Зміст[Сховати]

Що таке технічний аналіз? Визначення

Технічний аналіз фінансових ринків - це прогноз майбутніх змін цін, заснований на оцінці котирувань графіка в минулому. Оцінка руху ціни складається з методик вивчення графіків, а також виявлення закономірностей. Математичні та статистичні розрахунки часто використовуються для перетворення моделей (патернів) біржі в прогнози. Визначення точки входу для торгівлі визначається зі статистики угод трейдера.

Метод використовується на фондовій біржі, валютному ринку Форекс, криптовалют, акцій, ф'ючерсів і бінарних опціонів.

Технічний аналіз - це найпопулярніший аналітичний метод прогнозування на фінансовому ринку. Нові трейдери Форекс дотримуються стратегій, заснованих на результатах цього підходу. Однак не всі розуміють, що таке теханаліз, функції, на чому ґрунтується і чому ця торгова стратегія буває прибутковою або збитковою.

Стаття розповідає про різні типи, переваги та мінуси технічної експертизи. Допомагає визначитися у використанні методики власної торгової стратегії. Дає теорію (інструкцію) зі списком правил у застосуванні всіляких складових ТА.

Історія виникнення технічного аналізу

Вважається, що технічний аналіз вперше реалізувався в Японії протягом 18-19-го століть. У ті часи японські торговці рисом використовували графіки для відстеження цін продуктів.

Пізніше західні країни назвали ці графіки "японською свічкою".

Наприкінці 19-го, на початку 20-го століття американський журналіст, дослідник Чарльз Доу започаткував класичний технічний аналіз. Опублікована серія статей про ціни на ринку цінних паперів згодом стала фундаментальним компонентом теорії Доу.

У середині 20-го століття розвиток комп'ютерних технологій дав змогу з'явитися першим індикаторам. Розрахунки індикаторів створювалися автоматично, що давало змогу застосовувати результати складних формул до графіка. З цього моменту комп'ютерний аналіз розвивався дуже швидко, показники почали поліпшуватися, і було знайдено нові інструменти. Свічкові та графічні аналізи зберегли первісний дизайн, але ще досить популярні серед трейдерів.

Постулати технічного аналізу

Існують головні постулати технічного аналізу, зроблені Чарльзом Доу (або послідовниками на основі статей Чарльза). Ці правила (дослідження) представляють суть технічної експертизи і пояснюють, чому теханаліз працює.

Ціна враховує все

Постулат відкидає значущість фундаментального аналізу. Ціна враховує все, немає сенсу відстежувати всілякі економічні та політичні новини, звертати увагу на "гучні" події.

Події, які впливають на ціну, вже враховані. Тому пріоритетним вважається вивчення закономірностей графіків та індикаторів.

Рух ціни забезпечує тренд

Випадкові коливання графіка формують послідовності (тренди). Кожна часова шкала являє собою спрямований рух ціни (висхідний і низхідний тренди), або флет - коливання в горизонтальному діапазоні. Незважаючи на те, що тенденції рано чи пізно ламаються і змінюються, вважається, що ймовірність продовження поточного тренду вища, ніж імовірність його зміни.

Історія повторюється

Цей постулат пояснює, як працює технічний аналіз загалом.

Ґрунтується на такій ідеї: припустімо, ви знайшли певний патерн фінансового ринку, внаслідок чого ціна рухалася певним чином. Наступного разу, коли станеться те ж саме, ціна, найімовірніше, поводитиметься так само. Принаймні ймовірність цього буде набагато вищою, ніж імовірність іншого сценарію.

Люди змінюють ринок, і їхні дії можна пояснити психологією. Технічний аналіз дає змогу побачити тенденції ринку в графічній формі

Головна проблема полягає в тому, що ймовірність виникнення абсолютно ідентичної ситуації вкрай мала. Ось чому розгляд патернів є пріоритетом. Часто трейдеру доводиться вирішувати, чи відповідає ситуація на графіку патерну чи ні, і чи варто відкривати ордер.

Основні види графіків

На ринку багато видів графіків, але розглянемо 3 типи з метатрейдер 4:

 1. Японські свічки. Після виходу книги Стіва Нісона "Японські свічки: графічний аналіз фінансових ринків" американські трейдери перейшли на японські свічки. Цей графік вирізняється наочністю, а також інформативністю порівняно з іншими.
 2. Бари. Один бар являє собою вертикальну риску, яка показує діапазон значень ціни за обраний таймфрейм. Додатковими позначеннями вимальовуються рисками ціни відкриття і закриття.
 3. Лінійний графік. Використовується для допомоги новачкам при визначенні фігур ринку.Види графіків

Основи методи технічного аналізу фінансових ринків

Якщо розглядати напрямки технічного аналізу, то виділяють:

 1. Визначення тренду.
 2. Побудова рівнів підтримки та опору.
 3. Знаходження фігур графіка.
 4. Пошук патернів Price Action.
 5. Проведення індикаторного розбору фінансового ринку.
 6. Застосування обсягів із ф'ючерсів.

Для торгівлі не обов'язково застосовувати всі отримані знання. Потрібно просто зрозуміти, що працює найкраще і застосовувати на практиці.

Далі редакція BiznesCat.com детально розбере як робити і як навчитися проводити кожен метод.

Визначення тренду та різновиди тенденції

Лінія тренду є основним інструментом графічного аналізу, який допомагає виявити поточний напрямок тенденції:

 1. Якщо тренд висхідний, то лінія проходить по локальних мінімумах.
 2. Якщо тенденція низхідна, то лінія будується вище за локальними максимумами.Графік

Найефективніший спосіб торгівлі з використанням трендових ліній - це торгівля пробій похилої:

 1. Якщо ціна пробиває лінію низхідного напрямку руху знизу вгору, то слід відкривати угоду на купівлю.
 2. Якщо ціна пробиває лінію висхідного тренду зверху донизу, то слід відкрити ордер на продаж.Графік

Лінії тренду використовуються для побудови каналів - це похиле накопичення ціни, утворене двома паралельними похилими лініями. Приклад зображення каналу наведено на малюнку.Графік

Рівні підтримки та опору

Рівні підтримки та опору схожі на трендові лінії. Єдина різниця - рівні горизонтальні. Підтримка будується на локальних мінімумах, а опір - на локальних максимумах. Прорив підтримки дає сигнал до відкриття позиції на продаж. А пробиття опору сигналізує про те, що настав слушний час для купівлі.

Різновидів побудови рівнів безліч:

 1. Класичні, які будуються за максимальною кількістю торкань ціною на історії.
 2. Рівні за останніми піками. Попередній період часу не враховується.
 3. Лінії Фібоначчі. Визначаються ключові області для входу (38.2) і закриття угоди (161.8).
 4. Інші рівні.Графік

Види реакції на рівень

Коли ціна підходить до важливого рівня, можливі три результати (реакції):

 1. Відбій. Ціна заходить у зону підтримки (опору) і йде в протилежному напрямку.
 2. Хибний пробій - це найпоширеніший обман учасників ринку.
  Великий гравець (маркетмейкер) виконує одразу дві місії - це винесення стоп-лоссів за рівнем і обман трейдерів, які входять на пробій. Така поведінка залишає поза торгівлею більшість спекулянтів.
 3. Пробій рівня з продовженням тренду.

Також можна помітити модифіковані версії, коли після хибного пробою графік знову продовжує рух у первинний бік.

Графік

Фігури графічного аналізу

Графічний аналіз - це один із компонентів теханалізу. Він заснований на вивченні фігур, створюваних коливаннями цінового графіка.

Існує три типи фігур:

 1. Поворотна фігура (голова і плечі, подвійна вершина, подвійне дно, клин, дракон, діамант). Якщо з'являються ці конструкції, то тренд розвертається, при цьому варто відкривати угоди в протилежному напрямку.
 2. Фігури продовження тренда (прапор, вимпел). Формування цих моделей сигналізує про високу ймовірність продовження тенденції, з відкриттям ордера в напрямку руху.
 3. Невизначені фігури (трикутників та ін.). Ринок може рухатися в будь-якому напрямку, і варто утриматися від торгівлі на деякий час.Графік

Відповідно до типу фігури, сформованої на графіку, трейдер відкриє угоду в потрібному напрямку або навіть припинить торгівлю на цей момент.

Фігури розвороту тренду

Найвідоміші і найпоширеніші фігури трейдингу - це голова і плечі, клин, і подвійна вершина. Їх виділяють спільні елементи:

 1. Вхід на ретесті до лінії шиї.
 2. Стоп-лосс за крайньою точкою.
 3. Тейк профіт дорівнює висоті конструкції.

При цьому умови формування сильно відрізняються:

 1. У клина новий екстремум перебиває попередній. Утворюється патерн двома похилими відрізками, що сходяться.
 2. Подвійна вершина складається з двох піків, які розташовані приблизно на одному котируванні.
 3. Голова і плечі містить три вершини, середня з яких вища за всі.

Фігури розвороту тренду

Фігури типу "імпульс-консолідація-імпульс"

З назви зрозуміло, що флетову фазу ринку розділяють два односпрямовані сильні рухи.

Розрізняються ця категорія фігур тільки методом відкриття позиції:

 1. Вимпел і прапор. Позиція відкривається в момент пробою лінії консолідації.
 2. Прямокутник. Ордер здійснюється після утворення другого імпульсу на поверненні до проторгівлі.

Фігури типу "імпульс-консолідація-імпульс"

Невизначені конструкції теханалізу

Крім попередніх патернів залишається розглянути фігури невизначеності. Це варіанти трикутників: висхідний, низхідний і симетричний.

Головний напрямок - це продовження тенденції, але виділяють також слабші розворотні конструкції.Фігури невизначеності

Індикаторний аналіз

Індикатори технічного аналізу - це автоматичні інструменти, які позбавляють трейдера від необхідності самостійного виконання аналітики руху графіка та ухвалення рішення про відкриття угоди.

Індикатор дає чіткий знак відкривати ордер, коли видно сигнал.

Кожен індикатор автоматично будується за математичною формулою. Наприклад, популярний і базовий індикатор moving average - це всього лише середнє значення цінових індикаторів за певний період. Ковзна середня з періодом 10 - це середнє арифметичне ціни за останні 10 часових відміток.

Індикатори бувають:

 1. Трендові. При спрямованій тенденції добре показують напрямок ринку. Не працюють у флеті.
 2. Осцилятори. Відображаються в підвалі мт4 і відображають перекупленість або перепроданість графіка.
 3. Індикатори обсягу. Інформація щодо кластерів береться з ф'ючерсної біржі.
 4. Інформаційні. Зазвичай сигнал на відкриття угоди формується взаємодією індикаторів з ціною або з іншими індикаторами.
 5. Індикатори рівні. Робота з побудови підтримки (опору) відбувається в автоматичному режимі.

Часто використовуваною стратегією є трейдинг дивергенції. Ця подія відзначається неузгодженістю графіків терміналу та індикатора. На мт4 видно низхідний тренд, з оновленням мінімумів, а індикатор показує висхідну трендову лінію:Графік

Кластерний аналіз, застосування об'ємів

Обсяги на Форекс прийшли з фондового ринку і використовуються трейдерами, як підтвердження рівнів або точок входу.

Виділяють обсяги:

 1. Вертикальні. Показник вказує на кількість наторгованих обсягів за певний період часу.
 2. Горизонтальні. Цей показник зазначає скільки обсягів пройшло через вибране котирування.

Для застосування об'ємів не підходять стандартні індикатори в терміналі мт4.

Приклад показує підтвердження фігур теханалізу, коли на початку і наприкінці формування утворюються сплески обсягів:Графік

Свічковий аналіз Price Action

Price Action вважається найпершим підвидом прогнозування і попередником теханалізу. У свічковому розборі фінансового ринку торгівля ведеться за патернами, сформованими однією або кількома свічками.Графік

Основними патернами свічкового Price Action є:

 1. Рейки
 2. Внутрішній бар
 3. Ранкова або вечірня зірка
 4. Молот (повішений)
 5. Доджі
 6. Поглинання
 7. Харамі

Кожен патерн повідомляє трейдеру, що ціна, найімовірніше, рухатиметься в певному напрямку. Наприклад, "кат" на графіку вказує на велику ймовірність розвороту донизу (патерн формується у верхній частині висхідного тренда). Таким чином, модель дає сигнал до продажу.

Фібоначчі в технічному аналізі

Інструмент Лінії Фібоначчі часто використовується, тому що точно показує точку входу і виходу. Знайти рівні фібо можна на панелі інструментів.Інструмент Лінії Фібоначчі

Для того, щоб побудувати сітку, необхідно натягнути рівні за рухом на піках ринку. Позначка 0 є максимумом, а позначка 100.0 - це початкова точка. Далі виділяються області:

 1. Діапазон між 23.6 і 38.2 - це зона корекції, де шукається вхід у ринок.
 2. Позначається лінія 161.8 і діапазон між 261.8 і 285.4. Зазвичай одна з цих зон є точкою виходу.
 3. Стоп-лосс ставиться за точкою нуль.

Це одні з найпопулярніших правил використання Фібоначчі в торгівлі.

Залежно від торгової стратегії алгоритм аналітики може змінюватися.

Графік

Детальна схема проведення розбору графіка трейдером

Звичайна торгова стратегія включає три фактори (етапи):

 1. Визначення тренду
 2. Побудова зони підтримки (опору)
 3. Пошук точки входу

Для цих цілей візьмемо просту торгову стратегію з наступними правилами:

 1. Знаходження на високому таймфреймі D1 конструкцій ранкова (вечірня) зірка, модель поглинання, молот.
 2. Рівні будуються на H1.
 3. Вхід у ринок (період H1) - це свічковий патерн Price Action або фігура теханалізу.Графік

Відмінності технічного та фундаментального аналізу

Важко сказати, технічний чи фундаментальний тип аналізу ефективніший або популярніший. У кожного з них є переваги та послідовники.

Фундаментальний аналіз заснований на вивченні новин, звітів та інших зовнішніх факторів, які впливають на ціну.

Послідовники цього методу не згодні з постулатом "ціна враховує все". Вважається, що технічний аналіз дивиться в минуле (а історія не завжди повторюється), а фундаментальна оцінка новин дивиться в майбутнє.

Навіть ретельний моніторинг фундаментальних даних не гарантує стовідсоткової точності прогнозу зміни ціни.
Наприклад, розглянемо позитивний квартальний звіт компанії з доходами, що значно перевищують очікування. Звіт не може підвищити ціну акцій компанії, якщо учасники ринку вважають, що цінний папір уже є високим.

Трейдерам-початківцям складно вибрати тип розпізнавання точок входу для використання в трейдингу. З одного боку, системи технічного аналізу часто повністю автоматизовані, і трейдер просто повинен вчасно помітити сигнал і відкрити угоду в потрібному напрямку. З іншого боку, новачки також шукають стратегії для прогнозування без індикаторів (думають, що індикатори занадто складні для них). А фундаментальний аналіз не використовує ці інструменти, за винятком кількох інформаційних панелей.

У торгівлі на валютному ринку Форекс технічний аналіз займає більш вигідну позицію, ніж фундамент. Це пов'язано з певними фундаментальними аналітичними фактами (наприклад, квартальна звітність компанії або інформація про дивіденди). Які мають відношення до фондової біржі, але не підходять для ринку Форекс.

Але методи, використовувані в технічному аналізі, застосовуються як до фондового ринку, так і до Форексу.

Який метод краще використовувати в трейдингу?

У трейдерів ніколи не буде єдиної думки про те, який підхід краще використовувати. Причина цього в тому, що всі люди різні, а відповідно кожному спекулянту необхідний свій торговий алгоритм. Який залежатиме від завантаженості на основному місці діяльності (потрібно поєднувати роботу і трейдинг), психотипу особистості, вибору точки входу, часу утримання позиції і ринку торгівлі.

У своєму розвитку трейдер перебирає багато торгових стратегій. І знаходить варіант для своєї психології та прибутковості.

Наприклад, перш ніж прийти до авторської ТС, було протестовано понад 30 різних алгоритмів трейдингу.

Топ 6 міфів та помилок технічного аналізу

 1. ТА використовують виключно пересічні трейдери, а великі компанії мають інсайдерську інформацію.
 2. Індикатори допомагають заробляти.
 3. Знання всіх фігур, патернів і правил допоможе отримувати постійний дохід.
 4. ТА застосовується на високих таймфреймах більше D1.
 5. Тільки технічного аналізу не достатньо, а потрібні ще додаткові знання для прогнозування цінового руху.
 6. Необхідно багато побудов, щоб збільшити шанс відпрацювання угоди.Топ 6 міфів та помилок технічного аналізу

Чим корисний технічний аналіз в інвестуванні?

Інвестування з використанням технічного аналізу дає багато переваг інвестору:

 1. Можливість купити актив за меншою ціною на рівні підтримки. Застосовується як додаткова аналітика.
 2. Купити під час формування фігури теханалізу.
 3. Утриматися від інвестування при вираженому падінні тренду.Користь теханалізу для інвестора

Приклад технічного аналізу на біржі

Авторська ТС містить у собі такі особливості:

 1. Трейдинг здійснюється зі співвідношенням ризик до прибутку 1 до 2 і вище.
 2. Система містить покрокову сукупність правил побудови рівнів.
 3. Точка входу утворюється в разі відповідної реакції на рівень (хибний пробій).
 4. Відкриття угоди з'являється при певному розміщенні імпульсів і консолідацій відносно один до одного.
 5. У разі поєднання середньострокової торгівлі та трейдингу всередині дня система дає змогу брати угоди з тейк профітом, що перевищує стоп у 5-6 разів.

Зображення розмітки графіка представлено на прикладі:Графік

Технічний аналіз на ринку у Форекс брокера

У більшості випадків недосвідчені трейдери-початківці застосовують першу-ліпшу ТС. Виконання правил не перевіреного алгоритму призводить до втрати грошових коштів.

Зазвичай класична стратегія технічної торгівлі на валютному ринку Форекс складається з декількох індикаторів, які подають сигнали і функціонують як фільтри один для одного.

Розглянемо правила популярного збиткового алгоритму. Можна відкрити угоду за стратегією, якщо задовольняються такі вимоги:

 1. Якщо швидка ковзна середня (5-періодна) перетинає повільну (10-періодна) зверху вниз і гістограма MACD перетинає лінію MACD у тому ж напрямку, то відкривається продаж.
 2. Якщо швидка ковзна середня перетинає повільну знизу вгору, а гістограма MACD перетинає лінію знизу вгору, то актив купується.

Це приклад простої збиткової стратегії Форекс.Приклад простої збиткової стратегії Форекс

Деякі торгові стратегії ґрунтуються на показаннях понад чотирьох індикаторів і містять інструменти для автоматичного розпізнавання фігур графічного аналізу. Складні системи не завжди кращі за прості, хоча відомі стратегії рідко бувають прибутковими.

Щоб заробити статки за допомогою торгівлі на ринку Форекс, розробіть власну унікальну стратегію. Або навчіться у досвідченого наставника.

Книжки з технічного аналізу

Важливо розуміти, що книги не всіх авторів несуть практичні рекомендації, які можна перевірити і застосувати на ринку. Переважно це ознайомчі книжки, які можна застосувати тільки для поверхневого вивчення.

Розглянемо три книги, які принесуть найбільшу користь трейдеру-початківцю і профі:

 1. Ланс Бегс "Курс з Прайс Екшен". Колишній військовий льотчик, а тепер відомий і прибутковий трейдер у книзі ділиться досвідом торгівлі на голому графіку. Цей підхід не раз доводив ефективність, тому послідовники виключно позитивно відгукуються про стратегію Ланса Бегса.
 2. Стів Нісон "Японські свічки: графічний аналіз фінансових ринків". Книга у 20 столітті викликала фурор у сфері інвестування та трейдингу Америки. З виходом цієї книги пов'язують перехід американців на графік японські свічки. Автор розглядає цінові моделі від молота до білих солдатів. При цьому манера подачі легка і не хитромудра, тому книга стала бестселером у світі технічного аналізу.
 3. Алекс Некритін і Волтер Пітерс. "Голий Форекс.Техніка трейдингу без індикаторів з високою ймовірністю успіху". Як і Ланс Бегс, автори книги пропонують використовувати для технічного розбору голий графік. Сама книга є повноцінною стратегією, яку застосовують одразу після прочитання.

Переваги та недоліки методів технічного аналізу

Переваги:

 • Різноманіття фінансових інструментів. Кожен трейдер для себе вибирає оптимальний набір точок входу для торгівлі на ринку.
 • Для того, щоб провести аналіз, достатньо витратити кілька хвилин.
 • Підходить для чайників і досвідчених трейдерів.
 • Існує не один десяток років і довів ефективність.
 • Працює на всіх таймфреймах.
 • Застосовується на будь-яких активах.

Недоліки:

 • Часто трейдери зі схожим торговим алгоритмом торгують по-різному.
 • Найпростіший інструмент - це індикатор, завжди запізнюється.
 • На великій дистанції краще працює фундаментальний аналіз.
 • Прибутковість теханалізу залежить більше від досвіду і стратегії трейдера.
 • Кожен метод торгівлі тестується на графіку перед трейдингом.

Висновок

Кожен трейдер або інвестор повинен знати основи теханалізу, навіть якщо не планує будувати власну торгову стратегію з використанням технічних знань. Цей метод дає змогу краще зрозуміти біржу, учасників торгів і проводити власну аналітику для прибуткового трейдингу.

Щоб практикувати технічний аналіз, трейдеру потрібна торгова система. Одним з найкращих варіантів вважається трейдинг патернів Price Action на рівнях. Спекулянти-початківці тренуються, використовуючи демо-рахунок, поки не будуть готові почати торгувати на власний капітал. Також термінал віртуального рахунку містить необхідні інструменти та індикатори для проведення якісного дослідження графіків на практиці.

Не шкодуйте часу на навчання та уроки теханалізу. Ця методика довела ефективність численними дослідженнями.

Читайте також - Свічка марібозу без тіней - патерн Price Action


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram