Зміст[Сховати]

Що таке рівні підтримки та опору і чому утворюються?

Рівні підтримки та опору в трейдингу - це цінові області, де висока ймовірність розвороту ринку з помітною силою покупців або продавців. Більшість стратегій трейдингу починається з правил їхньої побудови, а також методик застосування. Фундаментом технічного аналізу є навичка того, як визначати рівні підтримки та опору на графіку.

Основні особливості рівнів мають вигляд:

 1. Стоп-лосси гравців стоять біля цих ліній.
 2. Біля цих цінових місць здійснюється більшість угод. Лімітні та стоп ордери також присутні біля цих областей.
 3. Трейдери торгують від однієї зони до іншої.
 4. Існує три реакції ціни. Відбій, пробій або хибний пробій, які розглянуті в статті.

Від уміння правильно будувати рівні залежить успіх у трейдингу на ринку Форекс і заробіток спекулянта.

У цій статті редакція BiznesCat.com розгляне, як навчитися будувати, правильно визначати зони на біржі, а також інструменти для точного визначення.

Рівні підтримки в трейдингу

Рівень підтримки (support) - це цінові зони нижче за поточну ціну, в яких простежується потенціал для зростання активу. Зазвичай підтримка будується за великою кількістю дотиків локальних мінімумів.Рівень підтримки

Заведено вважати, що чим більше графік зробив відскоків, тим сильніша support на біржі

Рівні опору в трейдингу

Рівень опору (resistance) - це цінові зони вище за поточну ціну, в яких простежується потенціал для падіння активу. Це максимальна межа, яку графік не може пробити і починається зниження котирувань.Рівень опору

Психологія підтримки та опору

Рівні використовують майже всі учасники біржі, через це вони працюють. На зонах попиту і пропозиції відбувається виявлення закономірностей і протистояння биків і ведмедів. Розберемо причини, чому на ключових рівнях біржа розвертається:

 1. На підтримці та опорі вливаються великі торгові позиції маркетмейкерів. Дрібні спекулянти намагаються торгувати за слідами великих гравців і також входять у цьому районі.
 2. Ринок Форекс на відміну від фондової біржі флетовий. Більшу частину часу трейдери бачать бічний тренд на різних таймфреймах. Саме рівні підтримки та опору допомагають визначити межі бокового діапазону.
 3. Психологія трейдингу учасників ринку. Спекулянти в аналітиці постійно спираються на побудову графічних елементів. Основні дії і битви покупців з продавцями проходять на значущих цінових екстремумах.
 4. Попит і пропозиція є в кожен момент часу. Ціна завжди ходить між областями максимального попиту і пропозиції, а ці ділянки обмежуються підтримкою і опором. Накопичення в трейдингу - це області балансу, де попит дорівнює пропозиції. Дисбаланс сил виникає на спрямованому трендовому русі активу.Графік

Цінові зони - це історія битв покупців з продавцями. Тут відображається поведінка великих гравців, і виділяються закономірності, необхідні для отримання прибутку.

Чим визначається сила рівня в трейдингу?

Сильний рівень характеризується високим відсотком розвороту. Розберемо показники сили рівня:

 • Високий таймфрейм. Якщо використовувати часовий період D1 і вище, то можна побачити, що ринок у багатьох випадках розвертається на денному графіку.
 • Сильний імпульс. Якщо позначити місце, від якого ціна імпульсно полетіла в один бік, то можна в переважному відсотку випадків побачити реакцію.
 • Ціна перемальовує минулі екстремуми. Місце початку руху має найбільшу силу.
 • Перехід підтримки в опір і навпаки.
 • Число торкань. Тут у кожного трейдера свій погляд на важливість рівня. Що більше торкань, то краще, вважають одні спекулянти. Другі використовують рівень один раз.Графік

Як визначити і правильно побудувати рівні на графіку?

На панелі інструментів графіка мт4 для малювання рівнів використовуються:

 1. Горизонтальна лінія має необмежену довжину і дає змогу побачити всі дотики на історії.
 2. Прямокутник потрібен для відтворення зони.
 3. Похила лінія. Застосовується для малювання фігур теханалізу і визначення тренду.
 4. Іншими допоміжними інструментами та індикаторами. Тут виокремимо Фібоначчі і кути Ганна та інші.

Натренувати погляд у трейдингу - це необхідна умова, щоб знайти будь-який тип підтримки та опору.

Горизонтальні лінії

Три і більше кількості дотиків ціни достатньо для нанесення на графік горизонтальної лінії. Поєднання патернів Price Action з перетином ліній - це чудове місце для купівлі або продажу.

Такі зони не видаляються з графіка роками. Основним недоліком залишається слабке відпрацювання.Графік

Зони підтримки та опору

Класична підтримка і опір будується за екстремумами, за цінами закриття або відкриття свічки, на високому або низькому таймфреймі. Торгівля здійснюється на третьому торканні. Четверте і наступні підходи графіка до ключового рівня збільшують шанс пробиття.Графік

Рівні максимуму і мінімуму дня

Максимум і мінімум дня позначаються прямокутними ціновими зонами. Часто саме на денних екстремумах відбуваються сильні розворотні реакції.Графік

Рівень відкриття дня

Визначається котируванням відкриття нового торгового дня за Лондоном.

Ціна 00.00 позначається тонкою смужкою тільки на наступну добу. Після чого очікується реакція і формування графічних патернів.Графік

Похилі лінії

Для побудови похилих ліній необхідно провести відрізок через дві точки. Ці місця відмічаються за максимумами донизу або мінімумами свічок догори. Поява третьої точки на лінії тренда - це знак для торгівлі на відскок.

Другий метод трейдингу полягає в торгівлі імпульсного пробою лінії тренда. Місце пробиття позначається прямокутником, і при поверненні ціни очікується відскок. Пробій трендової лінії - це зміна настрою гравців і знак розвороту глобального руху.Графік

Ціновий канал

Канал - це ціновий коридор з відбиттям від ліній тренду з двох сторін. Перевага трейдингу каналів полягає в точності сигналів і визначенні тенденції діапазону. Торгівля ведеться за трендом з гарним співвідношенням ризик до прибутку.

Сигнал на вхід у висхідному каналі - це третій підхід до похилої підтримки. Тейк профіт у такому трейдингу в 2-4 рази перевищує стоп-лосс.Графік

Дзеркальні рівні

Відсоток відпрацювання дзеркальних рівнів становить 60-75 відсотків, за умови правильної побудови. Розглянемо приклад утворення висхідної моделі:

 1. Ринок робить максимум з відкатом донизу.
 2. Відбувається імпульсне пробиття попереднього максимального котирування.
 3. При поверненні ціни в район максимуму відбувається пошук точки входу.

Зображення, де виникає дисбаланс, відображено на прикладі.Графік

Точки півот

Ці області розраховуються за формулами за даними трьох параметрів: денних хай і лоу, ціни закриття попереднього дня. Для автоматичного розрахунку з нанесенням ліній на графік використовується індикатор All.in.one_v1.06.Графік

Ковзні середні

Ковзні середні - це динамічні рівні, які постійно змінюються з часом. Великий період у налаштуваннях індикатора збільшує шанс прибуткової угоди. Ордер відкривається:

 1. На відскок смужки moving average.
 2. При перетині ціною індикатора зверху донизу відкривається продаж. Дзеркальна ситуація спостерігається під час купівлі.

При тренді обидва простих методи відпрацьовують, але із запізненням. У флеті трейдер отримує великі збитки.

Проблема входу в перерисовці індикатора після входу в ринок. Тобто трейдер входить у момент перетину ціни з кривою індикатора, але під час збільшення волатильності ковзна середня перемальовує траєкторію.

Графік

Круглі цифри

Круглі цифри з безліччю нулів використовуються як психологічні рівні, де натовп ставить лімітні ордери. Під час аналізу історичних даних видно часте відпрацювання круглих чисел. Це пов'язано з психологією натовпу купувати або продавати валюту на великих курсах.Графік

Рівні Фібоначчі

В інструменті лінії Фібоначчі закладені правила золотого перетину. Вони застосовуються для будь-якої сфери життя людини. У трейдингу прості методи використання чисел Фібоначчі отримали широке застосування.

Гарний індикатор і правильні знання його використання дають відмінний результат у торгівлі, а також стабільний прибуток.

Тут областями, що розглядаються, є зона корекції від 61.8 до 76.4. Рівні підтримки та опору - це позначки 161.8, 261.8, а також 423.6. Ці області є цільовими для початкових рухів ціни, і в цих позначках графік також розвертається.Графік

Дельта обсягів, як рівень підтримки та опору в трейдингу

Дельта ф'ючерсних об'ємів служить горизонтальним рівнем і показує основні позиції великих гравців. Експериментуйте з різними налаштуваннями індикаторів Cluster Delta або дивіться обсяги на інших майданчиках.Графік

Зона накопичення

Цінова модель імпульс - накопичення - імпульс застосовується як зона підтримки або опору. Флет повністю позначається прямокутником, а після повернення передбачається розворот.Графік

Як будувати рівні, якщо ви новачок?

Новачки на валютному ринку Форекс часто задаються цим питанням. Також додамо кілька рекомендацій для збільшення прибутку:

 1. Не перевантажуйте графік лініями. Проблема багатьох у побудові всіх можливих рівнів на графіку, за якими не видно ціну. На жаль, це призводить тільки до збитків. При постійній практиці та аналізі статистики, трейдер зрозуміє, які побудови краще застосовувати.
 2. Використовуйте високі часові періоди. Трейдерам-початківцям порекомендуємо проводити графічний аналіз на годинному або чотиригодинному графіку. На високих періодах більше часу для формування конструкцій технічного аналізу. При постійній роботі новачок зможе торгувати без шкоди праці.
 3. Не зсувайте стоп-лосс. Це правило дає змогу трейдеру розвиватися. Пересувати стоп-лосс новачкам не можна за жодних обставин. Переміщення stop loss пов'язане зазвичай з небажанням отримувати збиток. Але грошові втрати - це невід'ємна частина трейдингу і потрібно навчитися приймати збитки.
 4. Спільне застосування похилих і горизонтальних рівнів у торговельній системі поліпшить торгівлю. Сигнали при перетині двох типів цінових зон дають більше шансів глобального розвороту.

Ці поради дадуть змогу розвиватися в трейдингу і не витрачати багато часу на теханаліз.

Зміна ролей підтримки та опору в трейдингу

Будь-який рівень на ринку не існує вічно, а пробивається. Часті випадки, коли підтримка пробита і відбувається ретест зі зворотного боку. За фактом, утворився дзеркальний рівень або підтримка перетворюється на опір. Приклад нижче показує подвійний варіант з подальшим переходом опору в підтримку. Тобто цінові області двічі помінялися ролями.Графік

Рівні підтримки та опору на різних таймфреймах

Часовий інтервал впливає на стиль торгівлі трейдера. Чим вищий таймфрейм для побудови рівнів, тим довше буде відбуватися трейдинг.

Розберемо три основні періоди часу під різні типи трейдера:

 1. За локальними екстремумами таймфрейму М15 будуються рівні для скальпінгу або внутрішньоденної торгівлі. Далі використовуються додаткові інструменти підтвердження точки входу. Низький таймфрейм більше ринкових шумів, а також не підійде зайнятим людям.
 2. Період Н1 для внутрішньоденної торгівлі. Оптимальний вихід для працюючих людей. Торгові конструкції утворюються довго і у спекулянта є час на їх визначення.
 3. Денний графік D1 показує історичні максимуми і мінімуми для середньострокового трейдингу. Денні свічки показують потужні рівні з силою тренда.

Тижневими графіками користуються довгострокові трейдери. Прибуток угод таймфрейму W1 потрібно чекати до декількох місяців.

Не рівні, а зони

Зони - це прямокутні цінові області замість горизонтальних ліній. Перевага малювання прямокутників у кращій реакції ціни на них. Графічні зони представляють букву М на максимумах або W на мінімумах.Графік

Основні нюанси побудови

Вважається, що кількість у світі трейдерів збігається з кількістю різних способів побудови рівнів. Завжди важливо враховувати кількість торкань, ширину зони, початок і підтвердження цінової області. Але завжди бувають винятки - це пов'язано з торговою стратегією.

Головний нюанс - це виключити суб'єктивізм малювання рівнів. Побудови мають відбуватися за певними правилами.

Число дотиків

Число дотиків ціною - це фактор сили рівня. Але багато трейдерів використовують його абсолютно по-різному:

 1. Торгуються тільки свіжі рівні. Поняття одноразовості говорить, що другий і наступні підходи не придатні для трейдингу. Це своєрідний фільтр для пропуску поганих точок входу.
 2. Максимальна кількість дотиків - максимальна сила. Правило підходить для відскоків зверху і знизу.

Побудова за хвостами свічок і зони

Під час визначення екстремуму важливо зрозуміти, як буде проводитися зона:

 1. Лінією або прямокутником. Ширина рівня становить довжину тіні, кілька пунктів або відсутня - це питання, з яким потрібно розібратися.
 2. Побудова відбувається за тінями або тілами свічок. Малювання за тінями враховує максимальну точку графіка і є кращим варіантом. У разі волатильних фундаментальних рухів з великими хвостами рекомендується малювання рівнів за тілами через новинні похибки.

Як торгувати за рівнями та реакцією ціни

Фінансовий ринок реагує на побудову трейдера трьома варіантами:

 1. Пробій. Якщо графік не помітив побудовану область, не став відбиватися, то відбувається пробій рівня з продовженням руху.
 2. Відбій. Реакція виходить при відскоку від цінової області. Потім відбувається глобальний розворот або корекція ціни.
 3. Хибний пробій. Котирування заходять за область з імітацією пробою, але повертаються назад з відходом у протилежний бік.Графіки

Пробій

Пробій рівня відбувається зазвичай на 4-5 торканні важливої цінової зони. Трейдер виставляє відкладений стоп ордер або входить за ринком. Стоп-лосс ставиться за найближчим ціновим максимумом під час операції sell.

Торгівля на пробій важливої зони ускладнюється виникненням хибного пробиття. Істинний пробій складно знаходити на графіку, тому ця стратегія не набула сильної популярності.

Графік

Відбій

Відбій ціни обов'язково підтверджується додатковою фільтрацією. Це патерни Price Action, фігури теханалізу, сітка Фібоначчі або інші розворотні конструкції.

Трейдинг лімітними ордерами без допоміжних фільтрів занадто ризикований. Місце постановки стоп-лосс на пару пунктів знаходиться за рівнем.

Відбій області підтримки відображено прикладом на малюнку.Графік

Хибний пробій

Ця реакція трейдингу характеризується заходом за рівень з імпульсним поверненням.

Хибний пробій виконує дві мети на біржі:

 1. Збір стоп-лоссів натовпу, який ставить sl за рівнем.
 2. Заманює в пастку спекулянтів, які торгують на пробій рівня.

Хибний пробій - це улюблений метод розводу трейдерів маркетмейкером. Тому цей спосіб трейдингу набув поширення серед трейдерів. Співвідношення stop loss до take profit виходить у межах 1 до 3 і більше.Графік

Індикатори MT4 допомагають побудувати рівні підтримки та опору

Усі індикатори мт4 діляться на два типи: одні будують зони, а другі допомагають у побудові. Перший тип індивідуальний для трейдерів і список програм нескінченний. Під час пошуку індикаторів з побудовою ліній, вибирайте без перерисовки.

Розберемо корисний індикатор Color level для побудов на графіку. Після встановлення Color level у лівому верхньому кутку терміналу з'являється панель з прямокутниками і похилими лініями.Графік

Опір і підтримка у фігурах технічного аналізу

Підтримка і опір у фігурах технічного аналізу визначається межами конструкцій. Пробій периметра фігури в потрібний бік готує трейдера до можливого входу в позицію.

Формація клин обмежується двома похилими лініями. На прикладі при переході підтримки в опір відбувається продаж валютної пари.Графік

Основа графічних побудов подвійного дна в малюванні лінії шиї. Після пробою шиї встановлюється лімітний ордер buy на лінії. Після тесту ціною зазначеного відрізка, постановка тейк профіту відбувається на величину фігури.Графік

Висновок

Будь-яка гарна ТС і навчання трейдингу на валютних ринках не обходиться без рівнів. Якщо хочете стати професіоналом, то обирайте відповідний формат побудови і підтверджуйте вхід у ринок патернами.

Намагайтеся не перестаратися в нанесенні розмітки на графік. Термінал мт4 не повинен нагадувати дитячу розмальовку.

Трейдерська майстерність визначається навичкою якісного малювання підтримки і опору. Чим більше годин ви приділите, тим швидше прийде успіх і трейдинг стане основним джерелом доходу. Це актуально для ринку Forex, акцій, бінарних опціонів, криптовалют і ф'ючерсів.

Читайте також - Патерн Пін-бар у трейдингу - Що це?


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram