Що являє собою патерн поглинання

Патерн поглинання (англ. engulfing pattern) - це торгова модель свічкового аналізу Price Action на валютному ринку, яка вказує на зміну напрямку ціни.

Використовуючи формацію, можна знаходити найкращі точки входу в період закінчення корекції або під час зміни тренда.

Поглинання характеризується високим рівнем відпрацювання сигналів і надійністю. А назва свічкової конструкції зумовлена тим, що першу свічку поглинає друга.

Паттерн трейдингу, він же зовнішній бар, часто використовується для виявлення точки розвороту тенденції. Рідше вказує на продовження глобального руху ціни. Зовні поглинання складається з двох свічок (біла і чорна колір, або червона і зелена), спрямовані в різні боки - перша менша, друга більша.Модель поглинання

У цій статті експерти BiznesCat.com розкажуть про те, як торгувати, з чого складається, причини формування та основні індикатори.

Причини виникнення поглинання в трейдингу

Поглинаюча модель з'являється після тривалого руху ціни в одному напрямку. Тобто причина формування - це потенціал тренда, що вичерпав себе.

Якщо розглядати цей патерн з точки зору натовпу, то згасаючий рух ціни вказує на невпевненість великої маси дрібних трейдерів. Спекулянти не знають, в якому напрямку далі відкривати угоди. У результаті вартість активу починає топтатися на місці.

При цьому новий напрямок руху - велику поглинаючу свічку формують позиції великих гравців. Вони першими розуміють, що починається нова тенденція, і накопичують позицію. Дрібні гравці ловлять стоп-лосси або дотримуються оновленого руху активу.

Наприклад, якщо вартість інструменту перестала знижуватися, то ведмеді зустрілися з сильним рівнем підтримки. При цьому ордери вниз відкривалися, коли низхідний напрямок зберігався через інерцію ходу валютної пари.

У цей момент бики можуть відкрити великий обсяг угод у зворотний бік, зібрати стопи ведмедів і вибити з ринку. Зібрані стопи підштовхнуть ціну далі вгору.

Так формується новий висхідний тренд. Цей принцип діє також під час розвороту донизу, коли бичачий рух втрачає свою силу.

Різновиди патерну поглинання в трейдингу

Є два основні види поглинаючої моделі:

 1. Бичаче поглинання (Bullish engulfing). У такій формації більшою є свічка, спрямована вгору. Торгова конструкція розташована наприкінці яскраво вираженого низхідного тренда. Вона вказує на те, що бики забирають владу у ведмедів і подає розворотний сигнал вгору.
 2. Ведмеже поглинання (Bearish engulfing). У паттерні більшою є друга низхідна свічка, спрямована донизу. Модель формується при закінченні сильної бичачої тенденції. Вказує на перемогу покупців над продавцями з точкою входу на продаж.Різновиди патерну поглинання

Значимість моделі буде вищою, якщо нова свічка поглинає не тільки тіло попередньої, а й тінь. Під час внутрішньоденної торгівлі ціна закриття першого бару і відкриття другого можуть збігатися.

Якщо при виявленні поглинання перейти на старший часовий діапазон, то можна побачити пін бар. Рівність першої та другої свічки на наступному ТФ представляє свічку доджі.Перетворення поглинання в пін-бар

Бичаче поглинання та його особливості

У патерні тіло бичачого бару повністю поглинає ведмеже. Розглянемо модель денного таймфрейму й оцінимо за такими критеріями:

 • На графіку легко розпізнати низхідний тренд.
 • У перший день формується невелика ведмежа свічка з маленькими тінями.
 • На другий день ціна відкриття нового зовнішнього бару може бути нижчою (вищою) за ціну закриття ведмежої. Можливий помітний ціновий розрив.
 • Сформована бичача свічка повністю покриває тіло ведмежої. Ціна активу закривається відчутно вище межі ведмежого бару - 25% від усього діапазону.Бичаче поглинання

За бичачого поглинання обсяги ведмежої тенденції мають помітно знижуватися. Такий патерн вказує на те, що бики "розминаються" перед тим, як направити актив у протилежний бік.

Особливості ведмежого поглинання в трейдингу

Модель формується при згасанні бичачого тренда. На самій вершині часового періоду D1 з'являється маленька біла свічка. Наступного дня формується чорна. Мінімум чорної свічки нижчий, ніж у білої, а максимум - вищий. Як додатковий сигнал для входу в ринок варто використовувати відскок від трендової лінії. Що довші свічки патерну, то вищий потенціал розвороту.Ведмеже поглинання

Коли формується висхідна свічка, обсяг торгів має знижуватися, при початку ведмежого руху - зростати.

Посилення сигналу

За відсутності підсилювальних елементів сигнал може бути хибним. Враховуйте наступні ринкові чинники:

 • Сильна різниця в розмірі свічок моделі. Що більша друга свічка і менша перша, то сильніший сигнал на розворот.
 • Поглинання декількох попередніх свічок. Коли розворотний зовнішній бар виявляється більшим за кілька попередніх, є сенс очікувати зміну тенденції.
 • Свічки без тіней - це найкращий варіант.
 • Виникнення патерну при затяжному тренді. Що довше ціна рухається в одному напрямку, то менше охочих відкривати позиції за трендом. Тобто великі гравці, які вже перебувають у ринку, починають фіксувати прибуток.

Якщо до появи двох барів формації був бічний рух, сигнал не зараховується.

 • Збільшення обсягу при формуванні другої свічки. Це означає підвищення активності гравців, які відкривають угоди в новому напрямку. Така поведінка трейдерів підсилює сигнал, одержуваний від конструкції.

Як торгувати патерн поглинання - основні стратегії Форекс

Базою для використання патерну поглинання є спрямований рух, що передує йому. Оптимальні таймфрейми для роботи з поглинанням - це H1, H4 і D1.Патерн поглинання на графіку

Обов'язковою умовою відкриття угоди є наявність підтвердження. Це може бути утворення додаткової графічної розворотної фігури, сигнал індикатора або пробій трендової лінії. Вагомою причиною для входу в біржу є утворення зовнішнього бару на рівнях підтримки або опору теханалізу. На молодших таймфреймах, під час торгівлі на Forex, ціна може йти за рівень з хибним пробоєм.

Входити в ринок на підставі сигналу можна наступними способами:

 1. За ціною закриття другого бару моделі. Це вигідна точка входу, якщо патерн було визначено правильно.Графік
 2. Відкладений ордер на купівлю або продаж. Застосовується ця система торгівлі для висхідної та низхідної формації. Розміщувати наказ про відкриття позиції необхідно на відстані 4-5 пунктів від Low або High другої свічки - залежно від напрямку розвороту. При цьому потрібно враховувати розмір спреду і додавати його теж. Якщо сигнал стратегії виявиться хибним, ордер просто не відкриється.Графік
 3. Відкриття угоди на закритті наступного бару або відкладений ордер за наявності підтверджувальної свічки. Друга стратегія є класичною для входу в ринок. Тут використовується попередній принцип встановлення відкладених ордерів. Тільки цього разу враховується Low або High свічки, яка формується відразу після патерну.Графік
 4. Тактика входу лімітним ордером на 50% відкаті. Після того, як друга свічка патерну поглинає першу, часто ціна відкочується на 50% тіла поглинаючого бару. Тому в цій точці спочатку розміщується лімітний ордер на купівлю або продаж. Є ризик пропустити точку входу за відсутності корекції, проте в кілька разів підвищується співвідношення ризик до прибутку.Графік

Під час роботи з поглинанням не рекомендується використовувати фіксований ордер прибутку. Найкраще робити вибір на користь тейк профітів, розміщених на глобальних і локальних рівнях. Після сильного відходу ціни в новому напрямку, потрібно за першої можливості переходити в беззбиток.

Поглинання в тренді

Торгова формація може зустрічатися всередині глобального руху ціни. Візуально свічки можуть виглядати ідеально - перша маленька, друга поглинає першу повністю, разом із тінями.Поглинання в тренді

Якщо на біржі немає торгових обсягів, то розворот може не статися. Рух активу продовжиться в колишньому напрямку, а трейдер втратить гроші. З цієї причини не потрібно поспішати відкривати угоду при появі моделі поглинання на графіку. Навіть візуальний початок розвороту може виявитися мікротрендом або корекцією основного руху.

Рівні підтримки та опору

Використання рівнів технічного аналізу дасть змогу точніше визначати правильні свічкові конструкції. Ціновий рівень вказує на обмеження потенціалу зростання або зниження вартості активу. Якщо патерн утворюється біля рівнів, то ймовірність вірного сигналу значно підвищується.

Як приклад візьмемо ситуацію, коли ціна наближається до області опору. Якщо патерн з'явиться, то сигнал буде вказувати на значний низхідний потенціал. Цей принцип працює і в зворотному напрямку.Графік

Під час перегляду скріна EURUSD бачимо, як ціна підійшла до рівня опору, і сформувалася формація ведмежого поглинання. У підсумку сигнал виявився правильним. При бичачому поглинанні ціна також може декілька разів підходити до рівня підтримки перед остаточним формуванням патерну.

Індикатори Форекс з терміналу мт4

Якщо розбирати безкоштовні програми для виявлення патерну, то найкращий варіант - це Vertical Bar Setup. Перевагою індикатора вважається пошук моделей поглинання на графіку, і вказівка оптимальних значень стоп-лосс і тейк-профіт.Графік

Ключові функції:

 • Визначає і виставляє стопи зі застосуванням ATR.
 • Фільтрує сигнали хибних пробоїв за екстремумом свічки.
 • Маркує моделі, за якими не відбувся профіт.Графік

До менш популярних, але теж ефективних індикаторів можна віднести RFX Pattern Recognition. Програма крім поглинань виводить велику кількість патернів на графік.Графік

Налаштування індикатора зводяться до виставлення значення true у графах Display_Bearish_Engulfing і Display_Bullish_Engulfing. Виведення на екран алерта Show_Alert за бажанням.

Такі індикатори мають схожий принцип дії. Основні відмінності зводяться до встановлених розробниками співвідношень між елементами свічок. Усі патерни потрібно перевіряти вручну, оскільки індикатори - це допоміжний інструмент і повністю орієнтуватися на них не можна.

Можна використовувати інші індикатори для проведення додаткового технічного аналізу. Додавати їх краще на годинний графік.

Популярними серед трейдерів вважаються:

 • Stochastic (Стохастик) і RSI. Осцилятори говорять про перепроданість або перекупленість активу. Їхнє підтвердження бажане для торгівлі. Без перегріву ринку в ринку краще не відкриватися.
 • Кластерні обсяги з ф'ючерсної біржі. Підтверджують сигнал на зміну тренда. Даних кластерних індикаторів немає в терміналі мт4 (мт5).

Після того, як індикатори будуть встановлені, потрібно чекати формування повної фігури.

Якщо очікується висхідне поглинання, то на другій свічці показується зростання обсягу. При цьому Stochastic має виходити вгору із зони перепроданості. За наявності сигналу з такими підтвердженнями відкривається позиція на купівлю.

Встановлення стоп-лоссу

Для грамотного управління ризиками під час використання різних видів патерну враховуйте правила встановлення стоп-наказів:

 • Ведмеже поглинання. Stop Loss встановлюється трохи вище рівня максимальної ціни другого дня формування патерну. Фіксувати збиток необхідно, якщо цей рівень пробивався ціновим максимумом протягом двох днів і коли ринок закривається вище рівня.
 • Бичаче поглинання. Stop Loss встановлюється на пару пунктів нижче мінімуму другого бару моделі поглинання. Збиток фіксується в разі закриття ринку нижче цього мінімуму або за наявності двох останніх мінімумів, що закрилися нижче мінімуму другої свічки.

Без стопів використовувати формацію не можна. Ціновий рівень може пробитися, що призводить до продовження поточного тренда з сильними збитками.

Помилки в торгівлі

Найпоширеніша помилка - це входити в купівлю відразу після появи на графіку патерну поглинання. Висхідна формація часто є корекцією низхідної тенденції.

Тому потрібно перевіряти сигнали, які підсилюють патерн і отримувати підтвердження розвороту. Якщо ціна рухається за трендом і обсяги торгів великі, краще не ризикувати. Для отримання більш точної інформації необхідно дивитися молодші таймфрейми. Тут можна побачити, чи є сформована модель поглинання відкатом усередині тренда.

Для прикладу можна взяти графік H4.Графік

На графіку видно, що денна модель бичачого поглинання була відкатом проти глобального руху ціни.

Переваги торгівлі за патерном поглинання

Вагомий плюс застосування конструкції зводиться до отримання чіткого сигналу зміни тренда. Але за умови наявності підтверджуючих елементів. Якщо трейдер бачить, що тенденція вичерпала потенціал, обсяги падають і є підстави очікувати розворот, то патерн поглинання дає змогу точно визначити потрібну точку.

Ще одна перевага моделі в тому, що вона проста і її легко знайти на графіку. Формацію зможуть використовувати навіть початківці.

Ринки, на яких торгується поглинання

Патерн поглинання можна успішно застосовувати на Forex.

З інформацією за обсягами, трейдер зможе визначати потенціал тренда на Форекс і точно виявляти момент розвороту.

Ринки, на яких торгується поглинання

На фондовому ринку також можна успішно застосовувати простий патерн поглинання. Ринки бінарних опціонів, криптовалют, ф'ючерсів та інших цінних паперів не вважаються винятком.

Висновок

Модель поглинання - це універсальний, класичний і робочий інструмент, що дозволяє виявляти зміну тенденції. Він відображає зміну настроїв на ринку і вказує на ключову ініціативу великих гравців. Якщо застосовувати патерн разом з підтверджувальними сигналами, то можна отримувати великий профіт, із заходом на початку тренда.

Читайте також - Свічковий аналіз патернів Price Action у трейдингу.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram