Що позначає патерн зірка на графіку

На торговому графіку періодично формуються моделі, які віщують розворот тренда. Такою фігурою Price Action є патерн Вечірня зірка і патерн Ранкова зірка в трейдингу. Формації використовують для визначення зміни руху ціни в бичачому і ведмежому напрямку.

Ранкова і вечірня формація добре утворюються на ринках криптовалют, акцій, ф'ючерсів, опціонів, Форекс, бінарних опціонах і фондовій біржі.

У цій статті експерти BiznesCat.com розглянуть опис правил утворення фігури, як визначити і використовувати її, а також додаткові підтверджувальні фільтри. Знання основ конструкції знадобляться в торгових стратегіях, навіть комп'ютерного аналізу.

Що таке патерн ранкова зірка та як визначити

Ранкова фігура (morning star) складається з трьох японських свічок. Поява, за наявності підтверджувальних чинників, свідчить про закінчення ведмежого тренда і формування бичачого руху. Ціна перестає рухатися вниз і розвертається вгору.Ранкова зірка

Ця ранкова формація трейдингу вважається передвісником зростання вартості активу. Формується в момент закінчення низхідного руху інструменту. Важливо вміти правильно виявляти конструкцію на графіку мт4.

Відрізняють ранкову зірку за наступними особливостями:

 1. Перша японська свічка чорна та довга.
 2. Друга невелика. Буває чорного або білого кольору. Хвіст бажано розглядати довгий, але буває короткий. Якщо з'являється після цінового розриву - гепа, то сигнал до купівлі посилюється.
 3. Третя довга. Зростаюча, перекриває більшу частину чорного тіла першого бару або тіло повністю.

Наявність гепа між середньою свічкою і сусідніми доводиться підтвердженням сильного сигналу.

Графік

Що таке патерн вечірня зірка і як використовувати

Ця вечірня свічкова комбінація (evening star) є дзеркальною протилежністю ранкової зірки. Дає знак до закінчення бичачої динаміки, і сигналізує про початок ведмежої тенденції.Вечірня зірка

Відмінні конструктивні особливості:

 1. Перша свічка бичача з довгим білим (зростаючим) тілом.
 2. Друга коротка (чорна або біла). Добре, якщо присутній помітний верхній хвіст (необов'язково).
 3. Третя ведмежа. Є довгою і перекриває більшу частину першого бару. Підтверджує ймовірність можливого розвороту.Графік

Коли використовується таймфрейм більший за денний, то бажано спостерігати ціновий розрив між першим і другим баром вечірньої моделі. Що вищий таймфрейм, то сильніше спрацьовує сигнал.

Як визначити патерни трейдингу на графіку

Конструкцію ранкова (вечірня) зірка потрібно шукати в місцях:

 • рівнів підтримки та опору з таймфрейму H1;
 • зниження обсягу - наприкінці висхідного або низхідного руху. Обсяги - це відображення потенціалу тренда. Якщо відкриваються великі угоди, значить ціна може продовжити хід у колишньому напрямку. У такому відрізку графіка немає особливого сенсу шукати розворотні конструкції - не підкріплюються поведінкою великих інвесторів.

Зниження обсягів вказує на перехід ініціативи від одних серйозних гравців до інших. Або великі інвестори вирішили зняти стопи дрібних трейдерів і готують зміну тенденції новими позиціями. Відповідно, якщо слідувати за ними, то можна отримати додатковий прибуток.

Візуально розворотний патерн можна знайти за довгою тінню середньої невеликої свічки. Ця тінь вказує на розворот валютної пари. Іноді конструкція включає 2-3 маленьких бари, замість одного. Також під час пошуку свічкової комбінації відзначайте рівні підтримки та опору.Графік

Трейдинг за патерном вечірня зірка

Під час роботи з моделлю є низка важливих правил торгівлі, яких дотримуються спекулянти:

 • Спочатку виберіть валютну пару для відкриття графіка на часовому проміжку М30 або Н1. Можна перейти на день або тиждень. Дрібні таймфрейми нижче півгодини не підходять для трейдингу.
 • Для вибору валютної пари використовуйте індикатори об'єму, які допоможуть побачити тренди зі згасаючим потенціалом. Реакція на рівні підтримки та опору відбуваються часто з утворенням вечірньої фігури.
 • Коли ринок підходить до денного рівня, потрібно очікувати появи формації зірки на розворот.
 • Оцінюючи патерн, пам'ятайте про гепи.
 • Торгувати на біржі тільки після закінчення формування патерну - третя свічка більша за першу.

Не можна відкривати позицію на другій або третій свічці, що не до кінця сформувалася.

 • Після входу в продаж, обов'язково встановіть стоп-лосс і тейк-профіт.
 • Стопи необхідно переводити в беззбиток, коли інструмент йде далеко за ціну відкриття позиції.
 • Виходьте з продажу біля сформованого рівня опору на графіку від D1.Графік

Як торгувати патерн ранкова зірка

Основне завдання цієї моделі трейдингу - це підтвердження закінчення низхідної динаміки. Трейдер, орієнтуючись на обсяги і рівні теханалізу, знаходить інструмент, глобальний рух якого може змінитися. Сигнал вважається робочим після закінчення формування патерну.

Принципи торгівлі такі самі, як із вечірньою зіркою. Але поки модель не підтверджена, ніяких дій робити не можна. Відкривайте ордер у місці закриття третього бару на рівні підтримки. Вихід здійснюється біля рівня опору.

Пошук ранкової та вечірньої зірки у фігурах технічного аналізу

Для збільшення профіту потрібно знаходити сценарії, які дають змогу брати профіт з величезним співвідношенням ризик до прибутку. При поєднанні підходів Price Action з технічним аналізом у трейдингу виникають такі ситуації. Патерни поєднують з фігурами теханалізу:

 1. Голова і плечі. Голова, праве плече, ретест лінії шиї - це головні точки входу для збільшення прибутку.Графік
 2. Подвійна вершина (дно). Ордер при зародженні другої вершини (низини) дасть змогу забрати дохід із прибутком, що перевищує ризик у 4-7 разів.Графік
 3. Інші фігури теханалізу.

Що таке падаюча зірка простими словами

Центральним елементом падаючої варіації (shooting star trading pattern) є проміжна коротка свічка з великим фітилем. У свічковому аналізі представляє пін бар або перевернутий молот на вершині ринку. Вказує на сильне зниження вартості активу. Тобто падаюча формація вважається точкою, де закінчується тривалий висхідний курс активу і починається низхідний. На біржі відбувається розворот зверху вниз на вершині.

Середня свічка буває білою (висхідною) або чорною (низхідною). Якщо колір чорний, то ознака зміни глобальної спрямованості ціни буде відчутно сильнішою.Падаюча зірка

Патерн доджі зірка

Сигнал цієї моделі трейдингу (англ. doji) вважається сильнішим порівняно зі схожими конструкціями.

Особливістю формації є відсутність у неї тіла (ціни закриття і відкриття рівні). Бар має вигляд хреста з подовженою верхньою і нижньою частиною. Той факт, що тіла у японської свічки практично немає, свідчить про одне з двох явищ:

 • нерішучість гравців біржі;
 • запекла боротьба биків із ведмедями.

Ринок відкрився за певною ціною, спробував зрушити вгору, але після повернувся до початкового значення котирування. В обох випадках потенціал руху вгору гасне.

Як і інші варіанти ранкової (вечірньої) зірки, ця варіація складається з 3-х свічок:

 1. Перша свічка - це велика бичача біла. Закінчення висхідного руху.
 2. Друга без тіла з тінями. Це доджі, яка є точкою розвороту.
 3. Третя - велика і ведмежа (чорна). Може відкриватися без гепа. Закриватися повинна до лінії початку першої свічки.Графік

Доджі може вказувати і на формування висхідної тенденції. У цьому разі ознаки виглядають протилежно (дзеркально).

Три зірки в прикладах

На графіку рідко утворюються варіанти, що включають декілька середніх доджі.

Три зірки - це ситуація, коли падаюча зірка містить не три, а п'ять свічок. Ці свічкові комбінації - це провісник розвороту біржі.

Яскравий приклад такої формації представлено на зображенні.Графік

Особливістю цієї конструкції є послідовне розташування трьох зірок доджі. Вони йдуть одна за одною. Тут теж може бути розрив ціни. Структура розворотної моделі проста і легко впізнавана на графіку. Як і будь-яку формацію, три зірки перевіряються за допомогою додаткових ознак розвороту.

Працюючи з трьома зірками, потрібно бути готовим відкривати коротку або довгу позицію.

Якщо трейдинг ведеться всередині дня, то всі три свічки або доджі можуть розташовуватися на одному рівні без розривів.

При переході на великий таймфрейм зірки доджі перетворюються на свічку вовчок. Це означає, що замість центрального хрестика з'являється свічка з невеликим тілом. За силою потенціал відпрацювання на відкриття угоди дає приблизно такий самий.Графік

Сигнали, що підсилюють

Для підвищення ймовірності правильного входу відзначайте додаткові підтвердження зірки.

Стандартні підсилювачі ознак повороту біржі:

 • Перед появою формації є яскраво виражений рух біржі (вгору або вниз). Що сильніше відхилення від горизонтальної лінії, то краще.
 • Перший бар не повинен бути коротким.
 • Між свічками в патерні є не просто геп, а великий ціновий розрив.
 • Тіло другої свічки спрямоване в бік, протилежний згасаючому тренду.
 • Третій бар має довге тіло.
 • Під час формування першого бару знижуються обсяги тенденції.
 • Третій бар ціною закриття перекриває тіло першого.
 • Формація з'являється біля рівня підтримки або опору - графік може не дійти до нього, або незначно "пробити".
 • Проміжна свічка відчутно коротша за ліву і праву.

Для підтвердження достовірності сигналу використовуються індикатори:

 • Обсягів з ф'ючерсного ринку. Доцільно завантажити в Metatrader індикатори обсягів, інакше буде важко оцінювати потенціал тренда.
 • Трендові (наприклад Moving Average).
 • Осцилятори (MACD, RSI та ін.).

Щоб отримати гранично потужний сигнал, проводьте пошук свічкової комбінації на великому таймфреймі, більшому за денний. Допускається торгівля на менших часових проміжках - від 30 хв. Але тривалість нового тренда буває незначною.

Психологія та фундаментальні чинники

Графічний аналіз відображає настрій натовпу - оцінку стану валюти або іншого активу.

На курси можуть впливати політичні та економічні новини.

Наприклад, якщо вийшла сильна негативна новина про конфлікт, пов'язаний зі США, то є підстави очікувати падіння USD. Якщо в цей час з'являється модель, що вказує на зростання курсу долара, то краще почекати і не відкривати позицію на купівлю. Таким чином фундаментальні фактори можуть різко змінити ситуацію на ринку, всупереч патернам, що з'явилися.

Якщо новини не входять у конфлікт з моделлю розвороту, то акцентуйте увагу на велику тінь середньої зірки в напрямку згасаючого тренду і ціновий розрив. Ці особливості патерну вказують на спочатку позитивний настрій трейдерів. Гравці чекали продовження тенденції. Якщо брати приклад вечірньої зірки, то довга тінь у бичачому напрямку вказує на очікування висхідного руху.

Маленьке тіло середньої свічки відображає спробу биків проштовхнути ціну вище. Як можна помітити, вони не змогли це зробити, оскільки великі інвестори почали виходити з угоди і відкривати позиції в протилежному напрямку. У результаті ціна, зсунувшись вгору, повернулася назад. Після відкриття великих ведмежих позицій сформується третя свічка, що є початком нової тенденції.

Вхід у ринок, стоп-лосс і тейк-профіт

Під час трейдингу з патерном Price Action правильно фіксуйте прибуток і грамотно обмежуйте ризики.

Входьте в ринок на закритті третьої свічки розворотної моделі Зірка.

Stop Loss рекомендується встановлювати на відстані кількох пунктів від межі готової моделі. Якщо закінчується висхідний рух, то відраховувати пункти потрібно від закінчення верхньої тіні середньої свічки. Коли згасає низхідна тенденція, то орієнтуйтеся на нижню тінь середнього бару.

Виставляти Take Profit можна:

 • На певне співвідношення ризику до прибутку.
 • На рівні технічного аналізу.
 • За лініями Фібоначчі.
 • За іншими правилами.

Відмінності та подібності з поглинанням і пін-баром

Ранкова або вечірня формація при переході на більший таймфрейм нерідко утворює іншу свічкову конструкцію:

 • Поглинання з двох різноспрямованих свічок
 • Пін-бар, а також усі схожі модифікації: молот, перевернутий молот, падаюча зірка і шибеник (повішений).

Відображення переходу ранкової зірки в поглинання, а потім у пін-бар (молот) представлено на прикладі:Графік

Переваги та недоліки патерну Вечірня (Ранкова) зірка

У патерну є явні плюси:

 • З'являється незалежно від ринку і валютної пари.
 • Дає змогу чітко визначити рівні стопів і тейків.
 • Виявити на графіку різні форми зірок може досвідчений трейдер і новачок.
 • Великі таймфрейми часто дають сильний сигнал на розворот.
 • Можливість торгувати зі співвідношенням ризику до прибутку від 1 до 2.

До ризиків відносять стандартну помилку прогнозу, коли тенденція не розгортається, а продовжує рух. Особливо висока ймовірність неспрацьовування патерну на денних і годинних графіках. На цих таймфреймах обов'язково потрібні індикатори та елементи підтвердження.

Досить часта помилка і головний мінус трейдерів-початківців - відкриття ордера під час формування патерну.

Висновок

Зірки в трейдингу - це досить корисні торгові патерни для аналітики. Цінові конструкції Price Action допомагають трейдеру швидко визначити момент розвороту, а також торгувати глобальні рухи. В результаті спекулянт заходить у ринок на етапі формування тренда. Такий підхід з фондовим і валютним ринком Форекс є найбільш вигідним.

Роботу з формацією з однієї або трьох зірок використовують як самостійну торгову стратегію. Також модель виконує функцію додаткового елемента будь-якого іншого алгоритму трейдингу.

Читайте також - Патерн три чорні ворони у свічковому аналізі Price Action.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram