекс. Також часто зустрічається на фондовій біржі, ф'ючерсів, бінарних опціонів і криптовалют.

Утримання на татамі - це дуже сильна точка входу і пропускати її не треба. Однак, як і будь-який свічковий патерн потребує підтвердження рівнями технічного аналізу.Патерн Утримання на татамі

Розрив Тасукі

Ця свічкова модель у трейдингу виступає сигналом продовження тенденції на купівлю і на продаж.

Щоб свічковий патерн називався висхідним розривом Тасукі, він повинен мати наступні характеристики:

 1. Перша свічка має бути бичачою і бажано досить високою.
 2. Друга повинна мати геп вгору і закінчуватися як перша.
 3. Третя свічка має бути негативною і закриватися в межах зони розриву, створеної першими двома.

Усі ці ознаки стосуються низхідного розриву Тасукі, тільки навпаки.Розрив Тасукі

Аналіз гепа Тасукі сигналізує про продовження тренда, проте більшість трейдерів не розглядають цю точку входу. Доведеться використовувати інші методи для підтвердження, щоб зменшити ймовірність поганих угод. Також необхідно переконатися, що торгівля здійснюється на високому таймфреймі, де розрив Тасукі має потенціал.

Потрійний удар

Цей свічковий патерн у трейдингу означає певний перепочинок на ринку, після якого буде значне зростання або падіння.

Формація Потрійний удар складається з чотирьох свічок. Перші три з них продовжують поточний рух. При цьому їхні тіла мають бути приблизно однакової довжини і з короткими фітилями. Остання протилежного кольору буде з найдовшим тілом, яке поглинає перші три.

Зі застосуванням Потрійного удару можна продовжувати торгівлю за трендом.

Потрійний удар

Довгоногий Доджі

Свічковий аналіз Довгоногого доджі вважається одним з найпопулярніших у трейдингу. Формування вказує на стан нерішучості щодо майбутнього напрямку руху ціни цінного паперу.

Трейдери часто розглядають елемент свічкового аналізу для коригування своїх дій на Форекс.

Оскільки формування довгоногої свічки вказує на невизначеність, то важливості набуває попередній аналіз і контекст. Наприклад, формування довгоногої свічки доджі після сильного висхідного руху ціни. Це вказує, що ринок зараз входить у невизначений стан, і рух активу може зупинитися або може розвернутися у зворотному напрямку. Формування кількох довгоногих свічок доджі у швидкій послідовності може вказувати на консолідацію. Тобто ціна акції може залишатися у вузькому верхньому і нижньому діапазоні протягом деякого часу.Довгоногий Доджі

Довгонога свічка доджі має дуже маленьке тіло і значно більші тіні на верхній і нижній сторонах. Оскільки тіло відносно невелике, то ціни відкриття і закриття збігаються або перебувають у дуже близькому діапазоні одна від одної.

Рікша

Свічковий патерн Рікша схожий на Довгоногий доджі. Різниця в наявності у Рікші тонкого тіла прямо посередині свічки.Рікша

Патерн з'являється, коли ведмеді та бики намагаються контролювати ринкові ціни в один і той самий період. Це створює довгий торговий діапазон, який демонструє довгий бар патерну. Слід пам'ятати, що Рікша тільки натякає на нерішучість на ринку. Це показує, що попит і пропозиція перебувають у стані рівноваги. Технічні експерти та аналітики не вважають цей патерн дуже надійним.

Доджі чотирьох цін

Являють собою бар, усі чотири ціни яких рівні і розташовані на одній горизонтальній лінії.

Характеристики свічкового патерну:

 1. Довжина тіла дорівнює нулю.
 2. Немає ніяких верхніх або нижніх тіней.
 3. Відкриття, закриття, максимум і мінімум у бару одні й ті самі.Доджі чотирьох цін

Доджі з чотирма цінами дуже рідкісне явище. Він являє собою повну невпевненість трейдерів щодо напрямку ринку. Зазвичай це відбувається, коли актив дуже неліквідний, має невеликий обсяг або джерело даних не повідомляє про будь-яку іншу вартість, крім ціни закриття.

На графіку з безліччю доджі поява цієї формації не має сигнального значення.

Свічкові патерни в трейдингу і технічний аналіз

Свічкові формації показують настрої учасників ринку. Застосовуються як доповнення різних стратегій, заснованих на технічному аналізі. У фігурах теханалізу на кордонах часто утворюються графічні конструкції:

 1. Фігура трикутник. При дотиках трендових ліній на зображенні видно всі базові конструкції розвороту.Фігура Трикутник
 2. Фігура Голова та плечі на 15 хвилинному таймфреймі. Приклад вказує на наявність свічкових комбінацій у всіх трьох піках.Фігура Голова та плечі

Поєднання цих двох систем сприяє точному входженню в угоду, а отже, отриманню додаткового прибутку. Однак небагато ТС використовують свічкові моделі як основу, оскільки можуть давати ненадійні сигнали.

Висновок

Використання свічкових моделей підвищить відпрацювання ордерів торгівлі трейдера. Однак варто зазначити, що цей спосіб аналізу ринку не вважається "чарівною паличкою" і проявляє ефективність тільки за умови кропіткої та наполегливої роботи. Застосування патернів Price Action і фігур теханалізу однаково добре передбачають майбутній рух ціни. Кращого інструменту для читання настрою учасників ринку ще не придумали.

Читайте також - Торгівля проти тренду - контр тренд.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram