Зміст[Сховати]

Що означає фігура технічного аналізу?

Фігура теханалізу - це графічна свічкова конструкція, що сигналізує про подальший напрямок ціни. У цій статті редакція сайту BiznesСat.com розгляне фігури технічного аналізу із зображеннями та прикладами, а також значення і важливі правила для входу в ринок.

Розглянемо характерні особливості всіх основних патернів:

 1. Стоп-лосс ставиться за екстремум. Залежно від стратегії stop loss може посуватися ближче.
 2. Для встановлення тейк профіту необхідно виміряти висоту конструкції. Після чого відкласти від точки свічкової моделі цю висоту в бік подальшого руху.

Три типи фігур технічного аналізу

Патерни трейдингу діляться на три ключові типи за характером подальшого руху:

 1. Розворотні
 2. Продовження руху
 3. Двосторонні (невизначені)

Розворотні фігури

Найяскравішими представниками цієї категорії є:

 1. Подвійна і потрійна вершина.
 2. Подвійне та потрійне дно.
 3. Голова і плечі (гіп).
 4. Діамант (алмаз, ромб).
 5. Чашка з ручкою та її версія тарілочка.
 6. Клин.
 7. Розхідний трикутник.
 8. Дракон.Розворотні фігури

Фігури продовження тренду

Каталог патернів, що утворюються за трендом, має вигляд:

 1. Висхідний і низхідний трикутники.
 2. Фігури із серії імпульс - консолідація - імпульс (прапор, вимпел і прямокутник)Фігури продовження тренду

Двосторонні фігури

Двосторонні фігури - це умовне позначення конструкцій, які можуть піти в двох напрямках: продовжити тренд або розвернути ринок. За фактом до цієї категорії можна зарахувати всі вищезгадані патерни, в тому разі коли ціна рухається в інший бік проти базових правил.

Основні прийняті трейдерами моделей цього типу:

 1. Висхідний або низхідний трикутник
 2. Симетричний трикутникДвосторонні фігури

Про що важливо пам'ятати під час використання фігур технічного аналізу?

Для ефективного застосування і трейдингу свічкових моделей на графіку потрібно враховувати безліч факторів:

 1. Пошук конструкцій у тренді. Флет - це зона, де переважна кількість формацій не відпрацьовує.
 2. Необхідно враховувати тривалість формування тенденції та патерну. Якщо утворення тренду має бути щонайменше вдвічі вищим.

Основні фігури технічного аналізу із зображеннями та прикладами

Тепер пройдемося детально по всіх перерахованих популярних патернах.

Якщо Ви хочете почитати опис фігур у друкованій літературі, то рекомендуємо книжку Томас Н. Булковський "Повна енциклопедія графічних цінових моделей".

Подвійна вершина (double top) і подвійне дно (double bottom)

Подвійна вершина утворюється на хаях графіка після тривалого бичачого тренда. Являє собою літеру М з японських свічок угорі графіка. Через мінімум цієї простої конструкції проводиться рівень шиї. Очікується пробій шиї вниз і вхід у ринок на поверненні до рівня.

Стоп-лосс ставиться за максимальну точку на відстані кількох пунктів. Правила виставлення тейк профіту різноманітні, але базовий метод - це торгувати зі співвідношенням 1 до 1.

Схема утворення подвійної вершини і сигнал для входу відображені на зображенні:Подвійна вершина

Подвійне дно (буква W) формується дзеркально протилежним чином. 

Потрійна вершина і потрійне дно

Потрійна вершина (дно) - це модифікована версія попередньої формації подвійна вершина (дно). Різниця тільки в кількості мінімумів і максимумів.Потрійна вершина і потрійне дно

Голова і плечі

Голова і плечі (head and shoulders pattern) - це одна з найвідоміших і найбільш використовуваних розворотних формацій на ринку. Утворюється з трьох піків, середній з яких вищий за лівий і правий. Крайні вершини можуть перебувати на різних висотах відносно одна одної або на одній. Для побудови формації необхідний лише один інструмент - це трендова лінія, яка називається шиєю.

Відкриття позиції здійснюється саме під час ретесту ціною трендової лінії знизу вгору. Після чого висхідний тренд остаточно змінюється на низхідний. На зображенні позначено червоними відрізками всю структуру ринку в Голова і плечі.Голова і плечі

Зворотна голова і плечі

Якщо перевернути попередню гіп, то вийде зворотна голова і плечі. Структура і правила побудови ніяк від цього не змінюються. На зображенні відбулося кілька торкань шиї, що дало дві можливості зробити угоду в лонг. Відпрацювання перевищило дві висоти фігури.Зображення перевернутої гіп

Зростаючий клин

Ця модель трикутної форми клин обов'язково повинна з'являтися на вершині висхідної тенденції. Зміна напрямку руху у ведмежої конструкції (Wedge pattern) з'являється після моменту пробою і повернення до нижньої похилої прямої.

Для зручності можливість кількаразового відкриття ордера sel відзначено червоним рівнем опору. Потенціал ціни потрібно чекати внизу на величину висоти клина.

Висхідний клин із прикладом

Падаючий клин

Розберемо приклад появи низхідної свічкової комбінації клина з трейдингом без ретесту трендової лінії. У цьому разі проводиться підтримка в місці виходу кривої графіка з клина. При знаходженні ціни в цій зоні можна розглянути точку входу на молодшому таймфреймі в бай.Приклад падаючого клина

Ведмежий і бичачий прямокутник

Паттерн прямокутник утворюється собою флет, затиснутий між двома паралельними між собою і горизонтальними рівнями підтримки і опору. Між прямокутником мають спостерігатися два односпрямовані імпульси.

Зображення низхідного прямокутника представлено на малюнку нижче:Зображення фігури теханалізу Форекс прямокутник

Що більше торкань рівня опору в ведмежому прямокутнику, то більше покупців заходить у ринок. Щоб покарати всіх, хто неправильно зайшов у бай, ціна все далі йде донизу.

Трикутники в технічному аналізі

Під моделлю трейдери мають на увазі безліч патернів: вимпел, клин, а також класичні різновиди:

 1. Висхідний
 2. Низхідний
 3. Збіжний
 4. Розхідний

Для того, щоб виконати побудову фігури, необхідно знайти по дві точки зверху і знизу. За ними проводяться лінії тренда і визначається різновид конструкції.

Висхідний і низхідний трикутники

Ця фігура є двосторонньою конструкцією, тому що пробій ціни можливий в обидва боки. Досвідчені трейдери пропускають ведмежий трикутник, зважаючи на слабкість потенціалу.

Тейк профіт встановлюється на розмір висоти формації.Висхідний трикутник

Дзеркально утворюється низхідна модель. Усі правила застосування і трейдингу залишаються однаковими.Низхідний трикутник

Збіжний і розхідний трикутники

Симетрична або така, що сходиться, модель утворює умовно рівнобедрений трикутник в основному на продовження руху ринку. Це одна з трьох двосторонніх формацій у технічному аналізі.

Стоп-лосс ставиться короткий за останнім відбиттям від підтримки (як на зображенні).Симетричний трикутник

Розхідна модель відрізняється розширенням ціни з часом. Торгується строго на розворот і відрізняється хорошим співвідношенням ризик прибутку.

Стоп-лосс тут важливо ставити за останній екстремум усередині фігури, що розширюється, перед пробиттям. Якщо ставити SL за максимум на лінії тренда, то торгувати таку конструкцію стає менш вигідно.Розхідний трикутник

Бичачий та ведмежий прапори

Фігура технічного аналізу прапор являє собою формацію продовження руху.

Склад прапора містить у собі:

 1. Два флагштоки - це імпульсні сплески котирувань.
 2. Полотнище - прямокутна корекція під кутом проти флагштока.

Точка входу утворюється на пробої максимуму першого імпульсу, як у зображенні:Висхідний прапор

Ведмежий прапор формується дзеркально бичачій конструкції. За прикладом на графіку Мт4 у місці пробою вималювався ретест - це другий шанс відкрити угоду:Низхідний прапор

Бичачий і ведмежий вимпели

Вимпел продовжує серію патернів імпульс - накопичення - імпульс. Як прапор він продовжує попередній ціновий рух. Відрізняється тільки форма накопичення.

Вимпел дуже схожий на симетричний трикутник, але утворюється швидше і складається з декількох імпульсів перед пробиттям. Також точка входу з'являється після пробою екстремуму першого флагштока, а не на ретесті похилої лінії.Приклад фігури вимпел

Діамант (Алмаз)

Фігура діамант має багато назв, зокрема ромб і алмаз. Це найскладніший патерн розвороту з усіх, через велику кількість побудов.

Структура діаманта складається з таких компонентів:

 1. Двох трендових ліній опору.
 2. Двох похилих ліній підтримки.
 3. Рівня пробою (використовується для входу в ринок).Схема діаманта (алмаза, ромба) з прикладом

Чашка з ручкою

Трейдер Вільямом О'Нілом описав уперше фігуру в другій половині 20 століття, але її трейдинг не втрачає актуальності й до сьогодні.

Практично у всіх джерелах теханалізу описана і визначається тільки бичача трендова чашка з ручкою (cup with handle pattern). Сам же автор також не використовував перевернуту низхідну чашку з ручкою.

Головною помилкою торгівлі моделі є її пошук внизу графіка і торгівля на розворот.

Ручка може набувати різної форми, але частіше набуває вигляду прапора, прямокутника або клина. Усі форми виступають у ролі окремих формацій, які розглянуті в цій статті.Схема чашки з ручкою з прикладом відпрацювання

Тарілочка (парасолька)

Тарілочка - це найнепоширеніша фігура на ринках. Не часто згадується в технічному аналізі, зважаючи на рідкість утворення на графіку. Тарілочка схожа на чашку з ручкою, тільки має низку відмінностей:

 1. Тарілочка утворюється на екстремумах ринку, розвертаючи тенденцію.
 2. У тарілочці відсутня ручка. Тому його складніше торгувати.Патерн Тарілочка

Бичачий і ведмежий дракони

Дракон - це вдосконалена версія подвійного дна. За однакової форми утворення різняться тільки правила трейдингу:

 1. У дракона шия являє собою похилу лінію.
 2. Відкриття угоди у дракона відразу після моменту пробою трендової прямої. Немає необхідності чекати повернення.
 3. Перша мета ціни у дракона на котируванні, де був би вхід біля подвійного дна.
 4. Другий тейк профіт однаковий в обох формацій.Бичачий і ведмежий дракони

Наскільки ефективні фігури графічного аналізу?

З самого зародження технічного аналізу найбільші аналітики в прогнозах користувалися виключно фігурами на графіку. При цьому багато трейдерів досягли значних успіхів у трейдингу, не використовуючи будь-яких інших побудов.

Слід розуміти, що ідеальну побудову на реальному графіку мт4 можна побачити вкрай рідко. У більшості випадків це будуть не красиві кострубаті моделі.

Для кращого відпрацювання в торгівлі варто враховувати три фактори:

 1. Високий таймфрейм.
 2. Рівні технічного аналізу зазвичай використовують як додатковий фільтр.
 3. Лінійний графік для трейдерів-початківців допомагає ідентифікувати фігури.

Які моделі технічного аналізу приносять більше доходу?

Зрозуміти, яка фігура найприбутковіша, можна, виходячи з двох чинників:

 1. Відпрацювання на ринку в відсотковому вираженні. Для цього потрібно проводити статистику на конкретному фінансовому активі.
 2. Співвідношення ризик прибутку має перевищувати 1 до 1. Можна або застосовувати нові правила ведення позиції, або використовувати формації клин, трикутник, прапор і вимпел. У них співвідношення може бути плаваючим залежно від того, як вимальовується патерн на реальному графіку.

Переваги та недоліки

До плюсів використання в стратегії торгівлі свічкових конструкцій технічного аналізу варто віднести:

 • Легкість знаходження на графіку.
 • Мала кількість додаткових фільтрів для оцінювання ситуації.
 • Усі правила прописані.
 • Біржові обсяги добре підтверджують сигнал на вхід. Для цього використовуються спеціальні індикатори ф'ючерсних обсягів.
 • Форекс, фондова біржа, ф'ючерси, акції, опціони, криптовалюти - скрізь свічкові конструкції працюють.

Якщо розглядати недоліки, то можна виділити довгий час формування на високих таймфреймах.

Висновок

Необов'язково торгувати всі перераховані фігури технічного аналізу. Трейдинг за всіма відомими точками входу рідко призводить до прибуткових результатів.

Важливо знайти відповідний варіант, протестувати за великий проміжок часу на різних фінансових активах.

Протестуйте кілька варіацій і зрозумійте, що вже зможете застосувати в торгівлі.

Читайте також - Патерни ранкова і вечірня зірка в трейдингу.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram