Що означає фігура розвороту голова і плечі

Фігура розвороту голова і плечі (з англ. Head And Shoulders, ГІП) - класичний патерн графічного теханалізу, який точно сигналізує про поворот тренда або тенденції. Ця формація технічного аналізу набула широкого поширення в торгівлі, завдяки гарному відпрацюванню, а також відмінному співвідношенню ризик до прибутку. Для будь-якого трейдера на ринку Форекс голова і плечі є важливим сигналом, який вказує на високу ймовірність розвороту спрямованості руху.

Фігура трейдингу стала популярною на фондовій біржі, а потім знайшла широке застосування на Форекс, ринках ф'ючерсів і опціонів.

У цій статті редакція сайту BiznesCat.com проведе детальний огляд теханалізу фігури. Дізнаємося, як вона вимальовується, а також дає змогу передбачити майбутній новий рух. При цьому розглянемо сценарій на продаж (класичну модель) і варіацію на купівлю (перевернуту модифікацію).

Голова і плечі утворюється, коли не вистачає палива для подальшого оновлення ціною своїх екстремумів (максимумів за бичачого тренду і мінімумів за ведмежого тренду).

Структура патерну розвороту

Фігура голова і плечі в теханалізі завжди складається з трьох візуальних компонентів:

 1. Ліве плече.
 2. Голова (середня вершина).
 3. Праве плече.

Вони становлять основу, а також не обходяться один без одного. Відсутність будь-якого фрагмента свідчить про те, що фігуру не дозволено торгувати.

Лінія шиї (основа фігури) - це важливий рівень підтримки для висхідної тенденції, який під час пробивання переходить в опір. Для зворотної моделі - це зона опору, який після пробиття стає підтримкою.

Пошук точки розвороту завжди йде тільки в напрямку пробою паттерної конструкції.

Опис побудови патерну голова і плечі

Розглянемо правила теханалізу утворення формації голова і плечі на бичачому русі біржі:

 1. Ми бачимо стійкий зростаючий тренд.
 2. Після виникнення лівого піку (позначка A), ми бачимо, що ціна робить відкат (точка B). Що вказує на закінчення формування лівого плеча.
 3. Після чого виходить перебиття піку А і виникає новий максимум. Він вищий за попередню вершину (найвищий максимум - голова C). Потім йде повернення в зону мінімуму (точка D).
 4. Після чого ціна знову йде вгору і з'являється правий пік E, який не перебиває попередню позначку C. Це говорить тільки про те, що формується фігура ГіП.
 5. Після того, як ми бачимо пробій попередніх мінімумів (точки B і D), ми можемо зробити висновок про завершення формування моделі розвороту.
 6. За мінімумами ми будуємо рівень підтримки, який називають лінією шиї.
 7. Котирування ціни обох плечей може розташовуватися на одному рівні або на іншому.Голова і плечі

Побудова перевернутого патерну голова і плечі

Правила побудови в теханалізі перевернутого патерну на ведмежому ринку:

 1. Ми бачимо стійкий низхідний тренд.
 2. Після того, як з'являється лівий мінімум (точка A), ми бачимо хвилю ціни вгору (пік B). Відбувається закінчення формування першої частини патерну.
 3. Далі перебиття і поява нової западини (найнижчий мінімум - голова C), який нижчий за лівий попередній мінімум. Повернення в область максимуму (пік D).
 4. Після чого виникає хвиля вниз і робить правий мінімум (низина E). Він не перебиває голову (пункт C).
 5. Далі пробиває попередні позначки B і D, що свідчить про закінчення формування формації розвороту.
 6. За максимумами ми будуємо опір, який є основою свічкової конструкції.Перевернута голова і плечі

Точка входу трейдингу

Увійти в ринок на розворот біржі можна чотирма способами:

 1. На пробої при закритті свічки. Тут важливо, щоб свічка закрилася під основою фігури при класичному варіанті.
 2. На пробитті основи фігури через стоп ордер (buy stop або sell stop). Головною проблемою цієї тактики відкриття позиції є виникнення хибного пробою лінії шиї, після чого ціна може піти не в потрібний бік.
 3. Після пробою на поверненні до лінії шиї. Відзначаємо місце пробивання і чекаємо ціну на цій ділянці. Найкращий варіант для відкриття ордера на обраному проміжку часу. Можна увійти за ринком або відкладеним ордером при поверненні до зони пробиття.
 4. Пошук точки розвороту на молодшому таймфреймі в області пробою. Можна забрати весь рух при маленькому ризику.Різноманітні техніки трейдингу

Перші два різновиди трейдингу є досить агресивними способами відкриття позицій.

Особливості фігури розвороту голова і плечі

На графіку Forex у чистому вигляді Ви рідко побачите ідеальну конструкцію розвороту, з таких причин:

 1. Неоднакова ширина плечей. Це виникає від різного часу формування елементів фігури.Приклад різної ширини плечей зворотної фігури теханалізу
 2. Лінія шиї буває з невеликими перебиттями хвостами японських свічок. При цьому ми обрізаємо шпилі свічок і будуємо лінію по тілах свічок. Приклад такої побудови відображено малюнком:Перебиття основи ГіП хвостами японських свічок
 3. Не рівна висота плечей. Ліве плече щодо правого може бути вищим, нижчим або на одному рівні.Різна висота плечей ГІП

Методика постановки стоп-лоссу

Постановка стоп-лосса моделі ГіП може бути в трьох варіантах:

 1. За екстремумом голови фігури (розмір stop loss дорівнює довжині від піку голови до протилежної межі фігури).
 2. За екстремумом правого плеча (відстань відміряють від основи фігури до правого піку).
  Якщо права частина широка і перед пробоєм лінії шиї утворює відкати, то доцільніше виставляти стоп-лосс за останнім відкатом перед пробоєм.
 3. Перейти на менший таймфрейм, знайти момент розвороту і поставити стоп-лосс за точкою входу.Принципи встановлення стоп-лосса

Ризик у першому випадку нижчий, ніж у другому, але водночас співвідношення ризик до прибутку трейдингу в другого варіанта встановлення стоп-лоссів краще.

Методика постановки тейк профіту

Тейк профіт визначається з вашої стратегії торгівлі на Форекс і зібраної вами статистики.

Потенціал прибутку після входу в угоду може бути наступним:

 1. Потенціал прибутковості дорівнює або більший за можливий збиток (за умови стоп-лоссу за екстремумом голови). Найкраще співвідношення можна торгувати, якщо стоп-лосс виходить мінімальним.Вихід з угоди при співвідношенні ризик до прибутку 1 до 2
 2. Потенціал прибутку визначається за лініями Фібоначчі. При цьому цільові рівні у всіх трейдерів є різноманітними (наприклад 161.8 і 261.8).Графік
 3. Вихід з угоди на зворотному сигналі формації розвороту теханалізу.Графік
 4. Інші методи фіксації доходу (сильний рівень, перебиття лінії тренда та інші).Графік

Як видно з малюнка, з трьох цінових верхівок найнижчий максимум у лівого плеча. Також бувають ситуації трейдингу, коли при такій підставі нижчий максимум у правого плеча або вони перебувають на ідентичному котируванні.

Додаткова фільтрація точок входу

З більшою часткою ймовірності відбудеться розворот від цього патерну теханалізу за наявності хоча б однієї з цих умов:

 1. Наявність обсягів торгівлі. Зазвичай відбувається падіння обсягів від лівого плеча до голови і зростання обсягів від голови до правої частини конструкції. Необхідно застосовувати індикатори обсягів з ф'ючерсного ринку.
 2. Утворення фігури голова і плечі на рівні підтримки/опору зі старшого таймфрейму.
 3. Підтвердження розвороту від технічних індикаторів (осцилятор перебуває в зоні перекупленості або перепроданості). Цей фактор трейдингу вважається найслабшим.

Початківцям у трейдингу рекомендовано використовувати тільки візуальне визначення місця для відкриття ордера, без додаткових фільтрів.

Класифікація патерну голова і плечі

Розрізняють наступні типи цієї фігури теханалізу залежно від кута основи конструкції розвороту:

 1. Похила висхідна шия ( низхідна для зворотної версії). Поточна формація трейдингу характеризується найкращим співвідношенням ризик до прибутковості.Похила висхідна шия і відпрацювання шорта на графіку mt4
 2. Похила низхідна основа (висхідна для перевернутої фігури). Шорт виходить низько і від цього ризик позиції збільшується.Низхідна шияЯк видно з малюнка, відчутне запізнювання дуже характерне для цього типу. За фактом здійснюється продаж активу, коли більша частина руху вже пройшла.
 3. Пряма основа формації. Кут практично або повністю відсутній, як у прикладі лонга по валютній парі EURUSD.Графік

Висновки

Голова і плечі - це класична модель розвороту технічного аналізу. Основний її мінус - це те, що важко визначити момент, де тільки починає формуватися розворотна фігура. Це спостерігається тому, що на ціновому графіку має відбутися багато умов для точки входу. Тільки після утворення голови ми можемо спрогнозувати, що малюється розворотна конструкція, а після пробою основи модель вважається сформованою. До плюсів можемо віднести високу ймовірність розвороту тенденції або попереднього тренду і точність торгового сигналу на місці пробиття лінії шиї.

Фігура теханалізу не використовується в багатьох торговельних стратегіях, а даремно, за прибутковістю він не поступається багатьом торговельним алгоритмам трейдингу.

FAQ

На якому часовому інтервалі можна шукати цю графічну модель? І на якому таймфреймі, на ваш погляд, найкраще відпрацьовує фігура ГІП?

Паттерн утворюється на будь-якому таймфреймі і скрізь добре відпрацьовує себе в трейдингу. Тут все залежить від того, використовуєте ви середньострокову торгівлю або вважаєте за краще торгувати всередині дня. При середньостроковій торгівлі рекомендуємо використовувати М30-Н1, для інтрадея М1-М15.

У мене проблеми з визначенням моделі - не можу побачити її на графіку. Підкажіть, як мені навчитися бачити цей патерн перед його відпрацюванням?

ГіП являє собою графічну модель класичного теханалізу, тому потрібно набивати око, щоб швидко знаходити її на графіку. Розбирається розворотний патерн - дуже сильний сигнал, який сигналізує про розворот зростаючого або падаючого тренду, тому рекомендуємо переглянути велику кількість графіків, для швидкого пошуку. Для початківців у трейдингу інших варіантів, на жаль, немає.

На яких валютних парах рекомендується шукати голову і плечі?

ГіП є ідеальним патерном, бо рівносильно добре утворюється на всіх інструментах. Єдина графічна побудова - це один рівень, після пробою якого змінюється напрямок тенденції.

Яка принципова різниця між патерном ГіП і подвійною вершиною, подвійним дном у теханалізі?

Вони хоч і є моделями розвороту ринку, але мають низку відмінностей. Конструкції складаються з різної кількості цінових піків ГіП і подвійної вершини (дна). Голова і плечі містить 3 мінімуми (максимуми), а подвійна вершина (дно) два. Також різняться висоти моделей розвороту. Якщо у ГіП вершини утворюються на різних цінових позначках, де є високий середній пік, то на подвійній вершині дно на одному рівні.

Читайте також - Трендова лінія - побудова, стратегія торгівлі та пробій.


📌 Сергій Косенков

Сергій Косенков

Автор фінансового журналу «БізнесКіт.сом», в минулому керівник відомого smm-агенства. У даний час коуч, інтернет-підприємець і маркетолог, інвестор. Розповідаю: як ефективно управляти особистими фінансами, вигідно їх примножувати і більше заробляти.

На сторінках сайту Ви знайдете багато корисної для себе інформації.


Підписуйтесь на наш канал в Telegram